Reklama

Blisko Boga, solidarnie z człowiekiem

2015-09-22 11:22

Urszula Buglewicz
Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 11

Krzysztof Świertok
Rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki podczas Mszy św. pielgrzymkowej przy portrecie mamy Marianny Popiełuszko, która co roku pielgrzymowała ze światem pracy

„Z ochotą serc do Jasnogórskiej Matki Zawierzenia” – pod takim hasłem w dniach 19-20 września br. odbywała się 33. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Do Matki Bożej przybyło kilkanaście tysięcy osób, reprezentujących wszystkie zakątki naszej ojczyzny i różne zawody – przeważającej mierze ludzie związani z Solidarnością. Modlitewne spotkanie, na które złożyły się m.in. Msze św., Apel Jasnogórski, Droga Krzyżowa, maryjne czuwanie i koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Lubelskiej, przygotował region środkowo-wschodni NSZZ „Solidarność” we współpracy z regionem częstochowskim.

Oręż modlitwy

Pielgrzymka poprzedzona została całoroczną peregrynacją kopii krzyża nowohuckiego i obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, patronki robotników i Solidarności. Jak poinformował Marian Król, przewodniczący lubelskiej Solidarności, znaki nawiedziły 60 kościołów Lubelszczyzny. W wielu miastach archidiecezji lubelskiej, a także diecezji zamojsko-lubaczowskiej i siedleckiej wierni gromadzili się na modlitwie przed znakami, którym towarzyszyły relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i różaniec misyjny ofiarowany przez św. Jana Pawła II.

Niezwykłe rekolekcje we wschodniej Polsce poprzedziły przygotowania nie tylko do wrześniowej pielgrzymki, ale także do obchodów 35. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. – Nie można zapomnieć, że strajki, które doprowadziły do powstania Solidarności, rozpoczęły się w lipcu 1980 r. w Świdniku i Lublinie. Gdyby nie Lubelski Lipiec, nie byłoby Gdańskiego Sierpnia – podkreślał Marian Król. Przewodniczący wyraził nadzieję, że modlitwa środowiska ludzi pracy przyniesienie błogosławione owoce w życiu konkretnych osób, rodzin, związku i całej Polski. – Dla chrześcijan najważniejszym orężem jest modlitwa – zaznaczył.

Reklama

Cena prawdy

Spotkanie ludzi pracy na Jasnej Górze, zainicjowane przed laty przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, było okazją do przypomnienia dziedzictwa patrona Solidarności. Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas Apelu Jasnogórskiego 19 września, przywołując słowa kapłana męczennika, apelował o trwanie na straży chrześcijańskich wartości, którym Polacy są wierni od tysiąca lat, a także na straży godności każdego człowieka. Wzywał, aby bronić życia – od poczęcia aż do naturalnej śmierci, rodziny i jej prawa do chrześcijańskiego wychowania dzieci oraz małżeństwa rozumianego jako sakrament zawarty przez kobietę i mężczyznę.

Bp Miziński zwrócił uwagę, że wartość pracy nie leży w prestiżu i zarobkach, ale w fakcie współpracy człowieka z Bogiem. Przez dobre ręce Matki zawierzył Bogu świat ludzi pracy, upraszając godziwych warunków zatrudnienia, wolnych niedziel i prawa do odpoczynku. Modlił się w intencji bezrobotnych oraz tych, którzy w poszukiwaniu chleba musieli opuścić ojczyznę. Dziękował za NSZZ „Solidarność”, który – tak jak błogosławiony patron ludzi pracy – upomina się o prawa pracowników i jednoczy ich wokół wspólnego dobra oraz chrześcijańskich wartości.

Troska o dobro

Centralną częścią pielgrzymki była Eucharystia, której 20 września na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Mszę św. sprawował również abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, krajowy duszpasterz ludzi pracy. Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów z całego kraju.

Przed Liturgią Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, mówił: – To jest dla nas najważniejsze wydarzenie. Co roku jesteśmy tutaj, wypełniamy testament bł. ks. Jerzego, ale przede wszystkim przyjeżdżamy, aby podziękować Matce Bożej Częstochowskiej za Jej wstawiennictwo, za wszystkich ludzi pracy. Specjalny list do uczestników pielgrzymki skierował Prezydent RP Andrzej Duda; odczytała go szefowa kancelarii – Małgorzata Sadurska. Przywołując wydarzenia sprzed 35 lat, Andrzej Duda wskazał na miliony członków Solidarności, którzy w czasach ateizmu i ideologii walki klas przez swoje poświęcenie i gotowość pokojowej współpracy, szanującej godność każdego człowieka, zadziwili cały świat.

Do rocznicy powstania Solidarności odniósł się także abp Budzik. Przypominał, że Solidarność od początku miała korzenie chrześcijańskie. – W takim duchu walczył z uciskiem komunizmu bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Nauczanie i przykład ks. Jerzego uwrażliwiają nas na współczesną formę wyzysku i złego traktowania ludzi słabych, biednych, bezrobotnych, ciężko pracujących. Metropolita Lubelski podkreślił, że zgodnie z Ewangelią wielkość człowieka jest mierzona jego gotowością do służby bliźniemu: – Im wyżej ktoś postąpił, tym głębiej musi się pochylić. Im bardziej przewyższa bliźniego swoimi możliwościami, tym bardziej musi się czuć za niego odpowiedzialny. Czego nam dano więcej, nie należy do nas, ale do naszych sióstr i braci.

Przed błogosławieństwem odbyło się poświęcenie sztandarów Solidarności oraz wręczenie okolicznościowych medali rodzeństwu bł. ks. Jerzego. Na zakończenie symbole Solidarności – krzyż i ikona Matki Bożej – zostały przekazane regionowi ziemi radomskiej.

Tagi:
pielgrzymka ludzie Solidarność

Przewodniczący "Solidarności" po spotkaniu z Franciszkiem: poprosiłem o błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce

2019-12-04 13:42

solidarnosc,org.pl, raw, lk / Watykan (KAI)

Solidarność to „wrażliwość na głos sióstr i braci, których pozbawiono prawa do godnych człowieka warunków pracy” – powiedział papież Franciszek, przyjmując przed audiencją ogólną w auli Pawła VI Watykanie kierownictwo NSZZ „Solidarność”. Delegacji związku przewodniczył Piotr Duda. "Prosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce" - powiedział po spotkaniu szef Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". W spotkaniu z Franciszkiem uczestniczyli też przedstawiciele Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności.

solidarnosc.org.pl

Piotr Duda podziękował Ojcu Świętemu za możliwość spotkania. "Podziękowałem za naszego patrona, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, a także za to, że wspólnie z Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie i abp. Markiem Jędraszewskim mogliśmy stworzyć Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Prosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce, dla całej Solidarności. No i w dniu dzisiejszym dla górników i ich rodzin, bo dzisiaj mamy święto św. Barbary" - przypomniał szef związku zawodowego.

"Później przekazałem Ojcu Świętemu kopię krzyży gdańskich. Ojciec Święty mi z kolei wręczył różaniec - pokazałem, że mam już różaniec. Wtedy Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział mi, że w Argentynie związkowcy chowali różańce, a nie pokazywali, tak jak my. Podarowaliśmy także małą flagę Solidarności jako najbardziej rozpoznawalny symbol naszego związku i statuetki ks. Jerzego Popiełuszki" - zrelacjonował Piotr Duda spotkanie serwisowi internetowemu solidarnosc.org.pl.

Zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz dodał, że mimo, iż wcześniej ustalony został inny scenariusz spotkania, papież Franciszek podszedł do każdego członka związkowej delegacji. - To niezwykle kontaktowy, niezwykle ciepły człowiek. Pozdrawiał, witał się ze wszystkimi, wręczył pamiątkowe różańce - powiedział Majchrowicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie w sprawie o. Pelanowskiego

2019-11-30 18:46

Ojcowie Paulini

Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów w sprawie o. Augustyna Pelanowskiego:

Agnieszka Bugała

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła I Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno poprzez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwającą ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze.

Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

W duchu braterstwa trwamy w modlitwie za o. Augustyna.

o. Paweł Przygodzki

Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów

Częstochowa – Jasna Góra, 30 listopada 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Paradyż: Nowi diakoni oraz nowe posługi

2019-12-09 09:14

Ks. Adrian Put

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny nasze seminarium duchowne przeżywało bardzo podniosłą uroczystość. Tego dnia bp Stefan Regmunt udzielił święceń diakonatu oraz kandydatury i posługi akolitatu klerykom naszego seminarium.

Ks. Adrian Put
Nowi diakoni naszej diecezji

- Taki dzień jak ten, kiedy udzielane są święcenia i posługi posiada w kalendarzu seminaryjnym szczególne miejsce. To zapewne dlatego przełożeni seminaryjni wybierają na te obchody taki uroczysty dzień jak dzisiejszy czyli święto Matki Bożej – powiedział bp Stefan Regmunt. Właśnie w tak uroczysty dzień w kościele seminaryjnym święcenia diakonatu otrzymali kl. Łukasz Bajcar ze Szprotawy i kl. Jarosław Marszałek z Głogowa.

Kandydaturę do święceń diakonatu i prezbiteratu otrzymał kl. Konrad Jasiewicz z Kolska, zaś posługę akolitatu przyjęli alumni z IV roku: kl. Tomasz Dragańczuk z Lubska, kl. Paweł Marciniak z Lubiszyna oraz kl. Seweryn Szczotko ze Słońska.

Na ten dzień do seminarium w Paradyżu przyjechała najbliższa rodzina, kapłani, bliscy i przyjaciele nowych diakonów oraz ustanowionych akolitów i kandydatów do święceń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem