Reklama

Kard. Zenon Grocholewski gościł w kościele łódzkim

Wiara fundamentem naszego życia

– Niech w tym sanktuarium rozbrzmiewa błaganie: „Panie, przymnóż nam wiary”, niech rozbrzmiewa modlitwa, byśmy nie pozwolili ograbić się z naszej wiary, i niech to miejsce staje się coraz bardziej miejscem ożywiania i umacniania wiary pod matczynym okiem Maryi i za przykładem św. Jana Pawła II – mówił kard. Zenon Grocholewski podczas uroczystej Eucharystii inaugurującej w archidiecezji łódzkiej obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i 500-lecia obecności cudownego wizerunku Matki Bożej w Łasku. Ksiądz Kardynał, którego papież Franciszek uczynił papieskim legatem, przewodniczył Mszy św. w kolegiacie, a koncelebrowali księża arcybiskupi i biskupi łódzcy, na czele z arcybiskupem metropolitą Markiem Jędraszewskim

Witając zgromadzonych w łaskim sanktuarium wiernych, kapłanów i przede wszystkim papieskiego wysłannika kard. Zenona Grocholewskiego, abp Marek Jędraszewski powiedział, zwróciwszy się do niego: – Przybywasz do nas, uosabiając majestat papieża Franciszka i okazując jego miłość do Kościoła łódzkiego. Metropolita Łódzki podkreślił, że w chwili rozpoczęcia świętowania jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski zachęta Księdza Kardynała do składania świadectwa wiary i odnowy duchowego życia powinna przynieść obfite i trwałe owoce. W homilii kard. Grocholewski przypomniał postać św. Jana Pawła II, który już podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny mówił, że nie można zrozumieć dziejów naszego narodu, nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa. Wiara przez wieki była dla nas ostoją, umocnieniem. Owocowała i owocuje w historii Polski. Była ostoją dla Polaków rozsianych po świecie, którzy za cenę wielkich osobistych ofiar i poświęcenia budowali kościoły, bo tylko tam znajdowali pomoc, otuchę, mogli się wypłakać. Dlatego tak ważna jest wiara: – To rzecz fundamentalna, od niej zależy cały dynamizm naszego życia – mówił papieski legat. – Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją wiarę, za jej wzrost albo osłabienie. Kochani rodzice, starajcie się umacniać wiarę waszych dzieci, bo to największy skarb, który zapewnia dobro w perspektywie wieczności! – apelował kard. Grocholewski. To Maryja, Królowa Polski, której kult jest szczególny w naszej Ojczyźnie, uczy nas zawierzenia Bogu. – Ona uwierzyła wbrew nadziei, jak Abraham. Całe Jej życie było wielką pielgrzymką posłuszeństwa wiary. I heroizmem, który wydał wspaniałe owoce – stwierdził Ksiądz Kardynał i przywołał także postać św. Jana Pawła II, który „przywrócił nam odwagę wierzenia w Chrystusa”. Wiara w jego życiu była podstawą, zachwytem, codziennością. Dlatego podczas Mszy św. beatyfikacyjnej papież Benedykt XVI powiedział: „Błogosławiony jesteś, umiłowany papieżu Janie Pawle II, ponieważ uwierzyłeś!”. – By wiara mogła wzrastać, trzeba nią żyć jak św. Jan Paweł II i kształtować ją z dnia na dzień – zaznaczył Kaznodzieja.

Reklama

W trakcie uroczystości Ksiądz Kardynał przekazał srebrne medale papieskie: sanktuarium w Łasku, abp. Markowi Jędraszewskiemu oraz władzom samorządowym w Łasku, a medale brązowe: arcybiskupowi seniorowi Władysławowi Ziółkowi, ks. Zbigniewowi Traczowi i ks. Marianowi Ciupińskiemu.

Łask był pierwszą stacją w obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej. Następną będzie Piotrków Trybunalski, gdzie w Niedzielę Miłosierdzia – 3 kwietnia 2016 r. uroczystościom będzie przewodził abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Wizerunek Matki Bożej Łaskiej to pochodząca z końca XV wieku alabastrowa płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem, wykonana w warsztacie florenckim. Fundator kolegiaty prymas Jan Łaski przywiózł ją do Łasku w 1515 r., jako dar papieża Leona X.

2015-11-18 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję