Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Trud i radość powołania

8 października zainaugurowano nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie. W sumie z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej nowy rok akademicki rozpoczęło 82 alumnów.
Z diecezji sosnowieckiej do posługi kapłańskiej na pierwszy rok zgłosiło się trzech kandydatów: Wojciech Jarczyk z Jaworzna, Piotr Mosurek z Przegini i Mateusz Stanek z Braciejówki

Niedziela sosnowiecka 42/2015, str. 1

[ TEMATY ]

seminarium

Bartosz Kasprzak

Kościół seminaryjny

Kościół seminaryjny

Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a wraz z nim Eucharystię koncelebrował pasterz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak, przełożeni, wychowawcy i wykładowcy wraz z nowym rektorem seminarium ks. Grzegorzem Szumerą.

Reklama

Po Mszy św. w auli seminaryjnej im. Jana Pawła II odbyła się dalsza część uroczystości. Wykład inauguracyjny „Młode pokolenie Polaków – projekt do wymyślenia” wygłosił rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina. – Młodzi żyją w epoce zmian, a nawet w zmianie epok. Generalnie młodzież nie odrzuca religii. 90 proc. młodych ludzi uczęszcza na katechezę, w tym 80 proc. młodzieży deklaruje się jako wierząca, 30 proc. praktykuje religijność, a jedynie 7 proc. postępuje według zasad moralnych, których naucza Kościół. (...) Pokolenie młodych ludzi XXI wieku to pokolenie niespełnionych nadziei. To młodość bez skrzydeł, pokolenie bez idei, które koncentruje się jedynie na swojej przyszłości – powiedział m.in. ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Na zakończenie inauguracji roku akademickiego abp Wacław Depo mówił, że wszyscy, w tym szczególnie alumni, nie mogą być ludźmi „świętego spokoju”, niepokój musi nam towarzyszyć zawsze, bo „nadzieja wynika z Boga, a nie z nas”. Natomiast bp Grzegorz Kaszak w imieniu kleryków pytał, jak postępować i żyć, by dobrze przygotować się do nadchodzących wyzwań i wskazał dwie drogi: trud i radość.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej od momentu powołania do istnienia diecezji sosnowieckiej w 1992 r. mieściło się w Krakowie, a od października 2013 r. ma swoją siedzibę w Częstochowie, gdzie wraz z klerykami archidiecezji częstochowskiej powołani przygotowują się do pełnienia posługi kapłana.

2015-10-15 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież szkół średnich gościła w seminarium

[ TEMATY ]

rekolekcje

seminarium

Krzysztof Borysiewicz

Druga tura rekolekcji dla młodzieży męskiej w seminarium odbyła się w dniach 24 – 26 lutego 2017 r. Tym razem do legnickiego Domu Ziarna zawitała grupa chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych. Podobnie, jak w przypadku pierwszej tury, w rekolekcjach wzięło udział ponad sześćdziesiąt osób.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję