Reklama

Niedziela Podlaska

Diecezjalne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Duszolotnia

W Węgrowskim Ośrodku Kultury oraz w bazylice mniejszej w Węgrowie 7 listopada z inicjatywy Fundacji Wengroove oraz Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca, działającej przy bazylice, została po raz pierwszy zorganizowana „Duszolotnia”

„Duszolotnia” – wydarzenie, które zostało włączone w diecezjalne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – to impreza dla młodzieży o charakterze duchowo-kulturalnym. Została podzielona na kilka etapów.

Warsztaty duchowości

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 11 w Węgrowskim Ośrodku Kultury, gdzie organizatorzy powitali młodzież, która przybyła z kliku miejsc z terenu diecezji drohiczyńskiej wraz ze swoimi duszpasterzami. Później rozpoczęły się warsztaty duchowości, które poprowadzili członkowie Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji oraz osoby zaangażowane w ewangelizację. Warsztaty odbywały się w trzech grupach tematycznych: „Przemytnik prawdy” – prowadziła s. Maria Magdalena z Jerozolimskich Wspólnot Monastycznych z Warszawy; „Mów po ludzku” – Tomek Rybak oraz Joanna i Jacek Skalscy; „Ring Wiary” – ks. Jarosław Błażejak, podczas którego była możliwość zadać prowadzącemu trudne i niepokojące pytania.

Kapłańska posługa

Reklama

W tym czasie w salkach Domu Kultury trwały dyżury księży, którzy posługiwali sakramentem pokuty, bądź też można było przyjść do nich i porozmawiać o trudnościach, z jakimi borykają się w codzienności. Pomocą służył ks. Jarosław Błażejak. Ks. Dariusz Kucharek oraz ks. Karol Lipczyński.

Wiara i rozum

Po zakończeniu części pierwszej uczestnicy przeszli do węgrowskiej bazyliki, gdzie o godz. 14 była celebrowana Eucharystia, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus, a współkoncelebrowali: ks. Leszek Gardziński, proboszcz i dziekan węgrowski, ks. Andrzej Lubowicki, diecezjalny koordynator Przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, ks. Tomasz Szmurło, sekretarz Księdza Biskupa oraz ks. Marcin Szymanik, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

W homilii Ksiądz Biskup mając w optyce hasło przewodnie spotkania – „Duszolotnia” – odwołując się do Encykliki św. Jana Pawła II „Fides et ratio”, a także do czytań mszalnych, ukazał, co konstytuuje wolność: wiara i rozum. Te dwa wymiary, zawierzenie w głębi swojego serca Bogu, a także roztropne poszukiwanie prawdy i jej kontemplacja stanowią drogę wiodącą ku wolności. Aby lepiej zobrazować te prawdy, pasterz Kościoła drohiczyńskiego przywołał znaną wszystkim antyczną opowieść o Dedalu i Ikarze, ukazując determinację młodości Ikara, a zarazem podkreślił roztropność sędziwego wieku Dedala.

Świadectwa i koncert

Reklama

Po zakończonej Eucharystii wszyscy przeszli do sali widowiskowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyły się kolejne punkty programu. Po przywitaniu uczestników przez prowadzącego, a także słowie wstępnym Biskupa Tadeusza, rozpoczął się koncert zespołu „Strona B”.

Po krótkiej przerwie po koncercie świadectwem życia w półtoragodzinnym monologu podzielił się Andrzej „Kogut” Sowa, który w niezwykle barwny sposób opowiedział o byciu narkomanem i swoim nawróceniu. Pomimo długiej przemowy, patrząc na zgromadzoną młodzież, nie dało się zauważyć ani znużenia, ani znudzenia. Wprost przeciwnie, młodzież słuchała z wielkim zaciekawieniem.

Kolejnym punktem programu po krótkiej przerwie był koncert hip-hopowego zespołu „Wyrwani z Niewoli”. Muzycy pomiędzy utworami świadczyli o wielkiej wartości życia w przyjaźni z Bogiem.

Kulminacyjnym i podsumowującym punktem „Duszolotni” była modlitwa uwielbienia prowadzona przez członków Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji, Paulinę Podgórską oraz Tomka Rybaka. Organizatorzy zapewniają, że nie będzie to ostatnia tego typu impreza w Węgrowie i już teraz serdecznie zapraszają na kolejne inicjatywy, które będą miały na celu ewangelizować mieszkańców miasta.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W oczekiwaniu na lepszą piłkę

Niedziela lubelska 37/2019, str. 8

[ TEMATY ]

sport

wydarzenie

Zdjęcie za zgodą serwisu www.motorlublin.com

Karol Wojtyła kibicował w młodości Cracovii, na kilka miesięcy przed śmiercią przyjął jej piłkarzy na audiencji i otrzymał klubową koszulkę z numerem 1 1. Polski papież miał też trykot Barcelony z numerem 108000. Ojca Świętego Franciszka odwiedzili w Watykanie zawodnicy jego ulubionej drużyny San Lorenzo i wręczyli mu czerwono-niebieską bluzę. Jednym z jego ulubionych wezwań są słowa: „Graj do przodu!”, zapożyczone z dopingu kibiców. Przed 30 laty bardzo oryginalnym pomysłem był mecz księża-górnicy, rozegrany na stadionie Górnika Łęczna, w którym duchowni ponieśli dotkliwą porażkę.

CZYTAJ DALEJ

Urodziny bł. Karoliny Kózkówny

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy obchodzimy 18 listopada, ale dziś przypada rocznica jej urodzin.

To młoda dziewczyna, która poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Historia jej krótkiego, ale pięknego życia zachwyca tych, którzy do niej sięgną. Bł. Karolina jest patronką diecezji rzeszowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie - mieć przed Bogiem taką orędowniczkę. Choć od jej śmierci mija ponad 100 lat, jednak Jej postawa jest coraz bardziej aktualna i potrzebna dzisiejszym katolikom. Zwraca bowiem uwagę na jeden z największych problemów współczesnego świata, szczególnie świata młodych ludzi - na wartość czystości, o którą dziś trzeba stoczyć nie mniejszą walkę, niż córka Kózków z Zabawy stoczyła z żołdakiem, choć może częściej tej obrony trzeba się podjąć w sercu, w zaciszu domu, niż w sytuacji tak ekstremalnej, w jakiej znalazła się bł. Karolina.

CZYTAJ DALEJ

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję