Reklama

Niedziela Lubelska

Młodzi z Chrystusem

5 września archidiecezja lubelska pożegnała krzyż i ikonę Salus Populi Romani – znaki Światowych Dni Młodzieży

Niedziela lubelska 38/2015, str. 1, 5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

symbole ŚDM

Tadeusz Boniecki

Pożegnanie znaków ŚDM odbyło się z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Stanisława Budzika

Pożegnanie znaków ŚDM odbyło się z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Stanisława Budzika

Ostatnią stacją na drodze pielgrzymowania znaków ŚDM był Chełm. W dniach od 3 do 5 września te wyjątkowe symbole gromadziły młodzież na modlitwach w szkołach i parafiach. W bazylice Mariackiej Mszę św. kończącą peregrynację sprawował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański. Eucharystię koncelebrowali także abp Stanisław Budzik oraz kilkudziesięciu kapłanów.

W kościołach i szkołach

Znaki ŚDM dotarły do Chełma z Krasnegostawu. 3 września przed kościołem Ojców Franciszkanów oczekiwała młodzież oraz proboszczowie chełmskich parafii, którzy w uroczystej procesji przenieśli krzyż i ikonę do parafii pw. Świętej Rodziny. – Cieszymy się obecnością każdego młodego człowieka, bo przecież te symbole są szczególnie dla nich. One mają jednak wyjątkowy wymiar dla każdego z nas, bo każdy z nas ma swój udział w krzyżu Chrystusa. Znaki ŚDM są dane młodzieży po to, aby przypomnieć jej, że świat nie może być pustą wyspą, która nie potrzebuje łaski Chrystusa – mówił proboszcz ks. Mirosław Bończoszek podczas Mszy św. Po niej rozpoczęło się modlitewne czuwanie, które zakończyło się Apelem Jasnogórskim. Następnego dnia symbole ŚDM gościły w chełmskich szkołach. – Chcemy, aby Chrystus wraz ze swoją Matką był wśród młodych w miejscu ich codziennej nauki. Będą mieli wyjątkową okazję zbliżenia się do Boga i powierzenia Mu swoich trosk za wstawiennictwem Maryi – mówił ks. Jacek Lewicki, koordynator duszpasterstwa młodzieży w Chełmie, który dbał o sprawny przebieg peregrynacji.

Znaki ŚDM nawiedziły I, II, III i IV Liceum Ogólnokształcące. Podczas wyjątkowego spotkania młodzież m.in. obejrzała film przybliżający historię Światowych Dni Młodzieży oraz adorowała krzyż. – Każdy z nas musi podejmować jakieś decyzje, w tym tę najważniejszą: czy opowiem się za Bogiem, czy też przeciwko Bogu. Proponuję wam drogę pójścia za Chrystusem, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że będzie na niej obecny krzyż – mówił do uczniów ks. Cezary Ścisłowski. – Mamy przed sobą symbole krzyża Chrystusowego i Matki Bożej, bo gdzie krzyż, tam jest i Maryja. Życzę wam, abyście doświadczyli miłości Chrystusa, abyście się nie bali zawierzyć Mu swojej młodości i życia – podkreślał duszpasterz. W odpowiedzi sala gimnastyczna IV LO wypełniła się śpiewem: „Nasz Bóg jest potężny i w mocy swej króluje nad nami”, a jedna z uczennic mówiła w imieniu kolegów: – Panie Jezu, Ty znasz moje intencje, słowa i czyny. Przychodzę do Ciebie, aby powierzyć Ci swoją młodość. Chcę, aby moje życie było dobre. Potrzebuję Twojego światła i Twojej pomocy.

Reklama

Ze szkół symbole ŚDM zostały przeniesione do najstarszej chełmskiej parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów. Tam wierni zgromadzili się na modlitwie śpiewem i Koronką do Bożego Miłosierdzia. Ostatnią piątkową stacją była bazylika Mariacka na Górze Chełmskiej. Znaki ŚDM w uroczystej procesji wprowadził do świątyni proboszcz ks. Tadeusz Kądziołka. Przez kilka godzin wierni modlili się podczas osobistej adoracji, nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz Mszy św. Ustawiali się też w długiej kolejce, aby ucałować wyjątkowy krzyż i ikonę Matki Bożej.

W sobotę 5 września znaki nawiedziły jeszcze parafię pw. Chrystusa Odkupiciela. Przez kilka godzin czuwały przy nich poszczególne grupy parafialne. Stamtąd krzyż i ikona powróciły do bazyliki na Górze Chełmskiej.

Pożegnanie znaków ŚDM

Uroczystej Mszy św. na zakończenie peregrynacji przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Przybyła na nią delegacja młodzieży z diecezji płockiej, która przejęła znaki ŚDM. – Podczas tych dni nauczyliśmy się odkrywać obecność Chrystusa na drogach naszego życia – mówił abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski podkreślił, że znak krzyża jest przede wszystkim znakiem radości, bo w przyszłym roku będziemy gościć młodych z całego świata i dzielić się z nimi naszym entuzjazmem wiary. Abp Budzik wskazał też na obecność znaku Matki Bożej. – Z Chrystusowym krzyżem przybywa ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Najstarszy obraz Kościoła zachodniego spotyka się na Górze Chełmskiej z jednym z najstarszych i najcenniejszych obrazów Kościoła wschodniego – podkreślał. Żegnając te znaki i przekazując je do diecezji płockiej, Ksiądz Arcybiskup zapewniał, że serca mieszkańców archidiecezji lubelskiej wypełnione są radością, bo Chrystus zostaje z nami w naszych sercach, sakramentach Kościoła oraz w siostrach i braciach.

Reklama

W homilii abp Stanisław Gądecki mówił m.in. o cierpieniu wypływającym z Chrystusowego krzyża. – Wszyscy ludzie mają udział w Chrystusowym krzyżu. Mają udział w cierpieniu na różne sposoby: cierpienie fizyczne zachodzi wówczas, gdy boli ciało, natomiast cierpienie moralne jest bólem duszy – mówił Metropolita Poznański. Przewodniczący KEP odwołał się też do Pisma Świętego, będącego w pewnym sensie wielką księgą o cierpieniu. Podał opisane sytuacje, m.in. śmierć własnych dzieci, bezdzietność, prześladowanie i wrogość otoczenia, samotność, wyrzuty sumienia. – Cierpienie jest ceną za miłość i bywa szczególnie bolesne, wtedy gdy kochamy tych, którzy nas nie kochają – mówił abp Gądecki. Nawiązał też do problemu przybywających do Europy uchodźców. Wezwał do tego, aby parafie były przygotowane na przyjęcie tych cierpiących i potrzebujących pomocy ludzi. – Podawanie ręki ludziom cierpiącym jest jedną z naszych najważniejszych powinności – podkreślał. – W obliczu przybywających do Europy uchodźców trzeba się przygotować do tego, jak pomóc ludzkiemu cierpieniu. Trzeba, aby każda parafia przygotowała miejsca dla tych ludzi, którzy są prześladowani i przyjdą do nas, oczekując pomocy i braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdują – apelował.

Pod koniec uroczystej Liturgii przedstawiciele młodzieży zawierzyli swoje życie Chrystusowi i Matce Bożej. Później podziękowania wolontariuszom zaangażowanym w organizację peregrynacji znaków złożył ks. Adam Bab, koordynator ŚDM w naszej archidiecezji. – Dziękuję za wszelkie zaangażowanie. Był to czas bardzo owocny. Naszym zadaniem jest teraz wszystkie te owoce rozpoznać i pomnożyć – mówił duszpasterz.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryłko do polskiej młodzieży: Kraków czeka na Was!

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

facebook.com/ŚDM

Kard. Stanisław Ryłko odwiedził w dniach 11-12 marca Kraków, by spotkać się z Komitetem Organizacyjnym ŚDM 2016 i omówić stan przygotowań do przyszłorocznego międzynarodowego spotkania młodych. Z tej okazji zaapelował też do polskiej młodzieży o liczny udział w Światowych Dniach Młodzieży.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich odbył serię spotkań z członkami Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016, podczas których szczegółowo analizowano logistykę przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Poruszano kwestie związane z miejscami centralnych spotkań z papieżem, zakwaterowaniem, wyżywieniem, transportem młodych, dystrybucją pakietów pielgrzyma, organizacją katechez w kościołach oraz tzw. „katechezy w drodze”, czyli pielgrzymki młodych do dwóch sanktuariów: Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. - Pamiętajcie, że efekt końcowy waszej pracy jest zawsze piękniejszy niż to, co zdołamy sami przygotować. Łaska Boża jest większa niż nasze ludzkie starania – podkreślał kard. Stanisław Ryłko podczas spotkania plenarnego z Sekretariatem Generalnym i szefami wszystkich sekcji Komitetu Organizacyjnego. Hierarcha zaznaczył, że przygotowaniom do ŚDM w Krakowie szczególnie patronuje św. Jan Paweł II. - Jest z nami, bo to jego dzieło, w które włożył całą swoją miłość do młodych – stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję