Reklama

By pomoc była bardziej skuteczna

Organizacje pozarządowe podpisały pod koniec stycznia "Deklarację Wspólnego Działania na Rzecz Godnego Życia". Mają zamiar podjąć wspólne działania na rzecz pomocy społecznej, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. - Myślę, że dokonało się coś bardzo ważnego, w jedności bowiem, jak głosi stare łacińskie przysłowie, tkwi siła i cnota - komentuje ks. Wojciech Łazewski, dyrektor Caritas Polska.

Sygnatariuszami Deklaracji są Caritas Polska, Federacja Banków Żywności, Fundacja "Pożywienie - Darem Serca", Polska Akcja Humanitarna, PCK, Komitet Pomocy Społecznej, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, ZHR, ZHP. Wszystkie te podmioty już teraz prowadzą szeroką pomoc charytatywną, pomagają rocznie blisko 1,5 mln osób, działają przy pomocy ok. 700 wolontariuszy, dziennie wydają ponad 208 tys. posiłków. Organizacje pozarządowe mają nadzieję, że dzięki zintegrowanemu działaniu ta pomoc będzie stała i jeszcze bardziej skuteczna.
- Cieszę się, że doszło do takiego porozumienia - mówi ks. dyrektor Łazewski. Dodaje, że Caritas jest organizacją, która jest obecna w całej Polsce, we wszystkich parafiach i gminach, stąd włączenie Caritas do tej deklaracji jest bardzo istotnym elementem wspólnych działań. - Chcemy się też wzajemnie informować o naszej działalności - podkreśla ks. Łazewski. I wylicza priorytety w działaniu Caritas: organizacja kolonii dla dzieci i młodzieży, dożywianie, prowadzenie świetlic terapeutycznych oraz domów samotnej matki czy domów matki i dziecka.
Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej podkreśla, że organizacja ta stara się podejmować akcje pomocowe w różnych regionach świata, dlatego dzięki wspólnemu zaangażowaniu może to lepiej zorganizować. Feliks Borodzik ze Związku Harcerstwa Polskiego wyraża przekonanie, że inicjatywa ta będzie bardziej łączyć akcje podejmowane na rzecz młodych, to bowiem jest główny punkt troski ZHR. - Jesteśmy organizacją wychowawczą, przygotowującą ludzi młodych do tego, by dostrzegali potrzeby społeczne - zaznacza.
Organizacje, które podpisały Deklarację, będą propagować i inicjować wszelkie inicjatywy, które mają na celu polepszenie losu osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, szczególnie zaś dzieci i młodzieży. Będą też występować do władz państwowych oraz do samorządów z projektami, propozycjami i wnioskami dotyczącymi realizacji celów zawartych w Deklaracji. Zamierzają też informować się wzajemnie o planowanych przedsięwzięciach i imprezach charytatywnych, jak również kształtować postawy solidarności społecznej oraz sprzyjania godnemu życiu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję