Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Techniczne Koło Caritas

Niedziela sosnowiecka 47/2015, str. 6

[ TEMATY ]

Caritas

Piotr Lorenc

Młodzi ze Szkolnego Koła Caritas w Technicznych Zakładach Naukowych w Dąbrowie Górniczej wraz z opiekunami

Młodzi ze Szkolnego Koła Caritas w Technicznych Zakładach Naukowych w Dąbrowie Górniczej wraz z opiekunami

Szkolne Koło Caritas w Technicznych Zakładach Naukowych (TZN) w Dąbrowie Górniczej działa zaledwie trzy miesiące, a już włączyło się w kilka akcji charytatywnych i zaplanowało swoje działania na najbliższe miesiące.

Koło powstało jako wypadkowa działań nauczycieli i uczniów. Nauczyciele jako grupę inicjatywną wskazują młodzież, a młodzi – nauczycieli. Opiekę nad kołem sprawują: Danuta Zasada-Seweryn, Sylwia Nowak i Zenon Kociołek.

Reklama

– W tej chwili zakończyliśmy pierwszą naszą akcję „Telefon dla przyjaciela”. Nasi wolontariusze zbierali stare, nieużywane już telefony komórkowe na rzecz zakupu karetki do hospicjum Caritas diecezji kieleckiej – wyjaśnia Danuta Zasada-Seweryn, nauczycielka religii. – Zgłosiliśmy także swój udział w projekcie „Młodzi Jałmużnicy”. Planujemy włączyć się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Co ciekawe, w naszą pracę angażują się uczniowie, którzy nie należą do koła. Np. w ostatnim czasie byliśmy z wizytą w świetlicy „U Matki Teresy” w Sosnowcu. Nasi uczniowie nakręcili krótki film o pracy placówki i wysłali go na konkurs, w którym można wygrać tablicę interaktywną, która w świetlicy bardzo by się przydała. I zrobili to uczniowie, którzy do koła nie należą. W planach mamy zbiórkę koncentratów pomidorowych, które trafią do stołówek dla ubogich. A kolejną akcją będzie „L 4”, czyli pomaganie i rozmowa z osobami chorymi w Domach Pomocy Społecznej czy szpitalach – mówi Sylwia Nowak, nauczycielka przedmiotów zawodowych. – Bardzo się cieszymy, że w nasze działania zaangażował się Zenon Kociołek – nauczyciel informatyki, bo to z pewnością ułatwi nam realizację projektów interaktywnych wykorzystujących media elektroniczne, z których młodzież coraz chętniej korzysta. Skorzystają na tym i ci, którym się będzie pomagać, i nasi uczniowie, bo poznają nowe techniki, programy i sposoby działania – powiedziała Danuta Zasada-Seweryn. Koło Caritas włączy się także w organizację „Szlachetnej Paczki” i wigilii dla ubogich organizowanej przez sosnowiecką Caritas. – Zgłosiliśmy też swój udział w Bożonarodzeniowym kiermaszu w Dąbrowie Górniczej. Tam wystawimy dwie reprezentacje, bo trzeba dodać, że w naszej szkole działa również klub wolontariusza, z którym współpracujemy – podkreśla Sylwia Nowak.

A co o działaniach charytatywnych mówią sami uczniowie? Dominik Sadkowski z kl. III AB o profilu elektrycznym powiedział, że od zawsze chciał pomagać. – Na religii katechetka zaproponowała mi udział w Kole Caritas, stwierdziłem – czemu nie – przecież chcę to robić i tak zostałem. Wcześniej w gimnazjum brałem udział w różnych kwestach. Powinno się pomagać ludziom, którzy sami nie potrafią sobie dać rady z przyczyn niezależnych od nich – opowiada Dominik. Z kolei Michał Oskędra z kl. III AB o profil elektronicznym podkreślił, że pomaganie jest fajne, a przy okazji można poznać nowe osoby – te, które wymagają pomocy, jak i te, które tej pomocy udzielają. – Działania charytatywne rozszerzają horyzonty myślenia – dodał Michał.

TZN w Dąbrowie Górniczej to jedna ze szkół w mieście, która oferuje uczniom konkretne wykształcenie, a także ciekawe praktyki. Sami uczniowie też chętnie angażują się w pozaszkolne projekty, które mogą dać im szansę na znalezienie pracy. Nazwa szkoły bierze swój początek od Śląskich Zakładów Naukowych, które zostały założone w Katowicach w latach 70. XX wieku. Dąbrowska szkoła była początkowo filią katowickiej placówki. Jednak po reorganizacji szkolnictwa został samodzielną jednostką. – Nasza szkoła miała prestiż i posiada go nadal. W trudnych czasach reformy systemu edukacji, która po macoszemu potraktowała szkolnictwo zawodowe, my jako jedna z nielicznych szkół dajemy sobie radę. Przy dużym niżu demograficznym udaje nam się utrzymać nabór na tym samym poziomie, co świadczy o tym, że zainteresowanie nauką w naszej szkole wzrasta. Obecnie kształcimy młodzież w zawodach: technik elektryk, technik elektronik, technik informatyk – cieszący się największą popularnością i technik organizacji reklamy – kierunek uruchomiony 4 lata temu. Jesteśmy jedyną szkołą w regionie, która posiada wyposażone pracownie egzaminacyjne do wszystkich kwalifikacji, w których uczymy, zgodnie z wymogami Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych – tłumaczy Robert Karlik – dyrektor TZN w Dąbrowie Górniczej. Trzeba dodać, że w efekcie działań dydaktycznych, każdego roku ponad 90% absolwentów dostaje się na renomowane kierunki uczelni wyższych i z powodzeniem kończy te uczelnie.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mali wolontariusze o wielkim sercu

Niedziela legnicka 1/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

ośrodek

Ks. Waldemar Wesołowski

Były życzenia, wierszyki i wspólne śpiewanie kolęd

Były życzenia, wierszyki i wspólne śpiewanie kolęd

Dzieci ze Szkolnego Koła Caritas, działającego w Szkole Podstawowej w Zbylutowie, odwiedziły podopiecznych ośrodka opiekuńczo-leczniczego „Samarytanin” w Legnicy

To już tradycja naszego koła, że przed świętami odwiedzamy pacjentów ośrodka prowadzonego przez legnicką Caritas – mówi katechetka Elżbieta Wojtala. – Już kilka miesięcy wcześniej zaczynamy przygotowania. Wspierają nas rodzice, dziadkowie, a nawet sąsiedzi. Wszyscy razem biorą się do pracy, aby przygotować prezenty dla wszystkich podopiecznych i personelu. Pracy jest dużo, bowiem tym razem obdarowaliśmy ponad 50 osób – dodaje katechetka.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję