Reklama

Kowal

Pokłosie II Przeglądu Kolęd i Pastorałek

Niedziela włocławska 6/2003

W niedzielę 19 stycznia w sali remizy OSP w Kowalu odbył się II Przegląd Kolęd i Pastorałek, którego organizatorami byli: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne "Sami Sobie" działające w Świątkowicach, Urząd Miasta i Urząd Gminy w Kowalu. Imprezę, nad którą patronat medialny (już po raz drugi) objął dziennik Nowości Włocławskie, prowadziła inicjatorka przeglądu, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego "Sami Sobie" - Jolanta Kolanowska.
W przeglądzie wystąpili soliści, zespoły wokalno-instrumentalne oraz chóry, głównie ze szkół powiatu włocławskiego, a także Zespół Pieśni i Tańca "Toruniacy" z Torunia. Łącznie na przegląd napłynęło 50 zgłoszeń.
Głównym celem przeglądu jest przypominanie dawnych kolęd i pastorałek oraz zachęcanie do ich śpiewania w domach podczas rodzinnych spotkań, zgodnie z tradycją. Przegląd stwarza też możliwość nowych aranżacji starych utworów i inspiruje do tworzenia współczesnych pastorałek, których w tym roku nie zabrakło. Uczestnicy ubiegłorocznej edycji wzięli sobie do serca uwagi jurorów zachęcających do sięgania po klasyczny repertuar, z akcentem na kolędy i pastorałki znane na Kujawach i związane silnie z narodową tradycją. W tegorocznym przeglądzie licznie zgromadzona publiczność usłyszała więc Mizerną cichą, stajenkę lichą, z tekstem Teofila Lenartowicza, oraz Bóg się rodzi, pióra poety Franciszka Karpińskiego.
Jury w składzie: Anna Bojarska - aktorka, Krystyna Pawłowska - etnograf i Adam Pawlikowski - muzykolog, oceniało wykonawców w dwu kategoriach wiekowych. Nagrodę Grand Prix przyznano chórowi z Gimnazjum nr 4 we Włocławku. W kategorii do lat 12 nagrody otrzymali: Dominika Grodzicka ze Świetlicy w Świątkowicach (I), Joanna Karwat ze Szkoły Podstawowej nr 14 we Włocławku (II), Zespół Pieśni i Tańca "Toruniacy" (III). W kategorii wykonawców powyżej lat 12 nagrody otrzymali: Zespół "Izonet" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lubieniu Kujawskim (I), Marta Skarba z Gimnazjum Publicznego im. ks. Jana Długosza we Włocławku (II), Zespół wokalno-instrumentalny z Gimnazjum nr 2 w Wieńcu (III). Ponadto wyróżniono Magdalenę Zimecką ze Szkoły Podstawowej w Kowalu, a specjalne wyróżnienie burmistrza Kowala Eugeniusza Gołembiewskiego otrzymały uczennice Szkoły Podstawowej w Nowinach: Angelika Baranowska, Izabela Dubielak, Anna Grabczewska i Izabela Rybacka. Nagrody - puchary wręczał laureatom burmistrz E. Gołembiewski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:29

Norbert Polak

    Na placu św. Jana Pawła II u cystersów w Krakowie-Mogile 19 września została odprawiona Msza św. z okazji trwającego tam odpustu związanego ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego.

    Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę Cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego Pana do ciebie. Odkrywasz, że On czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję