Reklama

Niedziela Kielecka

Święta Rodzina mobilizuje Radomice

Parafii Radomice patronuje Święta Rodzina, której święto było obchodzone w Kościele 27 grudnia – w Radomicach był to odpust parafialny. Święta Rodzina w radomickim kościele jest wyobrażona w formie płaskorzeźby w ołtarzu głównym, odnajdziemy ją także w obrazie. Podświetlany w okresie świątecznym napis nad głównym wejściem również przypomina wezwanie kościoła w Radomicach oraz zachęca do refleksji nad kondycją parafialnych rodzin

Niedziela kielecka 2/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

odpust

TD

Ołtarz główny w Radomicach

Ołtarz główny w Radomicach

Dlaczego akurat takie – bardzo niespotykane, jeśli nie jedyne w diecezji kieleckiej, wezwanie kościoła? Być może odpowiedzią jest zapis w Kronice parafialnej: „Kiedy już wszystko było na dobrej drodze, w uroczystość Świętej Rodziny, 30 grudnia 1984 r., ks. bp Mieczysław Jaworski poświęcił plac pod budowę kaplicy na Chudej Górze. I wtedy się zaczęło…” – pisze twórca parafii ks. Józef Wójcik, szeroko relacjonując trudne początki w trudnych latach 80., perypetie z pozwoleniami, urzędowe przepychanki, restrykcje, ale i ogromny zapał ludzi, którzy chcieli mieś swoją parafię, swój kościół. Tamte czasy dokumentują czarno-białe zdjęcia.

Zawierzają Najświętszej Rodzinie

Rokrocznie odpust parafialny jest obchodzony w pierwszą niedzielę po świętach Bożego Narodzenia, z uroczystą Sumą o godz. 12, i – jeśli pogoda pozwoli – z procesją eucharystyczną wokół kościoła. Jest czytany List Episkopatu o Świętej Rodzinie. Parafianie odmawiają Litanię do Najświętszej Rodziny, modlitwę pt. „Poświęcenie się Świętej Rodzinie” oraz „Akt Zawierzenia Najświętszej Rodzinie”, w którym proszą m.in.: „Święta Rodzino, z wielką radością przychodzimy do Ciebie, aby prosić Cię o pomoc. Sami słabi jesteśmy i biedni. Nie liczymy też na nasze zasługi i dobre uczynki, ale wyłącznie na Twoją łaskawość i dobroć. Wierzymy, że ze szczególną miłością spojrzysz na naszą rodzinę i otoczysz ją przemożną opieką. Niech nasza rodzina katolicka, odnowiona według Rodziny Nazaretańskiej, stanie się Świątynią Bożą, w której każdy znajdzie pokój w udrękach, schronienie w zawodach, podporę w upadkach i nadzieję w zwątpieniach”.

Reklama

Ten dzień jest też okazją do jubileuszy rodzinnych i małżeńskich. Ks. proboszcz Henryk Gawroński zauważa, że ludzie „rodzinnie” uczestniczą we Mszach świętych, w parafii jest „dużo szlachetnych rodzin”, a ok. 70 proc. mieszkańców regularnie chodzi do kościoła. Na roratach o 6 rano bywa 50 osób, na Różańcu ponad 100 – parafia liczy ok. 1300 osób – co jest m.in. owocem rodzinnego stylu życia. Nie ma też rozwodów, choć coraz częściej bywają pary mieszkające ze sobą bez ślubu.

Święta Rodzina w świętokrzyskim pejzażu

Wnękę ołtarzową w kościele w Radomicach wypełnia panoramiczna płaskorzeźba wykonana w drewnie lipowym przez kieleckiego rzeźbiarza Władysława Trzpiota, jako – i tu ciekawostka – wotum za dobrą żonę, kobietę pochodzącą z tej parafii (i spoczywającą już na cmentarzu obok kościoła).

Płaskorzeźba to szeroka scena figuralna otaczająca centralnie ustawiony krzyż. Wszystkie przedstawione postacie, m.in. Apostołowie i Święta Rodzina, łączą się z elementami lokalnymi – Górami Świętokrzyskimi, ich historią, legendami, sanktuarium na Świętym Krzyżu. Ponieważ ołtarz pojawił się w kościele podczas obecności Jana Pawła II w Masłowie, odnajdziemy na nim także motto: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Władysław Trzpiot jest także autorem stacji drogi krzyżowej. Świętą Rodzinę mamy także na obrazie w bocznej nawie – to dar od wiernej czcicielki Rodziny z Nazaretu. W kościele znajduje się także ciekawa drewniana chrzcielnica (autorstwa Władysława Trzpiota) i drewniany krzyż (wyrzeźbił go Stanisław Porzucek) oraz ławki z jesionu, mające swoją lokalną historię – zostały wykonane z drzew wyrosłych na cmentarzu w Lisowie, gdzie spoczywają przodkowie parafian z Radomic.

Zbudowana od podstaw

Reklama

Parafia Radomice została wydzielona z obszaru parafii Lisów, ale zanim do tego doszło, w połowie lat 80. utworzono tutaj ośrodek katechetyczny z kaplicą dojazdową, wznoszony pod kierunkiem ks. Józefa Wójcika. Obecny proboszcz ks. Henryk Gawroński posługuje w Radomicach 27 lat.

15 lutego 1991 r. parafia została erygowana przez bp. Stanisława Szymeckiego. Budynek świątyni był już z grubsza gotowy, ale należało wyposażyć wnętrze, wybudować plebanię, pomyśleć o parafialnym cmentarzu (1990).

Równolegle budowano zakrystię, instalowano dodatkowe okna i ławki, kupowano naczynia liturgiczne – słowem wszystko to, co jest niezbędne dla sprawowania kultu. 18 lutego 2001 r., w 10. rocznicę erygowania parafii, bp Kazimierz Ryczan w asyście biskupów pomocniczych Mieczysława Jaworskiego i Mariana Florczyka poświęcił kościół w Radomicach.

Kościół jest położony na wzgórzu, ogrodzony, z ładnie utrzymanym otoczeniem. Wzdłuż nawy, ale na zewnątrz, ustawiony na trawniku, znajduje się pomnik św. Jana Pawła II; w planach parafii jest umieszczenie naprzeciw pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego. Przed kościołem – spory parking. Tuż pod dzwonnicą znajduje się kaplica przedpogrzebowa, z zamontowaną klimatyzacją.

Krzyż Pojednania

Lokalną osobliwość stanowi Krzyż Pojednania na cmentarzu parafialnym, postawiony w intencji polsko-niemiecko-rosyjskiego pojednania, zaprojektowany przez inż. Głowackiego. Jak głosi trójjęzyczna informacja na owalnych tablicach wspartych o krzyż, w styczniu 1945 r. na południe od Kielc, w okolicach Radomic, Chmielnika i Morawicy doszło do ciężkich walk. Wojska niemieckie wpadły w kocioł, ustawiony przez armię radziecką. Szacuje się, że zginęło wówczas ok. 30 tys. żołnierzy. „Niech ich śmierć napomina zawsze potomność do pojednania” – wzywa inskrypcja.

Obelisk został ufundowany kilkanaście lat temu przez byłych żołnierzy niemieckich. Przyjeżdżają tutaj raz do roku, kilkanaście osób z rodzinami, w pierwszą niedzielę września, i zawsze proszą o Mszę św., która jest sprawowana po polsku i po niemiecku.

Parafia dla każdego

Wierni z parafii mieszkają w Radomicach I, Radomicach II, Skrzelczycach i częściowo w Brudzowie. Więcej ludzi umiera niż się rodzi, ale parafia rośnie, bo przybywa ludzi z zewnątrz, chętnie kupujących działki budowlane, położone stosunkowo blisko Kielc. Jednak większość parafian to emeryci, renciści, bezrobotni. Pod koniec 2015 r. odnotowano 4 śluby, 8 chrztów i 14 pogrzebów.

Dla chętnych, oczekujących czegoś więcej niż niedzielna Msza św., jest szereg propozycji, m.in.: 10 kół różańcowych żeńskich i 1 męskie, koło biblijne, kółko misyjne, młodzieżowy chórek śpiewaczy, grupa lektorów. Przy kościele powstaje biblioteka, która zgromadziła już 1000 tytułów. Na terenie parafii działa Klub Wolnej Strefy, jest także Szkoła Podstawowa w Radomicach, prowadzona przez stowarzyszenie, z przedszkolem.

Drugi odpust w parafii przypada w uroczystość św. Antoniego – 13 czerwca.

* * *

Święta Rodzina z Nazaretu to Jezus, Maryja i Józef

Rodzina prowadziła skromne życie, pracując ciężko na codzienny chleb, uczęszczając na modlitwy w synagodze, wykonując obrzędy przypisane przez Prawo, obchodząc pobożnie nakazane święta. Zapewne zewnętrzne życie modlitewne Świętej Rodziny nie różniło się od życia praktykujących pobożnych Izraelitów w tamtej epoce.

Święta Rodzina żyła prosto, pokornie, ubogo, pracowicie, z miłością do tradycji kulturowych i religijnych swego narodu. Bóg w Świętej Rodzinie objawia, że zwyczajne życie codzienne jest tym miejscem, w którym On na każdego czeka.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończenie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

[ TEMATY ]

odpust

Br. Grzegorz Pruś CSsR

Dziewiąty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego to już koniec wydarzenia na ten rok. W tę niedzielę do Matki Bożej pielgrzymowali m. in.: członkowie Grup Modlitewnych Ojca Pio, ludzie pracy, pracujący za granicą, bezrobotni, przedsiębiorcy, pracodawcy. Przyjechali również swoimi pojazdami motocykliści. Msza Święta o godz. 11.00, sprawowana pod przewodnictwem ordynariusza diecezji tarnowskiej, JE ks. bpa Andrzeja Jeża, była transmitowana przez radio RDN.

Pierwsza Msza Święta odbyła się już o godz. 5.00. Głównym celebransem i kaznodzieją był o. Kazimierz Głaz CSsR. Akcentował on, że najwspanialszym dobrem, jakie Maryja przynosi, jest Jezus Chrystus. Powinniśmy prosić Maryję, byśmy poskromili popędy ciała i żyli według ducha. Słowa Pana Jezusa: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście…” spełniają się przed obrazem Matki Bożej Tuchowskiej. Powinniśmy być dumni z naszej wiary i nie wstydzić się jej. Powinniśmy dbać, by nasza wiara wzrastała. Maryja czeka byśmy nie tylko pielgrzymowali, ale także przyprowadzali tych, którzy są dla nas najcenniejszym skarbem. Trzeba kochać Matkę Najświętszą byśmy stawali się jej dziećmi, byśmy byli ludźmi pięknymi. Musimy dawać świadectwo naszą troską o drugiego, o wiarę. Powinniśmy żyć według ducha, bo kto żyje wg ciała, czeka go śmierć. Trwajmy więc mocno w naszej wierze i weźmy sobie do serca ten testament, który kieruje do nas Matka Najświętsza. A Ona mówi językiem Miłości. Publiczne wyznawanie wiary otwiera granice nie tylko do domu, ale do serca drugiego człowieka, do serca Niepokalanej. Na koniec kaznodzieja prosił słuchaczy, aby wzięli sobie od Matki Najświętszej bilet do nieba – bilet modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję