Reklama

Aspekty

Niesienie mądrej pomocy

Z Anną Cabaj,  liderem projektu Szlachetna Paczka w Gorzowie, rozmawia ks. Adrian Put

KS. ADRIAN PUT: – Ogólnopolski projekt Szlachetna Paczka jest stosunkowo młodą inicjatywą.  Cieszy się jednak ogromnym zaufaniem społecznym.  Ilu osobom pomogło dzieło w ostatnim roku oraz ilu wolontariuszy jest w nie zaangażowanych?

ANNA CABAJ: – W tym roku projekt Szlachetna Paczka ma swój wyjątkowy jubileusz – mija 15 lat od pierwszej edycji. Obecnie w projekcie weźmie udział ponad 10 tys. wolontariuszy. W ubiegłym roku Szlachetna Paczka dotarła do ponad 19,5 tysiąca osób potrzebujących, rodzin wielodzietnych, osób starszych i niepełnosprawnych. W sumie paczki przygotowało 700 480 osób. Po tylu latach działania projektu zrobienie paczki stało się wydarzeniem społecznym. Bierze w nim udział nie tylko pojedynczy darczyńca, ale angażują się szkoły, firmy, przyjaciele i instytucje. Dla wielu z nich udział w Szlachetnej Paczce stał się coroczną tradycją, świątecznym zwyczajem niesienia pomocy bliźniemu. Niektórzy darczyńcy przez cały rok zbierają dary z myślą o tym, że dadzą je wybranej rodzinie.

– Proszę przybliżyć naszym czytelnikom przesłanie Szlachetnej Paczki?  

– Szlachetna Paczka ma na celu niesienie mądrej pomocy osobom w potrzebie. Chcemy dotrzeć zwłaszcza do tych rodzin, które czują się osamotnione w trudnej sytuacji. Najczęściej nie skarżą się na swój los, lecz robią wszystko, by pokonać trudności. Nie zdają sobie sprawy, że są bohaterami codzienności. Paczka chce docenić ich starania i wesprzeć ich na drodze do odzyskania życiowej równowagi.

– Projekt to nie tylko okres świąteczny.  Jak w ciągu roku wygląda działalność stowarzyszenia?  

– Stowarzyszenie Wiosna oprócz projektu Szlachetna Paczka prowadzi jeszcze inne inicjatywy zmieniające świat na lepsze. Jednym z nich jest np. Akademia Przyszłości, która dociera do dzieci i za sprawą wolontariuszy uczy ich wiary w siebie i pokonywania życiowych przeciwności. Paczka Seniora natomiast ma na celu aktywizację osób starszych, czujących często osamotnienie i bezradność.

– Jakie zadania stoją przed liderem rejonu?

– Lider rejonu ma za zadanie połączyć biednych i bogatych. Musi dotrzeć do rodzin, zebrać grupę wolontariuszy oraz znaleźć darczyńców, którzy będą chcieli zaangażować się w projekt. Lider koordynuje wiele zadań w jednym czasie, a przy tym nie może stracić z oczu głównego celu – pomoc rodzinom w trudnej sytuacji materialnej.

– Na jakim etapie są obecnie przygotowania do tegorocznego finału?

– Obecnie zostały ostatnie wolne miejsca dla wolontariuszy, których nadal szukamy. Każdy superwolontariusz (bo tak jest nazywany wolontariusz Szlachetnej Paczki) to 3 włączone do projektu rodziny. To średnio ponad 12 osób, którym możemy pomóc. Wolontariusze są u nas na wagę złota. Ci, którzy przeszli już rekrutację, są w trakcie odwiedzania rodzin i decydowania o włączeniu ich do projektu. 21 listopada rusza baza rodzin, z której każdy darczyńca będzie mógł wybrać rodzinę, której chce pomóc.

– Czy wiemy już, ilu osobom pomoże projekt w naszym regionie w tym roku?  

– Z roku na rok Szlachetna Paczka pomaga coraz to większej liczbie osób w całej Polsce, ale niestety liczba potrzebujących również rośnie. Mamy nadzieję, że uda nam się dotrzeć do ludzi w najtrudniejszej sytuacji materialnej, ale o konkretnych liczbach będziemy mogli mówić dopiero po zakończeniu edycji.

– Jak można wam pomóc i gdzie ewentualnie się zgłosić?  

– Wolontariusze mogą zgłaszać się na stronie www.superw.pl. Na zgłoszenia cały czas czekamy. Darczyńcy już od 21 listopada będą mogli przeczytać historie rodzin na stronie www.szlachetnapaczka.pl oraz wybrać konkretną rodzinę, której chcą zrobić paczkę.

2015-11-10 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Szlachetna Paczka uruchamia zbiórkę na telefon wsparcia dla seniorów „Dobre Słowa”

2020-05-07 17:04

[ TEMATY ]

Kraków

szlachetna paczka

samotność

seniorzy

Archiwum Szlachetnej Paczki

Od 31 marca dzięki Szlachetnej Paczce działa telefon wsparcia dla osób starszych „Dobre Słowa”. Aby inicjatywa mogła działać, potrzeba do końca roku 60 tys. Zł, organizacja uruchomiła więc zbiórkę na ten cel.

Dzięki nowemu projektowi Szlachetnej Paczki seniorzy, dla których pandemia COVID-19 to czas spotęgowanej samotności i wykluczenia, mogą skorzystać z pomocy doświadczonych psychologów i terapeutów każdego dnia. Poza tym specjaliści mogą odesłać seniora do lokalnego wolontariusza, który w razie czego może pomóc mu w zrobieniu zakupów, załatwieniu spraw urzędowych czy realizacji recepty w aptece.

Miesięczny koszt utrzymania infolinii „Dobre Słowa - telefon dla seniorów” to 10 tys. złotych. Kwota ta obejmuje wynagrodzenia dla specjalistów odbierających telefony oraz pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem numeru, a także z drukowaniem plakatów, dzięki którym seniorzy z całej Polski mogą dowiedzieć się o nowej inicjatywie.

Dlatego, aby projekt mógł funkcjonować i rozwijać się dalej - nie tylko na czas społecznej kwarantanny, ale do końca 2020 roku - uruchomiono zbiórkę, by zebrać potrzebne 60 tys. zł. Można ją wspomóc pod adresem www.zrzutka.pl/z/telefon-dla-seniorow-m

- Od kilku tygodni nasz świat jest inny. Zauważyliśmy problem samotności i jako Szlachetna Paczka jesteśmy od tego, żeby na problemy odpowiadać
- podkreśla Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i inicjatywy „Dobre Słowa”, telefonu dla seniorów.

Pod nr tel. 12 333 70 88 samotni seniorzy mogą dzwonić siedem dni w tygodniu. Specjaliści dyżurują w godz. 10:00-12:00 oraz 17:00-19:00.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

2020-06-01 15:24

BP KEP

Prezentujemy treść oświadczenia ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim.

W odpowiedzi na pytania kierowane do redakcji „Niedzieli” w sprawie wywiadu, który przeprowadziłam z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, oświadczam, że publikacja, która ukazała się na stronie internetowej edycji wrocławskiej, została zamieszczona bez wiedzy Redaktora Naczelnego Tygodnika „Niedziela”.
Agnieszka Bugała

Wywiad Agnieszki Bugały z ks. Tadeuszem Isakowiczem–Zaleskim

CZYTAJ DALEJ

Zamojska Kuria dla koronawirusa

2020-06-03 09:16

[ TEMATY ]

zamość kuria challenge

https://www.youtube.com/watch?v=EJfsEMV7398

Do dobroczynnej akcji „Hot16Challenge”, włączyła się Zamojska Kuria Diecezjalna. O tym, że „nie damy się wirusowi” rapują: ks. bp Marian Rojek, ks. Michał Maciołek – kanclerz kurii, ks. Piotr Spyra z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego i s. Teresa Sobótka. Do udziału w akcji, która zachęca do zbiórki środków finansowych na walkę z koronawirusem, Kurię Zamojską nominowały siostry misjonarki z Łabuń. Ks. bp Marian Rojek zachęca do akcji www.siepomaga.pl/hot16challenge i do modlitwy za chorych i zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Przedstawiciele Kurii nominowali: kapłanów posługujących w Zamojskiej Katedrze, ks. Jerzego Frankiewicza i ks. Grzegorza Bartko. Akcję „Hot16Challenge”, zainicjował raper Solar. Polega ona na tworzeniu przez osoby ze świata kultury, mediów czy polityki szesnastowersowych zwrotek i zachęcaniu do zbiórki pieniężnej organizowanej na siepomaga.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję