Reklama

Niedziela Wrocławska

Instytut Duchowości Karmel

Dla wszystkich, którzy interesują się duchowością karmelitańską i chcą pogłębić swoją wiarę, we Wrocławiu powstaje Instytut Duchowości Karmel. Swoją działalność zainauguruje 15 października, w uroczystość św. Teresy od Jezusa i na zakończenie jubileuszu 500. rocznicy urodzin świętej

Jego główną motywacją jest chęć dostarczenia słuchaczom dobrej wiedzy, na której możliwe jest kształtowanie zdrowego ducha Ewangelii. Instytut funkcjonował już kiedyś we Wrocławiu, a wznowienie jego działalności w roku 500. rocznicy urodzin św. Teresy od Jezusa stało się możliwe w dużej mierze dzięki prośbom osób zainteresowanych, chcących ubogacić swoją wiarę – podkreślają karmelici bosi.

Instytut proponuje słuchaczom 2-letnią formację, zajęcia odbywać się będą co dwa tygodnie w czwartki, od 17.00 do 20.10, w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu. W pierwszym semestrze będą to wykłady w ramach czterech przedmiotów: osoba i dzieło św. Teresy od Jezusa, filozofia, Biblia oraz historia z perspektywy świętych. Zapisy trwają do 25 września. Szczegóły dotyczące dokumentów można znaleźć na stronie www.walkaduchowa.pl, wśród wymagań dotyczących kandydatów jest świadectwo ukończenia szkoły średniej i odbycie rozmowy wstępnej w klasztorze karmelitów bosych. Terminy rozmów: 28 września, 2 października oraz 8 października – w każdy z tych dni od 17.00 do 20.00. Dokumenty można przesyłać w formie elektronicznej na e-mail: walkaduchowa@gmail.com lub pocztą pod adresem Stowarzyszenie Walka Duchowa, ul. Ołbińska 1, 50-259 Wrocław z dopiskiem: Instytut Duchowości Karmel oraz osobiście w klasztorze.

Wśród wykładowców na I roku uczyć będą dr Adam Workowski, filozof, uczeń ks. Tischnera, Gabriel Maciejewski zajmujący się tematyką historyczną, o. Antoni Rachmajda, karmelita bosy, koordynator Instytutu, będzie mówił o św. Teresie, a ks. dr Ryszard Kempiak o Piśmie Świętym. Z czasem wprowadzone zostaną zajęcia praktyczne, seminaria i ćwiczenia, np. z prowadzenia rachunku sumienia czy efektywnego korzystania z internetu.

Podobne instytuty karmelitańskie działają już w Krakowie, Poznaniu i Sopocie. Dla wrocławskiego wzorem będzie św. Teresa od Jezusa – nazywana doktorem Kościoła od modlitwy – i to ona „podpowiada” tematykę. Oczywiście na wykładach nie braknie miejsca także dla innych ważnych postaci Karmelu. Jak mówią ojcowie karmelici, wykłady będą miały jeden podstawowy cel: dążenie do prawdy o Bogu, o sobie, o świecie.

2015-09-10 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrzest – powołanie – Karmel

Niedziela częstochowska 20/2016, str. 3

[ TEMATY ]

jubileusz

zakonnica

Karmel

Beata Pieczykura

M. Maria Milena (pierwsza z lewej) podczas złotego jubileuszu ślubów zakonnych w Karmelu

M. Maria Milena (pierwsza z lewej) podczas złotego jubileuszu ślubów zakonnych w Karmelu

Pragnienie, które sam Bóg zasiał w sercu człowieka, jest niezawodnym przewodnikiem na życiowej drodze. Odkrycie Jego planu i pójście za głosem Mistrza oznacza odnalezienie szczęścia, radości, miłości i pokoju tu, na ziemi, a potem na całą wieczność

Tak właśnie Pan prowadzi s. Marię Milenę od Chrystusa (Zofię Truszkowską), a ona odpowiedziała: „Ty jesteś moim Bogiem, idę pełnić Twą wolę”. Opuściła rodzinny dom i trafiła do sióstr karmelitanek bosych, mniszek kontemplacyjno-klauzurowych, które trwają na modlitwie z Maryją za Kościół i świat. Dziś, w Roku Świętym Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski, wielbi Boga za dar życia, chrztu, powołania i dziękuje za złoty jubileusz ślubów zakonnych, które złożyła 3 maja 1966 r. w Karmelu Bożego Miłosierdzia w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu miłosierdziu

2022-08-10 08:51

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Diecezja.pl

20 lat temu, 17 sierpnia 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II, w krakowskich Łagiewnikach, dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. „To zwieńczenie jego dążeń do rozpowszechnienia kultu Bożego Miłosierdzia na całym świecie i wyznanie, że tylko Bóg może uratować świat” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że Jan Paweł II odegrał wielką rolę w zwróceniu uwagi świata na Boże miłosierdzie. „To właśnie Bożemu miłosierdziu była poświęcona jego encyklika Dives in misericordia wydana w pierwszych latach posługi piotrowej. Papież Polak w roku 2000 ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego oraz kanonizował Siostrę Faustynę Kowalską, której objawiał się Jezus Miłosierny” – przypomniał ks. Gęsiak.

CZYTAJ DALEJ

KGP: w piątek na polskich drogach policjanci będą prowadzić akcję "Prędkość"

2022-08-11 07:24

[ TEMATY ]

policja

Episkopat.news

W piątek policjanci ruchu drogowego będą prowadzić akcję "Prędkość", podczas której skupią się głównie na kierowcach nieprzestrzegających ograniczeń prędkości - poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nadkomisarz w rozmowie z PAP podkreślił, że piątkowe działania "Prędkość" wynikają z kalendarza działań ROADPOL-u, czyli sieci europejskich sił policji drogowej. "ROADPOL jest przede wszystkim zaangażowany w zmniejszenie liczby zgonów i poważnych obrażeń na europejskich drogach" - zaznaczył policjant.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję