Reklama

Niedziela Świdnicka

Żyć i cierpieć jak Maryja

Niedziela świdnicka 39/2015, str. 8

[ TEMATY ]

modlitwa

spotkanie

Tomasz Pluta

Uroczystość w kościele Świetych Aniołów Stróżów

Co roku w połowie września, wałbrzyszanie spotykają się w kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów na uroczystej modlitwie ku czci Patronki Miasta – Matki Bożej Bolesnej. 15 września zbierają się kanonicy kapituły, duchowieństwo wałbrzyskie, by pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca sprawować Eucharystię w intencji mieszkańców największego w diecezji miasta.

– Jak co roku spotykamy się w połowie września, kiedy to żegnamy lato, a witamy jesień – zwracał się przed Mszą św. bp Dec do licznie zgromadzonych wiernych. – Bardzo się cieszę, że jest tu nas dzisiaj tak dużo – podkreślał. – Wasza obecność dodaje nam, kapłanom, otuchy i sprawia, że czujemy się wam potrzebni. We wrześniu mamy takie dwa dni, kiedy w sposób szczególny nasze myśli kierujemy na Golgotę, na Krzyż – święto Podwyższenia Krzyża i wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Zanim rozpoczęła się uroczysta celebra, nastąpiła instalacja trzech nowych kanoników: ks. Władysława Terpiłowskiego, ks. Józefa Błauciaka oraz ks. Daniela Szymanika. Kapłani publicznie wyznali wiarę i złożyli przyrzeczenie kanonickie. Gospodarz parafii, prepozyt kapituły ks. Wiesław Rusin powitał wszystkich zebranych oraz poprosił bp. Ignacego o przewodniczenie Eucharystii i skierowanie pasterskiego słowa.

Reklama

W homilii bp Ignacy kontynuował myśl, wyrażoną przed Mszą św. – Św. bp Józef Pelczar napisał w jednej ze swoich książek, że Pan Bóg pozostawił nam trzy wielkie pomniki miłości: żłóbek, krzyż i ołtarz. Dzisiaj jesteśmy pod tym drugim pomnikiem miłości. Pod krzyżem stali szydercy, ale byli również przyjaciele Jezusa – zauważał. Było ich czworo: Maria Matka Jezusa, Jej siostra Maria żona Kleofasa, Maria Magdalena i Jan, uczeń, jeden z apostołów. Kiedy zadamy sobie pytanie, kto najbardziej przeżył śmierć Jezusa, dość oczywistą odpowiedzią będzie, że Matka. Z dwóch powodów, bo była Matką i wiedziała, że Jej Syn jest niewinny. Jest bez skazy, bez grzechu, umiera, bo taką ofiarę przyjął na siebie za ludzi. Zauważmy również, że stojący pod krzyżem Jan umarł później śmiercią naturalną, tak głosi tradycja, jako jedyny spośród uczniów Jezusa. Być może swoją obecnością pod krzyżem wysłużył sobie palmę męczeństwa – podkreślał kaznodzieja.

– Patrząc dzisiaj na Matkę Bolesną, uświadamiamy sobie, jak przeżywać cierpienie – wskazywał bp Ignacy. – Cierpienie jest częścią naszego życia, bardzo ważną częścią, mocno nas dotykającą. Maryja pokazała, jak żyć, jak cierpieć, w zaufaniu do Boga, bez słowa skargi, w ciszy i pokorze. Moi kochani, jeśli Panu Bogu zaufamy, każde życie na ziemi się wygrywa. Idźmy więc przez życie, jak Maryja, w zaufaniu do Boga.

Po Mszy św., wszyscy zebrani w procesji przeszli do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, przenosząc cudowną figurkę na miejsce stałego pobytu. Tam bp Ignacy odmówił akt zawierzenia. Zanim jednak to uczynił zwrócił się raz jeszcze do zebranych, dziękując im za obecność. – Cieszy nas, kapłanów, obecność każdej i każdego z was – radośnie podkreślał.

Reklama

– Dziękuję za Jerycho Różańcowe, które poprzedziło dzisiejsze uroczystości, dziękuję panu Michałowi Pieczykolanowi, który tu jest i modli się z nami, a który tak zabiega o tę modlitwę różańcową, już dzisiaj wspólnie się zaprośmy za rok. Biskup nie ukrywał radości ze spotkania w wałbrzyskiej kolegiacie, chyba wszystkim udzielił się ten radosny nastrój pasterza, ponieważ rzeczywiście, na twarzach zebranych gościł uśmiech.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mario Magdaleno – wstawiaj się za nami

2020-08-05 07:21

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

Biłgoraj

Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Joanna Ferens

Modlitwa na cmentarzu i poświęcenie karawaki

Od Mszy św. wieczornej sprawowanej przez ks. Edwarda Kawę, sufragana archidiecezji lwowskiej, 21 lipca rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Wszystkich zgromadzonych w świątyni witał kustosz sanktuarium, ks. dziekan Witold Batycki i zachęcał do ufnej modlitwy za wszystkich zmarłych parafian: – Rozpoczynamy tradycyjnie w naszej parafii coroczne uroczystości odpustowe. Dzisiaj nasze myśli biegną ku przeszłości, ku naszym przodkom, ku tym, którzy tutaj żyli i przychodzili na to wzgórze św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej, aby modlić się i wypraszać potrzebne łaski dla swojego zbawienia. Niech to dzisiejsze świętowanie będzie też okazją do zadumy nad naszym życiem i przemijaniem, a także do modlitwy, abyśmy w tym trudnym czasie jeszcze bardziej się do Pana Boga zbliżyli – zachęcał.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda podsumował pięć lat swojej prezydentury

Na stronie prezydent.pl opublikowano podsumowanie pierwszych pięciu lat urzędowania Andrzeja Dudy. "Jestem dumny z tego, co udało mi się osiągnąć" - podkreślił Andrzej Duda przedstawiając sprawozdanie z pierwszej kadencji swojej prezydentury.

Podsumowanie przedstawiono w dwóch wersjach: jako obszerny opis na stronie internetowej, bogato ilustrowany zdjęciami oraz jako - równie obszerny - dokument do pobrania ze strony. Oba teksty opisują działalność prezydenta, choć są inaczej zredagowane.

Dokument w wersji PDF opisuje dokonania prezydenta m.in. w zakresie polityki społecznej, bezpieczeństwa, polityki zagranicznej, zdrowia i zarządzania w czasie pandemii, rozwoju ekonomicznego kraju, ekologii i ochrony środowiska, polityki historycznej, edukacji, kultury oraz sportu. W dokumencie zamieszczono też liczne "ciekawostki" dotyczące prezydenta, pary prezydenckiej, pierwszej damy i inne. Zawiera on też - poza opisami - spis "osiągnięć i aktywności" prezydenta w punktach.

"Jestem dumny z tego, co udało mi się osiągnąć. Wszystkie moje działania oraz efekty współpracy z Radą Ministrów były i są nakierowane na tworzenie jak najlepszej teraźniejszości i przyszłości dla Polaków" - napisał prezydent Duda na wstępie sprawozdania.

"Wiemy, jakiego państwa chcemy. Chcemy Polski praworządnej i sprawiedliwej, nowoczesnej i solidarnej, demokratycznej, a zarazem silnej i uczciwej. Budowa i umacnianie Rzeczypospolitej jest naszym wspólnym obowiązkiem" - dodał.

Andrzej Duda w dokumencie przypominana o wsparciu przez państwo rodzin w ramach programu 500 plus, programach dla seniorów, takich jak Emerytura plus oraz Leki 75 plus. Wspomina o rozwiązaniach mających na celu zwiększenie ochrony prawnej dzieci. Pisze o podniesieniu płacy minimalnej i obniżeniu niektórych podatków m.in. PIT, a także o wsparciu dla niepełnosprawnych.

Przypomina o realizowanej obecnie reformie sądownictwa, zwiększeniu bezpieczeństwa militarnego - m.in. przez współpracę z NATO, podniesienie wydatków na armię, zwiększenie jej liczebności oraz trwających zakupach amerykańskiego uzbrojenia. W tym kontekście porusza też kwestię cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa energetycznego.

W zakresie polityki zagranicznej wymienia m.in. współpracę w ramach Trójmorza oraz swoją aktywność na forum ONZ. Podkreśla znaczenie relacji z USA, wspominając swoje liczne spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem.

Podkreśla też znaczenie polityki europejskiej prowadzonej w ramach UE, ale też tej prowadzonej w bliskim sąsiedztwie z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. "Chcemy Unii wolnych narodów i równych państw" - deklaruje prezydent.

Wymienia też inicjatywy pojęte w ramach relacji polsko-chińskich. W ramach polityki zagranicznej wspomina również o wsparciu środowisk polonijnych. Andrzej Duda przyznaje także, że ogromnie ważna jest dla niego polityka historyczna państwa.

Wśród ciekawostek wspomina o tym, że jest pierwszym polskim prezydentem, który odwiedził "Amerykańską Częstochowę" - Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii, a także wspomina - nawiązując do zaangażowania na rzecz rozwoju sportu - swoje czasy studenckie i start w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim.

Prezydent Duda nie kryje, że "podstawą jego działań są rozmowy z ludźmi, które stanowią dla niego źródło wiedzy, motywacji i inspiracji". "Chcemy, żeby Polska była państwem dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim chcemy, żeby Polska była państwem, w którym jest bezpiecznie i w którym obywatel czuje się bezpiecznie" - zapewnia.
(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ godl/

CZYTAJ DALEJ

ONZ wzywa do szybkiego otwarcia szkół po kryzysie związanym z koronawirusem

2020-08-05 19:47

[ TEMATY ]

szkoła

ONZ

koronawirus

Adobe.Stock

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała przewodnik, który ma przyczynić się do jak najszybszego ponownego otwarcia szkół po kontroli na koronawirusa. Ma on pomóc rządom poszczególnych krajów w realizacji planów oświatowych – oznajmił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 4 sierpnia w Nowym Jorku.

Według niego pandemia doprowadziła do największego w historii załamania się system oświatowego. W ponad 160 krajach zamknięto wszystkie placówki oświatowe, co oznaczało przerwanie nauki przez miliard uczniów. „Obecnie stoimy w obliczu katastrofy pokoleniowej, która może zmarnować niewyobrażalny potencjał ludzki, osłabić dziesięciolecia postępu i pogłębić głęboko zakorzenione nierówności” – ostrzegł sekretarz generalny ONZ.

Oświadczył, że dziś najważniejszą sprawą jest uznanie edukacji za priorytet polityki przez poszczególne państwa. Przekonywał, że decyzje, które teraz będą podejmowały rządy i ich partnerzy, „będą miały trwały wpływ na miliony młodych ludzi i perspektywy rozwoju krajów w nadchodzących dziesięcioleciach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję