Reklama

Jasna Góra

Blisko Boga, solidarnie z człowiekiem

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 11

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ludzie

Solidarność

Krzysztof Świertok

Rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki podczas Mszy św. pielgrzymkowej przy portrecie mamy Marianny Popiełuszko, która co roku pielgrzymowała ze światem pracy

„Z ochotą serc do Jasnogórskiej Matki Zawierzenia” – pod takim hasłem w dniach 19-20 września br. odbywała się 33. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Do Matki Bożej przybyło kilkanaście tysięcy osób, reprezentujących wszystkie zakątki naszej ojczyzny i różne zawody – przeważającej mierze ludzie związani z Solidarnością. Modlitewne spotkanie, na które złożyły się m.in. Msze św., Apel Jasnogórski, Droga Krzyżowa, maryjne czuwanie i koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Lubelskiej, przygotował region środkowo-wschodni NSZZ „Solidarność” we współpracy z regionem częstochowskim.

Oręż modlitwy

Pielgrzymka poprzedzona została całoroczną peregrynacją kopii krzyża nowohuckiego i obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, patronki robotników i Solidarności. Jak poinformował Marian Król, przewodniczący lubelskiej Solidarności, znaki nawiedziły 60 kościołów Lubelszczyzny. W wielu miastach archidiecezji lubelskiej, a także diecezji zamojsko-lubaczowskiej i siedleckiej wierni gromadzili się na modlitwie przed znakami, którym towarzyszyły relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i różaniec misyjny ofiarowany przez św. Jana Pawła II.

Niezwykłe rekolekcje we wschodniej Polsce poprzedziły przygotowania nie tylko do wrześniowej pielgrzymki, ale także do obchodów 35. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. – Nie można zapomnieć, że strajki, które doprowadziły do powstania Solidarności, rozpoczęły się w lipcu 1980 r. w Świdniku i Lublinie. Gdyby nie Lubelski Lipiec, nie byłoby Gdańskiego Sierpnia – podkreślał Marian Król. Przewodniczący wyraził nadzieję, że modlitwa środowiska ludzi pracy przyniesienie błogosławione owoce w życiu konkretnych osób, rodzin, związku i całej Polski. – Dla chrześcijan najważniejszym orężem jest modlitwa – zaznaczył.

Reklama

Cena prawdy

Spotkanie ludzi pracy na Jasnej Górze, zainicjowane przed laty przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, było okazją do przypomnienia dziedzictwa patrona Solidarności. Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas Apelu Jasnogórskiego 19 września, przywołując słowa kapłana męczennika, apelował o trwanie na straży chrześcijańskich wartości, którym Polacy są wierni od tysiąca lat, a także na straży godności każdego człowieka. Wzywał, aby bronić życia – od poczęcia aż do naturalnej śmierci, rodziny i jej prawa do chrześcijańskiego wychowania dzieci oraz małżeństwa rozumianego jako sakrament zawarty przez kobietę i mężczyznę.

Bp Miziński zwrócił uwagę, że wartość pracy nie leży w prestiżu i zarobkach, ale w fakcie współpracy człowieka z Bogiem. Przez dobre ręce Matki zawierzył Bogu świat ludzi pracy, upraszając godziwych warunków zatrudnienia, wolnych niedziel i prawa do odpoczynku. Modlił się w intencji bezrobotnych oraz tych, którzy w poszukiwaniu chleba musieli opuścić ojczyznę. Dziękował za NSZZ „Solidarność”, który – tak jak błogosławiony patron ludzi pracy – upomina się o prawa pracowników i jednoczy ich wokół wspólnego dobra oraz chrześcijańskich wartości.

Troska o dobro

Centralną częścią pielgrzymki była Eucharystia, której 20 września na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Mszę św. sprawował również abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, krajowy duszpasterz ludzi pracy. Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów z całego kraju.

Reklama

Przed Liturgią Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, mówił: – To jest dla nas najważniejsze wydarzenie. Co roku jesteśmy tutaj, wypełniamy testament bł. ks. Jerzego, ale przede wszystkim przyjeżdżamy, aby podziękować Matce Bożej Częstochowskiej za Jej wstawiennictwo, za wszystkich ludzi pracy. Specjalny list do uczestników pielgrzymki skierował Prezydent RP Andrzej Duda; odczytała go szefowa kancelarii – Małgorzata Sadurska. Przywołując wydarzenia sprzed 35 lat, Andrzej Duda wskazał na miliony członków Solidarności, którzy w czasach ateizmu i ideologii walki klas przez swoje poświęcenie i gotowość pokojowej współpracy, szanującej godność każdego człowieka, zadziwili cały świat.

Do rocznicy powstania Solidarności odniósł się także abp Budzik. Przypominał, że Solidarność od początku miała korzenie chrześcijańskie. – W takim duchu walczył z uciskiem komunizmu bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Nauczanie i przykład ks. Jerzego uwrażliwiają nas na współczesną formę wyzysku i złego traktowania ludzi słabych, biednych, bezrobotnych, ciężko pracujących. Metropolita Lubelski podkreślił, że zgodnie z Ewangelią wielkość człowieka jest mierzona jego gotowością do służby bliźniemu: – Im wyżej ktoś postąpił, tym głębiej musi się pochylić. Im bardziej przewyższa bliźniego swoimi możliwościami, tym bardziej musi się czuć za niego odpowiedzialny. Czego nam dano więcej, nie należy do nas, ale do naszych sióstr i braci.

Przed błogosławieństwem odbyło się poświęcenie sztandarów Solidarności oraz wręczenie okolicznościowych medali rodzeństwu bł. ks. Jerzego. Na zakończenie symbole Solidarności – krzyż i ikona Matki Bożej – zostały przekazane regionowi ziemi radomskiej.

2015-09-22 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od soboty publiczność może wrócić do hal sportowych; znikają limity osób na basenach

2020-07-25 10:19

[ TEMATY ]

sport

ludzie

maseczka

Archiwum Koła Dzieci Niepelnosprawnych

W sobotę weszło w życie rozporządzenie, które zezwala m.in. na powrót kibiców do hal i sal sportowych. Zniesiono też limity osób na basenach, a w wydarzeniach i zajęciach sportowych może brać udział maksymalnie 250 uczestników jednocześnie - poinformowało Ministerstwo Sportu.

25 lipca weszły w życie zmiany w rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Dokument zezwala m.in. na powrót kibiców do hal i sal sportowych, całkowite zniesienie limitów na basenach oraz udział w wydarzeniach i zajęciach sportowych nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie. Przepisy dotyczą wszystkich dyscyplin sportowych.

Publiczność będzie mogła zająć nie więcej niż 50 proc. miejsc dla niej przewidzianych podczas wydarzeń lub zajęć sportowych na: stadionach, boiskach, salach i halach, basenach, siłowniach, klubach i centrach fitness, a także przy organizacji obozów sportowych.

Zajmować należy co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni - przy zachowaniu odległości 1,5 m.

Konieczność udostępnienia co drugiego miejsca nie dotyczy: osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących; widza, który uczestniczy w wydarzeniach z dzieckiem poniżej 13. roku życia; ani widza towarzyszącego osobie z orzeczeniem o: niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie.

Na terenie obiektów sportowych widz musi: zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez niego miejsca oraz podczas poruszania się na ich terenie. Obowiązkowe jest też zachowanie 1,5 m odległości od innego widza – w przypadku obiektów bez oznaczonych miejsc.

Sprzedaż biletów dla publiczności, która uczestniczy w wydarzeniu, jest prowadzona wyłącznie drogą elektroniczną.

Wydarzenia na otwartym powietrzu poza obiektami sportowymi odbywają się bez udział publiczności.

Od 25 lipca w zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym może uczestniczyć nie więcej niż 250 osób jednocześnie, z wyłączeniem obsługi wydarzenia.

Ministerstwo Sportu wyjasnia, że we współzawodnictwie sportowym, organizowanym w ramach danego wydarzenia sportowego (na przykład trzydniowa impreza biegowa z różnymi biegami - np. 5, 10, 15 km danego dnia) w każdym z tych biegów rozumianych jako współzawodnictwo sportowe będzie mogło wziąć udział po 250 osób.

Poza tym w limit 250 osób nie wchodzi obsługa wydarzenia (np. medialna, techniczna, ochrona, wolontariusze).

Rozporządzenie znosi też ograniczenia liczby osób, które mogą przebywać na basenach (na torze i w obiekcie).

Jeśli zaś chodzi o aquaparki, może z nich korzystać nie więcej osób, niż maksymalnie 75 proc. obłożenia obiektu. (PAP)

lt/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania Komunii Świętej na rękę

2020-08-07 12:35

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował również do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz aby stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę.

Jednocześnie podziękował za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, „dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim”.

„Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych” – podkreślił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, błogosławiąc na dalszy czas wypoczynku i pracy.

BP KEP

Publikujemy pełną treść Apelu:

Warszawa, dnia 7 sierpnia 2020 roku

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

o przestrzeganie zaleceń sanitarnych

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem.

W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

Apeluję do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych.

Dziękuję za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim.

Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne

stosowanie zaleceń sanitarnych.

Na dalszy czas wypoczynku i pracy wszystkim z serca błogosławię,

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

40 lat to historia wielu pokoleń - Apel Jasnogórski z udziałem bpa Jacka Kicińskiego

2020-08-09 21:30

Piotr Drzewiecki

Codziennie o godz. 21:00, wierni gromadzą się wokół Matki Bożej. Dziś Apel Jasnogórski przy Cudownym Obrazie prowadził bp pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej, Jacek Kiciński CMF, który pielgrzymuje w 40. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej.

Po odśpiewaniu Bogurodzicy i trzykrotnego “Maryjo Królowo Polski”, nastąpiło rozważanie przygotowane przez ks. bpa Jacka.

W pierwszych słowach wyraził radość z obecności przy Matce, która słucha i rozumie. Nawiązując do pieszego pielgrzymowania, zaznaczył, że pątnicy, zmierzając do Maryi, chcieli budować wspólnotę wiary, ducha i jedności w różnorodności.

W dalszej części, biskup nawiązał do hasła pielgrzymki “Wielka tajemnica wiary”.

- To Eucharystia stanowi centrum naszego życia, powołania i posłania - powiedział.

Nie zabrakło także podziękowań dla Matki Bożej za 40 lat pielgrzymowania i za Jej opiekę.

- Jak co roku przynosimy nasze intencje. Zapisane są one w naszych sercach i pielgrzymich plecakach - zaznaczył biskup.

Bp Jacek Kiciński zawierzył Maryi całą Archidiecezję Wrocławską, ks. abpa Józefa Kupnego, biskupów wrocławskich, Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Seminaria Zakonne, Domy Formacji zgromadzeń żeńskich.

Opiece Maryi zostały poddane małżeństwa i rodziny. W sposób szczególny te, które przeżywają kryzysy i zagrożone rozpadem. Nie zabrakło także modlitwy za młodzież rozeznajacą swoje powołanie. starszych, chorych, cierpiących, ubogich i bezdomnych.

Bp Kiciński prosił Maryję, aby uczyła nas wiary i budowania życia na prawdzie i miłości.

Rozważanie zakończyło się modlitwą św. Bernarda ku czci Matki Bożej.

40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska dotrze jutro, 10 sierpnia na Jasną Górę. O godz. 12:00, rozpocznie się uroczysta Msza święta, a o godz. 14:00 koncert uwielbieniowy i dziękczynny za 40 lat pielgrzymowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję