Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Wigilia – uczta miłości

Niedziela Ogólnopolska 51/2015, str. 4

[ TEMATY ]

wigilia

Bożena Sztajner/Niedziela

Wigilia. Jakże ważny to wieczór dla Polaków, którzy spotykają się przy wieczerzy pośród swoich najbliższych. Przed pójściem na Pasterkę zasiadają przy stole nakrytym białym obrusem i dzielą się ze sobą opłatkiem oraz dobrym słowem, a potem spożywają uroczysty, choć postny posiłek. Później śpiewają kolędy i cieszą się świętami, patrząc na siebie nawzajem wzrokiem przenikniętym Bożą miłością. Wigilijnej wieczerzy towarzyszy dodatkowe miejsce i nakrycie dla nieoczekiwanego gościa, który mógłby w tym czasie zawitać do naszego domu, jak Jezus, w poszukiwaniu gospody. Myślę, że byłoby dobrze, gdyby mogło się znaleźć w naszych domach jeszcze jedno takie miejsce – dla tych, którym w życiu coś zawdzięczamy, a o których dzień ten powinien nam przypominać. Oczywiście, wszystko dzieje się z woli Bożej, więc to Bogu przede wszystkim powinniśmy być wdzięczni, niemniej jednak to dobro przychodzi przez konkretne ręce.

Temat wdzięczności należy do spraw bardzo istotnych w życiu wielu. Są tacy, którzy wiedzą, że wdzięczność nie należy do repertuaru niektórych ludzi. Z drugiej strony każdy, kto komuś robi coś dobrego, powinien czynić to bezinteresownie. Wielu bowiem, którzy czegoś się spodziewają od obdarowanego, po prostu doznaje zawodu. A więc: czyń dobrze, i to bezinteresownie. Nagrody spodziewaj się od Boga. Tak jest najlepiej.

Z różnych przekazów medialnych wiemy, że wielu ludzi czuje się skrzywdzonymi przez fakt takiej niewdzięczności – czasem dzieje się tak i w kochającej się wcześniej rodzinie. Po prostu mamy do czynienia z małymi ludźmi. A mały człowiek działa podstępnie, robi na złość i wypowiada się w sposób przewrotny, wyciąga wszystkie wiadome mu wady i niedociągnięcia, by czynić z nich kamienie, którymi można obrzucić swojego darczyńcę.

Reklama

To są ważne refleksje przed Wigilią. Zastanówmy się, czy są w naszym otoczeniu ludzie, którym wiele zawdzięczamy i którym, zwłaszcza przy takich świętach, jak Boże Narodzenie, należy się zwyczajne: dziękuję lub Bóg zapłać, a może także przepraszam...

Biały opłatek jest symbolem czystości serca, prawości intencji i niekłamanej miłości wobec naszych bliźnich. Wigilia to uczta miłości, a miłość obliguje do wdzięczności. W wigilijnych życzeniach nie może więc brakować słowa: dziękuję – wobec wszystkich, którzy znaleźli się na drodze naszego życia.

2015-12-15 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adama i Ewy - pierwszych rodziców

[ TEMATY ]

wigilia

pl.wikipedia.org

Grzech pierworodny, Tintoretto

Grzech pierworodny, Tintoretto

Wieczorna Wigilia rozpoczynająca Boże Narodzenie nie jest jedynym powodem do świętowania w dniu 24 grudnia. Tego dnia wspominamy Adama i Ewę - prarodziców wszystkich ludzi. Adam jest pierwszym człowiekiem stworzonym przez Boga. Kobieta, później dowiadujemy się o jej imieniu Ewa, jest towarzyszką życia Adama - mężczyzny. Oboje pochodzą od Boga, są zatem równi godnością, przewyższającą inne istoty żywe.

Wedle biblijnego opisu pierwsi rodzice byli obdarzeni darem nieśmiertelności i szczególnej bliskości z Bogiem. Jednak w wyniku nieposłuszeństwa stan pierwotnej harmonii został zburzony. Adam i Ewa zaczęli podlegać cierpieniu i innym niedoskonałościom ludzkiej natury, zniekształconej przez grzech. Mieli 3 synów: Kaina, Abla i Seta. Adam miał żyć 930 lat.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję