Reklama

Reklama

Niedziela 49/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial

3

Najważniejsza polska data

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

W pierwszą niedzielę Adwentu, 29 listopada 2015 r., Mszą św. sprawowaną na Jasnej Górze przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, z jego wyjątkowo ważną homilią, zostały rozpoczęte w polskim Kościele obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, których kulminacja będzie miała miejsce 14-16 kwietnia 2016 r.

Zepsucie najlepszego jest czymś najgorszym

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Mądre adagium łacińskie mówi: „Corruptio optimi pessima” – zepsucie najlepszego jest czymś najgorszym. Niekiedy bowiem człowiek, który jest wzorem, mówi i czyni coś przeciwnego do tego, o czym zaświadczał dotychczas, staje się kimś znieprawionym i wyrządza otoczeniu więcej zła niż ci, którzy za gorszycieli uchodzą.

Kościół w Afryce

4-5

Trwajcie mocni w wierze

Z kard. Robertem Sarahem – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z kard. Robertem Sarahem – prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty w Afryce

6-7

Papież z nadzieją na kontynencie nadziei

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Ojciec Święty odwiedził kolejne peryferie świata. Udał się do trzech państw – Kenii, Ugandy i Republiki Środkowoafrykańskiej – aby zwrócić uwagę ludzi na Afrykę. Nie tylko na jej problemy, ale też na wartości, które kryje kultura narodów Czarnego Lądu, wartości deficytowe w konsumpcyjnych społeczeństwach Zachodu

dookoła świata

8

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział nałożenie na Turcję sankcji handlowych. Budowa gazociągu Turkish Stream, który miał dostarczać do Turcji rosyjski gaz, została zawieszona. To odpowiedź na zestrzelenie przez tureckie myśliwce rosyjskiego samolotu Su-24, który brał udział w rosyjskiej interwencji w Syrii.

50-lecie „Nostra aetate"

9

Mały Asyż w Warszawie

Witold Dudziński

Wspólna modlitwa o pokój na świecie w warszawskiej synagodze Nożyków zwieńczyła polsko-żydowskie obchody z okazji 50-lecia soborowej deklaracji „Nostra aetate”. Bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, nazwał je Małym Asyżem

pożegnanie strażnika Apelu Jasnogórskiego

10-11

Zawierzył Bogu i Maryi na zawsze

Lidia Dudkiewicz

Jego białą postać prawie zawsze można było spotkać na Jasnej Górze w różnych miejscach, najczęściej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. W soboty – w dzień Królowej Polski – zwracał wiernym uwagę na ustawianą przy ołtarzu biało-czerwoną flagę. O różnych porach dnia, a nawet nocy bywał też w zakrystii. Przez wiele lat Jasna Góra stanowiła ziemski dom o. prof. Zachariasza Jabłońskiego, paulina. Ktoś nazwał go wiernym strażnikiem Apelu Jasnogórskiego

11

Rozmodlony naukowiec

Grzegorz Gadacz

Pierwszy raz usłyszałem o Ojcu Zachariaszu podczas studiów, kiedy zbierałem materiały do pracy magisterskiej o ruchu pielgrzymkowym na Jasną Górę.

z Jasnej Góry

12

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Modlitwa Jubileuszowa odmawiana codziennie wieczorem na Apelu Jasnogórskim podczas obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski

z Polski

13

Z Polski

temat numeru: otwarcie Roku Świętego Miłosierdzia • 8 XII 2015 - 20 XI 2016

14-16

Między wiarą a miłosierdziem

Ks. Jan Koclęga

Już na początku smutnej historii grzechu pierworodnego Bóg objawił swoje miłosierdzie wobec ludzi, czym zapowiedział ekonomię zbawienia świata. Szczególnie zaś Bóg okazał je w historii narodu wybranego przez rozpoczęcie realizacji swego planu zbawienia.

16

Caritas dla dzieciątka – Ogólnopolski konkurs

17

Dostąpić Łaski Miłosierdzia

Z ks. dr. Andrzejem Kuliberdą – rozmawia ks. Jacek Molka

O Roku Świętym Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka, z ks. dr. Andrzejem Kuliberdą – wikariuszem biskupim ds. duszpasterskich archidiecezji częstochowskiej – rozmawia ks. Jacek Molka

Beatyfikacja polskich franciszkanów

18-20

Bóg dodał resztę

Katarzyna Woynarowska

Za plecami widać monumentalne Andy. Żółte nitki ścieżek na zielonych wzgórzach giną gdzieś na porażająco błękitnym nieboskłonie. Dwójka roześmianych młodych mężczyzn pozuje do zdjęć. Obaj brodaci i spaleni słońcem. O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski z krakowskiej prowincji Braci Mniejszych Konwentualnych.

20

Bracia Kaina

Elżbieta Nowak

Relikwie Błogosławionych

modlitwa za Kościół na Wschodzie

22-23

Pomoc niesiona od Bugu po Władywostok

Ks. Marek Łuczak

Do realnej pomocy mieszkańcom wschodniej Ukrainy zachęca Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Proponuje, by rodziny zapraszały matki z dziećmi z ogarniętego konfliktem terenu na wypoczynek do Polski.

uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

24

Znak Niepokalanej

Ks. Jarosław Krzewicki

Ósmego grudnia świątynie wypełnią się wiernymi, by w blasku płonącej świecy przystrojonej kolorem nieba rozpocząć Eucharystię. Niepokalane Poczęcie to jedno z najważniejszych maryjnych świąt. Wszyscy przyjdą z potrzeby serca, bo zapomnieć o tym święcie byłoby nietaktem i stratą dla duszy.

Rok św. Jana Pawła II • Santo subito

26-28

Poczta: Niebo
Adresat: św. Jan Paweł II

Margita Kotas

Październikowy poranek. Przed grobem św. Jana Pawła II sprawowana jest Msza św. w języku polskim. Jak każdego dnia. Pielgrzymi z Polski są tu codziennie, choć niejedyni, tak jak nie są jedynymi, którzy mówią o Janie Pawle II: nasz Papież.

27

Wszedł w życie każdego człowieka

Ksiądz prałat Sławomir Oder, postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II

28

Z walizką listów do św. Jana Pawła II

Aleksandra Zapotoczny, dziennikarka akredytowana w Biurze Prasowym Stolicy apostolskiej

Po każdych odwiedzinach w Polsce wracam do Rzymu z walizką pełną karteczek i listów. Ich nadawcy proszą, by położyć je na grobie św. Jana Pawła II. Od jego śmierci minęło 10 lat. Pisanie listów do Papieża Polaka stało się fenomenem jego procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego, który trwa do dziś.

Rekolekcje i warsztaty pisania ikon

Tajemnice radosne

sympozjum w 50. rocznicę promulgacji dekretów soborowych

29

Powołanie, formacja, misja

Ks. Ryszard Selejdak

Przypadająca w tym roku 50. rocznica promulgacji dekretów soborowych „Optatam totius” – o formacji kapłańskiej i „Presbyterorum ordinis” – o posłudze i życiu prezbiterów zainspirowała Kongregację ds. Duchowieństwa do zorganizowania sympozjum poświęconego tematowi: „Powołanie, formacja, misja”. Odbywało się ono na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim w dniach 19-20 listopada br.

w drodze do Betlejem

30

Wysuszone korzenie przyjaźni

Ks. Krzysztof Pawlina

Nie wystarczy pojechać do Betlejem, żeby przeżyć Boże Narodzenie. Bóg żywy chce się narodzić w żywym sercu człowieka. Dlatego Adwent jest zaproszeniem do wędrówki na błogosławione peryferie naszego życia. Błogosławione, bo w nich chce się narodzić żywy Bóg

wiara i życie

31

Krótka historia przebaczenia

Ks. Mariusz Rosik

Czas to miłość

Anna Wyszyńska

liturgia tygodnia

32-33

Jan Chrzciciel przygotuje drogę Panu

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 3, 1-6)

Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Wiara i pobożność biblijnego Izraela, ludu Starego Testamentu, były zawsze ukierunkowane ku przyszłości. Widać to wyraźnie w czytaniu z Księgi Barucha, nawiązującym do sytuacji ludu Bożego wybrania w VI wieku przed Chrystusem.

poradnik duszpasterski

34

Boisz się wojny?

Odpowiada ks. Robert Grohs

„... postanowił Bóg zniżyć każdą górę wysoką, pagórki odwieczne, doły zasypać do zrównania z ziemią, aby bezpiecznie mógł kroczyć Izrael w chwale Pana” (Ba 5, 7).
Ewa: – Dlaczego mimo przyjścia Syna Bożego na ziemię, które było tak dawno, wciąż wybuchają wojny?

felieton

35

Atak na Wojtyłę

Grzegorz Górny, Reporter, eseista, autor wielu książek i filmów dokumentalnych, stały publicysta tygodnika „wSieci”

Dnia 18 listopada obchodziliśmy 50. rocznicę ogłoszenia głośnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z pamiętną formułą: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”.

Czytajmy „Jasną Górę”!

Red.

„Szlachetna Paczka"

36

Motywują do aktywności

Maria Fortuna-Sudor

W sobotnie przedpołudnie 21 listopada br. wypełnili przestrzeń publiczną polskich miast swym entuzjazmem oraz czerwonymi strojami i flagami z logo „Szlachetnej Paczki”.
Nastał gorący czas projektu. Po raz piętnasty!

37

Niech nie wie lewica, co czyni prawica

Not. MFS

KS. JACEK „WIOSNA” STRYCZEK: – To był okrutny czas, gdy w 2001 r. startowaliśmy ze „Szlachetną Paczką”. Przemiany lat 90. ubiegłego wieku sprawiły, że wiele osób wypadało z rynku pracy. Po drugiej stronie byli ci, którym się powiodło.

fakty • opinie

38

Zachłanność Platformy na władzę

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Platforma Obywatelska nie tylko dokonała zamachu na Trybunał Konstytucyjny, ale też postawiła jego sędziów w bardzo niekomfortowej sytuacji.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej

39

Zakaz lotów dronów

(pr)

Dobro ostatecznie zwycięży

(pr)

Jedyna parafia katolicka w Sofii

(pr)

Mało kapelanów wojskowych

(pr)

Szokujące zwierzenie

(pr)

Kryzys u mormonów

(pr)

wobec zagrożenia

40-41

Obywatelu, broń się!

Mateusz Wyrwich

Od wielu miesięcy głośno jest w kraju o samorzutnych oddziałach obrony narodowej – organizacjach patriotycznych o profilu paramilitarnym. Inspiracją dla powstania wielu z nich stały się agresja Rosji na Ukrainę, a także pojawiające się w mediach dyskusje o znikomych możliwościach obronnych polskiego wojska.

kongres w WSKSiM

42-43

Zatrzymać piękno

Ks. Paweł Borowski

Jak uchwycić piękno? Jak zamknąć je w słowie, dźwięku, obrazie, budowli, by zachwycało i pociągało ku Pięknu, które jest wieczne – ku Bogu? Czy dzisiejsza sztuka spełnia to zadanie? Co zrobić, by uchronić świat przed zalewem brzydoty?

felietony

44

O tych faktach nie należy zapominać

Alina Czerniakowska

Odpowiedzialność jest wartością!

Małgorzata Cichoń

Człowiek – media – państwo: korelacje odpowiedzialności” – to tytuł konferencji naukowej, którą 17 listopada br. zorganizował Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

45

Bezpieczne zakupy

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego www.piotrowski.org.pl

Ważniejsze od samego sprzętu bojowego są jego kody źródłowe, które posiada producent.

Jarmark dziennikarski

Ks. Ireneusz Skubiś

Szpital Przyjazny Dziecku

46

Noworodek i jego rodzina

Anna Wyszyńska

propozycje

47

Jąkanie jest uleczalne

BPJG

rodzina • poradnik

48

Wyzwania miłosierdzia

Michał Piekara

Kościół stawia nam potężne wyzwanie w nowym roku liturgicznym, ogłaszając Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Zachęca nie tylko do podjęcia refleksji nad miłosierdziem, ale przede wszystkim do tego, byśmy w naszym życiu podjęli konkretne dzieła. W ten sposób stawia przed nami wyzwania miłosierdzia. Jak na nie odpowiesz?

Niedziela Młodych

50-51

Niech to widzi świat

Agnieszka Chadzińska

Nic nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga. Nic nie zdoła nas pozbawić Jego miłosierdzia. Nawet jeśli nas nie ma przy Nim, On jest. I jest miłosierny, nawet jeśli zdarza nam się w to wątpić. „Miłosierdzie Boże” to proste a jednocześnie bardzo pojemne hasło, które kieruje naszymi przygotowaniami do spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w lipcu przyszłego roku.

Miłosierni jak Ojciec

52-53

Adwentowa Biblia (2)

Dk. Jacek Kijas

W czasie Adwentu zaproponowaliśmy Wam przyjaźń z Biblią. Nie w formie instrukcji, ale świadectw do wybranego fragmentu Pisma Świętego czytanego w czasie Adwentu w kościele. Pokazujemy, że ilu czytających, tyle sposobów rozumienia Słowa Bożego. Ile osób modlących się Pismem Świętym, tyle wrażeń, tyle prób uchwycenia tego, co najważniejsze.

53

Adwent w necie

Oprac. km

kultura

54

Co krzaczek, to Bułhaczek

wd

Wiek XVIII był okresem salonów i życia poddanego stałym normom i formom; ale także fantastycznych, awanturniczych żywotów” – pisał Władysław Tatarkiewicz, który wymieniał wśród nich Karola Radziwiłła „Panie Kochanku”.

Wywiad rzeka

wd

130 filmów i seriali, ponad 110 spektakli telewizyjnych, 60 sztuk teatralnych, a każda grana co najmniej kilkadziesiąt razy. Piotr Fronczewski, najwszechstronniejszy chyba polski aktor – niezapomniany Pan Kleks, Piotruś, Szpicbródka, Franek Kimono, Grzegorz Poszepszyński, a jednocześnie jeden z najlepszych polskich Hamletów – skończy wkrótce 70 lat. To dobra okazja do wywiadu rzeki.

Oni wciąż rozmawiają

wd

Życie Steve’a Jobsa to gotowy scenariusz filmowy. Jednak obraz Danny’ego Boyle’a (Oscar za „Slumdog. Milioner z ulicy”), według scenariusza Aarona Sorkina (Oscar za „The Social Network”), pokazuje historię postaci, która nie istnieje.

Jeszcze raz

wd

Ewa Błaszczyk, znana przede wszystkim z ról filmowych i teatralnych, poezję śpiewa od dawna. Płyta „Pozwól mi spróbować jeszcze raz” jest w dużym stopniu oparta na spektaklu muzycznym, który miał premierę na początku roku i jest prezentowany w całej Polsce.

listy do „Niedzieli"

56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Stała Czytelniczka

Pętla na szyję

Chcą korespondować

różne

57

XII Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”

Kalendarium 6-12 XII 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

Warsztaty

58

Sałatka w jabłku

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Prosta sałatka podana w wyszukany sposób. Tym daniem możesz zachwycić każdego. Autorką pomysłu jest p. Maria Błaszczyk z Szarlejki k. Częstochowy.

program tv

59-66

Program telewizyjny

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Edycja bielsko-żywiecka

Męczennik z naszej ziemi

Ks. Piotr Bączek

Na drugiej półkuli wierzący w Peru świętują uroczystości beatyfikacyjne męczenników, których wydał Kościół w Polsce. Jak wiemy, są to pierwsi polscy męczennicy – misjonarze. Jeden z nich – o. Michał Tomaszek urodził się i wychował na żywieckiej ziemi. Możemy więc powiedzieć, że to nasz człowiek, nasz brat.

Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w diecezji

Monika Jaworska

W naszej diecezji trwa peregrynacja znaków miłosierdzia. A już 8 grudnia rozpocznie się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Papież Franciszek ogłosił go 13 marca w Rzymie.

Na wyjazd do Peru dałam mu krzyż

Ks. Piotr Bączek

Z Urszulą Raczek z domu Tomaszek, najstarszą siostrą o. Michała Tomaszka – o domu rodzinnym męczennika z Peru, rozmawia ks. Piotr Bączek.

Edycja częstochowska

Bramy Miłosierdzia w kościołach jubileuszowych

Ks. Jacek Molka

W związku z Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia – zapowiedzianym bullą papieża Franciszka „Misericordiae vultus” z 11 kwietnia br. – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, 22 listopada br. ogłosił dekret, który ustanawia kościoły jubileuszowe w archidiecezji częstochowskiej w Roku Świętym Miłosierdzia.

Wiara to życie

Ks. Ireneusz Skubiś

Miewamy często trudności z pokazywaniem publicznie, że jesteśmy ludźmi wierzącymi. Wielu ludzi ma obawy, czy nie jest to nadużycie, uważają bowiem wyznawanie wiary za swoją prywatną sprawę.

Edycja podlaska

Dobre rzeczy

Edyta Hartman

Dzisiaj szczególne powody do radości mają dzieci. Odwiedził ich przecież św. Mikołaj, biskup z Miry.

Nadchodzi Dobro!

Ks. Tomasz Pełszyk

Prorok Baruch – uczeń i sekretarz Jeremiasza podejmuje radosne rozważanie nad odmienionym losem Jeruzalem. Święte miasto ma porzucić smutek, a na swoją głowę włożyć „koronę chwały Przedwiecznego”.

W dobrych zawodach wystąpiłem

Al. Grzegorz Konopacki

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie 11 listopada wzięli udział w turnieju piłkarskim z okazji Narodowego Święta Niepodległości i zajęli I miejsce.

Edycja kielecka

Przejść przez Bramę Miłosierdzia

Katarzyna Dobrowolska

Z ks. dr. Mirosławem Cisowskim rozmawiała Katarzyna Dobrowolska.

Św. Mikołaj opiekun kościoła w Skale

Katarzyna Dobrowolska

Łączył w sobie gorliwą wiarę i nadzwyczajną troskę o potrzeby materialne ubogich. Św. Mikołaj, biskup Myry, ur. ok. 270 r., patron Kościoła katolickiego i prawosławnego, jeden z najpopularniejszych świętych na świecie, ukochany przez dzieci.

Edycja małopolska

Poezja w drewnie i w śpiewie

Małgorzata Cichoń

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, w sali teatralnej przy kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Krakowie (ul. Tyniecka 39) Jan Malik zaśpiewa o Matce Boskiej Polnej, Zielnej, z Łąk Pogórza...

Ich jubileusz

Maria Fortuna-Sudor

W niedzielne popołudnie 22 listopada aula w domu parafialnym przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wypełniła się oazowiczami.

Najpiękniejszy Adwent

Wysłuchała Agnieszka Konik-Korn

Jeśli otrzymujemy od Boga jakieś błogosławieństwo, jakąś łaskę, to zawsze warto się tym podzielić, a nasze świadectwo może komuś pomóc w jego sytuacji życiowej – mówi Łukasz Hajduk, mąż Agnieszki i tata dwójki adoptowanych dzieci, Jasia i Hani.

Edycja lubelska

Kamerun – rajski ogród

Urszula Buglewicz

Z abp. Stanisławem Budzikiem rozmawia Urszula Buglewicz.

Miłosierdzie priorytetem duszpasterstwa

Ks. Krzysztof Podstawka

W kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie kapłani z dekanatów lubelskiego regionu duszpasterskiego zgromadzili się 21 listopada na wspólnej modlitwie w ramach przeżywanego corocznie Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

Edycja legnicka

Osiem bram miłosierdzia w diecezji legnickiej

Ks. Bogusław Wolański

Znali Błogosławionego

Ks. Piotr Nowosielski

Dwaj męczennicy franciszkańscy, których beatyfikację zaplanowano na sobotę 5 grudnia w Chimbote w Peru – o. Zbigniew Strzałkowski (ur. 1958 r.) i o. Michał Tomaszek (ur. 1960 r.) mają w swoim życiorysie pobyt i pracę duszpasterską w diecezji legnickiej.

Edycja łódzka

Miejmy wyobraźnię miłosierdzia

Abp Marek Jędraszewski

List na otwarcie Roku Jubileuszowego Miłosierdzia II Niedziela Adwentu „C”, 6 XII 2015.

Najważniejsze to być z młodymi

Tłumaczenie: ks. Przemysław Góra, duszpasterz młodzieży

Z ks. Andreą Moscą, duszpasterzem młodzieży z diecezji Trieste, rozmawia Dagmara Zalewska.

Edycja przemyska

Mikołajowa opowiastka

Ks. Zbigniew Suchy

Nie wiem, jakie listy napisaliście, moi Czytelnicy, do św. Mikołaja. Ja poprosiłem o prezent, który się nazywa mądrością czasu.

Ojciec szczęśliwych dzieci

Ks. Zbigniew Suchy

Był wtorek, zegar wskazywał godzinę 1.15. Czas powrotu duchowych dzieci ks. prał. Stanisława Zarycha, którzy jeszcze nie zakosztowali szczęścia wolności od nałogu. A on, jakby solidaryzując się z nimi, także powrócił do domu, do domu swojego Ojca, który 18 listopada 1922 r. wysłał go na ten biedny świat.

Podwójny jubileusz

S. Elżbieta Ślemp

Grodzisko Dolne wczoraj i dziś

Jan Marczak

Zwiedzając Grodzisko Dolne, napotykamy zadbane przydrożne kapliczki o bardzo interesującej architekturze i krzyże, przy których w maju rozlegają się melodie pieśni maryjnych.

Ten, który wyprowadza z doliny

Julian Ostrowski

Stań na miejscu wysokim, spojrzyj na wschód, zobacz twe dzieci” (Ba 5, 1-9); „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! (…) I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże” (Łk 3, 1-6).

Edycja rzeszowska

Głodni Miłosierdzia

S. Joanna Smagacz

Diecezjalna Caritas realizując statutową działalność, wchodzi w Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy z pełnym przekonaniem, że Jezus Chrystus jest obliczem miłosierdzia Ojca. Bezinteresowne działania Caritas chcą realizować logikę Ewangelii.

Skauci Europy zagoszczą w parafiach

Iwona Kosztyła

Skauci Europy, czyli katolickie harcerstwo szuka swojego miejsca w diecezji rzeszowskiej. Drużyna działa między innymi przy parafii w Boguchwale, ale w planach są kolejne zastępy.

Adwentowy czas czuwania i refleksji nad życiem

Natalia Janowiec

Z ks. Filipem Mikułą, wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle, rozmawia Natalia Janowiec.

Przedszkole Sióstr Serafitek

Ks. Emil Midura

Wszystko dla Jezusa przez Bolejące Serce Maryi – to hasło Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej, znanych także jako Siostry Serafitki. Zgromadzenie powstało w czasie zaborów.

Edycja sandomierska

Miłosierdzie w akcji

Ks. Adam Stachowicz

ostań w tym roku dobroczyńcą. Uczyń gest miłosierdzia, wobec tych, którzy mają trudniej w życiu. Zrób dla kogoś „Szlachetną Paczkę”. Kup caritasowską świecę z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom! Zachęcamy i apelujemy.

Miłosierdzie jest jak powietrze

Katarzyna Woynarowska

Caritas Diecezji Sandomierskiej, to charytatywne ramię Kościoła. Największa, najlepiej zorganizowana i najprężniejsza organizacja charytatywna nie tylko na terenie naszej diecezji, ale i w regionie.

Edycja sosnowiecka

Znaki czasu

Ks. Tomasz Zmarzły

Pewien człowiek pozostawił na placu targowym swój nowiusieńki rower i poszedł po zakupy. O rowerze przypomniał sobie dopiero nazajutrz i zaraz popędził na miejsce, gdzie go zostawił.

Bogactwo celebracji Jubileuszu Miłosierdzia

Ks. Tomasz Zmarzły

Mottem rozpoczynającego się Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia są słowa: „Miłosierni jak Ojciec”. Życzeniem Ojca Świętego Franciszka jest, aby ten wyjątkowy Rok Łaski był świętowany równocześnie w Rzymie, jak i w Kościołach lokalnych, „co będzie znakiem widzialnym komunii całego Kościoła”.

Ikona – okno, które trzeba otworzyć

Sebastian Strzałkowski

Niecodzienną wystawę ikon napisanych przez studentów studiów podyplomowych „Ikonopisarstwo. Studium chrześcijańskiego Wschodu” Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego można oglądać w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Edycja świdnicka

Szlachetne serce

Ks. Sławomir Marek

Pokaż mi swoją wiarę bez uczynków” – zachęcał, wystawiając na próbę swoich czytelników św. Jakub. I dodawał – „to ja ci pokażę wiarę z moich uczynków”.

Tajemnica Miłosierdzia

Julia A. Lewandowska

Z ks. dr. Krzysztofem Orą rozmawiała Julia A. Lewandowska.

„Dzień Polski” w Wieliczce

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Dnia 28 listopada w Wieliczce odbył się „Dzień Polski”, czyli prezentacje każdej diecezji pośród delegacji z Episkopatów krajów, wspólnot, duszpasterstw i ruchów międzynarodowych przygotowujących grupy uczestników na ŚDM.

Duchowe szaty

Bp Ignacy Dec

Mamy za sobą pierwszy tydzień Adwentu. Ten czas przypomina nam o przychodzeniu Boga. To przyjście Boga do nas na ziemię dokonało się w Chrystusie. Po raz pierwszy przyszedł do nas po cichu, ubogo, niepostrzeżenie.

Edycja szczecińsko-kamieńska

Królowa serc

Patrycja Skrobańska

Wiara pobożnego ludu w prawdę o Niepokalanym Poczęciu Maryi była żywa od początku istnienia Kościoła. W Kościele wschodnim prawdy o Niepokalanym Poczęciu nigdy nie ogłoszono, gdyż była ona powszechnie uznawana.

Adwent – czas oczekiwania

Antoni Kazimierz Janicki

Okres Adwentu, szczególnie w bieżącym roku w Polsce, po niedawno odbytych wyborach, jest wielkim przypomnieniem, jak ogromną wartość ma dla nas czas oczekiwania na wielkie zmiany w naszym kraju, o które modliliśmy się przez kilka minionych lat.

Sesja Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Szczecinie

Ks. Andrzej Supłat

„Wiara w sytuacji globalizmu. 1050 lat od Chrztu Polski” – pod takim hasłem odbyło się 14 listopada pierwsze z trzech zaplanowanych w roku akademickim 2015/16 spotkań Polskiego Towarzystwa Teologicznego w sekcji szczecińskiej.

Zaufałam bezgranicznie Maryi

Bogdan Nowak

Moja mama pochodzi z podolskiego Sidorowa, a tato ze Słobudki Muszkatowskiej z ziemi tarnopolskiej – wspomina p. Izabela Trejgis ze Stargardu Szczecińskiego.

Rzecz o Litanii Loretańskiej (1)

Ks. Andrzej Supłat

Wbrew pozorom litania nie powstała wcale w Loreto, słynnym włoskim sanktuarium szczycącym się posiadaniem trzech ścian domu Maryi z Nazaretu. Początki tej modlitwy sięgają chrześcijańskiego Wschodu.

Edycja toruńska

Bramy Miłosierdzia w diecezji toruńskiej

+ Andrzej Suski, Biskup Toruński

13 grudnia bp Andrzej Suski dokona uroczystego otwarcia drzwi jubileuszowych – Bramy Miłosierdzia w katedrze Świętych Janów w Toruniu.

Nowy (K)Rok z Jezusem

Marianna Mucha i Daria Neumann

Z ks. dr. Arturem Szymczykiem, koordynatorem ŚDM rejonu toruńskiego, o przygotowaniach do ŚDM i peregrynacji symboli ŚDM w diecezji toruńskiej rozmawiają Marianna Mucha i Daria Neumann.

Radio Maryja ma już 24 lata

Ks. Wojciech Miszewski

8 grudnia 1991 r. na falach eteru po raz pierwszy usłyszano Radio Maryja. Założeniem dyrektora rozgłośni o. dr. Tadeusza Rydzyka było, by jej filary stanowiły: modlitwa, katecheza i kontakt ze słuchaczami.

Edycja warszawska

Modlitwa najważniejsza

Milena Kindziuk, redaktor prowadzący

Jako znaczący należy uznać fakt, że rozpoczęcie obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski i ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia zbiegły się z zawiezieniem do Watykanu przez kard. Kazimierza Nycza „Positio” Prymasa Wyszyńskiego.

Jubileusz rozpoczęty

wd

Mszą św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza zainaugurowano jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Mszę św. koncelebrowali duchowni uczestniczący w pielgrzymce do warszawskiej archikatedry.

Potrzebne, jak powietrze

Artur Stelmasiak

Z ks. inf. Janem Sikorskim rozmawia Artur Stelmasiak.

Grójec Mikołajów ma wielu

Artur Stelmasiak

Choinka ze specjalnymi aniołkami, adopcja dziadka i mikołajkowa akcja oddawania krwi – to tylko niektóre z inicjatyw w parafii św. Mikołaja w Grójcu.

Maksymilian na scenie

Wojciech Dudkiewicz

Jak napisać artykuł o epizodzie z życia św. Maksymiliana Kolbego – budowie klasztoru w Nagasaki w Japonii, który w cudowny sposób ocalał z ataku atomowego?

Edycja wrocławska

Zanurzyć się w Bożym Miłosierdziu

Magdalena Lewandowska

Na zakończenie starego i rozpoczęcie nowego Roku Liturgicznego, w dniach 28 i 29 listopada, odbywały się we Wrocławiu archidiecezjalne rekolekcje ewangelizacyjne „I wylewa na nich swoje miłosierdzie”.

To Teatr czy teatr?

Lilianna Sicińska

Gwałt i zgorszenie. Takie słowa przychodzą mi na myśl, kiedy czytam i rozmawiam o najnowszym spektaklu Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Spojrzeć na innych oczami Boga

Magdalena Lewandowska

O rozpoczynającym się Roku Świętym Miłosierdzia, Bogu, który wyciąga do nas ręce, odkrywaniu na nowo uczynków miłosierdzia względem ciała i względem duszy z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, rozmawia Magdalena Lewandowska.

Edycja zamojsko-lubaczowska

O chlebie dającym życie wieczne

Bp Marian Rojek

Chleb jest podarunkiem dającym życie, a w czasie Mszy św. staje się prezentem dla nas od samego Boga. To Boży Baranek dzieli się z nami tak jak smaczny i dobry chleb oraz zapewnia nam życie.

Jubileusz 30-lecia Orkiestry Dętej

Mariola Czapla

W 2015 r. przypada 30. rocznica działalności Orkiestry Dętej w Krasnobrodzie, dlatego 8 listopada o godz. 9 w sanktuarium maryjnym w Krasnobrodzie odbyły się uroczystości jubileuszowe.

Wierni bł. Karolinie

Ks. Sławomir Skowroński

W wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny.obchodzone w kalendarzu liturgicznym 18 listopada, to wyjątkowy dzień – upamiętniający – jej narodziny dla nieba. Dzień, o którym w sposób szczególny pamiętają młodzi zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, gdyż bł. Karolina jest ich patronką.

Maryja – Matka Łaski

Ks. Krzysztof Hawro

Jest taki czas w roku, kiedy życie zwalnia tempa. Bardziej niż kiedykolwiek wybrzmiewa ludzkie oczekiwanie. Oczekiwanie na kogo lub na co? Na Boga, który przychodzi pod postacią Dzieciątka.

Edycja zielonogórsko-gorzowska

Do dzieła!

Edyta Hartman

Przeczytałam gdzieś zdanie, że obecnie problemem Kościoła, także w naszej ojczyźnie, jest nawracanie ochrzczonych, którzy odrzucili więź z Bogiem. A świątynie często są pełne wypalonych, pustych w środku ludzi.

Bóg zna owoce

Kamil Krasowski

Zakończyła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji. 28 listopada w Szprotawie odbyły się procesja i uroczysta Msza św., którym przewodniczył bp Stefan Regmunt.

Nasz nowy Pasterz

Ks. Adrian Put

Gdy 23 listopada Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła, że bp Tadeusz Lityński będzie nowym biskupem zielonogórsko-gorzowskim, kapłani, osoby konsekrowane i świeccy przyjęli to z wielką radością.

Chcesz być superbohaterem? Masz szansę!

Katarzyna Jaskólska

W życiu rzadko kiedy jest tak, że trudna sytuacja nagle się odmieni, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dlatego lepiej jest nauczyć się wygrywać, pomimo niesprzyjających okoliczności. W tym właśnie pomaga Akademia Przyszłości.

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem