Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święty zwycięża

Święto Halloween ma w naszym kraju zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Do tych drugich należą przede wszystkim dzieci, które lubią przebieranki, a w halloweenowy wieczór chodzą od domu do domu, „strasząc” swoim wyglądem i słowami: „cukierek albo psikus”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

inicjatywa

Archiwum prywatne

„Pochód Świętych” ulicami Goleniowa

„Pochód Świętych” ulicami Goleniowa

Chyba nie za wiele tych cukierków udało im się zebrać, bo – jak zauważyliśmy – niezbyt chętnie do domów przebierańców wpuszczano, a i halloweenowych straszydeł na ulicach z roku na rok mniej. Powoli za to, także w Goleniowie, zaczyna się tworzyć inny obyczaj, będący swego rodzaju odpowiedzią na amerykański Halloween. Poniżej dwa przykłady działań nawiązujących do dnia Wszystkich Świętych – też z przebierankami, ale z jakże innym przesłaniem.

Pochód Świętych

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych kilkoma ulicami Goleniowa przeszedł, wzbudzając powszechne zainteresowanie, „Pochód Świętych”. Jego organizatorem była parafia pw. św. Jerzego w Goleniowie.

Reklama

Kolorowa i rozśpiewana procesja, z krzyżem, ikoną św. Jerzego oraz relikwiami św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i bł. abp. Jerzego Matulewicza, wyruszyła o godz. 16 spod kościoła św. Jerzego. Z hasłem „Święty zwycięża” przeszła ulicami Sportową, Lipową i Akacjową, zmierzając w kierunku cmentarza. Udział w niej wzięło ponad 100 osób, m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2. Dzieci przebrane były za świętych, m.in. za św. Jana Pawła II, św. Jerzego, św. Weronikę, św. Joannę d’Arc, lub za anioły. Dorośli nieśli wizerunki swoich patronów i świętych, których relikwie znajdują się w parafialnym kościele, oraz znicze. W trakcie przemarszu dzieci rozdawały napotkanym przechodniom kartki z zachętą: „Pomóż zmarłym dostać się do nieba!”.

Zorganizowany w Goleniowie po raz pierwszy „Pochód Świętych” zakończył się wspólną modlitwą pod krzyżem głównym na cmentarzu. Poprowadził ją ks. Piotr Dzedzej, z inicjatywy którego procesja z relikwiami i wizerunkami świętych została zorganizowana.

Informacja o goleniowskim „Pochodzie Świętych” zamieszczona została na stronie szczecińskiej Kurii.

Bal Wszystkich Świętych

Reklama

Św. Faustyna, św. Katarzyna, św. Jadwiga, św. Jan Paweł II i św. Franciszek oraz św. Szymon, św. Jerzy i Maryja, rzesze aniołów i innych świętych – wszyscy spotkali się na balu w Szkole Podstawowej nr 2, który odbył się 28 października pod hasłem: „Każdy może być Świętym”. Udział w nim wzięły dzieci z klas I-III przebrane za wybranego przez siebie świętego.

„Uroczystość Wszystkich Świętych to radosne święto, które stwarza okazję, by przybliżać dzieciom świętych i błogosławionych, z którymi warto się utożsamiać” – podkreśla katechetka s. Monika, z inicjatywy której bal został zorganizowany. Przygotowując się to tego wydarzenia, katecheci w czasie lekcji religii, ale i sami rodzice przedstawiali dzieciom w przystępny dla nich sposób życie świętych. Słuchając ich, dzieci mogły zauważyć, że święci byli ludźmi takimi jak my, też borykali się ze słabościami i trudnościami.

„Naszą lekcję przemieniliśmy w zabawę. Dzieci z klas I-III, przebrane za świętych, uczestniczyły w Balu Wszystkich Świętych, który poprowadził wodzirej Kazimierz Hojna z Poznania, zaproszony przez obecnych na balu księży i siostry. Pląsy, tańce integracyjne, zabawy z chustą animacyjną, jak również SMS-y z Nieba, w których dzieci otrzymały słodycze i cytaty świętych, stworzyły wręcz niebiańską atmosferę. Bal zakończyliśmy polonezem. W ten sposób chcieliśmy – we wspólnocie wierzących – dać świadectwo naszej chrześcijańskiej radości oraz wyznać swoją wiarę w tajemnicę świętych obcowania” – czytamy w informacji przesłanej przez Szkołę Podstawową nr 2.

Zdjęcia, którymi ilustrujemy oba wydarzenia, pokazują, że dzieci znakomicie się bawiły. A że wyniosą z nich znacznie więcej niż z Halloween, nie ulega wątpliwości.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studnia dla Sudanu Południowego na 1050-lecie Chrztu Polski

[ TEMATY ]

inicjatywa

Archiwum

„Gasimy pragnienie Sudanu” - to akcja mająca na celu wybudowanie studni dla Sudanu Południowego, kraju najbardziej na świecie ubogiego w wodę, zorganizowana z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Inicjatywę zapoczątkowały parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu wspólnie z Polską Akcję Humanitarną.

- Jubileusz Chrztu Polski zainspirował nas do tego, by pozostawić jakiś trwały ślad rocznicowych uroczystości, który jednocześnie nawiązywałby do chrztu - mówi KAI ks. Radosław Rakowski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz Zuzeli: dla mojej mamy Prymas Wyszyński już za życia był święty

2021-08-03 11:31

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński

Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

„Ks. Prymas jest obecny w moim sercu od lat dziecięcych. Dla mojej mamy kard. Wyszyński już za życia był święty. Ja w takim duchu byłem wychowany” – powiedział ks. Jerzy Krysztopa, proboszcz parafii w Zuzeli, gdzie 120 lat temu urodził się Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski, niebawem błogosławiony.

Stanisław Wyszyński i Julianna Karp – rodzice przyszłego Prymasa – pobrali się w 1899 r. w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni (obecnie diecezja drohiczyńska), a na początku 1900 r. przybyli do Zuzeli. Stanisław pracował tam jako organista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję