Reklama

Z Jasnej Góry

2015-10-07 08:41

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 41/2015, str. 8

Środowisko Policyjne

Cześć i chwała poległym polskim policjantom!

W czasie 14. Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego 26 września br. w Sanktuarium Jasnogórskim modliło się ponad tysiąc policjantów wraz z rodzinami. Obecne były władze Policji na czele z komendantem głównym Policji gen. insp. Krzysztofem Gajewskim. Uroczystościom przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa Policji. Tradycyjnym punktem Jasnogórskich Spotkań jest modlitwa przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji policjantów pomordowanych na Wschodzie. – Wobec tej wielkiej tragedii, jaką było skryte morderstwo, pogrzebanie w milczeniu i kłamstwie tysięcy polskich policjantów na nieludzkiej ziemi, módlmy się o miłosierdzie Boże dla nich – mówił bp Guzdek. Matce Bożej powierzył 100 tys. policjantów mundurowych i 30 tys. pracowników cywilnych Policji.

Wielka modlitwa rodzin

Rodzinnie w Filadelfii i na Jasnej Górze

Z udziałem ok. 6 tys. osób w dniach 26-27 września br. odbyła się 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Data pielgrzymki zbiegła się z datą VIII Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii w USA, któremu przewodniczył papież Franciszek. Pielgrzymowanie było także okazją do modlitwy za synod biskupów, poświęcony problemom rodziny. Mszy św. w niedzielę 27 września na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski, a koncelebrował ją bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. – Kościół uważa służbę rodzinie za jedno ze swych najważniejszych zadań, jest jej opiekunem i rzecznikiem – mówił w kazaniu bp Nitkiewicz. – Dlatego idąc za przykładem samego Chrystusa, zabiera głos w jej obronie. Sprzeciwia się pomniejszaniu roli rodziny przez próby zrównywania związków partnerskich z małżeństwem, staje w obronie życia poczętego, upomina się o prawa rodziców do wychowywania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami, ostrzega przed szkodliwymi ideologiami. Zarzuca się nam, że stale i przy każdej okazji powtarzamy to samo. Nie możemy jednak lekceważyć zagrożeń i zła, chociaż sami jesteśmy słabi, upadamy – powiedział bp Nitkiewicz.

Podczas Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii Ojciec Święty Franciszek przyznał, że rodzina nie jest rajem na ziemi, są w niej problemy. Pomimo to warto jednak żyć w rodzinie, a problemy trzeba przezwyciężać miłością. Wspaniałą okazją do umocnienia relacji pomiędzy małżonkami, rodzicami, dziećmi i parafią są: chrzest, Pierwsza Komunia św., bierzmowanie oraz sakrament małżeństwa. Oczywiście, pod warunkiem, że będzie im towarzyszyło należyte przygotowanie duchowe i merytoryczne – przygotowanie, w które włączą się wszyscy członkowie rodziny.

Reklama

– Przybywają tu małżeństwa i rodziny, do tego miejsca wyjątkowego dla polskich rodzin, by się zawierzać, by tutaj przez wstawiennictwo Matki Bożej zanosić do Boga nasze modlitwy, by też dziękować. Pielgrzymka ma wymiar dziękczynny, dziękujemy za otrzymane łaski, których doświadczamy każdego dnia, przybywamy też, by się umocnić. Bardzo wam dziękuję za tę obecność, która jest wielkim wyznaniem wiary, jest też takim potężnym zastrzykiem optymizmu i pozytywnego spojrzenia na przyszłość rodziny, naszej ojczyzny, Kościoła. Dziękuję wam za tę żarliwą modlitwę – powiedział na zakończenie bp Jan Wątroba.

Krótko

• W nocy z 25 na 26 września w modlitewnym czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej uczestniczyła 44. Pielgrzymka Wiernych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Razem z pątnikami modlili się księża biskupi: abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy, oraz biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz. Doroczne spotkanie zgromadziło ok. 4 tys. osób.

26 września modliła się na Jasnej Górze 10. Pielgrzymka Ruchu Pomocników Matki Kościoła pod hasłem: „Trwać w łasce z Maryją”. Na jubileuszowe spotkanie przybyło ok. 600 osób z głównych ośrodków w Polsce. Obecny był ks. Teofil Siudy, krajowy moderator Ruchu PMK. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Kolumbia: biskup w stroju bezdomnego na kongresie diecezjalnym

2019-10-15 19:11

pb (KAI/avvenire.it) / Armenia

Ordynariusz kolumbijskiej diecezji Armenia przyszedł na diecezjalny kongres duszpasterstwa społecznego przebrany za bezdomnego. Nierozpoznany przez nikogo, obserwował zachowania uczestników obrad. Swój psychologiczny eksperyment podsumował słowem: „obojętność”.

youtube.com
Biksup podczas przygotowań do roli bezdomnego

Psycholog i komunikator społeczny, 52-letni bp Carlos Arturo Quintero Gómez założył zużyte ubrania, poddał się maskującemu wygląd makijażowi i poszedł na kongres, odbywający się na uniwersytecie Quindío. Żebrał, prosił o pomoc, a nawet upadł, aby przekonać się, jak zareagują zebrani na obecność „intruza”.

- Zrobiłem to, aby zobaczyć reakcje ludzi w spotkaniu z osobą ubogą, bezdomną, w brudnym i śmierdzącym ubraniu, która wchodzi do kościoła czy na diecezjalny kongres. Był to sposób na poznanie postaw chrześcijan - wyjaśnił hierarcha cel swego eksperymentu.

Opowiedział też, co odczuwał w czasie, gdy udawał bezdomnego. - Zacząłem wchodzić w skórę takiej osoby. Odczułem ból i rozdarcie serca na myśl o niedostatku i o ubóstwie. Gdy tylko wszedłem do auli, zacząłem doświadczać obojętności. Wszedłem tam tak, jakbym był u siebie w domu. Nikt mnie nie przyjął, gdy przechodziłem przez recepcję, nikt mnie nie przywitał i nikt nie zapytał, kim jestem. Potem usiadłem w strategicznym miejscu, aby móc analizować zachowania ludzi - stwierdził bp Quintero Gómez.

Przyznał, że nikt go źle nie potraktował, ale to, czego doświadczył, najlepiej oddaje słowo „obojętność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Dec: świętość jest dla wszystkich

2019-10-17 08:50

ako / Targoszyn (KAI)

- Świętość jest dla wszystkich. Nie tylko dla osób duchownych, także dla świeckich, małżonków - mówił bp Ignacy Dec, przypominając życiorys św. Jadwigi Śląskiej. Ordynariusz świdnicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Targoszynie w parafii Rogoźnica. W homilii zwrócił uwagę, że św. Jadwiga Śląska jest patronką dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W homilii bp Dec przypomniał życiorys patronki Śląska. - Wraz z jej wspomnieniem wracamy do dwunastego wieku. Przybyła do Wrocławia w trzynastym roku życia z Bawarii, by poślubić księcia śląskiego Henryka Brodatego. Urodziła w małżeństwie kilkoro dzieci. Jedni mówią, że pięcioro, inni, że siedmioro, dokładnie nie wiemy, bo wśród historyków zdania są podzielone. Oprócz jednego dziecka pochowała wszystkie. Możemy sobie wyobrazić, co przeżywa matka uczestnicząca w pogrzebie swojego dziecka... - mówił.

Podkreślił, że św. Jadwiga była człowiekiem modlitwy, codziennie uczestniczyła we Mszy św., starała się pełnić wolę Bożą i służyć ludziom.

Ordynariusz diecezji świdnickiej przypomniał też, że posługa papieska Jana Pawła II związana była ze św. Jadwigą Śląską przez to, że został wybrany na biskupa Rzymu właśnie 16 października.- Św. Jadwiga, patronka dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, to apostołka pokoju, miłosierdzia i pełnienia woli Bożej. Bądźmy jej naśladowcami - zachęcał biskup.

Podczas Eucharystii bp Dec poświecił nowy dzwon ufundowany z okazji 15-lecia diecezji świdnickiej i 50-lecia kapłaństwa Pierwszego Biskupa Świdnickiego oraz poświecił nową kropielnicę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem