Reklama

Częstochowa – seminarium

Zaduszki Teologiczne

Z udziałem profesorów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, Instytutu Teologicznego, członków Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz kleryków wieczorem 9 listopada w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana odbyły się VII Zaduszki Teologiczne. W modlitwie wzięli udział m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, i abp senior Stanisław Nowak.

Reklama

– Pochylamy się dzisiaj nad życiem tych, którzy odpowiedzieli na wezwanie prawdy i poszukiwali zrozumienia wiary – mówił na początku ks. dr Jerzy Bielecki. Następnie sylwetki zmarłych członków towarzystwa przybliżyli: ks. mgr lic. Mariusz Frukacz, ks. dr Grzegorz Szumera, który odczytał tekst przygotowany przez ks. dr. hab. Zbigniewa Wita, ks. dr Łukasz Laskowski, ks. dr Jacek Kapuściński, ks. mgr lic. Czesław Mendak i ks. dr Teofil Siudy.

Ks. Mariusz Frukacz, przybliżając postać ks. prał. Grzegorza Ślęzaka (1938–2011), zaznaczył, że „był on mistrzem życia duchowego jako ten, który przygotowywał wiele pokoleń kleryków częstochowskiego seminarium do kapłaństwa”. O ks. Zenonie Mońce (1931– 2013) w swoim świadectwie ks. Zbigniew Wit podkreślił, że „był to kapłan, który ukochał liturgię i leżało mu na sercu uczestnictwo świadome wiernych w liturgii Kościoła”. Natomiast ks. Łukasz Laskowski, wspominając ks. Stanisława Włodarczyka (1939–2013), przypomniał, że jako biblista „pochylał się z miłością nad Biblią”. Potem ks. Jacek Kapuściński, przybliżając sylwetkę ks. Zygmunta Zaborskiego (1911– 2013), podkreślił, że „był to kapłan, który doświadczył prześladowania ze strony władz komunistycznych”. Z kolei ks. Marian Szczepański (1955–2014) został przypomniany przez ks. Czesława Mendaka jako wybitny prawnik. – Był skromny, ale zarazem wielki intelektem i heroiczną pracą – wspomniał. Sylwetkę ks. Bronisława Predera (1943–2014) przybliżył ks. Teofil Siudy, który przypomniał, że „był on niestrudzonym głosicielem Bożego Słowa”.

Na zakończenie abp Wacław Depo powiedział: – Oni zakończyli bieg ziemskiego życia, ale żyją w Bogu. Modlitwie towarzyszył śpiew scholi seminaryjnej pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego. Więcej na: www.niedziela.pl.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By pobyć ze sobą

2021-07-26 22:25

Norbert Polak

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

    W kościele św. Mikołaja w Krakowie 25 lipca po Mszy św. odbył się festyn parafialny ku czci drugiej patronki parafii - św. Anny.

    W homilii ksiądz Dominik Sujecki wyjaśnił, czemu Eucharystia jest centralnym punktem każdego wydarzenia: - Chcemy więc dzisiaj, kiedy będziemy przystępować do Komunii Świętej, prawdziwie otworzyć nasze serca, aby nasycić się tym chlebem w pełni, aby z wiarą przyjąć to, co Jezus dla nas przynosi. Bardzo często skupiamy się tylko na tym chlebie codziennym, który wdrażamy przez naszą pracę, przez zarobek. Każdy z nas, kto chce jeść, musi pracować. To jest podstawa naszego życia, ale tego fizycznego. Ale jest coś więcej — życie duchowe.

CZYTAJ DALEJ

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję