Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Beatyfikacja i dziękczynienie w Peru

Niedziela bielsko-żywiecka 51/2015, str. 2

[ TEMATY ]

beatyfikacja

BB

Stadion w Chimbote. S. Bonawentura razem z najbliższą rodziną bł. o. Michała Tomaszka

Stadion w Chimbote. S. Bonawentura razem
z najbliższą rodziną bł. o. Michała Tomaszka

Uroczystości beatyfikacyjne oraz dziękczynne nabożeństwa za pierwszych polskich misjonarzy męczenników oraz włoskiego kapłana odbyły się w Peru 5 i 6 grudnia. Wziął w nich udział także bielsko-żywiecki ordynariusz bp Roman Pindel, rodzina bł. o. Michała Tomaszka oraz grupy pielgrzymów wraz z kapłanami z naszej diecezji.

Mszy św. beatyfikacyjnej na stadionie w Chimbote przewodniczył kard. Angelo Amato. W imieniu papieża Franciszka włoski purpurat odczytał formułę kanonizacyjną włączającą męczenników w poczet błogosławionych Kościoła. W homilii podkreślił, że językiem trzech męczenników był język miłości. Przywołał także ich misjonarską posługę oraz niełatwe polityczne i społeczne tło ich pracy na misjach. – Co mówią nam męczennicy dzisiaj? Pierwsze to przesłanie wiary, bo misjonarze pokonali liczne trudności podczas swojej misji na ziemi peruwiańskiej – stwierdził kard. Amato. – Drugie przesłanie to przesłanie miłości, bo to właśnie miłość sprawiła, że stali się misjonarzami, pomagali potrzebującym i chorym, podczas epidemii cholery ci dwaj franciszkanie zgłosili się do pomocy, aby odwozić chorych do szpitali, pomagali mieszkańcom wsi podczas suszy – przypomniał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. – Trzecie przesłanie to przesłanie wierności chrześcijaństwu, bo misjonarze przybyli do Peru, aby służyć dzieciom Bożym wszystkimi siłami – podkreślił.

Reklama

Msza św. sprawowana na stadionie w Chimbote zgromadziła ok. 20 tys. wiernych. Wśród uczestników Liturgii była także s. Bonawentura Barcik, serafitka pracująca na misjach w boliwijskim Santa Cruz de la Sierra. – Jestem wdzięczna Bogu, że mogłam uczestniczyć w tych uroczystościach. Także pochodzę z Łękawicy, a teraz jestem misjonarką w Boliwii. To niezwykle doświadczenie świętości, męczeństwa o. Michała, świadectwa życia, które otarło się również o moje życie, jawi się przede mną jako zadanie, aby żyć w pełni, świadomie i na całego oddać się w ręce Boga – tłumaczy s. Bonawentura. – Nie tęsknię za męczeństwem, ale życie z jego trudami, pytaniami, doświadczeniami wymaga jakiejś walki, zmagania się i trudu. Męczennicy z Peru uczą nadziei w takich sytuacjach – dodaje siostra pracująca w jednym z domów dziecka w Santa Cruz de la Sierra. Serafitka przywołuje swoje wspomnienia z Łękawicy związane z bł. o. Michałem Tomaszkiem. – Pamiętam prymicyjną Mszę św. w starym kościele oraz pożegnalną przed jego wyjazdem na misje do Peru. Widzę go jak dziś: wysoki, szczupły, w szarym habicie, jak stoi przed plebanią oparty o barierkę. Miałam wtedy 12 lat. Zastanawiałam się wówczas o czym może myśleć taki ojciec przed wyjazdem na koniec świata. Bo w oczach dziecka Ameryka Południowa była na końcu świata. Teraz sama pracuję na misjach w Boliwii i cieszę się, że mogłam uczestniczyć w beatyfikacji mojego rodaka – wspomina s. Bonawentura Barcik.

6 grudnia odbyły się dziękczynne uroczystości w miejscu męczeńskiej śmierci polskich misjonarzy. Mszy św. przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Peru razem z biskupami z Polski: abp. Stanisławem Gądeckim, bp. Tadeuszem Pieronkiem, bp. Roman Pindlem i bp. Andrzejem Jeżem. Obecni byli także misjonarze z Boliwii, Peru i Paragwaju oraz wierni i kapłani z Polski.

W Pariacoto w okolicznościowym słowie bp Roman Pindel przypomniał, że Polska jest żyzną ziemią męczenników, a misjonarze zamordowani w Peru wpisują się także w tę rzeczywistość.

Podobne dziękczynne nabożeństwa z udziałem polskich pielgrzymów odbyły się w stolicy Peru, Limie.

2015-12-16 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego wymodlona też na Jasnej Górze

Zbliżająca się beatyfikacja Prymasa Stefana Wyszyńskiego wymodlona została też na Jasnej Górze. W Sanktuarium od ponad 30 lat w nocy z 27 na 28 dzień każdego miesiąca w Kaplicy Matki Bożej zanoszona jest modlitwa o rychłe wyniesienie na ołtarze Prymasa, „który wszystko postawił na Maryję”. - Jego beatyfikacja jest nam bardzo potrzebna - podkreśla jasnogórski przeor, wyrażając wielką radość z faktu zakończenia procesu.

- Pierwsze co pojawia się w sercu, to wdzięczność Panu Bogu za to, że dał nam świętego, który przez swoje związki z Matką Bożą pokazywał nam, jak mamy iść do Tej, która tu na Jasnej Górze króluje - powiedział o. Marian Waligóra. Podkreślił, że „w czasie zamętu, zmagań, które przeżywa Kościół nie tylko w Polsce, ale i w świecie, w Europie szczególnie, trzeba wracać do wielkich przewodników, filarów Kościoła, którzy prowadzą nas do Chrystusa przez Maryję”. Jasnogórski przeor zauważył, że beatyfikacja ks. Prymasa jest „przypomnieniem, dla nas Polaków, żebyśmy docenili to czym jest dla nas Kościół w naszej Ojczyźnie i czym są też wartości patriotyczne, narodowe, tak mocno wpisane w historię Jasnej Góry”.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję