Reklama

Niedziela Podlaska

Do szkoły czas

W Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2015/16, która odbyła się w Zespole Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim, wzięły udział władze oświatowe i wojewódzkie, parlamentarzyści, zwierzchnicy Kościoła katolickiego i prawosławnego, służby mundurowe i uczniowie

Niedziela podlaska 38/2015, str. 4

[ TEMATY ]

szkoła

Tadeusz Szereszewski

Poczty sztandarowe bielskich szkół

Poczty sztandarowe bielskich szkół

Organizatorami uroczystości byli podlaski kurator oświaty z Białegostoku Jerzy Kiszkiel, starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa K. Piłsudskiego – Romuald Margański. Wybór Bielska Podlaskiego w opinii organizatorów jest uznaniem dla dynamicznego rozwoju miasta.

Uroczystości rozpoczęły się w cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Mszą św. koncelebrowaną w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus. W homilii Ksiądz Biskup zachęcił do wychowania opartego na budowaniu się wzajemnym i uczeniu miłości, której źródłem jest Bóg. Podkreślił, że w wychowaniu dzieci i młodzieży wielką rolę odgrywa atmosfera w domu, dom wspiera szkoła i Kościół. Po udzieleniu pasterskiego błogosławieństwa organizatorzy, goście i uczniowie pod przewodnictwem Młodzieżowej Orkiestry Dętej i licznych pocztów sztandarowych przeszli ulicą Mickiewicza do hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa K. Piłsudskiego.

Po odegraniu hymnu państwowego, prowadzący inaugurację Wanda Niewińska i Zbigniew Rzepniewski powitali dostojnych gości, przedstawili też rys historyczny szkoły.

– To miasto i powiat rozwijające się bardzo prężnie – mówił, otwierając wystąpienia gości Andrzej Meyer, wojewoda białostocki. – Wysoki poziom kształcenia prezentuje też tutejsze szkolnictwo, zwłaszcza to zawodowe. Drogą do rozwoju oświaty miasta jest jej współpraca z dużymi przedsiębiorstwami i lokalnym biznesem. Zespół Szkół nr 1, który kształci fachowców, odpowiada na potrzeby dynamicznie rozwijających się lokalnych przedsiębiorstw. Szkoła powinna nie tylko uczyć, ale i wychowywać. Wpajać młodym ludziom moralne zasady zachowania się w codziennym życiu. Aktywny udział w życiu społecznym, patriotyzm, odwaga i prawość życia, rozległa wiedza i zainteresowania, wytrwałość i naukowa pokora to walory, jakże potrzebne naszej młodzieży – akcentował wojewoda podlaski.

Reklama

Podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel zaprezentował priorytety na najbliższy rok szkolny, który będzie rokiem „otwartej szkoły”, placówki otwartej na kulturę, sztukę, sport i środowiska lokalne. Społeczności szkolnej w województwie podlaskim życzył sukcesów i zadowolenia w rozpoczynającym się nowym roku szkolnym.

– Edukacja musi być prowadzona należycie i starannie, ale też w dobrych warunkach – akcentował starosta Snarski. – Ta inauguracja to kolejny krok do tworzenia w Bielsku ośrodka subregionalnego. Jednak samo określenie nas w ten sposób jeszcze niewiele znaczy. Liczą się czyny, a nie słowa. Mam nadzieję, że zostaną one potwierdzone także konkretnym wsparciem, m.in. naszej bazy dydaktycznej – dodał.

Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski zachęcał młodych ludzi, aby ci zauważali możliwości, które daje im dziś i będzie dawało w przyszłości nasze miasto. Aby przyszłość wiązali ze swoim miastem. – Jako burmistrz nie mogę troszczyć się tylko o „dziś”, lecz muszę myśleć też o naszym mieście za kolejne dziesiątki lat. Sukces miasta nie jest możliwy bez zaangażowania jego mieszkańców – mówił.

Arcybiskup Sawa wskazał na potrzebę wzmocnienia autorytetu nauczyciela oraz stabilności systemu wychowawczego. Przestrzegał przed eksperymentowaniem na uczniach. A bp Tadeusz Pikus wskazał na potrzebę ukazywania młodym ludziom życiowych dróg, których jest wiele. Życzył młodzieży, aby potrafiła dobrze wybrać i wybrała tę jedną swoją własną drogę opartą na Chrystusie.

Przed publicznością z krótkim programem artystycznym wystąpili uczniowie pięciu bielskich szkół, Chór Pieśni Narodowej, który wykonał pieśń „Marsz Polonia” i „Marsz Sybiraków”. Na zakończenie Andrzej Margański, dyrektor szkoły wyraził wdzięczność za wyróżnienie miasta i szkoły Wojewódzką Inauguracją.Nowy rok szkolny w województwie podlaskim rozpoczęło ponad 146 tys. uczniów i ok. 24 tys. nauczycieli. Dzwonek zabrzmiał po raz pierwszy dla ponad 17 tys. pierwszoklasistów w szkołach podstawowych.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina Szkół im. Jana Pawła II pielgrzymuje po raz 15

[ TEMATY ]

szkoła

Bożena Sztajner

Po raz piętnasty, 8 października na Jasnej Górze, spotkają się pielgrzymi ze szkół noszących imię św. Jana Pawła II. W 10 lat po śmierci swojego patrona dziękować będą za jego pontyfikat pozostawioną przez niego spuściznę duchową.

Ogólnopolskie pielgrzymki uczniów, rodziców i nauczycieli na Jasną Górę to część działalności tej wspólnoty. Ich organizatorem są Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu oraz Gimnazjum nr 145 im. Jana Pawła II w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Dzieciaki z lampionami

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Zgaszone światła, klimat podekscytowania, zapalony lampion w dłoni i masa uśmiechniętych znajomych dookoła. Tak było dawniej, gdy byliśmy młodsi. A dziś? Zgaszone światło, klimat podenerwowania, zmuszający cię do zdobycia coraz większej liczby lajków, świecący ekran smartfona w dłoni i masa sztucznych uśmiechów na fejsie. Zgadłem?

Nie chodzi mi o pouczanie – chodzi raczej o dotarcie do prawdy, która jak adwentowy lampion wniesie w nasze życie trochę światła. Możemy iść z pędem tego świata i wyśmiewać wszystko, co związane z Bogiem i Kościołem. Możemy też, z odwagą i wrażliwością, spróbować odkryć, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję