Reklama

Niedziela Przemyska

Tornister Pełen Uśmiechów

Niedziela przemyska 37/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

szkoła

Caritas

Aneta Kamieniecka

Abp Celestino Migliore pośród dzieci, tornistrow i uśmiechów

Abp Celestino Migliore pośród dzieci, tornistrow i uśmiechów

W Przemyślu, w ostatnią niedzielę sierpnia, odbył się VII finał Ogólnopolskiej Akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” organizowanej przez Caritas Polska. Do rąk dzieci i młodzieży z ubogich i wielodzietnych rodzin podczas pikniku charytatywnego trafiło 8 tys. szkolnych wyprawek.

Problem biedy w Polsce pozostaje wciąż nierozwiązany. Jednym z powodów biedy jest brak pracy, co najbardziej odbija się na dzieciach. Według danych GUS z czerwca tego roku co czwarta rodzina wielodzietna z czworgiem lub więcej dzieci dotknięta jest biedą w skrajnym wymiarze, co ma swoje konsekwencje w różnych obszarach. Aż pół miliona rodziców z powodu ubóstwa nie stać np. na zakup swojemu potomstwu wszystkich podręczników i przyborów szkolnych. Tym bardziej, że koszt jednej wyprawki to rząd ok. 800 zł. Z pomocą najbardziej potrzebującym rodzinom kolejny już raz wyszła Caritas Polska, która organizując od 2008 r. Ogólnopolską Akcję „Tornister Pełen Uśmiechów” pomogła wyposażyć w szkolne przybory armię liczącą ponad 100 tys. dzieci z najuboższych polskich rodzin. W 2013 r. tornistry od Caritas z wyposażeniem trafiły do ok. 30 tys. dzieci, w roku ubiegłym do prawie 40 tys. Do akcji włącza się coraz więcej także znanych osób. Wystarczy wspomnieć, że wśród tegorocznych ofiarodawców są para prezydencka Andrzej i Agata Dudowie, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, organizatorzy Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016, a także wydawnictwa edukacyjne.

Reklama

Tegoroczny finał akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” odbył się w Przemyślu i był połączony z „Wincentiadą” – dorocznymi obchodami patrona miasta św. Wincentego, któremu przypisuje się liczne cuda, m.in. ocalenie miasta przed nawałą Księcia Siedmiogrodu Rakoczego, który wraz z Kozakami i Tatarami zaatakował miasto w1657 r. Po procesji z relikwiami św. Wincentego najeźdźcy odstąpili od oblegania grodu nad Sanem.

Uroczystej Mszy św. w kościele Ojców Franciszkanów przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, który przekazał uczestnikom i organizatorom akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” pozdrowienie i błogosławieństwo od Ojca Świętego Franciszka. W homilii abp Migliore zauważył, że ofiarowanie wyprawek szkolnych jest przykładem międzyludzkiej solidarności. – Należy podziwiać tę akcję, która obejmuje całą Polskę, trzeba za nią dziękować i mobilizować się do jej kontynuowania. Dziś naszą modlitwą wdzięczności obejmujemy te osoby, wspólnoty parafie, które już od lat włączają się w tę akcję – zaznaczył Nuncjusz Apostolski w Polsce. Nawiązując do słów Chrystusa „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”, podkreślił, że fakt obdarowania innych, potrzebujących może być doświadczeniem, które służy przemianie życia ich samych, ale także obdarowanych.

Ulicami Przemyśla przeszła procesja z relikwiami św. Wincentego. Następnie podczas pikniku charytatywnego na przemyskim Rynku, któremu towarzyszyły występy artystyczne i zabawa z udziałem m.in. Anity Lipnickiej i Magdy Anioł, tornistry ze szkolnymi wyprawkami odebrało ok. 8 tys. dzieci z naszej archidiecezji a także diecezji rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej. Jak podkreśla ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, rodziny, których dzieci wymagały wsparcia, zostały wskazane m.in. przez miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, szkoły a także parafie. Akcję można było też wesprzeć wysyłając SMS z hasłem „Tornister”. – W tornistrze znalazły się m.in. zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, flamastry, plastelina, długopisy, ołówki a więc wszystkie przybory, bez których trudno wyobrazić sobie naukę w szkole – podkreśla ks. Artur Janiec. Ogółem obdarowanych w całej Polsce w tym roku zostało ponad 40 tys. dzieci, które otrzymały od Caritas „Tornistry pełne uśmiechów” w swoich rodzinnych miejscowościach za pośrednictwem Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas.

„Tornister Pełen Uśmiechów” to jedna z wielu akcji charytatywnych Caritas Polska adresowanych do najmłodszych. Kilka tysięcy dzieci w czasie roku szkolnego objętych jest funduszem stypendialnym „Skrzydła”. Dzięki temu otrzymują ciepłe posiłki, ubrania i inne niezbędne rzeczy. Projekt „Skrzydła” umożliwia też dzieciom uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych oraz udział w szkolnych wycieczkach. Z kolei od września pod hasłem „Kromka Chleba” rusza nowa ogólnopolska akcja charytatywna Caritas zachęcająca do pomocy żywnościowej dla ubogich.

2015-09-10 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piontkowski: Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczyło ponad 360 mln zł na zakup sprzętu komputerowego do szkół

Ze środków Ministerstwa Cyfryzacji przeznaczono ponad 360 mln zł na zakup sprzętu komputerowego. Każda gmina, każdy powiat mogły wystąpić o środki na zakup sprzętu od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu tysięcy w pierwszej transzy i potem w drugiej – powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef resortu edukacji był gościem Rzeczpospolita TV, gdzie pytano go o przygotowanie szkół i samorządów do nowego roku szkolnego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję