Reklama

Sulechów: Akcja Katolicka

O większą skuteczność działania

18 stycznia w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie odbyło się spotkanie formacyjne dla członków Akcji Katolickiej pod hasłem "Widzieć - Ocenić - Działać", które prowadził diecezjalny asystent AK - ks. Zbigniew Kucharski. W spotkaniu wzięli udział członkowie parafialnego oddziału oraz delegaci z parafii Zbąszynek i Kargowa. Obecny był także członek Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Ryszard Furtak. Spotkanie rozpoczęto wspólną modlitwą i konferencją ks. Zbigniewa Kucharskiego, który przybliżył cele Akcji oraz podał metody i środki, jakie są potrzebne do realizacji tych celów. Następnie w wygłoszonej homilii oraz dalszej konferencji po zakończeniu Mszy św. Ksiądz Asystent wskazał na potrzebę wzrostu aktywności członków Akcji Katolickiej, którzy w duchu ewangelicznym powinni dążyć do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Poprzez skuteczne działanie mają się prawidłowo formować i realizować osobiste powołanie, wyróżniać się odwagą i owocnie oddziaływać na wiernych w swojej parafii. Potrzebny jest plan działania i prawidłowa realizacja wskazań Statutu oraz mądre i roztropne postępowanie w swoim środowisku, aby inni dołączyli do tej grupy i działali razem. Zaznaczył, że ważna jest nie liczebność grupy, ale jej aktywność. Należy się stale dokształcać, rozwijać intelektualnie i formować. Potrzebna jest lektura bieżących dokumentów Kościoła i skuteczne korzystanie z podręczników formacyjnych, wydawanych przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej.
W czasie przerwy na posiłek była możliwość bliższego zapoznania się, wymiany doświadczeń w pracy poszczególnych grup parafialnych oraz zaopatrzenia się w aktualne wydawnictwa AK.
W drugiej części spotkania Ryszard Furtak poinformował o wymogach dotyczących pracy sekretarza i skarbnika POAK oraz rodzaju dokumentacji, jaką powinni posiadać i prowadzić osoby pełniące tę funkcję. Zapoznał uczestników z projektem kierunku działania Akcji Katolickiej w Polsce w 2003 r. w zakresie liturgii, modlitwy, formacji, problematyki społecznej i zagadnień organizacyjnych. W końcowej części spotkania długo i burzliwie dyskutowano na temat mającego się wkrótce odbyć referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję