Reklama

Niedziela Lubelska

W krzyżu miłości nauka

Kopia Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża nawiedziła parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach. Trwającą w dniach 26 września – 3 października peregrynację poprzedziły rekolekcje, które prowadził ks. Marek Urban wraz z grupą świeckich ewangelizatorów

Niedziela lubelska 43/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

peregrynacja

Halina Bartosiak

Liturgia kończąca czas peregrynacji krzyża

Liturgia kończąca czas peregrynacji krzyża

Czas misji to czas zamyślenia, refleksji, pytań i przekazywania prawd wiary. Przychodzimy, by dzielić się tym, czego doświadczyliśmy w swoim życiu – wyjaśniał ks. Marek Urban. Podczas nauk rekolekcyjnych kapłan przybliżał kerygmat, czyli prawdy wiary i dobrą nowinę o zbawieniu. Kolejnym etapom misji jako myśli przewodnie towarzyszyły hasła: „Bóg cię kocha”, „Jesteś grzesznikiem”, „Jezus cię zbawił”, „Jezus moim Panem”. Ukazując atrybuty miłości Boga, rekolekcjonista zachęcał do czytania Pisma Świętego, który jest listem Ojca do nas. Potwierdzeniem tego były czytane głośno wybrane fragmenty, w których Bóg zaświadcza o miłości do człowieka.

Ewangelizatorzy w świadectwach mówili o spotkaniu Jezusa w swoim życiu, doświadczeniu przemiany wewnętrznej, szczęściu wynikającym z przynależności do wspólnoty. – Kiedyś sądziłem, że Bóg jest moim wrogiem, bo mnie ogranicza. Gdy wstąpiłem do wspólnoty neokatechumenalnej, uwierzyłem, że Bóg mnie kocha, daje mi szczęście i poczucie spełnienia – mówił Robert. Podobnego zdania były Agata i Patrycja z Odnowy w Duchu Świętym. – Zrozumiałam, że we wspólnocie mogę umacniać swoją wiarę. Zobaczyłam w osobie kapłana samego Chrystusa, a w każdym człowieku brata i siostrę – podkreślała Agata. Ks. Urban dowodził, że wspólnota daje doświadczenie mocy Słowa Bożego, modlitwy, sakramentów, Liturgii; jest wezwaniem do przemiany życia, pragnieniem częstego uczestnictwa w Eucharystii, wezwaniem do podejmowania posługi i odpowiedzialności za Kościół.

Reklama

26 września – trzeciego dnia rekolekcji – odbyło się wprowadzenie kopii Krzyża Trybunalskiego do świątyni parafialnej. Po uroczystym powitaniu przez proboszcza ks. Stanisława Dumę, wierni podchodzili do krzyża, powierzali Jezusowi swoje życie, obierali Go za Pana i Zbawiciela. Podniosły nastrój podkreślały pieśni w wykonaniu Elżbiety, jednej ze świeckich misjonarek, przy współudziale młodzieży piaseckiej. W kolejnych dniach po wieczornej Eucharystii była celebracja, w czasie której wierni modlili się do Ducha Świętego, adorowali krzyż i śpiewali pieśni.

W ostatnim dniu nawiedzenia wierni zgromadzili się w świątyni, by podziękować Panu Bogu za święty czas misji i obecności relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez ks. Marka Hawrylaka, dziekana dekanatu piaseckiego, i ks. Piotra Niedzielę, nowego wikariusza, przewodniczył bp Mieczysław Cisło. – Przeżywamy dziękczynienie za nawiedzenie krzyża poprzedzone rekolekcjami. Prosimy o modlitwę, aby umacniała się nasza wiara, aby każdy z nas czuł się kochany i kochał – mówił Ksiądz Proboszcz na początku Liturgii.

W homilii bp Mieczysław Cisło, nawiązując do wrześniowego odpustu z racji święta Podwyższenia Krzyża, mówił o krzyżu jako znaku miłości i zbawienia. – Chrystus oddał za nas życie, żeby potwierdzić naszą godność. Trzeba lektury krzyża, żeby nie zwątpić, gdy przygniata nas ciężar naszego krzyża. Często wtedy rodzi się w nas lęk przed bólem i cierpieniem. Ale z krzyża otrzymujemy otuchę życia; z niego płynie moc i poczucie sensu życia. U stóp krzyża uczymy się sztuki cierpienia. Obyśmy nigdy nie zwątpili w to, że Bóg nas kocha i nie zwątpili w sens naszego życia – mówił Ksiądz Biskup. Pasterz wspomniał o chłopcu, który w czasie wojny uratował się dzięki wierze w Boga. Zaświadczył przed usiłującym go zabić Niemcem, że „nie jest niczym”, że ma swoją godność, gdyż Jezus oddał za niego życie. Na potwierdzenie tych słów chłopiec pokazał zawieszony na tasiemce krzyżyk. Niemiec, poruszony tym wyznaniem, puścił go wolno. – Do tajemnicy krzyża dojrzewa się przez łaskę wiary – podkreślał bp Cisło. Na zakończenie przypominał wiernym: – Modlitwa jest potężną siłą; pomaga w dźwiganiu krzyża i smutku. Żadna filozofia nie daje takiej siły jak wiara. Dziękujmy za wiarę, za krzyż Jezusa, za wolność. Dziękujmy za nasz krzyż i łączmy go z cierpieniem Chrystusa.

Reklama

Na zakończenie Liturgii ks. Stanisław Duma podziękował Panu Bogu za to, że gromadził parafian przez 10 dni na modlitwie oraz pozwolił zjednoczyć się w Eucharystii pod przewodnictwem Księdza Biskupa. – Po raz pierwszy w historii naszej parafii mieliśmy możliwość modlitwy przy drogocennej relikwii Krzyża Świętego – podkreślał. Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp Mieczysław Cisło skierował ciepłe słowa pod adresem nowego proboszcza, kapłanów, sióstr, zakonnych i parafian oraz podziękował za wspólnotę modlitwy, serc i ducha.

Jednym z wielu duchowych owoców misji i nawiedzenia krzyża w Piaskach są nowe wspólnoty. To pragnienie już podczas rekolekcji wyrazili ks. Marek Urban oraz ks. Stanisław Duma. – Zawiązała się nowa wspólnota „Krąg biblijny”, a kilka nowych rodzin przystąpiło do Kościoła Domowego. Jest to powód do radości. Chwała Panu! – cieszy się Ksiądz Proboszcz.

* * *

Rekolekcje „Źródło” w najbliższym czasie:

Siedliska
rekolekcje 29 października – 1 listopada, peregrynacja krzyża 31 października – 7 listopada

2015-10-22 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: trwa peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej

[ TEMATY ]

peregrynacja

Pilgrim-Fatima-Foter-CC-BY-SA

W ramach obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich rozpoczęła się na Białorusi peregrynacja figury Matki Bożej z Fatimy. Pobłogosławił ją 4 października w narodowym portugalskim sanktuarium maryjnym metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz. 13 bm. wizerunek przybył do stołecznej katedry, a w 3 dni później rozpoczęła się jego peregrynacja po archidiecezji mińsko-mohylewskiej. Potrwa ona 9 miesięcy, po czym w ciągu 3 następnych miesięcy – do 12 października 2017 – figura nawiedzi pozostałe diecezje katolickie na Białorusi.

Jej powitanie przed katedrą pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku a następnie Msza św. w świątyni zgromadziły wielkie rzesze ludzi. Przed wniesieniem wizerunku do środka powitali go abp Kondrusiewicz, jego biskup pomocniczy Jerzy Kosobucki i nuncjusz apostolski w tym kraju abp Gábor Pintér. „Znasz każdego z nas po imieniu, nasze rodziny, wszystkich chorych, bezrobotnych, potrzebujących... Liczymy na Twoją pomoc” – modlił się, witając Maryję, proboszcz katedry ks. Antoni Klimontowicz.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję