Reklama

Niedziela Sandomierska

Chrzest, miłosierdzie i młodzi

Niedziela sandomierska 2/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

ks. Adam Stachowicz

Zakończenie jubileusz 800-lecia w Gawłuszowicach

Zakończenie jubileusz 800-lecia w Gawłuszowicach

Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) – te wydarzenia niewątpliwie będą nam towarzyszyć przez cały 2016 r. Ich inauguracja była ważnym wydarzeniem w zakończonym niedawno roku. Warto więc przypomnieć sobie bogactwo treści, jakie przyniósł zakończony właśnie rok kalendarzowy. Redakcja „Niedzieli Sandomierskiej” starała się pokazywać na swoich łamach wszystkie ważne i naszym zdaniem godne uwagi wydarzenia dla życia naszej diecezji.

Po pierwsze ŚDM

Rok 2015 rozpoczęliśmy od prezentacji projektów: Czuwania młodych, Strefa Modlitwy, „GPS – kierunek Kraków”, „Słowo na drogę” czy „Projekt L4”, adresowany do chorych prośbą o wsparcie modlitewne młodzieży. Towarzyszyliśmy liderom ŚDM w szkoleniach wolontariuszy (Sandomierz, Janów Lubelski i Radomyśl nad Sanem), czy szkoleniach medialnych „Zrozumieć media” w Sandomierzu, Stalowej Woli oraz Tarnobrzegu. I w końcu najważniejsze wydarzenie w tym temacie: pielgrzymka Krzyża ŚDM oraz kopii Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani po diecezji. Była to bardzo ważna forma duchowego przygotowania do spotkania w Krakowie. U nas Symbole wędrowały przez wszystkie dekanaty od 19 kwietnia do 2 maja.

Jubileusze

Reklama

Były te duże i okrągłe, jak chociażby 800 lat istnienia parafii Wielowieś czy Gawłuszowice oraz 200 lat kościoła w Raniżowie. Wszędzie staraliśmy się regularnie informować Czytelników o ważniejszych wydarzeniach w tych miejscowościach. Były też jubileusze mniej okrągłe, jak: 450 lat Zaklikowa czy 490 lat Staszowa. I te nieco mniejsze, ale nie mniej ważne, jak 20 lat stowarzyszenia Cudownego Medalika z uroczystościami w katedrze, czy 10 lecie tarnobrzeskiego Komicjom Legionu Maryi. Towarzyszyliśmy również małżonkom, którzy w różnych parafiach obchodzili złote i srebrne jubileusze.

Tematy numeru

Każdy numer naszej „Niedzieli Sandomierskiej” ma swój temat wiodący, zwany „tematem numeru”. Można z pewnością wyróżnić w tym względzie poruszane na naszych łamach w 2015 r. zagadnienia związane z sakramentem pokuty, działalnością Caritas, jak np. prezentacja świeżo odremontowanego ośrodka w Bojanowie, czy promocja projektu „Szlachetna Paczka”. Dużo miejsca poświęciliśmy też różnorakiej aktywności świeckich w Kościele. Zajmowaliśmy się też kwestiami społecznymi, jak np. uczczenie pamięci ofiar wypadków drogowych czy stanu wojennego. Pochylaliśmy się nad bohaterami walczącymi o niepodległość Polski. Staraliśmy się pomagać rolnikom, których dotknęła klęska suszy.

Były też tematy związane z rokiem liturgicznym: Pascha, Pierwsza Komunia św. oraz rozwój kultu Serca Jezusa. Nie można też było zapomnieć o trwających przygotowaniach do koronacji wizerunku Matki Bożej w Radomyślu nad Sanem.

Rodzina

Reklama

Dużo miejsca w ciągu całego roku poświęciliśmy rodzinie. W sprawach dotyczących wychowania oraz trwania we wspólnocie rozmawialiśmy z Małgorzatą i Adamem Michajłyszyn. Niewątpliwie największym wydarzeniem poświęconym rodzinom podczas tego roku był synod biskupów w Rzymie i światowe spotkanie Ojca Świętego Franciszka z rodzinami w Filadelfii.

Na naszym krajowym podwórku była to Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin oraz Doradców Życia Rodzinnego na Jasną Górę, której w tym roku przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W rozważaniu apelowym mówił: – Małżeństwo i rodzina są przecież – zgodnie z nauką św. Jana Pawła II – jednym z najcenniejszych dóbr ludzkości; przez nie idzie przyszłość świata i Kościoła.

Podczas homilii Pasterz diecezji podkreślał także znaczenie małżeństwa i rodziny, która jest wzorem wzajemnej miłości i jedności: – Rodzina jest prawdziwym arcydziełem Boga. Wy nim jesteście, drodzy małżonkowie, rodzice, dzieci, dziadkowie złączeni więzami pięknej miłości na wzór Chrystusa – Boskiego Oblubieńca i Kościoła – Jego oblubienicy. Wy ukazujecie to arcydzieło światu poprzez wzajemną miłość i wytrwałość w stawianiu czoła trudnościom. Jesteście źródłem wielorakiego dobra; przypominacie drzewo rodzące wspaniałe, dorodne owoce – mówił Ordynariusz Sandomierski.

By sakrament małżeństwa był szanowany, Grupy Modlitwy św. Ojca Pio podjęły modlitwę przebłagalną za znieważanie tego sakramentu, z prośbą o miłość miłosierną dla małżonków. Natomiast Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, w sandomierskim ośrodku „Quo Vadis” pochylał się nad tematyką „Komunikacji w małżeństwie”. Niewątpliwie ciekawe było też spotkanie naukowo-formacyjne środowisk prorodzinnych na temat troski prawnej i medycznej w sprawie ochrony życia ludzkiego. Jego mottem były słowa: „Życie – wartość najwyższa”. Wśród prelegentów znaleźli się: dr Krystyna Zając i prof. Bogdan Chazan. W troskę o rodzinę wpisuje się również często przez nas opisywany „Marsz dla życia i rodziny”.

Powołanie

Temat powołanych, kapłaństwa i życia konsekrowanego cyklicznie pojawiał się na łamach „Niedzieli Sandomierskiej”. Regularnie towarzyszymy uczestnikom dekanalnych pielgrzymek o powołania na Jasną Górę. Relacjonowaliśmy przebieg święceń diakońskich i kapłańskich oraz przekazywania posług w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Niewątpliwie ważnym zadaniem Kościoła jest sprawa misji i tu też zauważyliśmy ks. Mateusza Kusztyba, którego Ksiądz Biskup posłał na pracę misyjną do Botswany.

W tym roku więcej niż zwykle miejsca poświęciliśmy świętowaniu Dni Życia Konsekrowanego. Wskazaliśmy chociażby statystyki: w naszej diecezji posługuje 10 męskich zgromadzeń zakonnych, prowadząc 12 placówek, w których pracuje blisko 80 zakonników. Jest też 21 żeńskich zgromadzeń zakonnych, prowadzących 48 domów, gdzie swoje powołanie realizuje blisko 400 sióstr. Bardzo ważne było też wejście kobiet w szeregi dziewic oraz wdów konsekrowanych, bo takiej uroczystości jeszcze w naszej diecezji nie było.

Na łamach „Niedzieli” żegnaliśmy również kapłanów posługujących w diecezji, którzy odeszli do Pana: ks. Stefan Wilk, ks. Henryk Smaroń, ks. Leonard Marianowski, ks. Stanisław Frączek, ks. Stanisław Misiak i ks. Józef Lisowski.

Imprezy cykliczne

Towarzyszyliśmy festiwalowym zmaganiom w przeglądzie „Eutrapelia”, spotkaniom Rodziny Szkół św. Jana Pawła II czy Kół Żywego Różańca w Ożarowie. Zamieściliśmy fotogalerią z Orszaku Trzech Króli, pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę, wakacyjnego wypoczynku, papieskiego rajdu rowerowego, czy Dni Młodzieży. Nie mogło zabraknąć też regularnego podglądania pracy grup młodzieżowych oraz dorosłych i śledzenia realizacji drogi formacyjnej.

Tradycyjnie pojawił się wakacyjny cykl, w którym zachęcaliśmy Czytelników do aktywnego i poznawczego spędzania lata. Tym razem prowadziliśmy szlakami historii czy śladami kard. Adama Kozłowieckiego. Nie mogło również zabraknąć odwołania się do osoby św. Jana Pawła II, i tak byliśmy w Pysznicy, Ostrowcu Świętokrzyskim, Stalowej Woli i Nowej Dębie. Mocniej przyglądaliśmy się także bieszczadzkim ośrodkom, a szczególnie często zaglądaliśmy do Olchowej.

Niewątpliwie dużo czasu poświęciliśmy także Liturgicznej Służbie Ołtarza. Relacjonowaliśmy rozgrywki na wszystkich szczeblach i w wielu kategoriach. Przy okazji przypominamy o sukcesie naszych ministrantów i lektorów z parafii św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opatowie, którzy na mistrzostwach w piłce halowej w Elblągu zajęli pierwsze miejsca w różnych kategoriach i przez to nasza diecezja zdominowała rozgrywki.

Różne, a ciekawe

W diecezji pojawiła się nowa inicjatywa, by na cmentarzach w miastach powiatowych powstawały Groby Dzieci Utraconych. Towarzyszyliśmy poświęceniu takich miejsc w Sandomierzu i Stalowej Woli. Jednocześnie pozostając w tematyce dzieci informowaliśmy, iż w sandomierskim Oknie Życia zostało pozostawione niemowlę, które natychmiast znalazło opiekę u sióstr zakonnych i zgodnie z procedurami trafiło najpierw do szpitala, a potem do procesu adopcyjnego.

Niewątpliwie ważnym wydarzeniem było podniesienie janowskiego kościoła św. Jana Chrzciciela do rangi kolegiaty i ustanowienia przy nim Janowskiej Kapituły Kolegiackiej.

Natomiast w Stalowej Woli czy w Przędzelu wierni mogą cieszyć się nową świątynią.

Pokazaliśmy również sylwetkę Andrzeja Stefanowicza, zakrystianina w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu-Zakrzowie, który swoją 25-letnią posługę pełni całkowicie bezinteresownie. W końcówce roku przyglądaliśmy się baczniej rozwojowi wspólnot Rycerzy Niepokalanej, oraz postępom w prowadzeniu procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościoły Jubileuszowe w Roku Miłosierdzia w diecezji bydgoskiej

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

wikipedia.org.pl

Katedra pw. św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy

Katedra pw. św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy

W związku z nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia i wskazaniami zawartymi w Bulli "Misericordiae Vultus" Papież Franciszek udzielił biskupom diecezjalnym przywileju, by mogli wyznaczyć kościoły, w których w Roku Jubileuszowym będą otwarte dla wiernych „Bramy Miłosierdzia".

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Nauka śpiewu na chwałę Pana

2021-09-21 09:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Ponad 70 osób przez trzy dni uczyło się poprawnego śpiewania utworów liturgicznych. W tym roku warsztaty prowadzili: Urszula Rogala, Piotr Pałka, Paweł Bębenek i Rafał Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję