Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wierni bł. Karolinie

W wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny.obchodzone w kalendarzu liturgicznym 18 listopada, to wyjątkowy dzień – upamiętniający – jej narodziny dla nieba. Dzień, o którym w sposób szczególny pamiętają młodzi zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, gdyż bł. Karolina jest ich patronką.

Bł. Karolina urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w miejscowości Wał-Ruda niedaleko Zabawy na terenie diecezji tarnowskiej. Miała dziesięcioro rodzeństwa. Jej rodzice byli ludźmi głębokiej wiary. W 1912 r. Karolina ukończyła szkołę podstawową. Kiedy miała 16 lat, przyjęła sakrament bierzmowania w kościele parafialnym w Zabawie. Była bardzo zaangażowana w życie swojej wspólnoty parafialnej. Należała do Apostolstwa Modlitwy i Żywego Różańca. Wraz z koleżankami dbała o porządek w kościele parafialnym. W sierpniu 1914 r. wybuchła I wojna światowa. W miejscowości Karoliny pojawiło się wojsko rosyjskie. 18 listopada 1914 r. wszedł do domu Kózków, pod nieobecność matki, rosyjski żołnierz i kazał wyjść na zewnątrz Karolinie oraz jej ojcu. Pognał ich w stronę lasu. Po drodze ojcu nakazał wracać do domu. Karolina stawiała mu opór, broniła się silnymi ciosami i usiłowała zawrócić z drogi, lecz nie udało się jej tego uczynić.

Reklama

Zwłoki Karoliny znalazł jeden z mieszkańców wsi dopiero 4 grudnia. Liczne rany świadczyły wyraźnie o walce Karoliny w obronie czystości i o jej wielkim cierpieniu. Kilkakrotnie cięta szablą, wyrwała się oprawcy i uciekała w stronę wsi przez bagna. Jednak tam wyczerpana całkowicie walką, upływem krwi i bólem zakończyła swoje piękne życie. Pogrzeb, który odbył się 6 grudnia 1914 r., przerodził się w wielką manifestację.

10 czerwca 1987 r. w Tarnowie św. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę. W czasie Mszy św. beatyfikacyjnej powiedział: „Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla nas i dla naszego zbawienia – to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie”.

Obchody 101. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny w naszej diecezji połączone są z konkursem literacko-plastycznym o naszej patronce, w którym wzięło udział bardzo wielu młodych ludzi, pragnących pogłębiać wiedzę na temat tej młodej dziewczyny, która z miłości do Pana Boga nie lękała się oddać swojego życia.

Reklama

Uroczystości połączone z podsumowaniem konkursu rozpoczęła uroczysta Eucharystia w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu. Mszy św. przewodniczył bp Marian Rojek. Wzięło w niej udział wielu księży i młodzież wraz z opiekunami z różnych zakątków naszej diecezji. Ksiądz Biskup skierował słowo do młodych w swojej homilii, dając młodzieży podpowiedź, jak żyć, by iść za przykładem bł. Karoliny Kózkówny. Bp Rojek mówił: – Karolina nie bała się poświęcić swojej młodości, bo największym dobrem dla niej był Jezus Chrystus. Jak mamy troszczyć się o nasze święte życie? Powinniśmy tak żyć, aby od naszych dziecięcych i młodzieńczych lat oswajać się z Bogiem, żyć Jego bliskością. Ksiądz Biskup zwrócił się też do wszystkich obecnych, apelując o odwagę w dążeniu do świętości. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II, mówił: – Nie bójmy się być świętymi! Miejmy odwagę już teraz czynić to, co dobre, zarabiać tymi dobrami, jakimi uposażył nas Niebieski Ojciec, wzrastając każdego dnia w łasce u Boga i u ludzi.

Po Mszy św. wszyscy udali się na drugą część uroczystości, która miała miejsce w Zespole Szkół nr 4 w Zamościu. Tam można było obejrzeć pełną treści, wzruszającą, wykonaną z aktorskim kunsztem inscenizację pt. „Karolina”, przygotowaną przez młodzież gimnazjalną z ZS nr 4 w Zamościu oraz z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Armia Pana”, działającego przy parafii MB Królowej Polski w Zamościu. Odtwórczynią głównej roli w przestawieniu była Aleksandra Mazurek, która wspomniała, że chciałaby naśladować w swoim życiu cechy bł. Karoliny, takie jak: pobożność, wierność Bogu i całkowite zaufanie Panu Bogu.

Po inscenizacji wszyscy laureaci konkursu otrzymali z rąk bp. Mariana Rojka oraz ks. Stanisława Książka – diecezjalnego asystenta KSM dyplomy, nagrody i wyróżnienia. Nagrodą za zajęcie I miejsca w Konkursie Wiedzy o bł. Karolinie Kózkównie w kategorii gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych jest wycieczka do Strasburga. Zdobywca I nagrody Szymon Hałasa – ceremoniarz i KSM-owicz z parafii MB Królowej Polski w Zamościu powiedział, że patrząc na bł. Karolinę, „najbardziej zapamięta z tej postaci jej bezgraniczne zaufanie do Pana Boga oraz gotowość poświęcenia swojego życia w obronie czystości. Jest ona bowiem symbolem posłuszeństwa i oddania w 100 proc. Panu Bogu. Dzisiejsza młodzież bardzo potrzebuje tych cech, które posiadała Karolina. Dlatego powinna być wzorem do naśladowania dla dzisiejszej młodzieży”.

Bł. Karolina – młoda dziewczyna – poświęciła swoją czystość wyłącznie Bogu przez ofiarę ze swojego życia, ginąc z rąk nieprzyjaciela. Prośmy, abyśmy za jej wstawiennictwem umieli podejmować codziennie walkę z pokusami. Aby obudziło się w każdym z nas mocne postanowienie życia czystego i szlachetnego. Abyśmy umieli rozpoznać swoje powołanie i naśladować cnoty bł. Karoliny, a spełniając Bożą wolę oczyszczali swoje intencje i przez zachowanie czystości ciała i duszy służyli Bogu z radością.

2015-12-03 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabawa: dziś ostatni dzień zapisów na Miasteczko Modlitewne

[ TEMATY ]

modlitwa

KSM

bł. Karolina

Fotolia.com

Dziś ostatni dzień zapisów na jedną z największych modlitewnych inicjatyw Katolickiego Stowarzyszeni Młodzieży. Miasteczko Modlitewne będzie otwarte od 27 lipca do 2 sierpnia. Powstanie przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie koło Tarnowa. Młodzi rozbiją tam namioty. Będą się wspólnie modlić i integrować.

Tegorocznemu ogólnopolskiemu spotkaniu towarzyszy hasło "Ducha masz? Chcesz?„Jest to zaproszenie skierowane do młodych, aby przez siedem dni trwania szkoły modlitwy u bł. Karoliny poznać, otworzyć się oraz doświadczyć Ducha Świętego” – podkreśla Magdalena Nowak, burmistrz Miasteczka Modlitewnego.Podczas rekolekcji zaplanowano dyskusje, spotkania w grupach, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, czuwania modlitewne, koncerty zespołów, zabawy prowadzone przez wodzirejów.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję