Reklama

Ze świata

2015-09-01 14:03


Niedziela Ogólnopolska 36/2015, str. 5

Pikiety w USA

Sprzedają dzieci na części

Ponad 60 tys. Amerykanów pikietowało w 342 miastach przed klinikami aborcyjnego giganta Planned Parenthood. Demonstracje zostały zorganizowane w reakcji na skandaliczne nagrania wideo, ujawniające, że największa w USA sieć klinik aborcyjnych zajmowała się handlem organami i tkankami pobranymi z zabitych płodów. Protestujący mieli w rękach plakaty z napisami: „Planned Parenthood sprzedaje dzieci na części”, „Ameryka się budzi” i „Bronić życia znaczy bronić kobiety”. Młodzież trzymała kartki z napisem: „Jestem z generacji pro-life”.

Kliniki należące do tej sieci otrzymują corocznie ponad 0,5 mld dol. subwencji rządowych, co stanowi 40 proc. ich budżetu. Obecnie w Kongresie toczy się dyskusja nad wycofaniem wsparcia z finansów publicznych dla Planned Parenthood.

(KAI)

Rosja

Monumentalna figura Jezusa Chrystusa stanie we Władywostoku

W najbliższym czasie we Władywostoku stanie monumentalna figura Jezusa Chrystusa. Jej autorem jest pochodzący z Gruzji rzeźbiarz Zurab Cereteli. Rzeźba ma wysokość 33 m, co ma symbolizować 33 lata życia Jezusa, i zostanie ustawiona na 50-metrowym cokole. Będzie to jedna z najwyższych figur Chrystusa na całym świecie, wyższa o 3 m od tej w Rio de Janeiro. Wliczając cokół, „rosyjski Jezus” przewyższy figury w Świebodzinie (36 m) i w boliwijskim Cochabamba (34 m).

Reklama

Według pierwotnego planu, figura Jezusa miała stanąć na jednym ze szczytów Kaukazu w Gruzji, jednak artysta pragnął, aby stanęła na terenie Rosji. We Władywostoku zostanie ustawiona na cokole w kształcie prawosławnej cerkwi.

Zurab Cereteli, który w swoim życiorysie ma bliskie związki z byłym reżimem komunistycznym w Rosji, od czasu pierestrojki stworzył kilka znakomitych dzieł o charakterze religijnym. W 2006 r. na zamówienie miasta Ploërmel we francuskiej Bretanii wykonał rzeźbę papieża Jana Pawła II. Od 2014 r. na skwerze Jana XXIII nieopodal katedry Notre Dame w Paryżu stoi jego pomnik Jana Pawła II jako „dar rosyjski dla katolickiej wspólnoty polskiej”.

(RV)

Ukraina

Abp Mokrzycki prosi o ufną i wytrwałą modlitwę o pokój

Na Ukrainie 24 sierpnia br. obchodzony był Dzień Niepodległości. Z tej okazji przewodniczący Konferencji Biskupów Ukrainy obrządku łacińskiego abp Mieczysław Mokrzycki zaapelował do wiernych o wytrwałą i ufną modlitwę za przeżywającą bolesne chwile ojczyznę.

Dzień 24. urodzin wolnej Ukrainy naznaczony był trwającą wciąż na wschodzie kraju wojną. „W takim świecie, pełnym niepokoju, to wiara powinna być naszą rękojmią zjednoczenia wszystkich. To wiara powinna być przyczyną pokoju, gdyż stanęli naprzeciw siebie chrześcijanie, których powinna cechować miłość, a nie nienawiść” – napisał abp Mieczysław Mokrzycki w specjalnym liście do wiernych obrządku łacińskiego. W niedzielę 23 sierpnia br. list został odczytany we wszystkich kościołach rzymskokatolickich.

(RV/Lwów)

* * *

Pokój jest możliwy. A jeśli pokój jest możliwy, jest również obowiązkiem!
Jan Paweł II

Krótko

• W Castel Gandolfo, w Międzynarodowym Centrum Mariapoli, w dniach 27-30 sierpnia odbyło się doroczne spotkanie członków Kręgu Uczniów Ratzingera i Nowego Kręgu Uczniów. 30 sierpnia w rzymskim kościele Campo Santo Teutonico spotkał się z nimi Benedykt XVI. W kazaniu podczas Mszy św. powiedział: – Prawda, miłość i dobroć, pochodzące od Boga, oczyszczają człowieka i spotykają się dzięki Słowu wyzwalającemu z „zaniku pamięci” świata, który nie myśli już o Bogu.

• W Donbasie na Ukrainie sytuacja zaostrza się. Strona ukraińska informowała, że do separatystów dołączają kolejne grupy rosyjskich żołnierzy i najemników, a sama Rosja przekazuje im sprzęt wojskowy.

• USA zapowiedziały wysłanie do Europy swych najnowszych myśliwców F-22. To odpowiedź na agresywną politykę Rosji. Jest mało prawdopodobne, żeby myśliwce stacjonowały w Polsce.

• Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego zniszczyli starożytną świątynię w Palmyrze w Syrii. To olbrzymia strata dla Syryjczyków i dla całej ludzkości – stwierdziło UNESCO. Palmyra znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

• Węgry chcą wykorzystać swoją armię do postawienia tamy fali nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się do kraju przez południową granicę. Rząd zdecydował już o zwiększeniu liczby funkcjonariuszy policji na tym odcinku granicy.

• Zaburzenia akcji serca były przyczyną zgonu w dniu 27 sierpnia br. byłego nuncjusza apostolskiego Józefa Wesołowskiego – podano w komunikacie wydanym po przeprowadzonej sekcji zwłok.

• Metropolita Santiago de Guatemala – abp Óscar Julio Vian Morales wezwał prezydenta kraju – Otto Pereza Molinę do ustąpienia z urzędu w związku ze stawianymi mu zarzutami o udział w aferze korupcyjnej.

Polska pod Krzyżem: modlitwa i świadectwa podczas Drogi Krzyżowej

2019-09-15 07:54

ks.an / Włocławek (KAI)

Po godzinie 20 na lotnisku w Kruszynie rozpoczęła się Droga Krzyżowa – kolejny punkt akcji „Polska pod Krzyżem”. Jej niezwykłość polegała nie tylko na tym, że odprawiona została w plenerze – na lotnisku, pośród morza świateł świec trzymanych w dłoniach wiernych, ale także dlatego, że oprócz słów Pisma Świętego zebrani wysłuchali świadectw osób świeckich i duchownych, o ich doświadczeniu krzyża.

B-C-designs/fotolia.com

Pomiędzy sektorami niesiony był drewniany trzymetrowy krzyż, a także duża monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Modlitwie przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering.

Przy pierwszej stacji mąż chorej na nowotwór żony, Gabrysi, mówił o kolejnych wyrokach, jakimi były lekarskie orzeczenia o chorobie. Następnie ojciec umierającej dwunastoletniej córki wyznał, że przyszedł pod krzyż, bo jest w tej życiowej sytuacji zupełnie bezradny, a jego córka, jak dwunastoletnia córka ewangelicznego Jaira, czeka na cud. Przy trzeciej stacji mężczyzna, który uległ wypadkowi i nie może chodzić wyznał: „chcę otworzy się na Twój plan Panie – plan, którego do końca nie rozumiem”.

Agnieszka, mężatka z trójką dzieci opowiedziała o doświadczeniu śmierci nienarodzonego czwartego dziecka. „Ból, cierpienie i wtedy zwróciłam się do Maryi, bo któż lepiej zrozumie moje cierpienie niż Maryja. Moje przyjęcie krzyża dało mi siłę. Potem, gdy urodziłam martwe dzieciątko, w zagrożeniu było moje życie. Pytałam się, czy jestem gotowa odejść. I raz jeszcze przytuliłam się do krzyża. Zgoda na krzyż i przylgnięcie do Jezusa przyniosło owoce dla innych” – wyznała.

W kolejnych momentach przytoczone były świadectwa traumatycznych przeżyć mężczyzny po rozwodzie rodziców, które wracały już w dorosłym życiu, kobiety po zdradzie przez męża, która „uciekła pod Krzyż, by umieć przebaczyć i odnaleźć siebie, przeżyć podarowane nowe życie”. Przy siódmej stacji przytoczono doświadczenie tragedii smoleńskiej z 2010 roku. „Zginęli wszyscy, a my osieroceni mężowie, żony, rodzice, dzieci staliśmy przestraszeni i błądzący. Grozę powiększały niewytłumaczalne postępowania władzy, która wykazała tchórzostwo – oddała śledztwo w ręce tych, których było lotnisko. Szukaliśmy pocieszenia w modlitwie i mszach świętych. Od władz doświadczaliśmy pogardy i odrzucenia. Dziś dalej trudno zrozumieć, dlaczego tak się stało. Upadliśmy przed krzyż i uwierzyliśmy, że wiara to jedyna gwarancja spokoju, że spotkamy się z naszymi bliskimi w niebiosach” – mówił jeden z przedstawicieli rodzin smoleńskich.

Następnie świadectwo powiedziała kobieta po dokonanej aborcji i matka, której córka została zamordowana na tle seksualnym. Mężczyzna wykorzystany seksualnie przez księdza mówił o zniszczonym przez to doświadczenie życiu: „byłem szantażowany przez księdza, czułem wstyd, poczucie upodlenia, rozpacz, dalej były narkotyki, autoerotyka, życie z daleka od Boga. Bóg dał łaskę, że znalazłem się na neokatechumenalnej drodze. Odbudowałem życie wiary, krzyż śmierci stał się krzyżem życia. Spotkałem się z tym księdzem i zaniosłem mu przebaczenie. Wiem, że wiele osób skrzywdzonych przez księdza odeszło od Kościoła. Pomóżcie im, nie dziwcie się, bo bez wiary pozostaje tylko nienawiść” – mówił mężczyzna.

Przy jedenastej stacji do drzewa krzyża wbite zostały długie gwoździe. Uczynił to wykonawca drewnianego krzyża – stolarz z Włocławka. Następnie krzyż umieszczony został na specjalnie przygotowanym miejscu, w przeciwległym końcu sektorów dla pielgrzymów. Przy krzyżu umieszczony został Najświętszy Sakrament. W tym czasie świadectwo głosił chłopak, który sprowadzony został na złą drogę, w konsekwencji czego zamordował człowieka. Spojrzenie na krzyż dało mu siłę do wyznania grzechów, wejścia na drogę modlitwy i karmienia się Słowem Bożym.

Przy dwunastej stacji zaległa cisza rozrywana uderzeniami w gong. Biskup włocławski Wiesław Mering odmówił modlitwę: „oto my, Polacy, stajemy przed Tobą, by uznać Twoje panowanie, oddać się Twemu prawu. Uznajemy Twoje panowanie nad Polską i całym naszym narodem rozsianym po całym świecie”. Zawierzył całą Ojczyznę Chrystusowi Królowi.

Na zakończenie wierni odśpiewali uroczyste Te Deum – Ciebie Boga wysławiamy. W stojącej przed monstrancją z Najświętszym Sakramentem dużej kadzielnicy rozpalono kadzidło. Ksiądz Biskup udzielił błogosławieństwa kończącego Drogę Krzyżową. Rozpoczęła się nocna adoracja, która zakończy się Mszą świętą z niedzieli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzwon Pamięć i Przestroga w Wieluniu

2019-09-16 01:59

Maciej Orman


Maciej Orman
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem