Reklama

Niedziela Sandomierska

Rodziny u Jasnogórskiej Pani

W dniach 26-27 września na Jasnej Górze odbyła się XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin oraz Doradców Życia Rodzinnego. W rozmowach, prelekcjach, a przede wszystkim w modlitwie dominował wątek zbliżającego się Synodu Biskupów poświęconego problemom rodziny. Towarzyszyliśmy w tym wydarzeniu rodzinom z diecezji sandomierskiej.

Pierwszego dnia wraz z rodzinami podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich modlił się bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup Ordynariusz poprowadził również rozważania apelowe. – Maryjo, nasza Matko i Królowo. Idąc za głosem Konferencji Episkopatu Polski, wyrażonym w stanowisku przed XIV Zwyczajnym Zgromadzeniem Synodu Biskupów, chcemy dzisiaj w sposób szczególny dziękować za dar, jakim jest jego zwołanie przez Ojca Świętego Franciszka. Małżeństwo i rodzina są przecież – zgodnie z nauką św. Jana Pawła II – jednym z najcenniejszych dóbr ludzkości; przez nie idzie przyszłość świata i Kościoła – mówił bp K. Nitkiewicz. Ksiądz Biskup zaapelował o wspieranie obrad synodu szczególną modlitwą.

Reklama

W drugim dniu punktem wieńczącym całe spotkanie była Eucharystia na jasnogórskim Szczycie, której przewodniczył bp Nitkiewicz. Podczas homilii Pasterz diecezji podkreślał znaczenie małżeństwa i rodziny, która jest wzorem wzajemnej miłości i jedności. – Rodzina jest prawdziwym arcydziełem Boga. Wy nim jesteście, drodzy małżonkowie, rodzice, dzieci, dziadkowie złączeni więzami pięknej miłości na wzór Chrystusa – Boskiego Oblubieńca i Kościoła – Jego oblubienicy. Wy ukazujecie to arcydzieło światu poprzez wzajemną miłość i wytrwałość w stawianiu czoła trudnościom. Jesteście źródłem wielorakiego dobra; przypominacie drzewo rodzące wspaniałe, dorodne owoce – podkreślał Ksiądz Biskup. Mówił także o współczesnych zagrożeniach na jakie narażona jest rodzina. – Kryzys rodziny pogłębia się. Czyż nie doświadczyliście bezpośrednio lub w gronie bliskich Wam osób dramatu rozwodu, cierpienia na skutek przemocy, smutku, bo ktoś wyjechał zarobkowo za granicę, biedy i rozpaczliwej bezradności z powodu bezrobocia i nałogów? Jeśli coraz więcej osób żyje w wolnych związkach i zwleka z decyzją zawarcia małżeństwa, wynika to po części z braku nadziei, że może być inaczej. Podczas światowego spotkania z rodzinami w Filadelfii Ojciec Święty Franciszek przyznał, że rodzina nie jest rajem na ziemi, są w niej problemy. Pomimo tego warto żyć w rodzinie, a problemy trzeba przezwyciężać miłością – wskazywał Ksiądz Biskup.

Ordynariusz Sandomierski zaapelował także o wspólną troskę i pomoc wobec małżonków i rodzin. – Wszyscy mamy jakąś rolę do spełnienia: duszpasterze, katecheci, doradczynie i doradcy rodzinni, placówki Caritas. Potrzeba mocniejszego świadectwa i zaangażowania samych rodzin. Wspaniałą okazję do umocnienia relacji pomiędzy małżonkami, rodzicami, dziećmi i parafią daje Chrzest, Pierwsza Komunia św., Bierzmowanie oraz zawarcie małżeństwa. Oczywiście pod warunkiem, że będzie im towarzyszyło należyte przygotowanie duchowe i merytoryczne, w które włączą się wszyscy członkowie rodziny. Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich kształtują postawę duchową i społeczną małżonków oraz ich dzieci. W parafiach brakuje jednak spotkań, podczas których rodziny mogłyby wymieniać się swoim doświadczeniem i wzajemnie ubogacać. A przecież sam sakrament małżeństwa jest podobnie jak inne sakramenty źródłem wielu Bożych darów – mówił Kaznodzieja. – Ważną rolę odgrywają katolickie poradnie rodzinne i inne placówki prorodzinne. Pełniąc funkcję informacyjną, wychowawczą, terapeutyczną, wychodzą one naprzeciw potrzebom narzeczonych, małżonków, dzieci. Jest ich jednak nadal za mało, a te które istnieją są słabo dostępne. Dużo zależy tutaj od nas, duszpasterzy. Powinniśmy nabrać większego przekonania do tej formy pracy duszpasterskiej i rozwijać ją przy współpracy wiernych świeckich. To jest właśnie ów „szpital polowy” po walce, o którym mówi Ojciec Święty Franciszek, wskazując na zadania jakie powinien wypełniać Kościół. Poradnictwo rodzinne i małżeńskie ma udzielać pierwszej pomocy i leczyć rany. Na to nie może brakować czasu i środków – podkreślał Hierarcha.

– Z naszej polskiej perspektywy konieczna jest również ściślejsza współpraca diecezji, parafii, instytucji państwowych i samorządowych, środków masowego przekazu. Bł. ks. Michał Sopoćko mówi, że „sakrament małżeństwa jest miłosierdziem Bożym dla społeczeństwa, państwa i całej ludzkości”. W toczącej się kampanii wyborczej trwa prawdziwa licytacja inicjatyw prorodzinnych. Wiele z nich brzmi obiecująco, napełnia nadzieją. Oby mogły zostać jak najszybciej zrealizowane. Zawsze pozostaną różnice w podejściu do niektórych kwestii, szczególnie o charakterze etycznym. Trzeba o nich rozmawiać szczerze i uczciwie, unikając gorszących inwektyw i manipulacji. Nie warto jednak trwonić potencjału jakim dysponujemy na kłótnie. Współpraca dla dobra rodziny jest ważniejsza – podkreślał Ksiądz Biskup. – Zbliżające się zgromadzenie Synodu Biskupów dostarczy z pewnością nowych inspiracji i wskazań duszpasterskich. Świadomi jego znaczenia, modlimy się żarliwie w intencji Ojca Świętego Franciszka i wszystkich uczestników Synodu – zaapelował Ordynariusz.

Reklama

Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili złożone w dniu ślubu przyrzeczenia, a nowi doradcy życia rodzinnego z poszczególnych diecezji złożyli ślubowanie sumiennego wypełniania misji powierzonej im przez wspólnotę Kościoła.

Jak zaznaczają obecni podczas spotkania Halina i Marian Indykowie: – Jesteśmy wdzięczni Bogu, że postawił na naszej drodze formację Domowego Kościoła, która pozwoliła nam, jako małżonkom i jako rodzinie, odkryć piękno wzrastania przy Bogu, nauczyła, gdzie szukać siły w chwilach prób. Na pierwszych rekolekcjach Domowego Kościoła przyjęliśmy Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Realizacja zobowiązań formacyjnych, doświadczanie bogactwa wspólnoty Domowego Kościoła, a przede wszystkim tego, że Jezus jest z nami, pogłębia te relacje. Cieszymy się, że doświadczeniem naszej wiary możemy służyć innym.

2015-10-01 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

95-letnia kobieta pielgrzymuje z Włoch do Częstochowy

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner

Licząca 95. letnia Emma Morosini idzie w indywidualnej pielgrzymce liczącej 1 000 kilometrów ze swego rodzinnego miasta Castiglione della Stiviere nad jeziorem Garda na Jasną Górę do Częstochowy. Ta była pielęgniarka powiedziała włoskiej gazecie „La Stampa” z 1 sierpnia, że w ten sposób realizuje swoje ślubowanie, które złożyła przed 28 laty w związku z poważną operacją. Poza tym wierzy, że „trzeba zawsze dziękować Matce Bożej”.

Na razie Emma Morosini przeszła już ok. 250 kilometrów i jest nieopodal Pordenone. Na noclegi zatrzymuje się w domach parafialnych albo w pensjonatach. „Idę przed siebie dokąd się nie zmęczę, patrzę i podziwiam. A nocleg zawsze gdzieś znajdę”- powiedziała 95-latka. W swoim wyposażeniu ma ciepłą kamizelkę, różaniec i wózek na zakupy. Idzie nie spiesząc się. „Przecież jestem sama, nikt na mnie nie czeka” - stwierdziła z uśmiechem.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję