Reklama

Wiadomości

Rząd wyrazistych osobowości

To ważna i niezwykła chwila dla Polski – mówił prezydent Andrzej Duda, gdy desygnował Beatę Szydło na premiera. – Nie zawiedziemy, naszą dewizą będzie: Praca i pokora – zapewniła nowa Pani Premier

To był mocny akcent na zakończenie tygodnia obfitującego w wydarzenia polityczne, w tym pierwsze posiedzenie nowego Sejmu i prezentację nazwisk ministrów, a zapowiadający kolejne gorące dni.

16 listopada br. zaprzysiężono nowy rząd, ale nazwiska przyszłych ministrów były już znane wcześniej, komentarze przychylne PiS mówiły, że zapowiada się gabinet o składzie zrównoważonym (także z tego względu, że reprezentowane są w nim wszystkie ważne środowiska Zjednoczonej Prawicy) i nie na krótko, z dłuższą perspektywą. Są w nim zupełnie nowe, ale też i dobrze znane twarze, co prawdopodobnie ma pokazać, że z jednej strony rząd jest zupełnie nowy i świeży, na dorobku, a z drugiej – że nie wstydzi się dziedzictwa IV RP.

Mieszanka niewybuchowa

Reklama

Z jednej strony do gabinetów gospodarczych trafią doświadczeni eksperci i specjaliści, z drugiej – do resortów siłowych – politycy sprawdzeni podczas poprzednich rządów PiS, z trzeciej – nowa, w pewnym stopniu, krew – Piotr Gliński, Jarosław Gowin – jako wicepremierzy.

Silną pozycję – jako wicepremier, szef superresortu rozwoju i koordynator polityki gospodarczej rządu – uzyskał Mateusz Morawiecki, dotychczasowy szef banku BZ WBK, debiutujący w wielkiej polityce. Ma blisko współpracować z doświadczonymi politycznie: Pawłem Szałamachą – ministrem finansów, dawnym wiceministrem skarbu i Krzysztofem Tchórzewskim – szefem nowo powołanego resortu energetyki oraz Dawidem Jackiewiczem – szefem resortu skarbu, który jednak – jak zapowiadają liderzy PiS – będzie z czasem „wygaszany”.

Resorty siłowe i frontowe obejmują politycy z pierwszego rządu PiS: Zbigniew Ziobro (sprawiedliwości), Antoni Macierewicz (MON), Mariusz Błaszczak (MSWiA), Witold Waszczykowski (MSZ) oraz Mariusz Kamiński, który będzie koordynował pracę służb specjalnych.

Reklama

Najwyraźniej będzie to rząd – co widać także po ocenach negatywnych – wyrazistych osobowości. W Kancelarii Premiera będą także: Beata Kempa – jako jej szefowa, Konrad Szymański – jako minister ds. europejskich czy odpowiedzialny za kontakty z Parlamentem Adam Lipiński, wiceprezes PiS.

Łączyć i koordynować

Może być zadowolony Jarosław Gowin, który otrzymał tekę wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a kojarzeni z nim politycy otrzymali ministerstwa zdrowia i cyfryzacji. Spełniły się oczekiwania prof. Piotra Glińskiego, nominalnie ministra kultury, ale także wicepremiera, który ma – jak sam powiedział – łączyć i koordynować filar gospodarczy z innymi resortami oraz monitorować realizację programu rządu. Ale nie tylko to. – Drugą moją ważną rolą będzie odpowiedzialność za strategię długofalową – mówił prof. Gliński w rozmowie z PAP. Zapowiedział stworzenie centrum studiów strategicznych, na którego odtworzenie specjaliści czekają od lat.

Obsada resortów siłowych z miejsca wywołała krytykę polityków niechętnych PiS. Szczególnie pozycja uważanego powszechnie za „jastrzębia” – Antoniego Macierewicza. – Będzie dobrym ministrem. Był naturalnym kandydatem PiS na stanowisko ministra obrony, a kompetencji nie odmawiają mu nawet wrogowie. Osobną sprawą jest wyrazisty język i osobowość – uspokajał Jarosław Gowin, uważany za rządowego „gołębia”.

Szanse na sukces

Wielką szansą dla rządu Beaty Szydło są spodziewane doskonałe relacje z Pałacem Prezydenckim. W czasie uroczystości desygnowania nowej premier prezydent Andrzej Duda zapewniał o dobrej współpracy z rządem. – Z Panią Premier znamy się od lat, była między nami zgoda co do kierunku działania. Jestem przekonany, że to się nie zmieni – mówił.

W ocenie Prezydenta rząd Zjednoczonej Prawicy, dysponującej samodzielną większością w parlamencie, ma spore szanse na sukces, ale samodzielność oznacza też wielką odpowiedzialność, związaną z ogromnymi nadziejami i oczekiwaniami społecznymi. – Musimy się z tego wywiązać w taki sposób, byśmy mogli po 4 latach rządów, a ja po 5 latach prezydentury, z podniesioną głową spojrzeć rodakom w oczy – mówił Andrzej Duda.

Jak nowy rząd będzie się mierzył z tymi nadziejami i oczekiwaniami? – pokażą pewnie już pierwsze miesiące jego działania. Już właśnie wtedy – niezależnie od wyników zapowiedzianego audytu poszczególnych resortów – gabinet Beaty Szydło będzie musiał się zająć sztandarowymi zapowiedziami i obietnicami wyborczymi. A także zderzyć się i uporać z nieciekawą sytuacją finansową państwa.

2015-11-18 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KOD = 40 miliardów złotych rocznie

Na 18-21 stycznia zapowiedziano sesję plenarną PE, podczas której odbędzie się debata o sytuacji w Polsce, a Sąd Najwyższy w Polsce ogłosi, czy wybory z 25 października ub.r. są ważne. Do 18 grudnia wpłynęło 77 protestów wyborczych. Do rozpoznania pozostał jeden, wniesiony po terminie. Ciekawe, skąd ta gorliwość w rozpatrywaniu wniosku, który w ogóle nie powinien zostać przyjęty. Nie wiem, czy państwo pamiętają, z jakim ironicznym uśmiechem podawano informację o niewłaściwościach podczas wyborów, które wygrała PO. Teraz jest pełna powaga. Tomasz Lis na swoim portalu napisał: „PiS szybko pożegna się z władzą? Giertych przypomina, że sędziowie mogą jeszcze unieważnić wybory”. I tylko dziwi, że spotykam ludzi, zda się rozsądnie myślących, którzy wierzą, że w Polsce trwa zamach na demokrację.

CZYTAJ DALEJ

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję