Reklama

Jest już parafia św. Jana Pawła II

2015-09-03 11:16

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 36/2015, str. 5

Artur Stelmasiak
W ołtarzu głównym Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej

Rok temu na Bemowie stanął krzyż. Dziś parafia św. Jan Pawła II przyciąga młode rodziny z całej okolicy

Na początku września rektorski ośrodek duszpasterski na Bemowie został przekształcony w parafię. Teraz proboszcz ma ściśle wyznaczony teren, na którym mieszkają rodziny powierzone jego duszpasterskiej trosce.

– Tworzenie parafii od strony duchowej idzie bardzo dobrze. Trudniej wygląda sytuacja na budowie kaplicy i jej wykończenie. W kaplicy ciągle nie mamy prądu. Mieszkania dla księży również nie są jeszcze gotowe – pokazuje ks. Sławomir Abramowski, proboszcz nowopowstałej parafii św. Jana Pawła II.

Na Mszy św. w niedzielę prąd zasilający nagłośnienie jest z agregatu. – Ludzie sami mówią, że coś ich do nas przyciąga. Kaplica jest kameralna, a więc parafianie mają okazję zarówno poznać siebie nawzajem, jak i swoich duszpasterzy – mówi ks. Jarosław Młot, wikariusz, który właśnie rozpoczął posługę w parafii na Bemowie.

Reklama

Budowa dużej kaplicy rozpoczęła się na początku roku, a pierwsza Eucharystia została odprawiona w niej 2 kwietnia, w 10. rocznicę śmierci Papieża. Konstrukcja kaplicy przypomina niewielki blaszany hipermarket ze spadzistym dachem. We wnętrzu jest wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wiernych na niedzielnej Eucharystii oraz zakrystię, kancelarię i pomieszczenie parafialne. Na poddaszu mają powstać mieszkania dla trzech kapłanów.

– Najtrudniejsze okazuje się doprowadzanie prądu, bo działka obok nie ma uregulowanej własności. Mam jednak nadzieję, że w najbliższych tygodniach uda nam się przeciągnąć elektryczność z drugiej strony parafialnej działki – tłumaczy ks. Abramowski.

W najbliższym czasie trzeba wykończyć zaplecze kaplicy i mieszkania dla księży. – Mam nadzieję, że na jesieni się sprowadzimy – mówi Ksiądz Proboszcz. – Jednak ciągle brakuje pieniędzy i mamy długi. Pod tym kątem nie różnimy się od naszych parafian, którzy też mają mieszkania na kredyt.

Wymiar misyjny

Do niedawna w tej części Bemowa była tylko jedna parafia – Księży Michalitów. Liczyła aż 60 tys. wiernych, czyli tyle co 2-3 miasta powiatowego. Kard. Kazimierz Nycz zdecydował, że w tym miejscu musi powstać nowa wspólnota o nastawieniu misyjnym. – Jestem żywym dowodem na to, że ten plan jest realizowany – mówi Sylwester Stachowicz. Jego „przygoda” z parafią zaczęła się, gdy odwiedził go wikariusz ks. Roberto Rinaldo. – Otworzyłem drzwi przypadkiem mówiąc, że księdza nie przyjmuję. Ks. Roberto odpowiedział, że nie szkodzi, ale herbatę zawsze można wypić. Długa rozmowa sprawiła, że coś we mnie pękło – wspomina Stachowicz. – Później zacząłem przychodzi do kaplicy i angażować się w tworzenie parafii. Zostałem „budowniczym” ołtarza na Boże Ciało i zarazem „sprzątaczem” w naszej kaplicy. Przy okazji poznałem swoich sąsiadów, z którymi nie miałem wcześniej kontaktu.

W parafii nie ma jeszcze jakiś gigantycznych tłumów, ale osoby, które przychodzą często są bardzo zaangażowane. – Gdy przed wakacjami sprzątaliśmy kaplicę, to trzeba było odczekać swoje w kolejce, aż ktoś zwolni odkurzacz – mówi Stachowicz.

Od początku września parafia działa na pełnych obrotach. Do duszpasterskiego duetu proboszcza i wikarego dołączył ks. Jarosław Młot, tegoroczny neoprezbiter. – Choć nie mamy jeszcze gdzie mieszkać, to jednak posługa na Bemowie daje dużo radości. Moje doświadczenie pokazuje, że ludzie witają nas z otwartymi sercami – podkreśla nowy wikariusz.

Walka z anonimowością

Na terenie nowej parafii św. Jana Pawła II zameldowanych jest ok. 10 tys. osób. Ks. Sławomir Abramowski od początku zastanawiał się, jak przełamać anonimowość w tej wielkiej społeczności. Przed wakacjami zaczął zapraszać do kościoła mieszkańców pojedynczych bloków, lub klatek schodowych. – Podczas kameralnych spotkań okazało się, że ludzie mieszkający w tej samej klatce i chodzący do tego samego kościoła w ogóle się nie znają – mówi ks. Abramowski. – Naszym sukcesem będzie, gdy uda się przezwyciężyć anonimowość wielkich osiedli. Parafia będzie się składać z wielu mniejszych grup, które potrafią razem modlić się i współdziałać.

Wraz z erygowaniem parafii oprócz codziennej Mszy św. wieczornej jest także poranna. Rusza też kurs dla młodzieży przystępującej do bierzmowania oraz grupa dzieci, które w przyszłym roku będą przystępować do Pierwszej Komunii św. – Mieliśmy już ponad 30 chrztów, a za kilka tygodni będziemy mieli pierwszy ślub. Parafia rusza więc pełną parą.Wesprzyj pierwszą w Warszawie parafię św. Jana Pawła II
Rektorat św. Jana Pawła II w Warszawie, ul. Obrońców Tobruku 48, 01-494 Warszawa
PLN: 57 2490 0005 0000 4530 1883 4419

Tagi:
parafia

Reklama

Perła ukryta wśród lasów

2019-04-24 09:01

Ks. Józef Zwolak
Edycja zamojsko-lubaczowska 17/2019, str. 4-5

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Boboli w Kosobudach, położona pośród roztoczańskich lasów, świętuje w tym roku jubileusz 100-lecia istnienia

Archiwum autora
Kościół parafialny pw. św. Andrzeja Boboli w Kosobudach

Parafia w Kosobudach została utworzona po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Losy świątyni, w której mieściło się serce nowej wspólnoty kościelnej, są jednak o wiele dawniejsze. Kościół w Kosobudach, niczym w soczewce, skupia w sobie religijne dzieje tych ziem na przestrzeni wieków. W historii parafii łączą się losy Polaków, Rusinów i Rosjan, katolików, unitów i prawosławnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

List otwarty do Prezydenta Rzeszowa w sprawie Marszu Równości

2019-04-23 13:58

ADAM RAK

Szanowny Panie Prezydencie,
Kolejny już raz wyraził Pan zgodę na odbycie w naszym mieście Marszu Równości, który organizują środowiska lewicowe. W ubiegłym roku doszło do zamieszek podczas tej demonstracji , a zarazem afirmacji odmienności seksualnej, co daje podstawę prawną do nieudzielenia zgody na tę imprezę w tym roku. Zgody takiej nie udzielił między innymi prezydent Gniezna, w obawie o bezpieczeństwo i mienie mieszkańców.

Wiemy już z doświadczenia że nie ma u nas takich środowisk. Dlatego też planowany jest zjazd przedstawicieli LGBT z całego kraju i świata. Stanowczo przeciwstawiamy się organizacji w Rzeszowie tego rodzaju manifestacji, które godzą w podstawowe wartości chrześcijańskie i promują zachowania niezgodne z nauką Kościoła. Każdemu człowiekowi należy się szacunek. Nie zamierzamy nikogo potępiać, jednak ich czyny można i należy napiętnować. Pan Prezydent wyrażając swoją zgodę na to wydarzenie zdecydowanie je promuje.

W Dzienniczku Siostry Faustyny znajdziemy słowa, które usłyszała podczas modlitwy z ust Pan Jezusa: Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. (Dz. 1732). Chcemy być wierni i do tego wzywamy również Pana Prezydenta.

Pismo Święte nie pozostawia wątpliwości. Czyny homoseksualne są sprzeczne z naturą. Co więcej, już w Księdze Rodzaju czytamy o wydarzeniach w Sodomie i Gomorze. Pośród „bardzo ciężkich występków” tamtejszych mieszkańców to właśnie ich czyny homoseksualne były dla Boga najbardziej odrażające (por. Rdz 18, 20). Stąd nazywamy je „grzechem sodomskim”. W Księdze Kapłańskiej czyny homoseksualne także są surowo zakazane: „Nie będziesz obcował z mężczyzną tak, jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość!” (18, 22). Ich potępienie jest powtórzone również na kartach Nowego Testamentu. Św. Paweł wprost stwierdza, iż homoseksualiści czynni, podobnie jak inni grzesznicy, którzy nie chcą się nawrócić, ryzykują wieczne potępienie: „Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwiąźli, ani mężczyźni współżyjący ze sobą (...) nie odziedziczą królestwa Bożego” (1 Kor 6, 9-10). Jako Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej zdecydowanie przeciwstawiamy się zorganizowaniu Marszu Równości w Rzeszowie i wzywamy Pana Prezydenta do wycofania zgody na tę manifestację i promocję zła.

Rzeszów, dnia 1.04.2019r.

Ks. Daniel Drozd, Asystent Kościelny
Halina Szydełko, Przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kamiński prosi o podjęcie modlitwy o deszcz

2019-04-26 12:21

dw-p.pl / Warszawa (KAI)

Kolejny rok jesteśmy świadkami dotykającej region środkowej Europy długotrwałej suszy. (...) Od sprzyjających warunków atmosferycznych zależą plony lub ich brak, los wielu rodzin żyjących z uprawy roli i hodowli zwierząt, wreszcie zapewnienie wystarczającej ilości żywności dla nas wszystkich. Bardzo proszę wszystkich o podjęcie intensywnej modlitwy błagalnej o deszcz - wzywa diecezjan bp Romuald Kamiński.

pixabay.com

Publikujemy treść listu ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej:

Wielebni Duszpasterze, Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego, Umiłowani Diecezjanie,

Wszyscy niejednokrotnie słyszeliśmy fragment zapisany w Księdze proroka Izajasza: Zaiste, podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewnią urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne…. (Iz 55,10-11a).

Towarzyszą one Kościołowi w Liturgii Słowa, w Liturgii Godzin. Prorok Pański mówi o skuteczności działania Słowa Bożego w ludzkich duszach, jednak mamy świadomość, że wyrazistość tego obrazu płynie z odwiecznego doświadczenia: woda, deszcz jest czynnikiem, bez którego nie ma możliwości, by ziemia wydała plony.

Kolejny rok jesteśmy świadkami dotykającej region środkowej Europy długotrwałej suszy. Występowanie tego zjawiska w chwili obecnej jest tym groźniejsze, iż na polach trwa intensywny proces wegetacji, zawiązywania się owoców w sadach, itd. Od sprzyjających warunków atmosferycznych zależą plony lub ich brak, los wielu rodzin żyjących z uprawy roli i hodowli zwierząt, wreszcie zapewnienie wystarczającej ilości żywności dla nas wszystkich.

Bardzo proszę wszystkich o podjęcie intensywnej modlitwy błagalnej o deszcz. Zalecam, by ta intencja została włączona jako wezwanie każdej modlitwy powszechnej podczas wszystkich Mszy Świętych sprawowanych w parafiach i innych ośrodkach Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Proszę także, by w miarę możliwości duszpasterskich, w intencji tak potrzebnych opadów podjąć modlitwę przed Najświętszym Sakramentem.

Kładę tę intencję na sercu wszystkim diecezjanom z nadzieją, że uwzględnią ją w swoich osobistych modlitwach.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Romuald Kamiński Biskup Warszawsko-Praski

Warszawa, 26 kwietnia 2019 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem