Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przybyli święci

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2015, str. 1

[ TEMATY ]

bal

Archiwum autora

Wspólne zdjęcie uczestników uroczystości

Wspólne zdjęcie uczestników uroczystości

Listopadowe dni skłaniają nas do refleksji nad ludzkim życiem i przemijaniem, ale też przypominają nam o naszym powołaniu do świętości. Okazją ku temu są organizowane w wielu parafiach marsze i bale wszystkich świętych. Nieodłącznym elementem takich spotkań są życiorysy świętych, modlitwy, ale też zabawa. Jedno z takich spotkań zorganizowano po raz pierwszy dla dzieci z parafii św. Jana Chrzciciela w Lipsku koło Zamościa.

– Nie jesteśmy w stanie odwiedzić miejsc, w których narodzili się, żyli i pracowali święci. Ale zaprosiliśmy świętych do Lipska. Przybyli do nas na Mszę św. dla dzieci, w niedzielę 8 listopada o godz. 12 – mówił o spotkaniu ks. Tomasz Winogrodzki, proboszcz parafii.

Reklama

Głównym celem spotkania było przypomnienie nam wszystkim powołania do świętości, ale też ukazanie sprzeciwu wobec coraz częstszej i niosącej zgubę w życiu duchowym dzieci i młodzieży tradycji Halloween. Spotkanie świętych w Lipsku było też wskazaniem kierunku ku przyszłości przy Panu Bogu. Ta droga z Bogiem ma się nam wszystkim kojarzyć z rajem i świętością, a nie koszmarami czy stworami, z którymi wiąże się Halloween.

Dzieci naszej parafii, zachęcone na lekcjach religii, poznawały konkretnych świętych, a w niedzielę przebrały się za nich, tworząc niezwykłą atmosferę podczas Mszy św., kiedy to dorośli mieli zgadywać, kim jest dany święty. Była to zatem okazja do zabawy, ale też konkretna zachęta, by po powrocie do domu poznać więcej szczegółów z życia świętych. Tak oto w kościele parafialnym spotkali się: św. Jan Paweł II, św. Dominik Savio, św. Józef, św. Michał Archanioł, św. Piotr i św. Franciszek. Nie zabrakło również świętych niewiast, wśród których na uwagę zasługiwała Matka Boża, św. Maria Goretti czy bł. Matka Teresa z Kalkuty.

Spotkanie świętych w naszej parafii miało jeszcze inny cenny walor: dzieci przebrały się najpiękniej jak umiały, a pomocą w tym służyli im rodzice. Ta współpraca w organizacji strojów i samo przebranie dzieci za świętych wypływało z miłości i obowiązku chrześcijańskiego wychowania dzieci. Był to wspaniały czas Bożej zabawy, piosenek i wielkiej tęsknoty za świętością i niebem. Mamy nadzieję, że świętość pozostanie dla każdego z nas łaską, do której każdy będzie dążył według własnego powołania.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bal wolontariusza

Niedziela sosnowiecka 42/2017, str. 3

[ TEMATY ]

wolontariat

bal

Piotr Lprenc

Dobra zabawa podczas balu gwarantowana

Dobra zabawa podczas balu gwarantowana

Po ubiegłorocznym bardzo dobrze przyjętym balu wolontarusza postanowiliśmy iść za ciosem i kontynuować przedsięwzięcie także w tym roku. Dlatego już teraz zapraszam wszystkich wolontariuszy związanych z Caritas naszej diecezji do udziału we wspólnej zabawie – powiedział ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Jakubowe camino na polskich drogach

Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to istniejący od ponad 1200 lat szlak pielgrzymkowy prowadzący do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Droga ta biegnie także przez Polskę i coraz więcej na niej pątników.

Droga św. Jakuba jest obecnie najbardziej znanym szlakiem pielgrzymkowym i kulturowym na świecie. Nazywany „najpiękniejszą drogą świata”, „główną ulicą Europy”, „drogą życia” – jest miejscem, na którym tysiące osób szuka spotkania „z samym sobą” – spojrzenia w głąb siebie i spotkania z Bogiem. Rozwój pielgrzymowania Drogą św. Jakuba i rosnąca sieć szlaków pielgrzymkowych prowadzących do Composteli jest niezwykłym fenomenem religijnym i kulturowym współczesnych czasów. Sieć Camino de Santiago, która w Europie liczy obecnie ponad 80 tys. kilometrów, od 15 lat dynamicznie rozwija się także w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję