Reklama

Prawo do sumienia w pracy

2015-09-15 13:13

Andrzej Tarwid
Niedziela Ogólnopolska 38/2015, str. 38-39

Andrzej Tarwid
Uczestnicy międzynarodowej konferencji „Prawa sumienia pracowników służby zdrowia – teoretyczne uwarunkowania, prawne wyzwania oraz szanse”

Postęp technologiczny oraz ideologiczne zmiany polityczno-prawne sprawiają, że coraz więcej osób zmuszanych jest postępować niezgodnie z własnymi przekonaniami w miejscu zatrudnienia. A przecież łamanie sumień ma groźne skutki. Historia pokazała, iż w skrajnej postaci były to skutki najtragiczniejsze w dziejach ludzkości

Ponad rok temu prof. Bogdan Chazan odmówił zabicia dziecka jednej z pacjentek. Nagonka medialna na dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie sprawiła, że został on zwolniony z pracy. Na nic zdały się wyjaśnienia ginekologa, że postąpił zgodnie z sumieniem, do czego miał prawo. Do dziś prof. Chazan nie wrócił do placówki, którą przez lata z sukcesami kierował, chociaż ani prokuratura, ani rzecznik odpowiedzialności zawodowej nie dopatrzyli się żadnych nieprawidłowości w jego postępowaniu.

Na prawo do klauzuli sumienia powołała się także położna Agata Rejman, kiedy zorientowała się, że została wezwana do trwającej aborcji farmakologicznej. Kobieta nie tylko straciła pracę, ale też właściciel szpitala w Rzeszowie domaga się od niej odszkodowania w wysokości 50 tys. zł. To niebagatelna kwota, o czym kobieta powiedziała w nakręconym o niej filmie. Jego fragmenty usłyszeli uczestnicy międzynarodowej konferencji zatytułowanej: „Prawa sumienia pracowników służby zdrowia – teoretyczne uwarunkowania, prawne wyzwania oraz szanse”. Sympozjum zorganizowały Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Tygodnik „Niedziela” był jednym z patronów medialnych konferencji.

Moralność w domu, a nie w pracy

Podczas wystąpień naukowcy, lekarze oraz adwokaci m.in. z Austrii, Hiszpanii, USA i Szwecji opowiadali o tym, jak w ich krajach tworzący prawo podchodzą do dylematów moralnych w miejscu pracy. Okazuje się, że w państwach zachodnich łatwo zauważyć bardzo podobny trend: rządzący regulują te obszary życia, które przez stulecia były uważane za prywatne, jak np. stosunki sprzedawca – klient, bądź były regulowane przez kodeksy etyki zawodowej, jak to było w przypadku lekarza i pacjenta. Teraz wizyty w przychodni czy piekarni muszą przebiegać według przepisów prawa państwowego. A ono bardzo często za nic ma wartości, którymi ludzie żyją i którym chcą być wierni. W efekcie osoby chcące postępować zgodnie z własnym sumieniem wyrzucane są z pracy, a nawet karane.

Reklama

W ubiegłym miesiącu w USA urzędniczka tamtejszego urzędu stanu cywilnego została skazana na karę więzienia za to, że nie chciała udzielić ślubu parze homoseksualistów. Za oceanem kary nie ominęły też cukierników, którzy nie chcieli upiec ciast na wesele homoseksualistów. W Hiszpanii sąd nakazał wszystkim aptekarzom sprzedaż pigułek antykoncepcyjnych, z kolei w Szwecji położna Ellinor Grimmark została wyrzucona ze szpitala, kiedy do jego dyrekcji dotarło, że kobieta, powołując się na klauzulę sumienia, nie chce uczestniczyć w aborcjach. Gdy sprawa stała się głośna medialnie, kolejne dwie placówki odmówiły Grimmark zatrudnienia. Nawet mimo tego, że oba szpitale usilnie poszukiwały położnych. – Szwecja to kraj ekstremalny ze względu na brak poszanowania klauzuli sumienia – przyznała mecenas Ruth Nordström. Obrończyni Ellinor Grimmark zaapelowała też o pomoc do zgromadzonych na warszawskiej konferencji. – Jeżeli wierzycie, że sumienie jest kompasem, jeżeli chcecie pomóc szwedzkim położnym, to zróbcie coś dla nas. Napiszcie np. e-mail z poparciem. Naprawdę potrzebujemy waszego wsparcia!

Pomocy znad Wisły oczekują też amerykańscy chrześcijanie, w których najmocniej uderzają obecne zmiany w tamtejszym prawie. – Musimy się połączyć w ramach obrony zasad religijnych, bo jeżeli damy się zepchnąć na margines, to wierzący nie będą mieli żadnej obrony – powiedział prof. David F. Forte z Uniwersytetu w Cleveland.

Zapomniana lekcja historii

Zachodni świat ogranicza prawo do postępowania zgodnie z sumieniem, a przecież akceptacja porządku prawnego bez uwzględnienia porządku moralnego niesie poważne zagrożenia dla społeczeństwa, a nawet całych narodów. W skrajnej postaci pokazała to II wojna światowa. Najgorsi zbrodniarze, jacy stanęli przed norymberskim sądem, mówili przecież, że oni tylko wykonywali rozkazy i stosowali obowiązujące w III Rzeszy prawo. Mimo to ponieśli karę, bo sędziowie uznali, że nikt nie jest zwolniony z moralnej oceny swoich działań.

Właśnie takie rozumienie wolności sumienia – na jakie powoływali się sędziowie w Norymberdze – stało się filarem czasów powojennych. Teraz zwolennicy postępowego prawa zupełnie nie mierzą się z doświadczeniem historycznym. Dlaczego? – Forsujący rozwiązania prawne bez odwołania się do klauzuli sumienia starają się ukryć to, że tak naprawdę chodzi im o wybory ideologiczne narzucane przez gender – powiedział prof. Jose M. S. Ruiz-Calderon z Uniwersytetu Complutense w Madrycie. – A skoro działanie to motywowane jest ideologią, to możemy spodziewać się coraz większej presji – dodał.

Przykłady zmierzające do wypchnięcia sumienia z kolejnych obszarów zawodowej aktywności widać zarówno w Polsce, jak i za granicą. Administracja Baracka Obamy napisała ustawę o ubezpieczeniach społecznych. Dokument ten wśród katalogu uprawnień, za które zapłacą pracodawcy, wymienia m.in. prawo do aborcji oraz dostępu do środków antykoncepcyjnych.

W naszym kraju zaś głośnym echem odbiła się dyskusja w środowisku farmaceutów. W ich wypadku konflikt sumienia dotyczy m.in. sprzedaży hormonalnych środków antykoncepcyjnych ze względu na ich możliwe działanie wczesnoporonne. A także środków homeopatycznych, produktów stosowanych w in vitro czy szczepionek – uwaga, bo nie wszyscy o tym wiedzą – produkowanych na bazie linii komórkowych pozyskiwanych z abortowanych dzieci!

Współudział

– Wydaje się, że państwo gdy chce wprowadzić na rynek środki, których działanie czy stosowanie budzi wątpliwości moralne, powinno wszystkim obywatelom zapewnić jednakową wolność. Tak jak nikogo nie można zmuszać do stosowania tych środków, nie powinno się od nikogo wymagać, aby współuczestniczył w ich produkcji czy dystrybucji – powiedziała farmaceutka Danuta Barańska. Niestety, niejasne zapisy w prawie farmaceutycznym sprawiają, że ta możliwość jest prawnie ograniczona. Nieprecyzyjność prawa spędza też sen z powiek lekarzom. Dlatego Naczelna Rada Lekarska złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności niektórych zapisów Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Chodzi m.in. o sytuację, kiedy lekarz powołujący się na klauzulę sumienia musi wskazać inne miejsce, w którym dany zabieg się wykonuje. – To przepis awykonalny, bo oznacza on, że dany lekarz ma znać światopogląd innego lekarza – powiedział mec. Waldemar Gujski i podkreślił, że takie wskazanie oznaczałoby współudział w nieakceptowalnej moralnie procedurze.

Jak bronić sumienia?

Nasze prawo jest więc znacząco wadliwe, o czym na konferencji mówili też diagności laboratoryjni, farmaceuci oraz prawnicy. Ci ostatni, jeśli na czas nie złożą odpowiednich oświadczeń, są np. zmuszani do prowadzenia spraw rozwodowych.

A jak można bronić prawa sumienia? – Gwarancją realizacji klauzuli sumienia mogą stać się procedury na poziomie zakładu pracy lub na poziomie krajowym – mówi mec. Jerzy Kwaśniewski, który na zakończenie konferencji podkreślił, że niebagatelną rolę w tym względzie mają do odegrania związki zawodowe.

Z kolei zdaniem panelistów zagranicznych, konieczne jest wywieranie stałej presji na ustawodawcę oraz poszukiwanie racjonalnych argumentów za obroną sumienia w miejscu pracy. – Tych argumentów nie brakuje. A chrześcijaństwo jest jedyną religią, która uznaje komplementarność wiary i rozumu – mówili.

Tagi:
sumienie ludzie praca konferencja

Konferencja "Oddychać Maryją" już w sobotę

2019-11-15 13:32

Maciej Świderski

Konferencja pt. „Oddychać Maryją” – świadectwo Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego”, odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 listopada br. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie/Warszawie. Wydarzenie jest pod Honorowym Patronatem Kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego.

Graziako
Maryja wyniesiona z duszą i ciałem do chwały nieba obejmuje swym matczynym spojrzeniem cały świat

Organizatorzy swoje zaproszenie kierują do wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby dowiedzieć się jak kard. Stefan Wyszyński „oddychał Maryją”, w życiu którego Matka Boga miała szczególne miejsce.

Pracujący nad konferencją wierzą, iż ten czas wzbudzi wśród uczestników konferencji rycerskość i miłość do naszego Boga Jezusa Chrystusa oraz do Jego i naszej Mamy Maryi, idąc za przykładem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Tym bardziej, iż w dniu naszej Konferencji, tj. 16 listopada 1948r., kard. Stefan Wyszyński został powołany bullą nominacyjną przez Ojca Świętego Piusa XII na Prymasa Polski, Arcybiskupa Warszawskiego i Gnieźnieńskiego.

Kilka informacji od Organizatorów:

Prosimy o wysyłanie zgłoszeń na maila: niepokalana.wilanow@gmail.com

Szczegóły dotyczące Konferencji dostępne są na stronie internetowej

Parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie http://parafiaopatrznoscibozej.pl/aktualnosci/dzien-mazowieckiej-wspolnoty-rycerstwa-niepokalanej.html

oraz na stronie Rycerstwa Niepokalanej https://mi-polska.pl/wilanow-spotkanie-mazowieckiego-mi-2019-11-16

Podczas Konferencji będziemy chcieli wspomnieć o historii Polski w relacji z Kościołem Katolickim w okresie PRL-u poprzez wskazanie energii społeczeństwa polskiego wobec władz komunistycznych poprzez działania Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który zawierzył Polskę Najświętszej Maryi Pannie. Dzisiaj potrzebujemy takiej energii, widząc nowe zagrożenia, gdzie mechanicy pozostały takie same. Chcemy podkreślić postawy patriotyczne i wartości chrześcijańskie, które są częścią polskiej kultury, dziedzictwa i tożsamości od powstania polskiego Państwa, tj. od pierwszego władzy naszego kraju Mieszka I i od Chrztu Polski, który dał nam początek bycia częścią chrześcijańskiej Europy Zachodniej.

Słowo Prezesa Narodowego Rycerstwa Niepokalanej o. dr Stanisława Piętki:

„Wobec współczesnych wyzwań cywilizacyjnych, zwłaszcza w kwestiach wiary i moralności oraz psucia obyczajów, Rycerstwo Niepokalanej nie ustaje w walce o ich naprawę. Czyni to pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej. To Ona wyznacza nam drogę, której myślą przewodnią jest nawrócenie grzeszników i uświęcenie wszystkich Jej dzieci, a jedynym bodźcem działania – miłość bez granic ku Przenajświętszemu Sercu Pana Jezusa. Znamienitym synem Maryi jest bez wątpienia Apostoł Niepokalanej, Prymas Tysiąclecia Stefan Kardynał Wyszyński, który już wkrótce zawita w gronie błogosławionych. Jego życie było nieustannym „oddechem Maryi”.

Przesyłamy również szczególne zaproszenie od ks. Piotra Celejewskiego:

„Tak jak zapewne już wiecie 16 listopada 2019 w naszej Świątyni odbędzie się konferencja o Stefanie Kardynale Wyszyńskim – Oddychać Maryją. Jeśli się zastanawiasz czy przyjść , czy może masz ważniejsze, pilniejsze sprawy na głowie, chciałem Tobie dziś powiedzieć - PRZYJDŹ. W dzisiejszej ewangelii św. Łukasza (Łk 14, 15-24) rozmówcy Jezusa mają podobny dylemat i „wszyscy jednomyślnie zaczęli się wymawiać” – bo pole…, bo kupiectwo…, bo żona… Wszystkie powody są ważne i istotne. Ale ostatecznie odmawiając okazuje się że zaniedbali sprawę (Osobę) najważniejszą.

Kardynał Wyszyński zwykł mawiać „ Ludzie twierdzą że czas to pieniądz – a ja Wam mówię – czas to miłość”. Nie bój się „stracić” tego czasu (soboty 16.11.2019) dla Maryi i Jezusa w zamian otrzymasz dużo więcej niż jesteś nawet sobie wyobrazić. Bóg nigdy nie pozwoli się wyprzedzić w dawaniu. Nam się wydaje że dużo dajemy z siebie a to On jest hojnym Dawcą.

Spotkajmy się w sobotę 16 listopada 2019 i pokażmy że jesteśmy wspólnotą. Bądźmy światkami Maryi i Jezusa w tym dniu. Poczujmy się gospodarzami miejsca i wydarzenia aby nasi goście mogli doświadczyć , poprzez nas, chrześcijańskiej gościnności.”

Mamy nadzieję, że przy pomocy Opatrzności Bożej nasze wydarzenie wzmocni nas duchowo, przybliżając nas do naszego Boga Jezusa Chrystusa i Naszej Matuchny Maryi!!

Dane kontaktowe do nas:

Maciej Świderski – koordynuje sprawy Konferencji: kom. 605-44-55-77, mail: niepokalana.wilanow@gmail.com

Anna Tarnawa – odpowiada za kontakty z mediami: kom. 602-433-887, mail: tarnawa.anna@gmail.com

Marcin Wieczorkowski – odpowiada za sprawy graficzne: kom. 504-105-098, mail: marcin.wieczorkowski@gmail.com

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nabierzcie ducha!

2019-11-13 08:09

O. Krzysztof Osuch SJ
Niedziela Ogólnopolska 46/2019, str. 31

stock.adobe.com

Zapowiedź zburzenia świątyni i podboju Jerozolimy przez pogan już dawno się spełniła. Czekamy na spełnienie obietnicy co do powtórnego przyjścia Chrystusa. To dla nas intrygujące, jak dużo mówi Pan o tym, co poprzedzi Jego powrót i jakie „zjawiska” będą się intensyfikować w końcu dziejów. Znaki zwiastujące koniec dopełniających się „czasów ostatecznych” trudno jest interpretować. Obserwując to, co się dzieje w kilku ostatnich dekadach (czy paru wiekach), możemy twierdzić, że liczne są znaki końca i bliskiej Paruzji. Nikt jednak nie wie – i wiedzieć nie może – jakie zamiary ma jeszcze Bóg wobec świata i ludzkiej historii. Znamy rzecz najważniejszą – historia ludzkości nie jest linią biegnącą z nieskończoności w nieskończoność. Ma ona swój początek i kres. Nie jest też zamkniętym kręgiem z cyklicznymi powrotami...

Życie człowieka kończy się śmiercią. Koniec mieć będzie też ludzkość jako całość. Także ziemia, mimo osadzenia w potężnym i genialnym akcie stwórczym Boga, jest tylko czasowa (nie wieczna). Bezpowrotnie przeminie. Niezależnie od naszej woli (wyobrażeń czy oczekiwań) nadchodzi ostatnia godzina ludzkich dziejów. Stoimy przed kurtyną, która w każdej chwili może zostać podniesiona! Ukaże się wtedy wspaniałość naszego Zbawiciela!

Tak, jeszcze jesteśmy tu, unoszeni wartkim strumieniem zdarzeń... Uczniowie Jezusa liczą się z tym, że zanim powróci Pan „z wielką mocą i chwałą”, będą musieli wiele wycierpieć. Owszem, bywały dla wierzących okresy spokojniejsze, ale w czasach ostatecznych nic nie będzie im oszczędzone. Pojawią się fałszywi prorocy i religijni szarlatani. Będą wojny, rewolucje, trzęsienia ziemi, głód i zarazy, prześladowania i więzienia, rozdarcia i zdrady, także ze strony bliskich. Blisko końca „ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie” (Łk 21, 11). Wierzący w Chrystusa już doświadczają tego wszystkiego w nadmiarze! Co za ból i współczucie!

Ale pociechą i ostoją są słowa Jezusa: „(...) nie trwóżcie się (...). To najpierw musi się stać” (Łk 21, 9). „A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie” (Łk 21, 28).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wygrany mecz Polaków w Izraelu

2019-11-16 22:38

red/wolityce.pl

W przedostatnim meczu eliminacji mistrzostw Europy gr. G Polska gra w Jerozolimie z Izraelem. W związku z tym, że awans na Euro mamy zapewniony, trener Jerzy Brzęczek zdecydował się posadzić na ławce rezerwowych Kamila Grosickiego i przede wszystkim kapitana Roberta Lewandowskiego.

PZPN

Wygrywamy 2:1.

Podopieczni Jerzego Brzęczka triumfują w Jerozolimie, przez dłuższy fragment meczu Polacy bardzo dobrze się prezentowali, obniżka formy przyszła w końcowych minutach.

Reprezentacja Polski pokonała 2:1 (1:0) Izrael i zapewniła sobie zwycięstwo w grupie G eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Bramki dla Biało-Czerwonych strzelili Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem