Reklama

Konkursy

Święty Janie Pawle II – Pamiętamy!

Niedziela Ogólnopolska 37/2015, str. 30

[ TEMATY ]

konkurs

Grzegorz Gałązka

Jednym z celów konkursu „Święty Janie Pawle II – pamiętamy!” było pielęgnowanie pamięci o Papieżu Polaku

Jednym z celów konkursu „Święty Janie Pawle II –
pamiętamy!” było pielęgnowanie pamięci o Papieżu
Polaku

W ostatnim sierpniowym numerze „Niedzieli” zakończyliśmy drukowanie pytań trwającego od września ub.r. konkursu pt. „Święty Janie Pawle II – pamiętamy!”, który został entuzjastycznie przyjęty przez czytelników. Celem konkursu było przypomnienie biografii, nauczania i pielgrzymek do Ojczyzny św. Jana Pawła II oraz polskich świętych i błogosławionych, których wyniósł na ołtarze. Co tydzień zamieszczaliśmy jedno pytanie, a czytelnicy udzielali na nie odpowiedzi drogą telefoniczną lub mailową.

Fala wspomnień

Część osób oceniała pytania jako łatwe. Z rozmów telefonicznych dowiadywaliśmy się, że niektórzy uczestnicy konkursu mają całe biblioteczki książek poświęconych Papieżowi, interesują się wszystkim, co napisał i co zostało napisane na jego temat. To zainteresowanie wynikało z różnych powodów: podziwu dla wielkości Papieża i głębi jego nauczania, dumy, że jest Polakiem, a także z bardzo osobistej relacji z nim. Niektórzy z uczestników wspominali, że dzięki Papieżowi doznali uzdrowienia, rozwiązali trudne problemy osobiste lub rodzinne, dzięki niemu wybrali swoją drogę życiową. Dla wielu konkurs był też inspiracją do szukania odpowiedzi w książkach, domowych archiwach lub w Internecie. Często nie kończyło się tylko na znalezieniu odpowiedzi – nasze pytanie motywowało do zgłębienia tematu, przestudiowania większej liczby źródeł. To także było jednym z celów konkursu i bardzo nas, jako organizatorów, cieszy.

Reklama

W czasie trwania konkursu okazało się też, że zamieszczone w „Niedzieli” pytania uruchamiały falę serdecznych wspomnień – wielu uczestników opowiadało, że brało udział w uroczystościach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych wymienianych w pytaniach, w spotkaniach z Janem Pawłem II na krakowskich Błoniach, w Gdańsku, Gnieźnie, na Jasnej Górze i w wielu innych miejscach. Wiele osób pamiętało też telewizyjny program „Ziarno”, w którym Papież uczestniczył w 1991 r. – cierpliwie i z uwagą wsłuchiwał się wówczas w pytania zadawane przez dzieci i udzielał pełnych humoru odpowiedzi.

Szczególne pokolenie

Znakomita większość uczestników konkursu pochodzi z pokolenia, które żyło w tym szczególnym i uprzywilejowanym czasie, kiedy mogło bezpośrednio oglądać i słuchać polskiego Papieża i w ten sposób dotykać jego wielkości i świętości. To pokolenie za swój szczególny obowiązek uważa pielęgnowanie pamięci o Janie Pawle II. Przekonaliśmy się o tym dzięki czytelnikom, którzy byli szczególnie wierni naszemu konkursowi i udzielili poprawnych odpowiedzi na niemal wszystkie pytania. Wymagało to dyscypliny i konsekwencji, zwłaszcza w przypadku udzielania odpowiedzi drogą telefoniczną. Dlatego nasz trwający rok konkurs towarzyszył różnym osobistym sytuacjom i z rozmów dowiadywaliśmy się mimochodem, że czytelnik dzwoni z odpowiedzią, czekając w kolejce do lekarza, w trakcie podróży pociągiem, z oddziału szpitalnego, w czasie pracy na działce, a nawet w czasie pielgrzymki na Jasną Górę!

Cenna jest dla nas bezpośrednia więź, która wytworzyła się z czytelnikami. Kierowane w czasie konkursu serdeczne słowa i życzenia, podziękowania za „Niedzielę”, pozdrowienia dla zespołu redakcyjnego i osobiście dla redaktor naczelnej Lidii Dudkiewicz oraz ks. inf. Ireneusza Skubisia – honorowego redaktora naczelnego zapełniłyby kilka stron tygodnika. Wiele osób żałowało, że konkurs już się kończy, bo bardzo szybko minął rok od wydrukowania pierwszego pytania.

Reklama

Wyniki losowania nagród specjalnych, którymi są pielgrzymka do Ziemi Świętej dla jednej osoby oraz dwa pobyty wypoczynkowe dla dwóch osób w hotelu w Kłodzku, zostaną ogłoszone podczas pielgrzymki Redakcji „Niedzieli” na Jasną Górę 19 września br. Nazwiska osób, które wylosowały te nagrody, podamy w relacji z pielgrzymki w „Niedzieli” nr 39 z datą 27 września.

W ostatnim pytaniu – nr 51, zamieszczonym w nr. 35 „Niedzieli”, przytoczyliśmy wypowiedź Jana Pawła II i pytaliśmy, gdzie i kiedy zostały wypowiedziane słowa: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię «Polska», raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”. Te słowa zostały wypowiedziane w czasie pierwszej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny 10 czerwca 1979 r. w Krakowie.

Nagrody wylosowali: Agnieszka Cichy – Brzesko, Stanisława Jodczyk – Dąbrowa Białostocka, Beata Stąpor – Lubaczów.

Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w naszym całorocznym konkursie. Pragniemy pożegnać się z Państwem myślą Papieża zacytowaną powyżej, w naszym ostatnim pytaniu.

* * *

Laureatów konkursu ogłosimy podczas pielgrzymki „Niedzieli” na Jasną Górę 19 września 2015 r.

Główne nagrody: Pielgrzymka do Ziemi Świętej, 2 pobyty wypoczynkowe w Kotlinie Kłodzkiej.

2015-09-08 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

[ TEMATY ]

konkurs

BOŻENA SZTAJNER

Zwycięzcy etapów diecezjalnych XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, spotkają się dziś w Niepokalanowie, by stanąć do ostatecznych eliminacji w tegorocznej edycji. Stawka konkursowych nagród jest wysoka. Najlepsi otrzymają indeksy uprawniające do podjęcia studiów, bez egzaminów wstępnych, w 9 renomowanych uczelniach wyższych. Finaliści i ci, którzy pomogli im w przygotowaniu do Konkursu pojadą do Ziemi Świętej oraz do Rzymu.

Najlepsi będą mogli wybierać spośród 14 ciekawych kierunków studiów, takich jak: teologia, kulturoznawstwo, italianistyka z elementami chrześcijaństwa, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, pedagogika, socjologia, czy filologia polska i inne. Laureaci pierwszych miejsc wybiorą się także wraz z opiekunami na pielgrzymki do Ziemi Świętej oraz do Rzymu. Czekają na nich również atrakcyjne upominki książkowe i prenumeraty katolickich czasopism. W dwudniowym finale weźmie udział ponad 120 osób, wyłonionych na podstawie wcześniejszych eliminacji - etapu szkolnego , w którym wzięło udział prawie 30 tys. uczniów z 1450 szkół ponadgimnazjalnych w kraju oraz etapu diecezjalnego , na podstawie którego z każdej diecezji zakwalifikowano 3 osoby z najwyższymi wynikami.

CZYTAJ DALEJ

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję