Reklama

Niedziela Legnicka

Wyśpiewali jubileusz

Życzenia, kwiaty, gratulacje i wyjątkowy koncert – tak Chór Górniczy z Lubina świętował 35-lecie swojego istnienia

Uroczysty koncert z okazji 35. rocznicy chóru odbył się kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia 2015 r. w kościele pw. św. Wojciecha w Lubinie. W świątyni zebrali się chórzyści, ich rodziny i przyjaciele, a także wielu zaproszonych gości, aby wspólnie świętować wyjątkowy jubileusz. Na koncert zostały zaproszone także inne zaprzyjaźnione chóry.

W rolach głównych

Wśród występujących był: Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, chór „Cantate Deo” ze Sławy, Chór Mieszany Instytutu Muzyki z Uniwersytetu Muzycznego w Zielonej Górze oraz chór „Octava” z Żagania. Koncert ubogacił śpiew solistów: Grażyny Flicińskiej-Panfil, Beaty Panfil, Niny Salamon oraz Jarosława Bodakowskiego. Całości towarzyszył zespół instrumentalny. Podczas koncertu można było usłyszeć, m.in.: hymn górniczy, „Magnificat”, „Pater noster”, „Ave Maria” i wiele innych znanych utworów polskich i zagranicznych kompozytorów. O tym, że się podobało, świadczyły gromkie brawa licznie zgromadzonej publiczności. Jak zgodnie podkreślają uczestnicy koncertu, śpiewy w towarzystwie zespołu instrumentalnego dodatkowo podkreśliły wyjątkową chwilę, co pozwoliło na dodatkowe wrażenia estetyczne i religijne.

Działalność chóru

Reklama

Górniczy Chór Męski przy O/ZG „Lubin” KGHM Polska Miedź SA powstał w 1980 r. Jak mówi jego dyrygent Krzysztof Kujawski: – Podstawowym kierunkiem działalności jest szerzenie kultury muzycznej w górniczym środowisku Zagłębia Miedziowego poprzez wykonywanie i propagowanie głównie polskich pieśni ludowych, patriotycznych, religijnych i górniczych. W repertuarze zespół posiada również inne pieśni z kręgu kultury europejskiej. I jak dalej podkreśla dyrygent chóru: – Zespół stale powiększa i doskonali swój liczący już kilkaset pozycji repertuar podczas prób, które odbywają się dwa razy w tygodniu.

Od 1985 r. opiekę nad zespołem przejął Zakład Górniczy „Lubin”. Na początku istnienia chór liczył 60 osób, aktualnie śpiewa w nim 50 chórzystów. W okresie 35-letniej działalności wpisał się trwale w krajobraz kulturalny Zagłębia Miedziowego, uczestnicząc w niemal wszystkich ważniejszych wydarzeniach związanych z uroczystościami państwowymi, regionalnymi, kościelnymi, górniczymi itp. W miarę możliwości bierze udział w festiwalach i konkursach pieśni chóralnej w kraju i za granicą. Wykonał ponad 1000 koncertów w kraju i ponad 150 za granicą, m.in.: w Austrii, Bułgarii, Ukrainie, Grecji, Włoszech czy Watykanie. Setki godzin przepracowanych na próbach zaowocowały wieloma sukcesami, o czym świadczą zdobywane nagrody i wyróżnienia. A jest ich wiele. Chór został odznaczony specjalnymi odznakami, m.in.: „Zasłużony dla LGOM”, „Zasłużony dla ziemi lubińskiej”, „Zasłużony dla Zakładów Górniczych «Lubin»” czy brązową i srebrną odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Warto dodać, że na początku minionego roku, tj. 8 lutego, również w kościele pw. św. Wojciecha, w ramach obchodzonego jubileuszu chór uczestniczył w dziękczynnej Mszy św. w intencji członków zespołu, opiekunów, rodzin i przyjaciół. Po Eucharystii wystąpił z uroczystym koncertem.

Chórzystom Górniczego Chóru Męskiego i jego dyrygentowi życzymy kolejnych pięknych jubileuszy.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebro to cenny kruszec

Niedziela częstochowska 22/2016, str. 4, 8

[ TEMATY ]

jubileusz

Edyta Hartman

Jubilaci, od lewej: ks. Wojciech Drobiec, ks. kan. Adam Zyzik, ks. prał. Eugeniusz Wieczorek, ks. kan. Piotr Mizera

Jubilaci, od lewej: ks. Wojciech Drobiec, ks. kan. Adam Zyzik,
ks. prał. Eugeniusz Wieczorek, ks. kan. Piotr Mizera

Dzień 16 maja na stałe jest wpisany w kalendarz uroczystości w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Częstochowie-Kiedrzynie. Nic dziwnego, wszak imieniny patrona zobowiązują. Nie inaczej było i w tym roku, choć tegoroczny odpust parafialny miał wyjątkowy przebieg ze względu na przypadające w 2016 r. 25-lecie kapłaństwa gospodarza parafii – ks. kan. Adama Zyzika, dziekana dekanatu pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję