Reklama

Konkursy

Święty Janie Pawle II – Pamiętamy!

Niedziela Ogólnopolska 37/2015, str. 30

[ TEMATY ]

konkurs

Grzegorz Gałązka

Jednym z celów konkursu „Święty Janie Pawle II – pamiętamy!” było pielęgnowanie pamięci o Papieżu Polaku

W ostatnim sierpniowym numerze „Niedzieli” zakończyliśmy drukowanie pytań trwającego od września ub.r. konkursu pt. „Święty Janie Pawle II – pamiętamy!”, który został entuzjastycznie przyjęty przez czytelników. Celem konkursu było przypomnienie biografii, nauczania i pielgrzymek do Ojczyzny św. Jana Pawła II oraz polskich świętych i błogosławionych, których wyniósł na ołtarze. Co tydzień zamieszczaliśmy jedno pytanie, a czytelnicy udzielali na nie odpowiedzi drogą telefoniczną lub mailową.

Fala wspomnień

Część osób oceniała pytania jako łatwe. Z rozmów telefonicznych dowiadywaliśmy się, że niektórzy uczestnicy konkursu mają całe biblioteczki książek poświęconych Papieżowi, interesują się wszystkim, co napisał i co zostało napisane na jego temat. To zainteresowanie wynikało z różnych powodów: podziwu dla wielkości Papieża i głębi jego nauczania, dumy, że jest Polakiem, a także z bardzo osobistej relacji z nim. Niektórzy z uczestników wspominali, że dzięki Papieżowi doznali uzdrowienia, rozwiązali trudne problemy osobiste lub rodzinne, dzięki niemu wybrali swoją drogę życiową. Dla wielu konkurs był też inspiracją do szukania odpowiedzi w książkach, domowych archiwach lub w Internecie. Często nie kończyło się tylko na znalezieniu odpowiedzi – nasze pytanie motywowało do zgłębienia tematu, przestudiowania większej liczby źródeł. To także było jednym z celów konkursu i bardzo nas, jako organizatorów, cieszy.

W czasie trwania konkursu okazało się też, że zamieszczone w „Niedzieli” pytania uruchamiały falę serdecznych wspomnień – wielu uczestników opowiadało, że brało udział w uroczystościach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych wymienianych w pytaniach, w spotkaniach z Janem Pawłem II na krakowskich Błoniach, w Gdańsku, Gnieźnie, na Jasnej Górze i w wielu innych miejscach. Wiele osób pamiętało też telewizyjny program „Ziarno”, w którym Papież uczestniczył w 1991 r. – cierpliwie i z uwagą wsłuchiwał się wówczas w pytania zadawane przez dzieci i udzielał pełnych humoru odpowiedzi.

Reklama

Szczególne pokolenie

Znakomita większość uczestników konkursu pochodzi z pokolenia, które żyło w tym szczególnym i uprzywilejowanym czasie, kiedy mogło bezpośrednio oglądać i słuchać polskiego Papieża i w ten sposób dotykać jego wielkości i świętości. To pokolenie za swój szczególny obowiązek uważa pielęgnowanie pamięci o Janie Pawle II. Przekonaliśmy się o tym dzięki czytelnikom, którzy byli szczególnie wierni naszemu konkursowi i udzielili poprawnych odpowiedzi na niemal wszystkie pytania. Wymagało to dyscypliny i konsekwencji, zwłaszcza w przypadku udzielania odpowiedzi drogą telefoniczną. Dlatego nasz trwający rok konkurs towarzyszył różnym osobistym sytuacjom i z rozmów dowiadywaliśmy się mimochodem, że czytelnik dzwoni z odpowiedzią, czekając w kolejce do lekarza, w trakcie podróży pociągiem, z oddziału szpitalnego, w czasie pracy na działce, a nawet w czasie pielgrzymki na Jasną Górę!

Cenna jest dla nas bezpośrednia więź, która wytworzyła się z czytelnikami. Kierowane w czasie konkursu serdeczne słowa i życzenia, podziękowania za „Niedzielę”, pozdrowienia dla zespołu redakcyjnego i osobiście dla redaktor naczelnej Lidii Dudkiewicz oraz ks. inf. Ireneusza Skubisia – honorowego redaktora naczelnego zapełniłyby kilka stron tygodnika. Wiele osób żałowało, że konkurs już się kończy, bo bardzo szybko minął rok od wydrukowania pierwszego pytania.

Wyniki losowania nagród specjalnych, którymi są pielgrzymka do Ziemi Świętej dla jednej osoby oraz dwa pobyty wypoczynkowe dla dwóch osób w hotelu w Kłodzku, zostaną ogłoszone podczas pielgrzymki Redakcji „Niedzieli” na Jasną Górę 19 września br. Nazwiska osób, które wylosowały te nagrody, podamy w relacji z pielgrzymki w „Niedzieli” nr 39 z datą 27 września.

Reklama

W ostatnim pytaniu – nr 51, zamieszczonym w nr. 35 „Niedzieli”, przytoczyliśmy wypowiedź Jana Pawła II i pytaliśmy, gdzie i kiedy zostały wypowiedziane słowa: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię «Polska», raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”. Te słowa zostały wypowiedziane w czasie pierwszej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny 10 czerwca 1979 r. w Krakowie.

Nagrody wylosowali: Agnieszka Cichy – Brzesko, Stanisława Jodczyk – Dąbrowa Białostocka, Beata Stąpor – Lubaczów.

Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w naszym całorocznym konkursie. Pragniemy pożegnać się z Państwem myślą Papieża zacytowaną powyżej, w naszym ostatnim pytaniu.

* * *

Laureatów konkursu ogłosimy podczas pielgrzymki „Niedzieli” na Jasną Górę 19 września 2015 r.

Główne nagrody: Pielgrzymka do Ziemi Świętej, 2 pobyty wypoczynkowe w Kotlinie Kłodzkiej.

2015-09-08 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie są obojętni na los człowieka

[ TEMATY ]

życie

konkurs

pro‑life

ks. Łukasz Romańczuk

Kadr z etiudy konkursowej przygotowanej przez uczniów z Jordanowa Śląskiego

Uczniowie klasy V "a", ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jordanowie Śląskim, zdobyli wyróżnienie za etiudę pt: "Nie bądź obojętny" w ramach XVI Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. 

Etiuda przygotowana przez uczniów z Jordanowa Śląskiego podejmowała problem przemocy w rodzinie. Opowiada ona historię dziewczynki, która nie jest rozumiana przez swoją mamę, co prowadzi do pobicia, a w konsekwencji do śmierci dziecka. W etiudzie pojawiają się osoby, które wykazują się brakiem zainteresowania problemem głównej bohaterki. Maja Michalkiewicz, odtwórczyni głównej roli powiedziała: "Przez tę pracę konkursową chciałam przekazać, że bicie dzieci przez rodziców nie jest dobrym rozwiązaniem i może doprowadzić nawet do tragedii."

Praca jest dziełem uczniów całej klasy, którzy oprócz etiudy przygotowali także na konkurs audycje radiową oraz prace plastyczne.

Na konkurs wpłynęło ponad 1100 prac w trzech kategoriach, literackiej, plastycznej, multimedialnej

Jak zaznaczają organizatorzy konkursu: "Jesteśmy pod wielkim wrażeniem talentów młodych konkursowiczów, którzy wykazali się nieprzeciętnymi umiejętnościami, starannością, bogactwem i doborem słownictwa, a także oryginalnością ujęcia tematu. W przesłanych pracach można było dostrzec refleksję nad wartością życia i godnością człowieka. Podejmowane były tematy trudne, takie jak: trud i zmagania ludzi niepełnosprawnych, życie osób w podeszłym wieku oraz cierpienie nieuleczalnie chorych dzieci. Daliście nam konkretną informację o tym, co młode pokolenie myśli na tematy pro-life. Pokazaliście, że wartość ludzkiego życia jest dla Was niezwykle ważną kwestią. Za takie podejście, bardzo dziękujemy!

Udział w konkursie tak licznej grupy osób pokazał, że dzieciom nie jest obojętny los człowieka, nawet tego najmniejszego i bezbronnego. 

CZYTAJ DALEJ

27-latek z trzymetrowym krzyżem dotarł do Gniezna

2020-08-10 11:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

facebook.com/panstwoBoze

Michał Ulewiński od prawie dwóch miesięcy przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na plecach i modli się o nawrócenie narodu. 8 sierpnia dotarł do Gniezna.

- Kochani już około 1300 km za mną. Dzisiaj dotarłem do Gniezna, do pokonania zostało mi około 350 km (pozioma belka krzyża) - pisze na prowadzonym przez siebie profilu "Państwo Boże" Michał.

Jak zaznaczał już na początku swojej pielgrzymki, pragnie aby jego droga uczyniła nad Polską znak krzyża. Przeszedł już znad morza na Giewont, stamtąd właśnie do Gniezna, skąd wyruszy do Sokółki.

Michał na swoim profilu dzieli się swoimi przemyśleniami z pobytu w Gnieźnie:

Kochani, patrząc na pomnik pierwszego króla Polski i Sanktuarium pierwszego męczennika, prosiłem o głębsze przesłanie od naszego Ojca. My ludzie wiary musimy paść przed Bogiem na kolana i podjąć narodową pokutę: Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.” Jezus Chrystus chce, aby Polska była wielka i święta, a my uwierzmy w końcu Bogu i zacznijmy pełnić Jego Świętą Wolę.

Przez narodową pokutę i pracę nad tym, aby ustawodawstwo cywilne było zgodne z prawem Bożym, proroctwo z dzienniczka się wypełni. Od naszej postawy i zjednoczenia zależy czy Polska będzie światłem dla innych narodów i tak jak w przeszłości Jezus Chrystus chciał królować nad światem przez Francję, tak teraz wybrał sobie nasz kraj. Mam nadzieję, że odpowiemy na Boże wezwanie i Chrystus będzie królem w każdym tego słowa znaczeniu...

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Zebrzydowska: kard. Dziwisz apeluje o jedność społeczną

2020-08-13 13:06

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Kalwaria Zebrzydowska

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Jesteśmy świadkami pogłębiających się podziałów społeczeństwa, antagonistycznych stronnictw walczących o władzę lub o utrzymanie władzy – mówił kard. Stanisław Dziwisz w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej. - Wyciągajmy rękę do zgody, bądźmy gotowi do pojednania i przebaczenia – zaapelował.

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał w homilii słowa Jana Pawła II, który w 2002 roku w sanktuarium kalwaryjskim apelował o modlitwę do Maryi, „aby wypraszała jedność wiary, jedność ducha i myśli, jedność rodzin i jedność społeczną”.

- A co powiedzieć o sytuacji w naszym kraju dzisiaj, zwłaszcza o naszej „jedności społecznej”? Jesteśmy świadkami pogłębiających się podziałów społeczeństwa, antagonistycznych stronnictw walczących o władzę lub o utrzymanie władzy – mówił hierarcha. - Jedni drugich nie słuchają, marnotrawiąc energię na wytykanie błędów politycznego przeciwnika, zamiast zespolić siły do budowania dobra wspólnego – wskazywał.

Jak podkreślił, w tym kontekście dochodzi do „aktów wandalizmu, do poniewierania narodowych i religijnych symboli, do obrażania uczuć ludzi wierzących”. - Nie uszanowano nawet i sprofanowano pomnik Chrystusa z krzyżem stojący w Warszawie przed Bazyliką Świętego Krzyża - przypomniał krakowski metropolita senior, dodając że o tym pomniku mówił w 1979 roku Jan Paweł II, że pod tymi samymi gruzami, co Warszawa w 1944 roku, „legł również Chrystus-Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu”.

- Siostry i bracia, nie ulegajmy zniechęceniu. Nie zatrzymujmy się na tym, co nas dzieli, bo przecież w nas i wokół nas jest wiele dobra, wiele ofiarności, wiele miłości. Umacniajmy w nas to, co dobre, co buduje, co zacieśnia osobiste i społeczne więzi – zaapelował hierarcha.

Dodał, że wielką i odpowiedzialną rolę mogą w tym odegrać media, kształtujące opinię społeczną. - Powołane są do tego, by nie dzielić, ale łączyć i umacniać wspólnotę – zaznaczył.

- Wyciągajmy rękę do zgody, bądźmy gotowi do pojednania i przebaczenia, świadomi, że trzeba zaczynać od siebie, od osobistego nawrócenia, od porządkowania naszych serc, by wnosić wkład w budowanie braterskiej i solidarnej wspólnoty, prawdziwego i twórczego pokoju – prosił kard. Dziwisz.

W kalwaryjskim sanktuarium trwa coroczny odpust Wniebowzięcia NMP, który tradycyjnie przyciąga tysiące wiernych z kraju i zagranicy i należy do największych odpustów maryjnych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję