Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 41/2015, str. 8

Środowisko Policyjne

Cześć i chwała poległym polskim policjantom!

W czasie 14. Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego 26 września br. w Sanktuarium Jasnogórskim modliło się ponad tysiąc policjantów wraz z rodzinami. Obecne były władze Policji na czele z komendantem głównym Policji gen. insp. Krzysztofem Gajewskim. Uroczystościom przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa Policji. Tradycyjnym punktem Jasnogórskich Spotkań jest modlitwa przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji policjantów pomordowanych na Wschodzie. – Wobec tej wielkiej tragedii, jaką było skryte morderstwo, pogrzebanie w milczeniu i kłamstwie tysięcy polskich policjantów na nieludzkiej ziemi, módlmy się o miłosierdzie Boże dla nich – mówił bp Guzdek. Matce Bożej powierzył 100 tys. policjantów mundurowych i 30 tys. pracowników cywilnych Policji.

Wielka modlitwa rodzin

Rodzinnie w Filadelfii i na Jasnej Górze

Z udziałem ok. 6 tys. osób w dniach 26-27 września br. odbyła się 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Data pielgrzymki zbiegła się z datą VIII Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii w USA, któremu przewodniczył papież Franciszek. Pielgrzymowanie było także okazją do modlitwy za synod biskupów, poświęcony problemom rodziny. Mszy św. w niedzielę 27 września na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski, a koncelebrował ją bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. – Kościół uważa służbę rodzinie za jedno ze swych najważniejszych zadań, jest jej opiekunem i rzecznikiem – mówił w kazaniu bp Nitkiewicz. – Dlatego idąc za przykładem samego Chrystusa, zabiera głos w jej obronie. Sprzeciwia się pomniejszaniu roli rodziny przez próby zrównywania związków partnerskich z małżeństwem, staje w obronie życia poczętego, upomina się o prawa rodziców do wychowywania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami, ostrzega przed szkodliwymi ideologiami. Zarzuca się nam, że stale i przy każdej okazji powtarzamy to samo. Nie możemy jednak lekceważyć zagrożeń i zła, chociaż sami jesteśmy słabi, upadamy – powiedział bp Nitkiewicz.

Podczas Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii Ojciec Święty Franciszek przyznał, że rodzina nie jest rajem na ziemi, są w niej problemy. Pomimo to warto jednak żyć w rodzinie, a problemy trzeba przezwyciężać miłością. Wspaniałą okazją do umocnienia relacji pomiędzy małżonkami, rodzicami, dziećmi i parafią są: chrzest, Pierwsza Komunia św., bierzmowanie oraz sakrament małżeństwa. Oczywiście, pod warunkiem, że będzie im towarzyszyło należyte przygotowanie duchowe i merytoryczne – przygotowanie, w które włączą się wszyscy członkowie rodziny.

Reklama

– Przybywają tu małżeństwa i rodziny, do tego miejsca wyjątkowego dla polskich rodzin, by się zawierzać, by tutaj przez wstawiennictwo Matki Bożej zanosić do Boga nasze modlitwy, by też dziękować. Pielgrzymka ma wymiar dziękczynny, dziękujemy za otrzymane łaski, których doświadczamy każdego dnia, przybywamy też, by się umocnić. Bardzo wam dziękuję za tę obecność, która jest wielkim wyznaniem wiary, jest też takim potężnym zastrzykiem optymizmu i pozytywnego spojrzenia na przyszłość rodziny, naszej ojczyzny, Kościoła. Dziękuję wam za tę żarliwą modlitwę – powiedział na zakończenie bp Jan Wątroba.

Krótko

• W nocy z 25 na 26 września w modlitewnym czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej uczestniczyła 44. Pielgrzymka Wiernych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Razem z pątnikami modlili się księża biskupi: abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy, oraz biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz. Doroczne spotkanie zgromadziło ok. 4 tys. osób.

26 września modliła się na Jasnej Górze 10. Pielgrzymka Ruchu Pomocników Matki Kościoła pod hasłem: „Trwać w łasce z Maryją”. Na jubileuszowe spotkanie przybyło ok. 600 osób z głównych ośrodków w Polsce. Obecny był ks. Teofil Siudy, krajowy moderator Ruchu PMK. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

Reklama

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-10-07 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biogram bp. Marka Mendyka - nowego biskupa świdnickiego

2020-03-31 12:35

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Episkopat.pl

Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, biskupem diecezjalnym w Świdnicy. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę bp. Ignacego Deca. Decyzję Papieża ogłosiła we wtorek w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Podajemy jego biogram, jak również biogram bp.

Bp Marek Mendyk urodził się 18 marca 1961 roku w Głuszycy koło Wałbrzycha, na terenie obecnej diecezji świdnickiej. W 1981 roku rozpoczął formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym oraz studia na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 1987 roku uzyskał stopień magistra teologii z zakresu teologii pastoralnej. Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 roku w archikatedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie.

Następnie studiował w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w zakresie: katechetyka. Studia ukończył w 1995 roku obroną pracy doktorskiej pod tytułem: „Liturgiczny wymiar katechezy w świetle katechetycznych dokumentów Kościoła po Soborze Watykańskim II”. Po ustanowieniu przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku diecezji legnickiej został inkardynowany do tej diecezji. Pełnił tam m.in. funkcję dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej i wykładowcy katechetyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu – studia w Legnicy.

W latach 2001-2005 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego ds. studiów, a w latach 2002-2006 – dyrektorem Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego, od roku 2004 wchodził w skład Kolegium Konsultorów Diecezji Legnickiej, Rady Kapłańskiej oraz Kapituły Katedralnej. W diecezji pełnił również funkcję wizytatora ds. nauczania religii i koordynatora fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”. W 2008 roku został mianowany przez biskupa legnickiego diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych oraz opiekunem duchowym Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej i asystentem kościelnym Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry „Sursumcorda” w Legnicy. Otrzymał godność prałata – kapelana honorowego Ojca Świętego.

24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prał. Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie przyjął 31 stycznia 2009 roku w katedrze legnickiej z rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego. 31 marca 2020 roku został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem świdnickim.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację ustaw zdrowotnych związanych z COVID-19

2020-03-31 21:41

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

koronawirus

KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19. Nowe przepisy m.in. precyzują, kto może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii i ułatwiają powrót do zawodu pielęgniarkom mającym co najmniej pięcioletnią przerwę.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał nowelizację ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ta regulacja wchodzi w skład tzw. tarczy antykryzysowej. Kilka godzin wcześniej Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do tej nowelizacji.

O podpisaniu przez prezydenta tzw. tarczy antykryzysowej poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

"Zgodnie z obietnicą Prezydent RP Andrzej Duda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące Tarczę Antykryzysową. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie!" - napisał Spychalski.

Nowelizacja wprowadza zmiany w kilkunastu ustawach działających w obszarze ochrony zdrowia. Przewiduje m.in. ograniczenie obowiązków sprawozdawczych wobec Narodowego Fundusz Zdrowia; ułatwienie powrotu do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne mające co najmniej pięcioletnią przerwę w jego wykonywaniu oraz możliwość dyżurowania w placówkach medycznych przez inne zawody pracujące w ochronie zdrowia.

Ustawa stwarza także możliwość wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych dla siebie i swojej rodziny oraz wystawania recept, nie tylko w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak to jest obecnie. Nowela wprowadza mechanizmy egzekwowania maksymalnych cen na leki i inne produkty medyczne. Regulacja umożliwia też np. zawieszenie obowiązkowych kontroli w laboratoriach diagnostycznych.

Nowelizacja umożliwia personelowi medycznemu, który przebywa na kwarantannie, udzielania pacjentom wideokonsultacji. Wskazuje też, kogo można skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii, a kogo nie. Wyłączeni będą m.in. wychowujący dziecko do 14 lat, a w przypadku, gdy robią to samotnie, do lat 18, oraz osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Skierowanie będzie mógł otrzymać tylko jeden rodzic, jeśli oboje są medykami.

Nowela wprowadza też kary za niestosowanie się do zakazów, nakazów i ograniczeń; wprowadzono kary pieniężne w wysokości od 5 tys. do 30 tys., zależnie od rodzaju czynu.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ mhr/

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję