Reklama

Niedziela Łódzka

Krzyż dotykał młodych

Niedziela łódzka 46/2015, str. 4-6

[ TEMATY ]

peregrynacja

symbole ŚDM

Ks. Paweł Kłyś

W tym roku miesiąc październik przeszedł do historii jako wyjątkowy dla naszego łódzkiego Kościoła. Mieliśmy to szczęście, jako kolejna diecezja w Polsce, przyjmować symbole Światowych Dni Młodzieży: Krzyż oraz Ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani”. To był prawdziwy czas łaski, ogromna radość i szansa, abyśmy razem we wspólnocie Kościoła odkryli najświętszy i najważniejszy znak naszej wiary, jakim jest Krzyż Zbawiciela, a obok Niego wierną obecność Maryi, Matki Chrystusa.

Nie przegadajcie tej peregrynacji

Kiedy w sobotę 3 października w godzinach porannych razem z młodzieżą odbieraliśmy symbole Światowych Dni Młodzieży od diecezji łowickiej, tuż po Mszy św. jeszcze w zakrystii Biskup Łowicki pociągnął mnie za rękaw, odsunął na bok i powiedział: „Tylko nie przegadajcie tej peregrynacji”. Na początku nie rozumiałem tych słów, ale jeszcze tego samego wieczoru, kiedy pojechaliśmy z Krzyżem do zgierskich parafii, a potem do innych miast i wiosek naszej archidiecezji, przekonałem się, że biskup z Łowicza miał absolutną rację. Zawsze człowiek ma taką pokusę, żeby wypełnić czas modlitwami, Różańcem, Eucharystią. A tak naprawdę chodzi o coś więcej, o osobistą adorację najlepiej w milczeniu, sam na sam, żeby nikt nie przeszkadzał. Z symbolami Światowych Dni Młodzieży trzeba było się spotkać osobiście, także w tej bliskości fizycznej przez dotknięcie, ucałowanie, przyłożenie głowy, objęcie dłońmi i ramionami. Najbardziej wzruszające momenty były wtedy, kiedy ludzie przychodzili i w ciszy adorowali te święte znaki. Tylko takie chwile pozwalają zostawić trwały ślad i sprawić, że dla takich spotkań naprawdę warto żyć.

Już na początku Krzyż ŚDM odcisnął się także szczególnie dotknięciem cierpienia. Ks. Marcin Jarzenkowski, który był kustoszem tych symboli, czyli jeździł z tymi znakami w samochodzie kaplicy, drugiego dnia peregrynacji niosąc Krzyż, skręcił sobie nogę. Widocznie Pan Bóg domagał się i takiego przyjęcia przez niego cierpienia. Trzeba było szybko ks. Marcina zastąpić i dlatego ja znalazłem się na jego miejscu i dalej towarzyszyłem tej peregrynacji.

Reklama

On ciebie zmieni

Krzyż i Ikona Matki Bożej dotykały różnych miejsc. Stanęły w szkołach, w kościołach parafialnych, wspólnotach zakonnych, ośrodkach akademickich, dotknęły także miejsc cierpienia: szpitali, więzień, ośrodków wychowawczych; znalazły się na placach, niesione były w procesjach po naszych ulicach. Jednym słowem wszędzie, gdzie żyje młodzież. Wszak to są ich znaki, które u początków Światowych Dni Młodzieży podarował sam ich pomysłodawca, dzisiaj już św. Jan Paweł II.

Mam w pamięci świadectwo, które gdzieś leży mi głęboko w sercu, a usłyszałem je przed dwoma laty. Jeden z polskich księży opowiadał, jak w Brazylii w czasie Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro podszedł do niego młody chłopak i powiedział: „Proszę spojrzeć na mnie, jak ja dzisiaj wyglądam”. Ten ksiądz się zdziwił. „Wyglądasz zupełnie normalnie, przyzwoicie” – powiedział. „No właśnie. Ale kilka miesięcy temu, gdy ten Krzyż był w moim mieście, ja byłem zwykłym złodziejem, który kradł pieniądze, aby mieć na alkohol i narkotyki. I gdy dowiedziałem się, że będzie peregrynacja Krzyża, poszedłem w to miejsce, bo byłem pewien, że będzie wielki tłum ludzi, a dla mnie łatwy zarobek. I nie wiem skąd, nagle stanęła przede mną zakonnica i powiedziała: «Dotknij Krzyża, a Krzyż dotknie ciebie». Byłem tak zszokowany, że nie wiedziałem, co się dzieje. Więc dotknąłem”. I tu zawiesił głos... Coś nagle we mnie drgnęło, pękło. „Podszedłem jeszcze raz do Krzyża, żeby podziękować za to, co się stało. Odeszła ode mnie chęć kradzenia pieniędzy. W jednym momencie. Sam tego nie mogę do końca zrozumieć. Dzisiaj jestem innym człowiekiem”.

Po wysłuchaniu takiego świadectwa człowiek inaczej rozumie, czym jest dar peregrynacji symboli ŚDM. Jestem pewien, że wiele podobnych doświadczeń mogli przeżywać młodzi ludzie także w Kościele łódzkim.

Reklama

Dłonie i kraty

Kiedy Krzyż zawieźliśmy do jednego z ośrodków wychowawczych, okazało się, że skoro ma blisko cztery metry wysokości, to nie zmieści się, żeby go postawić. Więc położyliśmy go na kilku krzesłach. Pod koniec Eucharystii jeden z fotografów, który nam towarzyszył, poprosił chłopców tam przebywających, żeby podeszli do Krzyża i położyli na nim ręce. Prawo nie pozwala na to, aby fotografować ich twarze, chyba że ktoś będąc pełnoletni, sam na to zezwoli, więc widać na zdjęciach tylko same dłonie dotykające Krzyża. I kiedy Krzyż żegnaliśmy, jeden z tych chłopaków podszedł do mnie i powiedział: „Proszę Księdza, to nie szkodzi, że nie widać mojej twarzy na zdjęciu. Najważniejsze, że mogłem patrzeć na Krzyż”. Pamiętam, że wielu z tych chłopców podczas przyjęcia Krzyża wyspowiadało się, przyjęło Komunię św. i jak się później dowiedziałem, ci, którzy sprawiają najwięcej kłopotów wychowawczych, najdłużej klęczeli przy tych świętych znakach. To jest wielkie działanie łaski Pana Boga.

Zdarzało się, że spóźnialiśmy się jadąc z Krzyżem. I wcale nie dlatego, że na drogach były korki, ale dlatego, że młodzieży było trudno rozstać się z Krzyżem. Nie dziwiłem się, że młodzi nie chcieli oddać Krzyża. Bo świętości się nie oddaje. Świętość ma się w sobie, aby nią obdarowywać innych. Młodzi ludzie są bardzo wrażliwi, oni doskonale rozumieli, że uczestniczyli w wyjątkowym momencie życia, że dotykali Krzyża, który całowały miliony rąk, na który patrzyły niezliczone rzesze oczu. Te znaki przeszły przez wszystkie kontynenty, zastały omodlone przez młodych, dlatego ich dotknięcie z wiarą sprawia, że człowiek oprócz łez w oczach otrzymuje konkretne postanowienie, że jego życie będzie inne, bardziej szlachetne.

Siostry Karmelitanki klauzurowe – poprosiły, aby symbole ŚDM były tak ustawione w kościele, aby mogły patrzeć na Krzyż i Ikonę Matki Bożej. Na koniec przez kraty udało się podać do ucałowania Krzyż razem z Ikoną. Widziałem, że dla Sióstr, które wybrały taki sposób życia w odosobnieniu, było to wielkie duchowe przeżycie.

Krzyż stanął też w jednym z łódzkich zakładów karnych. Kiedy podjechaliśmy na miejsce, okazało się, że nie uda się Krzyża wnieść przez wąski korytarz i mnóstwo krat. Bo więzienie to miejsce ograniczenia wolności. Krzyż ŚDM jest jednak tak zbudowany, że można go rozkręcić, dlatego wziąłem ze sobą tylko poprzeczną belkę krzyża, położyłem między więźniami i kiedy brałem belkę krzyża z powrotem po zakończonej Eucharystii, żeby zanieść do samochodu kaplicy, widziałem, że Krzyż był mokry. Wielu więźniów długo modliło się, trzymając oparte głowy o ten święty znak Krzyża. Płakali. Co na Nim zostawiali, co z Niego dla siebie brali? To wszytko dla nas pozostanie tajemnicą, ale z pewnością dla tych ludzi poranionych i pełnych bólu spotkanie z Krzyżem było czymś prawdziwie wielkim.

Brońcie Krzyża

Ważnym momentem na szlaku peregrynacji były październikowe „Dialogi w katedrze” na temat obecności Krzyża. Nasz Ksiądz Arcybiskup w obecności Krzyża nauczał jako pasterz i przewodnik na drogach wiary o mocy płynącej z Krzyża. Przywołał pamiętne słowa św. Jana Pawła II z Zakopanego: „Nie wstydźcie się krzyża...” (tekst niżej). W tych słowach papieskich mamy odpowiedź, dlaczego Krzyż jest tak ważny. Nie zostawia człowieka samym, On chce nas zbawić. Niewierzącym mówi o pewnej tradycji naszego narodu. W przyszłym roku będzie 1050. rocznica chrztu Polski. Rok 966 – to nie tylko początek chrześcijaństwa, ale początek obecności Krzyża w Polsce. To w tym Krzyżu można odkryć przejaw solidarności człowieka z człowiekiem. Ksiądz Arcybiskup wręczył także miniatury symboli Światowych Dni Młodzieży przedstawicielom niemal wszystkich parafii naszej archidiecezji.

Samo pożegnanie i zakończenie peregrynacji też było prawdziwym świętem wiary, zwłaszcza dla tomaszowian, a szczególnie z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To był piątek 16. dzień października. Sama wymowna data zapisze się jeszcze bardziej w świadomości tych młodych ludzi. Tak jak przed 37 laty rodzice tych młodych, ich dziadkowie cieszyli się z wyboru na papieża kard. Wojtyły, tak w tym 2015 r. mogliśmy tego samego dnia młodsi i nieco starsi dziękować za święte znaki Dni Młodzieży, które nas dotykały i które myśmy dotykali. Takie chwile odciskają się na trwałe.

Czy widać już jakieś owoce?

Przeżycia z peregrynacji zawieźliśmy do sanktuarium bł. Karoliny do Zabawy. Tam po raz kolejny zawierzyliśmy patronce młodzieży troskę o czystość serc dla dziewcząt i chłopców, ale także przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. Myślę, że owoce już widać. Podczas tegorocznej Nocy Świętych wielu młodych obecnych w archikatedrze podchodziło i dziękowało, że mogli modlić się przy Krzyżu oraz Ikonie Matki Bożej. To znak, że zapamiętali to wydarzenie. Nawet jeśli ktoś z nich może nie do końca rozumiał, w czym uczestniczył, to po kilku albo kilkudziesięciu latach te wydarzenia nabiorą mocy. Będą mieli do czego wracać, co wspominać. Tak przecież działa człowiek. To, co jest dzisiaj dla nas przeżyciem i łaską Pana Boga, pozostaje w nas dla innych, na potem, na jutro, żeby jako doświadczenie przetrwało i było siłą do odważnego dawania świadectwa o Chrystusie.

Teraz Krzyż powędrował dalej przez naszą Ojczyznę, idzie przygotowując nas na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży, a my idziemy za Nim duchowo. Obyśmy wszyscy byli zawsze autentycznymi i bezkompromisowymi zwiastunami tej miłości, która z Krzyża płynie.

Album z peregrynacji

Mamy bogatą dokumentację fotograficzną, dlatego przygotowujemy album z peregrynacji. Będzie to pamiątka zarówno dla uczestników spotkania z symbolami ŚDM, jak również dla tych, którzy z różnych powodów nie mogli dotknąć Krzyża. Album umożliwi jednym i drugim nawiązanie więzi duchowej z tym, co było przeżyciem całej naszej wspólnoty archidiecezjalnej.

* * *

Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz.

Jan Paweł II

2015-11-10 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: spotkania przygotowujące do ŚDM i konkursy na hymn oraz logo imprezy

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM Lizbona

Na przełomie października i listopada w kilku portugalskich diecezjach ruszyły przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które zostaną zorganizowane w Lizbonie w 2022 r. Największe spotkania, z udziałem m.in. biskupów, odbyły się w Porto oraz w Fatimie.

W sanktuarium maryjnym pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej zorganizowano m.in. ogólnokrajowe spotkanie katechetów, w trakcie którego omawiano metody pozyskiwania młodych wolontariuszy do pracy przy organizacji najbliższej edycji ŚDM.

Innym wydarzeniem w Fatimie, podczas którego omawiane będą kwestie związane z przygotowaniem spotkania młodzieży z papieżem w Lizbonie będą zaplanowana na 11-14 listopada obrady Konferencji Episkopatu Portugalii. W ich trakcie kardynał patriarcha Lizbony Manuel Clemente przedstawi stan prac przy ŚDM w portugalskiej stolicy.

25 października kardynał Clemente w imieniu komitetu przygotowań ŚDM ogłosił konkurs na słowa i muzykę hymnu zaplanowanej na 2022 r imprezy. Wyjaśnił, że kandydatami w tej rywalizacji mogą być obywatele Portugalii, którzy ukończyli 18 rok życia. Równocześnie zapowiedział też otwarcie konkursu na logo tego wydarzenia. Mogą w nim wziąć udział graficy lub studenci grafiki z całego świata. Ostateczny termin przesyłania prac upływa 29 listopada. Każdy z kandydatów musiał do 4 listopada zgłosić komitetowi organizacyjnemu ŚDM zamiar uczestnictwa w konkursie.

CZYTAJ DALEJ

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko niepełnosprawną córkę

2020-05-21 14:46

[ TEMATY ]

aborcja

Fundacja Pro – Prawo do Życia

źródło: stronazycia.pl

Na jednej z grup dyskusyjnych należących do aborcjonistów pośredniczących w handlu nielegalnymi pigułkami poronnymi pojawiło się świadectwo kobiety, w przypadku której pigułka nie zadziałała. W konsekwencji, urodziła ciężko niepełnosprawną córkę po czym porzuciła ją w szpitalu. O sprawie informuje Fundacja Pro-Prawo do życia.

Od kilku lat działa w Polsce zorganizowana grupa przestępcza, która pośredniczy w handlu nielegalnymi pigułkami poronnymi i namawia kobiety do wykonywania aborcji za ich pomocą. Na jednej z grup dyskusyjnych należących do tego środowiska padło pytanie, co zrobić gdy nie uda się aborcja za pomocą pigułek i czy może to mieć wpływ na dziecko. "Czy można wtedy spróbować jeszcze raz? Co wtedy zrobić?" pytano.

Do dyskusji włączyła się kobieta, która wcześniej połknęła aborcyjne pigułki:

"[Pigułkowa aborcja] zawiodła. Córce przestały rosnąć kończyny. Z USG główka wskazywała na wyższy tydzień ciąży, niż długość kości udowej. Wody płodowe zaczęły odchodzić w 28 tyg. ciąży. Przetrzymano mnie w szpitalu do 31 tyg. i wykonano cesarkę. Mała urodziła się z wagą 1600 i licznymi wadami. Zostawiłam ją tam… Zrzekłam się praw… Wiem, że trafiła do ośrodka adopcyjnego… To było prawie dwa lata temu…„

Kobieta dała się namówić na aborcję pigułkową, której celem miało być szybkie i beztroskie pozbycie się nienarodzonego dziecka. Jednak jej córka urodziła się zamiast umrzeć. Próba pigułkowej aborcji doprowadziła dziewczynkę do ciężkiego kalectwa a matka porzuciła niepełnosprawnego maluszka w szpitalu.

"W tak makabryczny sposób może zakończyć się aborcja farmakologiczna z użyciem pigułek poronnych, w sprzedaży których pośredniczy aborcyjna grupa przestępcza. Jej członkowie namawiająPolki do tego typu pigułkowych aborcji. Według prawdopodobnych szacunków, każdego roku dokonuje się w naszym kraju tysięcy takich aborcji" - mówi Mariusz Dzierżawski, członek zarządu Fundacji Pro-Prawo do życia, której wolontariusze ujawnili ten wstrząsający przypadek.

Z inicjatywy Fundacji w całym kraju trwa kampania społeczna "Stop biznesowi śmierci", której celem jest pokazywanie prawdy o aborcjach pigułkowych i ostrzeganie Polaków przed tym procederem. Działacze Fundacji domagają się także natychmiastowego wszczęcia działań śledczych przeciwko aborcyjnym przestępcom.

W ostatnim czasie głośno było również o postawie wolontariuszki Fundacji Zuzanny Wiewiórki, która zaoferowała wsparcie psychiczne i materialne młodej dziewczynie chcącej połknąć pigułki. Ostatecznie do aborcji nie doszło za co Zuzanna Wiewiórka otrzymała tysiące gróźb od zwolenników aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Dworczyk o wizycie szefa rządu w kawiarni: w takiej sytuacji trzeba powiedzieć "przepraszam"

2020-05-25 19:55

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Dworczyk

żródło: wikipedia.org

Szef KPRM Michał Dworczyk

Trzeba powiedzieć w takiej sytuacji: przepraszam; jeżeli wkrada się błąd, to trzeba przeprosić - podkreślił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o wizytę premiera Mateusza Morawieckiego w kawiarni w Gliwicach. Zapewnił, że kancelaria premiera wyciągnie z tej sytuacji wnioski.

W piątek szef rządu odwiedził Śląsk. W tym dniu zamieścił wpis na Twitterze dotyczący sytuacji w gastronomii. "+Dzięki Tarczy możemy tutaj siedzieć i patrzeć spokojnie w przyszłość+ - usłyszałem od właścicieli restauracji. Gastronomia to ważna dziedzina gospodarki i infrastruktura społeczna, wzmacniająca więzi między ludźmi. Korzystajcie ze swoich ulubionych, lokalnych restauracji" - napisał premier.

Do wpisu dołączono zdjęcia, na którym szef rządu siedzi przy stoliku z trzema osobami, w bliskiej odległości, bez maseczek. Po tym wpisie, premierowi stawiano zarzuty, że nie przestrzega przepisów mówiących, że w czasie wizyty w kawiarni czy restauracji z obcymi osobami m.in. trzeba zachować odległość 1,5 metra.

"Trzeba powiedzieć w takiej sytuacji: przepraszam. Jeżeli wkrada się błąd, to za ten błąd trzeba przeprosić" - oświadczył Dworczyk pytany w Polsat News o wizytę premiera w kawiarni. Jak zaznaczył, nie jest prawdą, iż władza może więcej niż przeciętny obywatel.

"Wewnątrz Kancelarii, bo to my zapewniamy obsługę pana premiera, wyciągniemy z tego wnioski" - zapewnił minister. Dworczyk pytany, czy będą wyciągnięte konsekwencje wobec osoby odpowiedzialnej za tę sytuacje ocenił, że "są to wewnętrzne sprawy kancelarii premiera". "Jestem pewny, że taka sytuacja nie powtórzy się" - zapewnił.

Na stwierdzenie, że zaistniała w piątek sytuacja mogła być spowodowana "niezbyt precyzyjnymi przepisami" Dworczyk ocenił, że "zawsze można postulować o to, aby przepisy były jaśniejsze, bardziej precyzyjne". "My, wprowadzając różnego rodzaju obostrzenia związane z pandemią, staraliśmy się formułować przepisy, aby one były jasne i zrozumiałe, ale oczywiście zdarzały się sytuacje, gdzie takie wątpliwości się pojawiały" - podkreślił szef KPRM.

Rzecznik rządu Piotr Müller w poniedziałek w TVN24 powiedział, że na posiedzeniu rządowego zespołu kryzysowego, gdy była omawiana sytuacja związana z gastronomią, była decyzja by zalecenie dotyczące liczby osób, które mogą siedzieć przy stoliku miało "charakter miękki". A ostatecznie - jak mówił rzecznik rządu - zostało wydane przez Głównego Inspektora Sanitarnego w formie zalecenia obowiązującego.

"Pan premier został przez swoje zaplecze, i ja chciałem za to przeprosić, źle poinformowany, po prostu miało być to zalecenie miękkie (...). Premier z naszej winy nie miał świadomości tego, że to zalecenie ma jednak charakter obowiązujący w myśl przepisów o inspekcji sanitarnej. I za to w imieniu zaplecza premiera chciałem przeprosić" - powiedział Müller.(PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję