Reklama

Niedziela Częstochowska

Kalwaria w Praszce – niektóre fakty

Niedziela częstochowska 37/2015, str. 1

[ TEMATY ]

kalwaria

Archiwum ks. prał. Stanisława Gasińskiego

Panorama Kalwarii w Praszce

Panorama Kalwarii w Praszce

Sanktuarium kalwaryjskie w Praszce znajduje się na ziemi wieluńskiej, w północno-zachodniej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Terytorialnie należy do woj. opolskiego. Parafia pw. Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce powstała 29 sierpnia 1988 r. na mocy dekretu bp. Stanisława Nowaka. Organizatorem życia parafialnego, a także budowniczym wszystkich obiektów sakralnych i duszpasterskich, które znajdują się w obrębie parafii, jest ks. prał. Stanisław Gasiński. Dokonał tego przy wsparciu przyjaciół z Polski i świata, a także ofiarności parafian.

Kościół konsekrowano 15 września 2002 r. Natomiast wcześniej, 19 sierpnia 2002 r., dla tej świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej Jan Paweł II obecny w Kalwarii Zebrzydowskiej poświęcił wierną kopię cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej. Wypowiedział wtedy znamienne słowa: „Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie”.

11 października 2002 r. kościół w Praszce został ogłoszony sanktuarium maryjnym. 13 września 2004 r. abp Stanisław Nowak erygował i poświęcił Kalwarię w Praszce na stoku Makowego Wzgórza. Długość Dróżek Pasyjnych w Praszce wynosi 4 km, a poszczególne 33 stacje rozmieszczone są według tzw. kroków jerozolimskich – jeden krok odpowiada 64 cm. 6 października 2011 r. Ksiądz Arcybiskup ustanowił Sanktuarium Pasyjno-Maryjne na Kalwarii w Praszce.

Reklama

Kalwaria w Praszce może poszczycić się także swoimi modlitewnikami oraz własnymi nabożeństwami paraliturgicznymi. Wzorowane są one na misteriach z Kalwarii Zebrzydowskiej.

13 marca 2014 r. Episkopat Polski, przychylając się do prośby abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, poparł inicjatywę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej koronami papieskimi. 10 sierpnia 2014 r. Ojciec Kościoła częstochowskiego nadał cudownemu wizerunkowi Matki Bożej w Praszce tytuł: Kalwaryjska Matka Zawierzenia, by upamiętnić Rok Zawierzenia w archidiecezji częstochowskiej. 18 marca 2015 r. zaś papież Franciszek pobłogosławił w Watykanie korony dla tego obrazu. 25 marca 2015 r. abp Wacław Depo podniósł rangę sanktuarium, nadając mu nazwę: Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Na dzień koronacji wyznaczono 12 września br. Więcej na: www.kalwaria-praszka.pl.

2015-09-10 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Widelska

Na początku XXI wieku na Podkarpaciu, w powiecie kolbuszowskim, w miejscowości Widełka z inicjatywy księdza proboszcza Lucjana Kota, wspieranego przez radę parafian, powstał nowy cmentarz oraz mała kalwaria.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję