Reklama

Książki

Książka Biblioteki „Niedzieli” w watykańskiej Bibliotece Benedykta XVI

„Proszę przyjść 1 maja do Ogrodów Watykańskich, przed Grotę Matki Bożej z Lourdes”. Jak zwykle to abp Georg Gänswein zawiadomił mnie telefonicznie, że Papież senior zaakceptował moją prośbę o spotkanie, a fakt, że Benedykt XVI chciał zobaczyć mnie w tym szczególnym miejscu, napełnił mnie wielką radością. To właśnie tutaj Jan Paweł II odprawiał tak mu drogie nabożeństwa majowe, na które zapraszał Polaków – często w nich uczestniczyłem. Benedykt XVI natomiast wybrał ten zakątek ogrodów na miejsce swoich popołudniowych spacerów z sekretarzem, podczas których odmawia Różaniec.

Do Papieża miał mnie podwieźć ktoś z Gwardii Szwajcarskiej, ale gdy stawiłem się w biurze gwardzistów przy Bramie św. Anny – wejściu do Watykanu, czekała na mnie niespodzianka: papież Franciszek bez zapowiedzi odwiedził koszary gwardii i wszyscy byli nim zajęci, a zatem nie było nikogo, kto mógłby mi towarzyszyć w drodze na spotkanie z Papieżem seniorem. Gdybym szedł pieszo, najprawdopodobniej bym się spóźnił. Zdenerwowany poprosiłem o radę żandarmów pilnujących wjazdu do Watykanu. Obiecali coś zrobić, ale ponieważ czas mijał nieubłaganie, zacząłem iść w stronę ogrodów. Po pewnym czasie zatrzymał się obok mnie samochód żandarmerii, zaoferowano mi podwiezienie na szczyt Wzgórza Watykańskiego. Przyjechaliśmy w ostatnim momencie, bo Benedykt XVI kończył już swój spacer i był tuż obok Groty Matki Bożej z Lourdes. Szedł, opierając się o metalowy balkonik, towarzyszył mu abp Gänswein, a w pewnej odległości za nimi kroczył żandarm.

Poprosiłem o spotkanie z Papieżem seniorem, ponieważ chciałem mu wręczyć nową książkę z jego wywiadem, która ukazała się po polsku dzięki staraniom Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach; przyniosłem też poprzednią książkę z jego świadectwem o Janie Pawle II, wydaną przed papieską kanonizacją w Bibliotece „Niedzieli”, o której Benedykt XVI wiedział już wcześniej. Papież senior powitał mnie nieśmiałym uśmiechem na twarzy. Tym, co mnie w nim uderzyło, był kontrast między jego fizyczną kruchością a trzeźwością i błyskotliwością umysłu, które zachował pomimo upływu lat (16 kwietnia skończył 88 lat). Benedykt XVI uważnie wysłuchał moich informacji o przyniesionych publikacjach oraz o prezentacji książki „Niezapomniany” w Krakowie. Gdy ją kartkował, zainteresował się szczególnie zdjęciami, ponieważ nie było tam wizerunków osób, z którymi przeprowadziłem wywiady. Gdy wyjaśniłem, że fotografie przedstawiają nową wystawę, którą urządzono w muzeum znajdującym się w domu rodzinnym Karola Wojtyły w Wadowicach, obejrzał zaciekawiony wszystkie zdjęcia i pytał o szczegóły. Wspomniałem wtedy, że dowiedziałem się o bibliotece organizowanej w Kolegium Niemieckim i zapytałem, czy dwie książki z jego wywiadem, wydane w Polsce: „Święty Jan Paweł II. Droga na ołtarze” (Biblioteka „Niedzieli”) i „Niezapomniany” (Dom Rodzinny Jana Pawła II, Rafael) powinny się tam znaleźć, odpowiedział: – Oczywiście. Na spotkanie z Benedyktem XVI wziąłem również książkę, w której zbieram autografy wszystkich moich rozmówców. Powiedziano mi, że Papież z zasady nie daje autografów, ale pomimo to na zakończenie naszego spotkania wyciągnąłem książkę i poprosiłem go o wpis. Z jego wyrazu twarzy zrozumiałem, że był zakłopotany, tak jakby chciał powiedzieć: „Tak na stojąco tego nie zrobię”, ale po chwili poprosił, bym mu zostawił książkę, i obiecał, że odeśle ją za pośrednictwem abp. Gänsweina (za kilka dni książka wróciła do mnie z papieskim autografem). Gdy pożegnałem się z Benedyktem XVI, podjechał po niego melex prowadzony przez żandarma. Odległość między grotą a klasztorem Mater Ecclesiae, obecną papieską rezydencją, nie jest duża, ale droga opada wzdłuż Wzgórza Watykańskiego, dlatego postanowiono podwozić Papieża seniora na miejsce spacerów i modlitwy tym właśnie otwartym samochodzikiem.

Reklama

Na spotkanie z Benedyktem XVI wziąłem aparat fotograficzny, ale nie ośmieliłem się robić zdjęć podczas rozmowy. Dopiero gdy biały melex zjeżdżał w kierunku klasztoru, wyciągnąłem aparat i zrobiłem zdjęcie – niestety, widać na nim jedynie oddalający się pojazd, ale nie Papieża.

Następnego dnia umówiłem się z ks. prof. Stefanem Heidem, dyrektorem Instytutu Görresa, który jest odpowiedzialny również za powstającą Bibliotekę Ratzingera, aby przekazać mu wydane w Polsce książki z wywiadem z Benedyktem XVI.

2015-11-18 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O "Balladach i romansach"

2020-07-01 13:45

[ TEMATY ]

książka

o. Adam Szustak

ballada

Czy jest przepis na miłość? Co zrobić, by miłość zakwitła w naszym życiu? Czy istnieje miłość „na zabój", na zawsze? Gdzie jej szukać? Jak wejść w związek tak, żeby on miał sens? Jak pielęgnować miłość?

„Ballady i romanse" powstały z myślą o osobach, które pragną „po bożemu" tworzyć swoje najważniejsze ludzkie relacje: chcą znaleźć miłość swego życia lub sprawić, by miłość, w której już trwają – jeszcze lepiej i piękniej się rozwijała. Książka uświadamia, że budowanie związku to długi i wielowymiarowy proces, ale mogą mu towarzyszyć „absolutnie niewiarygodne rzeczy".

W „Balladach i romansach" o. Adam Szustak bierze pod lupę podstawowe pojęcia dotyczące miłości i przygląda się jej fazom, od etapu „singla" i szukania miłości, po etap wejścia w miłość "na serio", przypieczętowany przysięgą małżeńską. Podpowiada, jak mądrze skorzystać z czasu randkowania i narzeczeństwa, by zbudować bliską, zdrową i fascynującą relację na całe życie.

Autor podejmuje kwestię mieszkania razem przed ślubem, związków na odległość czy radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. Wiele uwagi poświęca celebrowaniu wspólnych chwil i dbaniu o czas tylko dla dwojga. Na konkretnych przykładach pokazuje, jak ważna jest umiejętność konstruktywnej rozmowy, słuchania się nawzajem i szukania kompromisów.

Książka zawiera rozdział poświęcony przygotowaniom ślubnym, z sugestiami, czego nie przeoczyć w tym dniu i jak sprawić, by ceremonia miała wyjątkowy przebieg, w czym pomocny jest dodatek w postaci antologii tekstów ślubnej Liturgii Słowa.

Bonusem jest rozdział ze sprawdzonymi radami, jak zatroszczyć się o związek w trakcie każdej z czterech pór miłości, które mogą występować naprzemiennie na różnych etapach życia.

O. Adam Szustak - "Wujek Dobra Rada" - zachęca Czytelnika do zwracania się z sercowymi dylematami wprost do Boga. Książka zawiera liczne przykłady takich „konsultacji z Panem Bogiem", uczy na przykładach, jak korzystając z Pisma Świętego szukać odpowiedzi na różne pytania z życia wzięte.

„Ballady i romanse", choć zawierają bogato okraszony wskazówkami przegląd stereotypów, mechanizmów i zasad, przydatnych w pracy nad związkiem, to jednak nie aspirują do bycia kompleksowym katolickim podręcznikiem dla par. Jak mówi sam autor: „Nie traktujcie tej książki jak katolickiego podręcznika do budowania związków. Miłości mamy się uczyć nie od świata, w którym żyjemy, ale od Pana Boga".

CZYTAJ DALEJ

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot. działalności stowarzyszeń na terenie szkoły

2020-07-03 12:01

[ TEMATY ]

edukacja

Andrzej Duda

PAP/Lech Muszyński

Składam prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał o podpisaniu przez siebie Karty Rodziny. Jak mówił, jest tam mowa m.in. o prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami.

"Czas najwyższy, by w naszym systemie prawnym, zgodnie z oczekiwaniami rodziców, wreszcie to prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami było realizowane" - zaznaczył prezydent.

Poinformował, że składa prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec, Karolina Kropiwiec

kmz/ kkr/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Premier: w czasie kryzysu i kampanii wyborczej najwyższą wartością wciąż pozostaje rodzina

2020-07-04 20:46

[ TEMATY ]

premier

Facebook.com

W tym trudnym, emocjonalnym czasie kryzysu, koronawirusa i kampanii wyborczej najwyższą wartością wciąż pozostaje rodzina, a spory, które prowadzimy, mają tak naprawdę jeden cel – bezpieczną i szczęśliwą przyszłość naszych dzieci – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę szef rządu poinformował na swoim profilu na Facebooku o otrzymaniu zaproszenia na 10. urodziny Kaliny, mieszkanki gminy Pieniężno. Dziewczynka postanowiła wykorzystać to, że w dniu jej urodzin premier przebywał z wizytą w województwie warmińsko-mazurskim.

"Tort był pyszny, a radość Kaliny i jej mamy na długo pozostaną mi w pamięci. Warto sobie uświadomić, że w tym trudnym, emocjonalnym czasie kryzysu, koronawirusa i kampanii wyborczej najwyższą wartością wciąż pozostaje rodzina, a spory, które prowadzimy, mają tak naprawdę jeden cel – bezpieczną i szczęśliwą przyszłość naszych dzieci" – napisał Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję