Reklama

Medalierzy wobec świętości

2015-10-08 09:42

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 41/2015, str. 6

Ks. Piotr Nowosielski
Bernard Marek Adamowicz

„Wobec świętości” – pod takim tytułem w Muzeum Miedzi w Legnicy prezentowana jest nowa wystawa medali poświęconych osobie Jana Pawła II.

Kolekcja powstała w odpowiedzi na zaproszenie skierowane przez legnickiego kolekcjonera medali papieskich Bernarda Marka Adamowicza do polskich medalierów, by w sposób najbardziej szczery i wolny zajęli się tematem „Mój Jan Paweł II”. Na to zaproszenie odpowiedziało prawie 70 artystów.

– W założeniu miała to być ich osobista forma wyrazu, własnego stosunku do życia i działalności św. Jana Pawła II – mówi o zbiorze dyrektor legnickiego Muzeum Andrzej Niedzielenko. – Udział w tym projekcie był dobrowolny, a każdy z artystów w takiej właśnie formie miał okazję wypowiedzieć się, jak odbierał postać Papieża i co – mówiąc umownie – z Ojca Świętego w nim zostało.

Reklama

– Szedłem do artystów z prośbą o jedno – świadectwo – dodaje autor kolekcji Bernard Marek Adamowicz. – Są to artyści światowej klasy i sławy, a z drugiej strony są to ludzie w szczególnej sytuacji, bo są to świadkowie. Oni widzieli, słuchali, myśleli, mieli swoje wewnętrzne reakcje na osobę Papieża. Podejmując się realizacji tego zadania, okazało się, że wystawa warszawska przypadła w roku kanonizacji Jana Pawła II. Przy powstawaniu medali nie było akcentu na kanonizację, ale pojawiło się nowe odkrycie. Na niektórych medalach znajdują się konkretne daty. Jedne mogą znaczyć coś, co jest znane wszystkim, inne są znane tylko osobiście twórcom. Tym samym artysta chce nam powiedzieć, że to był moment, kiedy przeżyłem historię, na którą miał wpływ św. Jan Paweł II. Artyści tym samym, zachowując swoją charakterystykę stylu, włożyli w to dzieło cząstkę siebie.

Każdy z prezentowanych medali zasługuje na szczególną uwagę i chwilę kontemplacji. Nie tylko z racji zastosowanych tu materiałów, bo znajdziemy tutaj, np. medal wykonany w szkle czy drewnie, ale w celu odkrycia, co dla danego artysty było szczególnego w życiu Jana Pawła II, co odcisnęło jakieś znamię również w jego życiu.

Wystawa miała już swoją premierę w ubiegłym roku w Zamku Królewskim w Warszawie pt. „Mój Jan Paweł II”, z którym zwrócił się do artystów legnicki kolekcjoner. W ciągu niecałego miesiąca wystawę obejrzało ponad 20 tys. ludzi.

Obecna wystawa nosi tytuł „Wobec świętości”, gdyż – jak dodaje Bernard Adamowicz – artyści, odpowiadając na pytanie o Jana Pawła II, podjęli opowiadanie o fenomenie świętości. Stąd powstał nowy scenariusz wystawy, jest nowa narracja, jest kilka nowych pozycji w stosunku do ubiegłorocznej.

Wystawa jest dostępna do 25 października br. w salach Legnickiego Muzeum Miedzi w Akademii Rycerskiej. Może więc stać się pomocą w przeżywaniu raz jeszcze osoby Jana Pawła II w miesiącu szczególnie mu poświęconym i tzw. niedzieli papieskiej, która przypada 11 października.

Tagi:
medal

Medal Misji Jana Karskiego dla abp. Grzegorza Rysia

2019-04-14 18:34

Patryk Małecki, Waszyngton

Prestiżowy Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego trafi w godne ręce. Jak informuje Towarzystwo Jana Karskiego honoruje on księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia Metropolitę Łódzkiego.

Towarzystwo Jana Karskiego
Medal 75-lecia misji Jana Karskiego projektu znanego artysty-plastyka Janusza Kapusty z Nowego Jorku wykonany przez równie znanego polskiego artystę-medaliera Wiesława Kuleja.

Jak stanowi komunikat informujący o decyzji medalowej hierarcha jest honorowany za:

Po pierwsze, jako Arcypasterz Kościoła Łódzkiego, który uformował duchowo przyszłego bohatera ludzkości ku postawie, że ratunek Żydów z Holocaustu jest nakazem każdego Katolika

Po drugie, jako Hierarchy Polskiego Kościoła dowodzącego słowem i czynem, iż dla braterstwa Żydów i Chrześcijan nie ma alternatywy, zaś – jak nauczał Święty Jan Paweł II, antysemityzm jest i na zawsze pozostanie grzechem wymagającym bezwzględnego potępienia.

Po trzecie, za wszelkie gesty pamięci wobec Jana Karskiego, którego postawa życiowa powinna dla każdego Polaka i Katolika być drogowskazem i ‘mapą drogową”.

Termin wręczenia Medal zostanie niebawem ustalony. Jeżeli nie będzie kolidowało to z obowiązkami duszpasterskimi Wyróżnionego, wręczenie Medalu mogłoby nastąpić w Łodzi z

udziałem Rodziny Jana Karskiego i w Dniu Yom Ha’Shoah, Pamięci Holocaustu, jaki naród żydowski w swym kraju i całej diasporze obchodzi w tym roku w dniach 1 i 2 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Podejrzany o zabójstwo 10-latki z Mrowin przyznał się

2019-06-17 11:51

na podstawie TVN24

Zarzut zabójstwa postawiła prokuratura 22-letniemu mężczyźnie, który został w niedzielę zatrzymany w związku z morderstwem 10-letniej dziewczynki z Mrowin na Dolnym Śląsku – powiedział w poniedziałek PAP Marek Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

cocoparisienne/pixabay

22-latek usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Początkowo miał przedstawiać alibi. Później przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Jak poinformował inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, mężczyzna znał rodzinę zamordowanej Kristiny.

Ciało dziewczynki odnaleziono w czwartkowe popołudnie. Wcześniej zgłoszono jej zaginięcie. Na ciele dziecka widniały rany kłute. A prokuratorzy poinformowali, że zabójstwo miało znamiona szczególnego okrucieństwa.

Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy powiedział PAP, że w poniedziałek nadal będą prowadzone czynności w tej sprawie. "Dziś prokurator zdecyduje m.in. o wniosku o areszt" - powiedział prokurator. Mężczyźnie grozi dożywocie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewna obrona Jasnej Góry

2019-06-17 17:30

Marian Florek

Wszystkie ogólnopolskie media, które komentowały II Marsz Równości w Częstochowie, koncentrowały się na spektakularnych wątkach związanych z tym wydarzeniem. A szkoda. Jakoś bez echa przeszła inicjatywa częstochowskiej Akcji Katolickiej, aby przy figurze Matki Bożej, stojącej na wejściu na plac jasnogórski, zorganizować modlitewną redutę.

Setki, jeśli nie tysiące ludzi z wielu stron Polski przyjechało w dniu 16 czerwca br., aby pokojowo z pełnym szacunkiem dla innych zamanifestować swoje przekonania i obronić przed profanacją Królową Polski - Matkę Bożą Częstochowską.

Wyrażnie podkreślił taki właśnie charakter zgromadzenia Artur Dąbrowski, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Częstochowie. Modlitwę poprowadził ks. Ryszard Umański, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie i kapelan NSZZ „Solidarność” w Częstochowie. Przebiegała ona w atmosferze skupienia i powagi.

Biorący udział w II Marszu Równości i modlący się ludzie zostali sprawnie rozdzieleni przez policję. Incydenty dziejące się na obrzeżach zgromadzenia nie zakłócały atmosfery modlitwy. Wniosek z tego wydarzenia jest zatem jeden i chyba optymistyczny. W dobie prób rozhuśtania społecznych nastrojów, siła modlitwy stanowi jedyne i skuteczne remedium, aby zbudować miedzyludzką zgodę w naszej ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem