Reklama

Niedziela Świdnicka

Wspominali Bohatera wiary

Kapłani i wierni z Polski, Niemiec i Czech wzięli udział w obchodach piątej rocznicy beatyfikacji pochodzącego z Kłodzka ks. Gerharda Hirschfeldera

Niedziela świdnicka 40/2015, str. 8

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

zmarły

kapłan

zmarli

Marek Zygmunt

Grób pierwszego męczennika pochodzącego z diecezji świdnickiej znajduje się w Kudowie Czermnej

Grób pierwszego męczennika pochodzącego z diecezji świdnickiej znajduje się w Kudowie Czermnej

Grób z urną ks. Hirschfeldera znajduje się przy kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie Czermnej, w którym przez siedem lat pełnił on posługę wikariusza. Rocznicowej Eucharystii sprawowanej właśnie w tej świątyni m.in. przez emerytowanego duszpasterza Niemców urodzonych na ziemi kłodzkiej, a mieszkających obecnie w Niemczech ks. infułata Franza Junga, przewodniczył bp Ignacy Dec. Oprócz licznie przybyłych mieszkańców Kudowy uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele Parlamentu z posłem Michałem Dworczykiem, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z radnym Czesławem Kręcichwostem oraz obecnym burmistrzem Piotrem Maziarzem.

Witając wszystkich uczestników rocznicowej Eucharystii, proboszcz ks. prał. Romuald Brudnowski przypomniał: – To już pięć lat mija jak Kościół poświadcza swoim autorytetem przez posługę papieża Benedykta XVI heroiczność cnót prostego kapłana rodem z Kłodzka, a przez pierwszych siedem lat krótkiego kapłaństwa wikariusza w Czermnej – zaznaczył ks. prał. R. Brudnowski.

Reklama

Przypominając w homilii życie i posługę kapłańską bł. ks. Gerharda Hirschfeldera Pasterz diecezji świdnickiej podkreślił, że był on przede wszystkim bardzo odważny. Miał odwagę nie bać się wrogów, prześladowców, którzy na niego czyhali. Stał się wielki przez oddanie życia Chrystusowi, służbę dla drugiego człowieka, szczególnie młodzieży.

Po 7 latach posługi w Kudowie Czermnej został przeniesiony do Bystrzycy Kłodzkiej. Tutaj od początku był śledzony, podsłuchiwany i przesłuchiwany. W Bystrzycy naziści przystąpili wobec niego do bardziej dotkliwych działań. Na polecenie władz bojówkarze z Hitlerjugend dokonali aktów profanacji krzyża i figur świętych na drodze do wsi Wyszki, co mocno poruszyło katolicką społeczność. W kazaniu wygłoszonym po tych gorszących wydarzeniach w niedzielę 27 lipca 1941r. bł. ks. G. Hirschfelder powiedział „Kto młodzieży wyrywa z serc wiarę w Chrystusa – jest zbrodniarzem”. Przypuszczalnie te właśnie słowa stały się przyczyną aresztowania ks. Gerharda 1 sierpnia 1941 roku. Najpierw przebywał w więzieniu w Kłodzku, a potem w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zmarł z wyczerpania i niedożywienia w obozowym lazarecie 1 sierpnia 1942 r. Jego prochy zostały pochowane na cmentarzu w Kudowie Czermnej. Proces beatyfikacyjny trwał w latach 1998 – 2010. Aktu beatyfikacji dokonał w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI 19 września 2010 r. w katedrze w Münster kard. Joachim Meisner.

– Módlmy się o rychłą kanonizację ks. Gerharda Hirschfeldera, pierwszego błogosławionego pochodzącego z diecezji świdnickiej – apelował kończąc homilię bp Ignacy Dec.

Reklama

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli procesjonalnie przed grób śp. bł. ks. G. Hirschfeldera, gdzie bp Ignacy Dec oraz ks. inf. Franz Jung poprowadzili okolicznościową modlitwę, a wierni złożyli kwiaty, zapalili znicze.

Staraniem kudowskiej parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła oraz Fundacji Odnowy Ziemi Noworudzkiej właśnie podczas rocznicowych uroczystości ukazała się publikacja opisująca „Szlak Duchowo-Turystyczny bł. ks. Gerharda Hirschfeldera”. W tym pięknie opracowanym merytorycznie przez Teresę Bazałę, Cezarego Twardowskiego i opatrzonym zdjęciami: Anny Kokot vel Kokocińskiej, Anny Kopeć-Twardowskiej, Mirosława Jarosza i Viery Kopeckiej. W przewodniku znalazły się opisy miejsc na ziemi kłodzkiej związanych z tym bohaterskim kapłanem: Kłodzka, Długopola Zdrój, Kudowy Zdrój – Czermnej, Bystrzycy Kłodzkiej, Sanktuarium Marii Śnieżnej na Górze Iglicznej, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach, Kątów Bystrzyckich. Jest też Droga Krzyżowa napisana przez ks. G. Hirschfeldera w kłodzkim więzieniu. Jego życie i posługę kapłańską pięknie opisuje również w publikacji pt „List Boga” ks. prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Fitych. Na razie ukazała się wersja elektroniczna, a niebawem będzie drukowana tej cennej pozycji.

2015-10-01 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Lemański rozpocznie posługę w Zagórzu

[ TEMATY ]

kapłan

YouTube

Od poniedziałku 28 lipca ks. Wojciech Lemański przyjmie posługę w Centrum Neurologii i Dzieci i Młodzieży w Zagórzu - powiedział KAI Mateusz Dzieduszycki, rzecznik prasowy diecezji warszawsko-praskiej. Ma on nadzieję, że to pozytywne zakończenie kontrowersji między dotychczasowym proboszczem Jasienicy z jego przełożonym, abp Henrykiem Hoserem.

Dzieduszycki poinformował, że Kuria otrzymała informację, że ks. Wojciech Lemański rozpoczyna posługę w Zagórzu w poniedziałek 28 lipca. Dodał, że początkowo kapłan będzie wolontariuszem i przejdzie przeszkolenie, tak, by mógł do swoich zadań podchodzić profesjonalnie.. Pozwoli mu to także zapoznać się z potrzebami osób, przebywających w Centrum. Po tym okresie będzie mógł podpisać umowę o pracę.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję