Reklama

Niedziela w Warszawie

Drzwi bardziej otwarte

Za dwa tygodnie rozpocznie się Rok Jubileuszu Miłosierdzia. W wyznaczonych warszawskich kościołach, kaplicach, a nawet w więzieniach będzie można uzyskać odpust zupełny

Kościół w Roku Miłosierdzia ma szczególnie przypominać oblicze Ojca, który przyjmuje, przebacza i całkowicie zapomina popełniony grzech. Aby uzyskać odpust wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w każdej katedrze i w kościołach wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego.

Po dwóch stronach Wisły

Rok Miłosierdzia rozpoczyna się w Kościele powszechnym 8 grudnia. Do tego szczególnego okresu kapłani z archidiecezji warszawskiej przygotowania zaczną już wcześniej. W sobotę 28 listopada w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbędzie się bowiem dzień skupienia dla duchowieństwa, podczas którego zostanie zainaugurowany rok Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski oraz duchowe przygotowanie do Roku Miłosierdzia. – To bardzo ważne wydarzenia dla całego duchowieństwa z archidiecezji. Konferencje dla kapłanów będzie głosił bp Andrzej Czaja – mówi ks. prał. Tadeusz Sowa, moderator Wydziałów Duszpasterskich warszawskiej kurii.

Reklama

Również w diecezji warszawsko-praskiej przewidziane są specjalne uroczystości. Zawierzenie łasce Miłosierdzia Bożego odbędzie 12 grudnia w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. – Na uroczystość zaproszeni są kapłani, a szczególnie proboszczowie kościołów jubileuszowych z delegacjami swoich parafian – mówi Magdalena Kowalewska z biura prasowego diecezji warszawsko-praskiej.

Inauguracja Jubileuszu w obydwu warszawskich diecezjach zaplanowana jest na 13 grudnia. W archidiecezji centralne uroczystości odbędą się w bazylice archikatedralnej, a po prawej stronie Wisły abp Henryk Hoser zaprasza do konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. W tych stołecznych kościołach biskupi uroczyście otworzą Drzwi Miłosierdzia, które symbolizować będą rozpoczęcie Jubileuszu.

Odpusty Miłosierdzia

W obydwu diecezjach zostaną wyznaczone kościoły jubileuszowe, w których wierni otrzymają odpust zupełny. Będą to przede wszystkim świątynie pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego oraz wszystkie warszawskie bazyliki. W sumie będzie to kilkadziesiąt świątyń, w których otwarte zostaną Drzwi Miłosierdzia. Abp Henryk Hoser wyznaczył na terenie swojej diecezji ponad 30 kościołów.

Reklama

Papież Franciszek szczególną uwagę zwraca na tych, którzy miłosierdzia najbardziej potrzebują. Jubileusz jest czasem duchowej amnestii, która obejmuje bardzo wiele osób. Dlatego też wyjątkowym miejscem będzie każda kaplica więzienna, a kiedy skazani będą przechodzili przez drzwi swojej celi, to będzie dla nich przejście przez Drzwi Święte. – Kapelani służby więziennej powinni szczególnie zadbać o propagowanie Roku Miłosierdzia wśród swoich podopiecznych – mówi ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Warunkiem uzyskania odpustu jest przystąpienie do sakramentu pojednania i Eucharystii. Konieczne jest wyznanie wiary, modlitwa za Papieża oraz w intencjach „dla dobra Kościoła i całego świata”.

Po co ten rok?

Największą grupą, która może skorzystać z Jubileuszu są ludzie z pogranicza Kościoła, którzy chcą otworzyć się na działanie łaski. – Papież zdecydował, że drzwi do Kościoła będą otwarte na oścież. To zaproszenie dla osób, które obecnie są poza zasięgiem naszego duszpasterstwa – wskazuje ks. Tadeusz Sowa.

Rok Miłosierdzia ma bardzo wiele wymiarów. Papież ogłosił Jubileusz m.in. po to, by potrząsnąć schematycznym duszpasterstwem. – Jest tak, że cyklicznie słyszymy te same treści. Teraz duszpasterze muszą się zastanowić jak inaczej powiedzieć o tej samej prawdzie Ewangelii – mówi ks. Śliwiński.

Przed wiekami lata jubileuszowe związane były np. z uwalnianiem niewolników. Dziś w takich wielkich miastach jak Warszawa są współczesne formy zniewolenia. – Wystarczy popatrzeć na niektórych pracowników wielkich korporacji, którzy często bywają niewolnikami kredytów i wysokiego poziomu życia. Są gotowi na wiele niegodziwości, aby tylko utrzymać swój poziom materialny. Rok Miłosierdzia jest także dla nich, aby zastanowili się na tym, czy nie warto wyrwać się z ekonomicznej niewoli – dodaje ks. Śliwiński.

* * *

28 listopada o godz. 10 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela rozpocznie się adwentowy dzień skupienia dla kapłanów z archidiecezji warszawskiej. Spotkanie będzie poświęcone Jubileuszowi Chrztu Polski oraz Jubileuszowi Roku Miłosierdzia.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedna z Bram Miłosierdzia

Niedziela zamojsko-lubaczowska 2/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Grażyna Kołek

Katedra zamojska, w której otwarto Bramę Miłosierdzia

Katedra zamojska, w której otwarto Bramę Miłosierdzia

W naszej diecezji, podobnie jak w całym Kościele katolickim, tuż po rozpoczęciu Jubileuszowego Roku Miłosierdzia w Zamościu została otwarta jedna z Bram Miłosierdzia

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Ojciec Święty Franciszek zainaugurował w Kościele powszechnym Rok Miłosierdzia. Otwierając Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy, Papież powiedział: – Wiara w Chrystusa posyła nas w drogę, która trwa przez całe życie.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Biada nam, obłudnikom

2021-09-26 08:32

Adobe Stock

Od dłuższego czasu towarzyszy mi myśl, że jesteśmy obłudnikami, jeżeli chodzi o wiarę, gdyż jestem przekonany, że Syn Boży do większości z nas, współczesnych chrześcijan powiedziałby te same słowa, jak 2 tysiące lat temu mówił prosto w oczy faryzeuszom: Biada wam, obłudnicy.

Dlaczego mam wrażenie, że staliśmy się obłudnikami? Wystarczy przyjrzeć się, jak większość z nas podchodzi do naszej wiary. Zapewne od niejednego bym usłyszał: Ale czego się czepiasz? Rano i wieczorem pacierz odmówię, Koronkę do Bożego Miłosierdzia też, Różaniec też, w niedzielę prawie zawsze jestem na Mszy Świętej itp. Ale co z tego? Czy my modlimy się, bo faktycznie czujemy żywą obecność Boga czy „bo tradycja nakazuje” lub „bo w domu tak się przyjęło”. Dlatego uważam, że staliśmy się niejako faryzeuszami obecnych czasów, czyli „musimy spełnić jakiś obowiązek, bo tak wiara nakazuje” i tyle. Nie robimy to z miłości do Boga, ale raczej dlatego, żeby uniknąć Jego gniewu i ewentualnej srogiej kary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję