Reklama

Wiadomości

Przewodnik dla każdego

Do przewodników sięgamy najczęściej wtedy, kiedy wybieramy się w podróż w nieznane miejsca. Są jednak takie publikacje, które warto mieć przy sobie, podróżując... przez życie, gdzie stykamy się z wieloma bardziej i mniej znanymi nam problemami. Niedawno ukazała się w Polsce znakomita książka – „Przewodnik. Bioetyka dla młodych”. Choć jego tytuł skierowany jest do młodzieży, książka ta powinna znaleźć się w każdym domu, niezależnie od poglądów wyznawanych przez jego mieszkańców.

We Francji...

– Przewodnik został przygotowany we Francji przez Fundację Jérôme’a Lejeune’a – mówi Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji Jeden z Nas, która przetłumaczyła i wydała go w języku polskim.

Reklama

Jérôme Lejeune, dziś sługa Boży, odkrył etiologię zespołu Downa. Poświęcił życie, aby znaleźć metodę, która pozwoli osobom z zespołem Downa normalnie funkcjonować. Dziś fundacja jego imienia jest jednym z najprężniejszych ośrodków, których działanie ukierunkowane jest na pomoc osobom z zespołem Downa. Dzięki działaniom fundacji wciąż prowadzone są bardzo zaawansowane badania genetyczne nad tym schorzeniem, zmierzające do znalezienia sposobu na wyleczenie choroby. Obecnie we Francji dzieci z zespołem Downa praktycznie już się nie rodzą – wszystkie są zabijane w czasie ciąży. Dlatego fundacja prowadzi działania uświadamiające społeczeństwo francuskie w kwestiach bioetycznych. Zlaicyzowane społeczeństwo francuskie nie jest środowiskiem przyjaznym dla obrońców życia. Jednym z owoców działań fundacji jest przewodnik, który przedstawia podstawowe zagadnienia bioetyczne, z którymi obecnie spotykamy się w życiu społecznym, publicznym, a także politycznym. Teraz jest on także dostępny w naszym kraju.

...i w Polsce

– Przewodnik został już wcześniej wydany w innych krajach świata i ukazał się m.in. w języku francuskim, hiszpańskim, angielskim, a w tym roku, wiosną, w języku polskim – mówi Jakub Bałtroszewicz i podkreśla: – To nie jest ścisłe tłumaczenie z języka francuskiego. Koncepcja, szkielet i rozdziały pochodzą od pierwowzoru, ale prawodawstwo francuskie znacznie różni się od polskiego, dlatego tłumaczenie zostało dostosowane do polskich realiów. Choć książeczka jest niewielka, jej tłumaczenie zajęło rok, zamieszczono w niej także świadectwa z Polski, dlatego można powiedzieć, że ten przewodnik powstawał niemalże od nowa – dodaje.

Twórcy polskiej wersji przewodnika bioetycznego musieli pochylić się nad każdym zdaniem. Tłumaczenie odbywało się przy współudziale i pod ścisłą kontrolą Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a konsultowane było z najlepszymi bioetykami w Polsce. W powstawaniu książeczki uczestniczyli także studenci bioetyki oraz pasjonaci, którzy zaangażowali się w ten projekt. Dotąd w Polsce takiej pozycji jeszcze nie było.

Co w przewodniku znajdziemy

Reklama

Krótkie, konkretne, przejrzyste informacje o tym, czym jest m.in. aborcja, in vitro, eugenika, transplantologia czy tzw. orientacja seksualna. Definicje wynikające z prawa naturalnego, poparte świadectwami, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W przewodniku znalazło się także miejsce na refleksję etyczną i podstawy prawne dotyczące poruszanych zagadnień. Wszystko bardzo czytelne i w atrakcyjnej szacie graficznej. Przewodnik nie jest publikacją o charakterze religijnym. – To po prostu zbiór rzetelnych odpowiedzi na pytania dotyczące ludzkiego życia – mówi Jakub Bałtroszewicz.

Przewodnik uzyskał rekomendację bp. Marka Mendyka oraz prof. Bogdana Chazana. Jest polecany dla nauczycieli lekcji przygotowania do życia w rodzinie lub biologii. Może też być dobrą pomocą do prowadzenia lekcji wychowawczych. W przygotowaniu jest zbiór scenariuszy takich lekcji opartych na tym przewodniku, który ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Rubikon.

Książeczkę można zamawiać poprzez stronę fundacji: jedenznas.pl – mailowo lub telefonicznie. Przy większych zamówieniach istnieje możliwość zakupu w niższej cenie. Także podczas konferencji, która odbędzie się 26 września w auli „Niedzieli” w Częstochowie, będzie można nabyć „Przewodnik. Bioetyka dla młodych” w cenie promocyjnej.

Postscriptum

Osobiście zetknęłam się z tym przewodnikiem podczas konferencji dotyczącej klauzuli sumienia, która odbyła się w maju br. na UPJPII. Książeczka różni się od zwykle rozdawanych ulotek, ale nie przytłacza wielkością. Zaskoczyła mnie przejrzystym układem stron i znakomitym doborem zagadnień. Może być niezwykle cenną podpowiedzią w rozmowach i dyskusjach na tematy związane z ludzkim życiem. Przedstawia bowiem fakty wyłącznie w oparciu o prawo naturalne, jest znakomitym zbiorem merytorycznych argumentów do dyskusji z osobami, które prowadzą wojnę ideologiczną przeciwko życiu. To także kompendium wiedzy dla tych, którzy nie znają faktów, przed którymi te fakty są notorycznie zatajane w przekazie płynącym z mediów. Naprawdę warto mieć tę publikację w domu – najlepiej jedną dla siebie, a drugą do przekazania dalej...

2015-09-08 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promocja książki „Budownictwo kościołów w diecezji częstochowskiej w latach 1945-1989” w Częstochowie

[ TEMATY ]

książka

promocja

Beata Pieczykura

– Książka jest księgą chwały i świętości; jest opisem heroizmu i świętości wielu ludzi, dzięki którym w krajobrazie zarówno całej Polski, jak i diecezji częstochowskiej są widoczne wieże kościelne, krzyże i kaplice – mówił dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi w Katowicach, 2 marca w parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie podczas promocji książki „Budownictwo kościołów w diecezji częstochowskiej w latach 1945-1989”.

W spotkaniu uczestniczył sam autor, historyk, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie (magisterium), podyplomowych studiów z zakresu zarządzania oświatą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, zarządzania w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i dr nauk humanistycznych (Uniwersytet Rzeszowski), nauczyciel i dyrektor I LO im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, edukator, autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii najnowszej, w szczególności poświęconych stosunkom państwo – Kościół w okresie PRL, dyrektor katowickiego Oddziału IPN. Związany z Ruchem Światło-Życie, m.in. członek Rady Fundacji Światło-Życie. W latach 80. XX wieku działacz opozycji, najmłodszy internowany w stanie wojennym.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Sierpień - miesiąc czynu

2021-08-03 06:41

PAP/Tomasz Gzell

Sierpień jest miesiącem, kiedy o Polsce dużo mówimy. Wspominamy Cud nad Wisłą, Powstanie Warszawskie i zwycięstwo „Solidarności”. Przyzwyczailiśmy się do świętowania przez akademie i okolicznościowe uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję