Reklama

Niedziela Kielecka

Więcej niż schola

Niedziela kielecka 2/2016, str. 1, 7

[ TEMATY ]

zespół

Archiwum scholi

Schola „Albertowe Słoneczka” od kilku lat co niedziela w kościele św. Brata Alberta w Busku-Zdroju radosnym śpiewem uwielbia Boga, pomagając wszystkim w modlitwie i przeżyciu Mszy św. W okresie bożonarodzeniowym wystąpią z koncertem kolęd, czerpiąc inspirację muzyczne ze starego i nowego skarbca.

– Bardzo lubię ich ekspresję muzyczną. Śpiewają z zaangażowaniem, które wypływa z ich spontanicznej radości i naturalności. I to jest najpiękniejsze – mówi opiekun scholi Beata Bitner-Sarna, na co dzień mama dwójki dzieci prowadząca pensjonat w Busku. Dwa lata temu przejęła opiekę nad zespołem. – Poprzedni opiekun, Joanna Szir, spodziewała się dziecka, zauważyłam, że jest potrzebna pomoc i zdecydowałam się, że poprowadzę zespół – opowiada o początkach. W czasie studiów w Krakowie była animatorem służby liturgicznej na Papieskiej Akademii Teologicznej, teraz mogła wykorzystać swoją wiedzę dla dobra parafii.

Reklama

– Podczas Mszy św. ciężko jest rozśpiewać ludzi, dlatego wykorzystujemy różnorodny repertuar pieśni inspirowanych kręgiem Odnowy w Duchu Świętym, Oazą, Taizé oraz tradycyjnymi pieśniami – mówi. Oprawę instrumentalną tworzą trzy gitary oraz keyboard. W tle usłyszeć można bongosy, trójkąt, cymbałki, marakasy. Scholę tworzą dzieci od szkoły podstawowej po młodzież z technikum i liceum.

Schola występuje nie tylko w parafii. Niedawno zespół prezentował się na Turnieju Piosenki Poetyckiej w Busku-Zdroju w utworze „Dla duszy gram” Andrzeja Poniedzielskiego. W 2013 r. zdobył na tym turnieju nagrodę. Nagrodzono go również podczas Festiwalu Piosenki Religijnej. Od trzech lat dzieci biorą udział w buskich warsztatach gospel. Spotkanie z wybitnymi zagranicznymi muzykami, szkolenia są dla nich cennym doświadczeniem i inspiracją, ubogacają ich kulturę śpiewu, dają możliwość nauki i wykorzystania języka angielskiego.

Występ finałowy scholi zawsze przychodzi zobaczyć proboszcz ks. Marek Podyma, dopingując artystów. – Nic dziwnego, że w takim klimacie dorastają talenty muzyczne. Dla mnie, jako opiekuna, wielką radością jest to, że dzieci mogą tutaj odkryć swoje talenty, aż sześcioro dzieci poszło do szkół muzycznych. Wiem, że ta praca biegnie gdzieś dalej i przynosi owoce – mówi pani Beata. Schola powiększa się. Jeszcze dwa lata temu było osiemnaścioro dzieci, dziś jest ich dwadzieścia siedem.

Reklama

Obecność i pracę dzieci i młodzieży docenia zarówno parafia, jak i władze miasta. Z grantów unijnych specjalne wyjazdy, będące spotkaniem ze sztuką, organizował Marek Bębenek. W teatrze w Warszawie zobaczyli „Aidę” i „Królową Śniegu”. Parafia z Księdzem Proboszczem co roku zabiera „Albertowe Słoneczka” i służbę liturgiczną na zimowy wypoczynek. Dla wielu dzieci są to piękne przeżycia, które zostają im w pamięci. Niektóre z nich nie miałyby możliwości wyjazdu podczas ferii.

Opiekun Beata Bitner-Sarna docenia pomoc innych, aby schola mogła się rozwijać. Pan Janek co niedzielę opiekuje się sprzętem, ktoś wcześniej włącza ogrzewanie, by piątkowe próby śpiewu odbywały się w ciepłym pomieszczeniu. Zespół ma też zapewnioną opiekę duszpasterską. Mszę św. sprawuje dla nich wikariusz ks. Adam Ślósarek. I tak tworzy się wspólne dobro ku radości całej buskiej parafii.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40-lecie zespołu "Podgórzanie"

[ TEMATY ]

zespół

Danuta Wołosecka

Założony w 1976 r. jako zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich, którego trzon stanowili mieszkańcy wsi Kamień i Mroczkowice (dzieli ich tylko rzeka Kwisa) w gminie Mirsk w powiecie lwóweckim. Celem zespołu było i jest upowszechnianie, kultywowanie i propagowanie kultury i obrzędów ludowych.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję