Reklama

Z Warszawy do Watykanu

Ze świata

Dokumentację o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego, czyli „Positio super virtutibus”, już może złożyć w Watykanie kard. Kazimierz Nycz. – To fundament niezbędny do beatyfikacji – powiedział KAI o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym Prymasa Tysiąclecia. Zawartość tej dokumentacji jest tajna, ale wiadomo, że składa się z trzech grubych tomów. Zawierają one dokumentację z przesłuchań świadków – świeckich i duchownych, reprezentujących bardzo różne środowiska, m.in. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi. „Positio” zawiera też teologiczną ocenę pism kard. Wyszyńskiego.
Dokumentacja, złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, jest podstawą do dyskusji teologów i ma służyć przygotowaniu tzw. dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego.
Zdaniem o. Bartoszewskiego, nietypowość procesu beatyfikacyjnego kard. Wyszyńskiego polega na wielkości jego osoby, wielkości dokonań i rozległej działalności, jaką prowadził. Sama jego spuś-
cizna pisarska i kaznodziejska stanowi spory materiał, a trzeba wziąć pod uwagę, że był ordynariuszem dwóch archidiecezji i jako prymas miał specjalne uprawnienia Stolicy Apostolskiej. – Łączyło się to z podejmowaniem wielu odpowiedzialnych decyzji, głównie gdy chodzi o ziemie zachodnie, bo praktycznie był ordynariuszem diecezji na tamtych obszarach – wyjaśnia o. Bartoszewski. KAI

Krótko

Szef Europolu Rob Wainwright ostrzegł, że w Europie jest bardzo poważne, największe od 10 lat zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Z tego powodu w ostatniej chwili odwołano mecz piłkarski Niemcy – Holandia, który miał się odbyć 17 listopada w Hanowerze.

Gubernatorzy 27 z 50 stanów USA złożyli w Waszyngtonie protest przeciwko przyjmowaniu uchodźców z Syrii. Stany Zjednoczone zadeklarowały, że w przyszłym roku przyjmą 10 tys. migrantów z Bliskiego Wschodu.

Francuskie Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło na wniosek prezydenta Francji François Hollande’a przedłużenie stanu wyjątkowego na 3 miesiące. Stan wyjątkowy został wprowadzony przez prezydenta po zamachach w Paryżu 13 listopada br.

W Australii powstała Partia Muzułmańska. Ugrupowanie chce wystartować w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Rosyjskie służby ogłosiły, że to wybuch bomby był przyczyną tragedii rosyjskiego samolotu z 224 osobami na pokładzie. Zdaniem FSB, był to ładunek domowej roboty, a umieszczono go w tylnej części maszyny.

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew w wywiadzie udzielonym brytyjskiej prasie ostrzegł, że Rosja planuje wywołanie wojny hybrydowej na Bałkanach w celu destabilizacji całego kontynentu europejskiego.

Rosjanie, w ramach odwetu za podłożenie bomby w rosyjskim samolocie, który rozbił się na Synaju, zintensyfikowali swoje działania wojskowe wobec islamistów, prowadzone z terenu Syrii. Naloty zintensyfikowali także Francuzi, w odwecie za zamachy w Paryżu.

Polski turysta, lecący samolotem na wakacje do Egiptu, „zażartował”, że na pokładzie jest bomba. Samolot lądował awaryjnie w Bułgarii. Polaka zatrzymano. Grozi mu wysoka grzywna i kara więzienia.

Zachód zdradził chrześcijan

Obecną sytuację na świecie w jednoznaczny sposób ocenia zwierzchnik katolików obrządku syryjskiego Ignacy Józef III Younan: – Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego już przeniknęli do europejskiego społeczeństwa. Przez lata otrzymywali pieniądze, broń i religijną indoktrynację od Arabii Saudyjskiej i krajów nad Zatoką Perską, pod nadzorem Zachodu. Mówienie, że rozwiązanie obecnej sytuacji stanowią naloty bombowe, jest jednym wielkim kłamstwem – powiedział duchowny. Co więcej, podkreśla on, że Zachód zdradził bliskowschodnich chrześcijan, a pomogły mu w tym media, które świadomie przemilczały prawdę. Patriarcha przekazał te opinie w wywiadzie dla egipskiego dziennika katolickiego „Le Messager”.
– Chrześcijanie stali się więźniami straszliwej sytuacji. Są tu szyici i sunnici, problemy etniczne i sekciarskie, bandy kryminalne, zwane Państwem Islamskim, i inne grupy terrorystyczne, wykorzystujące islam jako pretekst do „czyszczenia w imię religii” kontrolowanych przez siebie terenów, a także muzułmańscy uczeni, głoszący, że islam nie ma z tym nic wspólnego – stwierdził patriarcha Younan i podkreślił, że chrześcijanie nie są w stanie funkcjonować w tej sytuacji chaosu, który „tworzy oddziały rebeliantów, zbrojne bandy, grupy terrorystyczne i partie islamskie”.

Reklama

KAI

Prześladowanie osób duchownych trwa

W różnych częściach świata do połowy listopada br. zginęło co najmniej 20 ludzi Kościoła: księży, sióstr zakonnych i świeckich.
Spis ten nie jest kompletny, gdyż nie uwzględnia np. duchownych zamordowanych lub co najmniej zaginionych w Chinach, gdzie niedawno znaleziono w rzece ciało kapłana. Dokładniejszy wykaz ludzi Kościoła, którzy zginęli w 2015 r., ogłosi, jak co roku, pod koniec grudnia watykańska agencja misyjna „Fides”.
Obecny spis przygotował i ogłosił włoski portal „Il sismografo”. Przypomniano, że 17 listopada w Meksyku zostały znalezione zwęglone zwłoki ks. Erasto Pliego de Jesús – proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cuyoaco. Dzień później w Bangladeszu ciężko ranny został pracujący tam od dawna włoski misjonarz ks. Piero Parolari.
Według portalu, dotychczas zginęło 14 kapłanów, 4 siostry zakonne i 1 świecki współpracownik Caritas.

Reklama

KAI

2015-11-25 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Byli koordynatorzy Wspólnoty LEDNICA 2000 krytycznie o stwierdzeniach dominikanów w wywiadzie dla KAI

2022-01-25 11:45

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Piotr Drzewiecki

"Nie jesteśmy aktywną stroną obecnego sporu jaki toczy się wokół Lednicy, ale prosimy Ojców Dominikanów, aby zarówno w prywatnych jak i publicznych wypowiedziach opierali się na faktach" - piszą Małgorzata i Franciszek Wołochowie, koordynatorzy Wspólnoty LEDNICA 2000 w latach 2015-2017 w oświadczeniu przesłanym KAI.

Odnoszą się oni do wywiadu udzielonego KAI przez oo. Michała Śliża, Wojciecha Surówkę i Wojciecha Prusa, opublikowanego 24 stycznia br. "Padło tam kilka stwierdzeń które nie mają pokrycia w faktach a które zobowiązani jesteśmy sprostować" - piszą Małgorzata i Franciszek Wołochowie.

CZYTAJ DALEJ

Życie Helenki Kmieć naprawdę inspiruje innych

2022-01-24 11:10

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Flickr

- Naszym głównym celem jest inspirowanie innych charyzmatem Heleny. Chcemy pokazywać jak niezwykłą była osobą i jak wiele naprawdę można się od niej nauczyć - mówi w rozmowie z KAI Marta Omieczyńska, dyrektor biura Fundacji im. Heleny Kmieć. Dziś przypada 5. rocznica śmierci polskiej wolontariuszki misyjnej.

Łukasz Kaczyński (KAI): Mija 5 lat od tragicznej śmierci Heleny Kmieć. Wasza Fundacja ma nieść o niej pamięć i świadectwem jej życia inspirować innych - czym jest dla was ta rocznica, jako fundacji, której Helena patronuje?

CZYTAJ DALEJ

Podczas Dnia Islamu czytane będą fragmenty Biblii i Koranu nt. nadziei

2022-01-25 17:43

[ TEMATY ]

Biblia

Koran

Dzień Islamu

Archiwum Redakcji Rzeszowskiej

Fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do nadziei czytać będą katolicy i muzułmanie podczas obchodów przypadającego jutro XXII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Przedstawiciele obydwu religii będą też modlić się o to, aby “dzielili się ze sobą i innymi ludźmi świadectwem głębokiej wiary, niezłomnej nadziei i prawdziwej miłości w naszym pielgrzymowaniu do Boga”.

Wydarzeniu towarzyszy hasło: "Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei". Podobnie jak przed rokiem, z powodu pandemii spotkanie odbędzie się wyłącznie w formule on line i będzie transmitowane na kanale YouTube (https://youtu.be/TmTgJwt-0bc).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję