Reklama

Niedziela Lubelska

Krzyż pozostaje z nami

Niedziela lubelska 37/2015, str. 4

[ TEMATY ]

krzyż

peregrynacja

Grzegorz Jacek Pelica

Pożegnanie krzyża

Pożegnanie krzyża

W najmłodszej świdnickiej parafii zakończyła się peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego. Licząca ponad 6 tys. wiernych społeczność parafii pw. św. Kingi przez 10 dni przeżywała czas rekolekcji ewangelizacyjnych i nawiedzenia. 22 sierpnia modlitwie na zakończenie misji przewodniczył abp Stanisław Budzik.

– Krzyż pozostaje z nami w znakach sakramentalnych chrztu oraz bierzmowania i przypomina każdemu, że jest nie tylko dzieckiem swoich rodziców i tej ziemi, ale przede wszystkim dzieckiem Bożym powołanym do życia wiecznego. Zostaje krzyż zawieszony w naszych mieszkaniach, aby ogłaszać, że Chrystus jest pełnoprawnym członkiem naszej rodziny: z Nim omawiamy najważniejsze sprawy, On jest obecny w naszych planach, marzeniach i zamierzeniach. Wieńczy nasze kościoły i rozstaje dróg na świadectwo odziedziczonej i ciągle dynamicznej wierze i wierności Bogu, krzyżowi i Ewangelii, w której Polska od ponad 1050 lat wzrasta – mówił Metropolita Lubelski.

Reklama

W homilii abp Budzik nawiązał do peregrynacji znaków Światowych Dni Młodzieży w miastach archidiecezji lubelskiej i do nauczania oraz poezji św. Jana Pawła. Przypomniał też nauczanie Ojców Kościoła II wieku o krzyżu. – Dla pierwszych chrześcijan krzyż Chrystusa nie był martwym drewnem, ale drzewem pulsującym pełnią życia i zbawienia – mówił Pasterz. – W przyszłym roku będziemy dziękować Bogu za Kościół, który przed tysiącem lat zapuścił korzenie na polskiej ziemi. Z tego wyrasta życie naszej wiary. Dlatego dzisiaj dziękowaliśmy za dar Eucharystii, w której Chrystus najdoskonalej spełnia swoją obietnicę, że pozostanie z nami po wszystkie dni, aż do skończenia świata (por. Mt 28,20). Dziękowaliśmy za przykazanie miłości, które streszcza i obejmuje wszystkie przykazania; bo miłość wszystko przetrzyma i nigdy nie ustaje (zob. Kor 13,7-8). Dziękowaliśmy za dar Ducha Świętego, naszego Pana i Ożywiciela, który daje nam dobre natchnienia, podsuwa rozwiązania trudnych spraw, uświęca, umacnia i pociesza. Jakże biedni bylibyśmy bez Jego darów, jakże ślepi bez Jego światła, jak oziębli bez ognia Jego miłości! – mówił Ksiądz Arcybiskup.

Odwołując się do podjętej przez parafię budowy kościoła, abp Budzik mówił: – Często myślę o was, którzy podjęliście ten wielki i piękny trud budowy nowej świątyni św. Kingi, waszej patronki. Jestem pełen podziwu dla dynamizmu waszego proboszcza i dla tych wszystkich, którzy z zapałem przykładają ręce, serce, ofiarę i modlitwę do tego ważnego, historycznego dzieła. Chcemy, aby był to dla was dom Boży, w którym będziecie budować Kościół żywy, wspólnotę jednoczącą się wokół Chrystusa. Dziękujemy za kościół wznoszony w waszej parafii.

Za krzepiące słowa abp. Budzikowi podziękował proboszcz parafii ks. Zbigniew Kiszowara. – Przed trzema laty 19 sierpnia gościliśmy Księdza Arcybiskupa na poświęceniu kamienia węgielnego, czyli materialnego fundamentu wspólnoty; dzisiaj ta obecność jest zwieńczona krzyżem jako duchowym fundamentem parafii. Bo swoją wiarę i tę wspólnotę chcemy oprzeć na tym kamieniu węgielnym, którym jest Jezus Chrystus – zapewniał Ksiądz Proboszcz. Za zaangażowanie Metropolity Lubelskiego w projekt „Źródło”, przypominający o Bożej miłości, potrzebie nawrócenia i Bożym planie wobec każdego człowieka, podziękowała jedna z najmłodszych rodzin parafii. Uroczystą celebrę uświetnił parafialny chór i zespół smyczkowy pod kierunkiem Magdaleny Celińskiej.

Reklama

– Treści rekolekcji ewangelizacyjnych nie były nam obce, bo przypominały podstawy wiary. Było to uwspółcześnienie, taka aktualizacja dla duszy. Było też potrzebne, abyśmy mogli na nowo przekazywać wiarę innym. Czas wakacji być może spowodował, że przeważali dorośli, a zazwyczaj jest więcej młodzieży. Jednak w każdym z przychodzących było widać potrzebę odnowienia relacji do Boga i do braci w Chrystusie. Dla młodszych, córki, syna czy sąsiada, którzy nie mają czasu, my, idąc codziennie do kościoła, chcemy być znakiem umocnienia i przypomnienia – mówiła pani Janina z mężem.

W scenerii sierpniowego wieczoru, na tle bryły nowo budowanego kościoła, wierni od św. Kingi przekazali znak chrześcijańskiej wiary do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W uroczystej procesji krzyż został przeniesiony do kolejnej parafii.

2015-09-10 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Norwegia: dziennikarce zabroniono nosić w pracy krzyżyk

[ TEMATY ]

krzyż

merydolla/Fotolia.com

Znanej norweskiej dziennikarce telewizyjnej Siv Kristin Saellmann zabroniono nosić w pracy krzyżyk. „Prezenterzy telewizyjni muszą być neutralni” – uzasadnił decyzję dyrektor wiadomości.

Zakaz został wydany po tym, jak dziennikarka wystąpiła w materiale wideo z krzyżykiem na szyi, mającym 1,4 cm. Niektórzy oburzeni tym faktem widzowie stwierdzili, że jest to obraza islamu, a ten symbol religijny podaje w wątpliwość bezstronność stacji. Dlatego jej szef zabronił noszenia w telewizji krzyżyków czy innych symboli religijnych albo politycznych. Komentatorzy podkreślają, że wydarzyło się to w kraju, gdzie większość mieszkańców stanowią chrześcijanie.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję