Reklama

Koło

Perspektywy dla bezrobotnych

W połowie lutego w sali Domu Parafialnego parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z grupą ponad 100 osób pozostających bez pracy spotkali się: burmistrz Koła Jan Stępiński, jego zastępca Zenon Zyznarski, przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Pękacz i dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Maria Będkowska. W spotkaniu uczestniczył proboszcz parafii - ks. kan. Józef Wronkiewicz, a prowadził je pełnomocnik Obywatelskiego Ruchu Obrony Bezrobotnych (OROB) Sławomir Grabowicz.

Celem spotkania było nawiązanie współpracy OROB z Urzędem Miasta, Radą Miasta i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. - Powinniśmy uzgodnić, na jakich płaszczyznach będziemy pracować, na jaką pomoc możemy liczyć. Spotkanie nie jest roszczeniowe. Problemy musimy rozwiązywać wspólnie - powiedział na wstępie S. Grabowicz.
Burmistrz J. Stępiński przedstawił przyczyny składające się na wysoką stopę bezrobocia w Kole. Większość interesantów w Urzędzie Miasta to osoby poszukujące pracy lub nie mające mieszkania. Ich oczekiwania w pełni są uzasadnione, zrozumiałe jest rozgoryczenie i strach ludzi nie mających środków na życie. J. Stępiński poinformował, że Urząd prowadzi rozmowy mające na celu sprowadzenie inwestorów do Koła. Dodał też, że powziął decyzję o rozwiązaniu umów o pracę z osobami w wieku emerytalnym, pracującymi w Urzędzie Miasta na pół etatu. W najbliższym czasie stracą zatrudnienie emerytowani "półetatowcy" w podległych Urzędowi placówkach (szkoły, przedszkola). Na ich miejsce zostaną zatrudnione osoby bezrobotne. Miasto w obecnej chwili jest zadłużone na 15 mln zł, a w 2008 r. kwota długu będzie wynosiła 22 mln zł.
Urszula Pękacz oświadczyła, że pełnomocnik OROB S. Grabowicz będzie zapraszany na posiedzenia Rady Miejskiej, natomiast Zenon Zyznarski podkreślił, że Urząd jest otwarty na wszelkie uwagi osób bezrobotnych. Władze miasta usilnie zabiegają o inwestorów w Kole, temu celowi służy m.in. promocja miasta.
Wiele pytań, zwłaszcza w kwestii zasiłków, bezrobotni stawiali dyr. Marii Będkowskiej. Podnoszono kwestię niesprawiedliwego rozdziału kwot zasiłków. Pani Dyrektor starała się udzielać wyczerpujących odpowiedzi. Dodatkowo poinformowała, że powstała nowa stołówka przy ul. Kilińskiego, gdzie posiłki są dowożone. - Nie wystarczyło dla wszystkich paczek z żywnością na święta Bożego Narodzenia - tłumaczyła dyr. Będkowska - gdyż były one darowizną sponsorów. Rzeczywiście, kwoty zasiłków są niskie, ale na większe Ośrodka nie stać.
- Mam nadzieję, że bezrobotni nie przyszli tu na daremnie, że spotkanie zaowocuje potrzebną współpracą, ku zadowoleniu obydwu stron - powiedział Piotr Kapalski, bezrobotny, działacz Ruchu. W odpowiedzi burmistrz Stępiński obiecał, że dołoży wszelkich sił i starań, by w mieście powstały nowe miejsca pracy.
Na zakończenie zrzeszeni w OROB wystosowali pismo do kolskich radnych, w którym czytamy m. in.: "My, bezrobotni mieszkańcy miasta Koła, należący do Obywatelskiego Ruchu Obrony Bezrobotnych stanowczo sprzeciwiamy się polityce kolskich radnych (zarówno powiatowych, jak i miejskich), zmierzającej jedynie do zwiększenia swojego stanu posiadania i dobrobytu (...). Najlepszym tego przykładem jest ustalenie bajecznej wysokości diet. Za pracę w końcu bądź co bądź - społeczną. Proponujemy przypomnienie słów przysięgi, jaką niedawno składali nasi radni: "Ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję