Reklama

Program Papieskiej Pielgrzymki

2015-09-15 13:13


Niedziela Ogólnopolska 38/2015, str. 25

W sobotę 19 września papież Franciszek rozpoczyna swoją 10. podróż apostolską. Do 22 września Ojciec Święty będzie przebywał na Kubie, 25 września odwiedzi ONZ, a jego powrót do Rzymu nastąpi 28 września

Ojciec Święty wyruszy airbusem A330 Alitalii z Rzymu 19 września o 10.15 i przybędzie na lotnisko José Marti w Hawanie o 16.00 czasu lokalnego (22.00 czasu polskiego). Tam będzie miało miejsce uroczyste powitanie dostojnego gościa.

W niedzielę 20 września o godz. 9.00 (15.00 czasu polskiego) Papież będzie przewodniczył Mszy św. na placu Rewolucji w Hawanie. O 16.00 (22.00) złoży wizytę w pałacu prezydenckim, o 17.15 (23.15) weźmie udział w Nieszporach z duchownymi i klerykami w stołecznej katedrze, a o 18.30 pozdrowi młodzież w Centrum o. Félixa Vareli.

W poniedziałek 21 września o godz. 8.00 samolot z Ojcem Świętym na pokładzie uda się do miasta Holguín, gdzie o 10.30 (16.30) Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. na placu Rewolucji, a o 15.45 (21.45) pobłogosławi miasto ze Wzgórza Krzyża (Loma de la Cruz) i niecałą godzinę później – o 16.40 – odleci do Santiago, gdzie o 19.00 (1.00 w nocy czasu polskiego) spotka się z biskupami kubańskimi w Seminarium św. Bazylego Wielkiego. Papież zakończy dzień o 19.45 (1.45) modlitwą w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre – Patronki Kuby.

Reklama

We wtorek 22 września o 8.00 (14.00 czasu polskiego) Ojciec Święty będzie przewodniczył Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre – Patronki Kuby, zaś o 11.00 (17.00) spotka się w katedrze z rodzinami. O 12.15 pobłogosławi miasto, a o 12.30 wyruszy w drogę do Waszyngtonu. Przylot do wojskowej bazy lotniczej Andrews planowany jest na godz. 16.00 (22.00 czasu polskiego). Tam Franciszek zostanie oficjalnie powitany.

Środa 23 września zacznie się od wizyty Ojca Świętego w Białym Domu, gdzie na 9.15 (15.45) zaplanowano uroczystość przywitania oraz wizytę u prezydenta USA. O 11.30 Papież spotka się w katedrze św. Mateusza z biskupami Stanów Zjednoczonych. O 16.15 (22.15) w Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny rozpocznie się Msza św., podczas której zostanie kanonizowany bł. Juniper Sierra OFM (1713-84).

W czwartek 24 września o 9.20 (15.20) Ojciec Święty przybędzie do Kongresu Stanów Zjednoczonych, gdzie wygłosi przemówienie. Na 11.15 zaplanowano papieską wizytę w ośrodku charytatywnym parafii św. Patryka oraz spotkanie z bezdomnymi. O 16.00 (22.00) boeing 777 linii American Airlines z Franciszkiem na pokładzie uda się do Nowego Jorku. O 18.45 (0.45) Papież weźmie udział w Nieszporach z duchownymi, zakonnicami i zakonnikami w katedrze św. Patryka.

W piątek 25 września Ojciec Święty uda się do głównej siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie wygłosi przemówienie. O 11.30 weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym na tzw. Ground Zero, gdzie do 11 września 2001 r. mieściło się World Trade Center. O 16.00 (22.00) Franciszek uda się na Harlem, gdzie odwiedzi Szkołę Królowej Apostołów i spotka się z dziećmi i rodzinami imigrantów. Ostatnim punktem tego dnia będzie Msza św. o 18.00 (24.00) w hali Madison Square Garden.

W sobotę 26 września Papież uda się do Filadelfii, gdzie od 22 września odbywać się będzie VIII Światowe Spotkanie Rodzin. O 10.30 (16.30) w katedrze Świętych Piotra i Pawła będzie przewodniczył Mszy św. z biskupami, duchowieństwem, zakonnicami i zakonnikami Pensylwanii. O 16.45 weźmie udział w spotkaniu na rzecz wolności religijnej ze wspólnotą języka hiszpańskiego oraz innymi imigrantami w Independence Mall. O 19.30 będzie przewodniczył Świętu Rodzin i czuwaniu modlitewnemu na Benjamin Franklin Parkway w centrum Filadelfii.

Niedzielę 27 września Ojciec Święty rozpocznie o 9.15 (15.15) od spotkania w Seminarium św. Karola Boromeusza z biskupami będącymi gośćmi VIII Światowego Spotkania Rodzin. O 11.00 (17.00) złoży wizytę więźniom w Zakładzie Poprawczym Curran-Fromhold, zaś o 16.00 (22.00) na Benjamin Franklin Parkway będzie przewodniczył Mszy św. wieńczącej VIII Światowe Spotkanie Rodzin. Na 19.00 (1.00 w nocy czasu polskiego) zaplanowano na lotnisku spotkanie z komitetem organizacyjnym, wolontariuszami i dobrodziejami spotkania rodzin. O 19.45 rozpocznie się uroczystość pożegnalna Ojca Świętego, zaś o 20.00 (2 w nocy) papieski samolot wyruszy w drogę powrotną do Rzymu. Na lotnisko Ciampino Papież ma przybyć w poniedziałek 28 września o 10.00.

Odnaleziono miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła?

2019-07-20 20:00

ts (KAI) / Nowy Jork

Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin św. Piotra. Tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja, potwierdza znalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich. Poinformował o tym nowojorski ośrodek Center for the Study of Ancient Judaism and Christian Origins" (CSAJCO ) uczestniczący w pracach wykopaliskowych.

Israel_photo_gallery / Foter / CC BY-SA

Zdaniem naukowców tego centrum oraz izraelskiego Kinneret Academic College, odkryta świątynia w Al-Araj może być tym samym kościołem, który na swoich rysunkach utrwalił biskup Willibald z Eichstätt, gdy w 725 roku po Chrystusie przybył nad Jezioro Galilejskie. Biskup udający się z Kafarnaum do Kursi zanotował, że był to kościół wzniesiony nad miejscem zamieszkania Piotra i Andrzeja.

"Odsłonięty teraz kościół jest jedyną dotąd odnalezioną świątynią między obiema miejscowościami" - powiedział w rozmowie z izraelską gazetą „Haaretz” szef ekipy archeologów Mordechai Aviam z Kinneret Academic College. Dodał, że kościół został odkryty w pobliżu osiedla z czasów rzymskich, dlatego pasuje do opisu Betsaidy przez historyka Józefa Flawiusza. Nie ma powodów do kwestionowania tego przekazu historycznego - twierdzą archeolodzy.

Do tej pory naukowcy odkopali południowe pomieszczenia kościoła należącego do kompleksu klasztornego. Odkryto m.in. mozaiki podłogowe, szklane kamienie mozaikowe oraz części marmurowego ogrodzenia chóru. Te znaleziska świadczą o wielkości i bogatym wyposażeniu świątyni.

Wykopaliska ukazały ponadto, że antyczna wioska żydowska zajmowała większą powierzchnię niż dotychczas sądzono. Archeolodzy znaleźli też pozostałości rzymskiego domu prywatnego z I-III w. Badania geologiczne wskazują, że liczne domy rozpadły się na skutek erozji spowodowanej przez rzekę Jordan.

Podczas wcześniejszych wykopalisk archeolodzy odkryli m.in. 300-kilogramowy blok bazaltu z trzema wydrążonymi pojemnikami. Zdaniem naukowców, mógł to być relikwiarz świętych apostołów Piotra, Andrzeja i Filipa.

Izraelscy archeolodzy twierdzą, że wykopaliska w Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła, natomiast miasto zidentyfikowane w 1989 r. przez archeologów z uniwersytetu w Hajfie jako biblijna Betsaida, to dzisiejsze Et-Tell położone o dwa kilometry dalej na północ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem