Reklama

Niedziela Lubelska

Miłość i poświęcenie

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kazimierzówce przeżywała swoje rekolekcyjne „powracanie do Źródła” w dniach od 27 do 30 sierpnia. W ramach misji ewangelizacyjnych od 29 sierpnia do 5 września wspólnotę nawiedziła kopia Krzyża Trybunalskiego

Niedziela lubelska 39/2015, str. 8

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Grzegorz Jacek Pelica

Bp Mieczysław Cisło udzielił sakramentu bierzmowania

Ekipa ewangelizacyjna pod kierunkiem ks. Marcina Grzesiaka, oprócz zasiewania Słowa Bożego na nowo wśród dorosłych, obejmowała także kilkudziesięcioosobową grupę gimnazjalistów, którzy w dniu pożegnania relikwii Krzyża Chrystusowego przyjęli sakrament bierzmowania.

– To było dla mnie duże przeżycie. Wszedłem w kolejny etap życia chrześcijańskiego, aby być odpowiedzialnym chrześcijaninem. Do bierzmowania przygotowywał mnie proboszcz ks. Józef Swatowski i katechetka Joanna Zarzeczna. Od czasu przyjęcia I Komunii św. angażuję się w życie Kościoła; jestem ministrantem. Przygotowywałem się cały poprzedni rok szkolny. Chodziłem na nabożeństwa różańcowe, Drogi Krzyżowe, nabożeństwa majowe. Uczestniczyłem w pierwszych piątkach miesiąca. Prowadziłem indeks bierzmowanych, który zachowałem na pamiątkę. Na koniec wziąłem udział w rekolekcjach ewangelizacyjnych, które były bezpośrednim przygotowaniem do nawiedzenia relikwii Krzyża Świętego. Jako patrona wybrałem św. Krzysztofa. Myślę, że ten święty będzie mnie prowadził bezpiecznie przez życie – mówił Grzegorz Motyl. Dla Renaty Ryś rekolekcje były wspaniałym przeżyciem. – Gdy oczekiwaliśmy na przybycie kopii Krzyża Trybunalskiego, w świątyni trwała spowiedź. Coś pchnęło mnie do kratek konfesjonału, czułam jak otwieram się przed Chrystusem. Nigdy jeszcze nie spowiadałam się tak prosto, zwyczajnie; słowa i myśli same przychodziły. Byłam szczęśliwa, czując obecność Chrystusa. Później, klęcząc przy krzyżu, oddałam Jezusowi całe moje życie. Wiedziałam, że jest ze mną i na pewno mnie nie opuści. Ufam Mu całym sercem i wiem, że mnie kocha – podkreślała.

Z kolei ks. Józef Swatowski mówił: – Od uroczystości odpustowej, przeżywanej 26 sierpnia, rozpoczęliśmy nasze spotkania misyjne. Poprzez zasłuchanie w nauki, adorację i sakramenty przeżywaliśmy czas szczególnego spotkania. Wiele nauczyliśmy się od tych osób, które składały świadectwa o swojej wierze. Uświadamialiśmy sobie, że na tym Drzewie Krzyża umierał Zbawiciel świata, Syn Boży. Chcemy modlić się o nasze trwanie przy krzyżu! – zapewniał.

Reklama

Podczas uroczystej Eucharystii bp Mieczysław Cisło udzielił młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. W medytacji na zakończenie peregrynacji Krzyża Trybunalskiego Pasterz wskazał na zagrożenia ze strony świata, ale także własnego egoizmu, kultu indywidualizmu i braku męstwa w obliczu przeciwności. – Współczesny człowiek ucieka od odpowiedzialności i podejmowania decyzji na całe życie, z czym wiąże się kryzys powołań do ojcostwa i macierzyństwa zarówno duchowego, jak i biologicznego. Tak wygląda ucieczka od krzyża, który zawsze musi przyjść. Największym dramatem nie jest cierpienie, ale to, że człowiek nie widzi jego sensu. Klucz do poczucia sensu krzyża, który wymaga miłości i poświęcenia, jest istotą chrześcijaństwa. Miłość macierzyńska, ojcowska, przyjaźń, patriotyzm wymagają daru z siebie dla drugiego człowieka – mówił Ksiądz Biskup.

Zwieńczeniem uroczystości były dary mówiące o rozeznaniu potrzeb parafii przez wiernych oraz podziękowania na ręce posługujących w Kościele. Radość i wdzięczność podkreślały zarówno odświętne dekoracje, jak i muzyka oraz deklamowane przez młodzież teksty.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kogo i kiedy bierzmować?

2020-07-28 08:21

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 59

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Piotr Drzewiecki

Pytanie czytelnika:
Dlaczego tak różne są okresy przygotowania do bierzmowania w różnych diecezjach, a nawet w parafiach?

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Projekt rozporządzenia o podwyżkach dla nauczycieli skierowany do konsultacji

2020-08-04 15:51

[ TEMATY ]

nauczyciel

nauczyciele

stock.adobe.pl

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski skierował we wtorek do opiniowania i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, zakładający podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli od 1 września tego roku.

Załącznikiem do projektu rozporządzenia jest tabela, w której podane są wysokości 12 stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj. stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany, oraz trzy poziomy wykształcenia.

Najliczniejsza grupa nauczycieli to osoby z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym. W tabeli podano, że w tej grupie wynagrodzenie nauczyciela stażysty od 1 września wynosić ma 2949 zł brutto (oznacza to wzrost o 167 zł brutto), nauczyciela kontraktowego – 3034 zł brutto (wzrost o 172 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 3445 zł brutto (wzrost o 195 zł brutto) i nauczyciela dyplomowanego – 4046 zł brutto (wzrost o 229 zł brutto).

Zgodnie z ustawą budżetową na 2020 r. płace nauczycieli mają wzrosnąć o 6 proc. od września tego roku. W tzw. ustawie okołobudżetowej zapisano, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę nie później niż do 30 września 2020 r., z wyrównaniem od 1 września. W związku z zaplanowaną podwyżką zwiększona została subwencja oświatowa – wynosi 49 mld 835 mln 775 tys. zł, jest wyższa od ubiegłorocznej o 6,2 proc. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję