Reklama

Książki

Przedsionek niebios w Krakowie

Niedawna prezentacja książki „W przedsionku niebios. Sztuka w Hiszpanii doby El Greca” na długo zapadnie w pamięć zebranym w Aula Magna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie. Sala niespodziewanie zapełniła się do ostatniego miejsca. Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia były Katedra Historii Sztuki Nowożytnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Wydawnictwo AA.

Książka stanowi pokłosie wykładów wygłoszonych w krakowskim Instytucie Cervantesa w roku 2014 dla upamiętnienia 400-lecia śmierci niezwykłego malarza – El Greca, „wciąż fascynującego zdolnością czynienia wiarygodnym tego, co niewiarygodne”. Nie byłoby tej publikacji, gdyby nie zaangażowanie i naukowa redakcja ks. prof. Andrzeja Witko.

Reklama

Na tę niecodzienną prezentację przybyli goście z całej Polski, ludzie ze świata kultury i nauki, m.in. prof. Irena Rolska – dyrektor Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i prof. Jan Wiktor Sienkiewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nie zabrakło także przedstawicieli krakowskiej Alma Mater wraz z prorektorem uczelni – ks. prof. Januszem Mastalskim na czele. Uroczystość rozpoczął kierownik katedry – ks. prof. Andrzej Witko, który powitał licznie zebranych gości. Następnie głos zabrał Andrzej Mardyła – dyrektor Wydawnictwa AA i wyraził uznanie dla wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej publikacji. Redaktor książki przedstawił z kolei krótką charakterystykę poszczególnych autorów. Wybrane fragmenty odczytał ks. dr Piotr Szweda MS. Na koniec głos zabrał prof. Juliusz Chrościcki z Warszawy, recenzent prezentowanej książki, który podkreślił, że ta naukowa praca rzuca nowe światło na wiele zagadnień i wyznacza nowe kierunki badań nad historią sztuki. Książka została zgłoszona jako ministerialny podręcznik dla wszystkich humanistów.

Prezentowana publikacja zawiera sześć tekstów wybitnych historyków sztuki z Hiszpanii i z Polski. Autorem przedmowy jest prof. Benito Navarrete Prieto. Pierwszy tekst – prof. Fernanda Maríasa Franco, członka Królewskiej Akademii Historii, czołowego specjalisty zajmującego się historią sztuki nowożytnej w Hiszpanii, nosi tytuł „El Greco 2014: Poprzez pożółkłe werniksy czy nowym spojrzeniem?”. Autorem drugiego artykułu – pt. „El Greco i jego tajemnice” jest ks. prof. Andrzej Witko. Prof. Rosario Camacho Martínez, jedna z najwybitniejszych specjalistek w tej dziedzinie, przygotowała tekst pt.: „Architektura hiszpańska pomiędzy rokiem 1541 a 1614”. Kolejny artykuł – pt. „Rzeźba hiszpańska w czasach El Greca” przygotował prof. José Roda Peña, znawca rzeźby, specjalizujący się w epoce zarówno renesansu, jak i baroku. W książce zamieszczono także tekst pt. „Malarstwo w Hiszpanii w czasach El Greca”. Jego autorem jest ks. prof. Andrzej Witko. Ostatni artykuł to rzetelna analiza krytyczna, podejmująca temat znaczenia sztuki użytkowej w czasach Kreteńczyka, którą przeprowadził prof. Álvaro Recio Mir. Całości dopełnia chronologia, przygotowana przez ks. dr. Piotra Szwedę MS, składająca się z trzech części: wiadomości historycznych, faktów z życia El Greca oraz informacji z zakresu sztuki hiszpańskiej doby Theotokopulosa, a także starannie wykonany indeks osób.

Na uwagę zasługuje też okładka książki. Przedstawiony został na niej niepublikowany dotąd wizerunek Jezusa Chrystusa autorstwa El Greca, odkryty w niezwykłych okolicznościach w apartamentach prywatnych papieża Jana Pawła II przez ks. prof. Andrzeja Witko w 2003 r.

Bogato ilustrowana książka „W przedsionku niebios. Sztuka w Hiszpanii doby El Greca” to wartościowa i interesująca lektura nie tylko dla polskich odbiorców, ale też dla wszystkich hispanistów, a nawet dla czytelników hiszpańskich. Stanowi ona swoiste kompendium wiedzy na temat sztuki hiszpańskiej w czasach El Greca i nie może jej zabraknąć w naszych publicznych i domowych bibliotekach.

2016-01-13 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy wiara wydaje się krucha. Pomoc dla nieufnych, słabych i poszukujących

2020-09-15 12:24

[ TEMATY ]

książka

cierpienie

teologia

wdrodze.pl

Większość ludzi przynajmniej raz w życiu doświadcza kryzysu wiary. Stan taki może pojawić się samoistnie lub być skutkiem rozmaitych zdarzeń czy przeżyć. Jeśli Twoja wiara (właśnie teraz) wydaje Ci się krucha, chwiejna, lecz wciąż z jakiegoś powodu jest dla Ciebie ważna, sięgnij po książkę "Kiedy wiara wydaje się krucha"! Nowość Wydawnictwa "W drodze" ukazała się pod patronatem medialnym "Niedzieli"

Scott Hurd dobrze zna pytania i wątpliwości wierzącego człowieka. W kompetentny i mądry sposób inspiruje, zachęca i mobilizuje do podjęcia wysiłku ponownego zaakceptowania Bożego daru, jakim jest wiara.

Książka podzielona została na cztery części, w których znajduje się 39 krótkich rozdziałów. Stanowią one konkretne porady, które pokazują jak nasze życie splecione jest nierozerwalnie z Bogiem. Od tej najważniejszej bliskości i otwartości na przyjęcie daru wiary zależy jakość i smak naszego życia. Jak pisze autor: Bóg z pewnością umie pisać prosto po krzywych liniach życia, jak głosi stare powiedzenie. I na szczęście Bóg umie poradzić sobie z krzywymi liniami, które czasem Mu ofiarowujemy, ponieważ zna nas lepiej niż my sami.

Czy doświadczasz kryzysu wiary? Jeśli tak, to co wówczas myślisz i robisz? Co osłabia, a co wzmacnia naszą wiarę? Czy święci też wątpili? Co zatem robić, aby Bóg nie znikał nam z centralnego pola widzenia? To tylko część pytań, na które odpowiada autor. Hurd uczy nowego spojrzenia na wiarę.

– Poczucie, że nasza wiara jest krucha, nie musi być czymś złym. Przeciwnie, zaakceptowanie słabości wiary jest dobrym krokiem w kierunku jej umocnienia. (...) Ta książka mówi o przyjmowaniu Bożej propozycji wiary. Będziemy wspólnie zgłębiać kwestię, czym jest wiara, a także zastanawiać się, w jaki sposób możemy otworzyć się na ten dar i zachowywać go w sercu. Będzie to wymagało wysiłku, to oczywiste. Ale przecież tak jest ze wszystkim, co wartościowe. Podejmując ten wysiłek, możemy wypowiedzieć szczerą modlitwę: »Wierzę, uzdrów mnie z mojej niewiary! – pisze R. Scott Hurd.

Więcej o książce: Zobacz

wdrodze.pl

CZYTAJ DALEJ

Nowy klip ks. Jakuba Bartczaka

2020-09-20 23:32

YT

Widzieliście już nowy teledysk ks. Jakuba Bartczaka? Dziś ukazał się na jego kanale YouTube.

Utwór "Więcej", ks. Jakub Bartczak wykonuje z Wiki Szarkowicz. Jest on zapowiedzią płyty #Siemodle, którego premiera 15 października. 


CZYTAJ DALEJ

ONZ świętuje swe 75-lecie

2020-09-21 20:57

wpolityce.pl

Pod hasłem „Przyszłość, jakiej chcemy, Organizacja Narodów Zjednoczonych, której potrzebujemy” obchodzą Narody Zjednoczone swoje 75-lecie. Jubileuszowa sesja ma uwypuklić m.in. rolę młodzieży i zapewnić, że ONZ pozostanie istotna dla przyszłych pokoleń.

Wystąpienia światowych przywódców w debacie generalnej na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych rozpoczną się we wtorek. Poniedziałek poświęcony jest głównie wirtualnemu spotkaniu, koncentrującemu się na wejściu ONZ w czwarte 25-lecie. Pośród mówców był prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że "tak jak 75 lat temu Polska walczyła o świat bez dominacji jednych państw nad drugimi, tak samo przez ostatnie 75 lat dąży do tego samego, aktywnie uczestnicząc w pracach Organizacji Narodów Zjednoczonych".

Otwierając jubileuszowe uroczystości przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego (ZO) Volkan Bozkir z Turcji deklarował zaangażowanie organizacji na rzecz multilateralizmu, w myśl pryncypiów Karty Narodów Zjednoczonych, zobowiązujących kraje świata do współpracy.

„Bez waszego stałego zaangażowania w multilateralizm nie byłoby nas dzisiaj tutaj” – oświadczył Bozkir, przemawiając w ogromnej sali do ograniczonej liczby delegatów w maseczkach, siedzących w dużej odległości od siebie.

„Multilateralizm nie jest opcją, ale koniecznością, ponieważ działamy lepiej i bardziej ekologicznie, aby stworzyć odporniejszy i sprawiedliwszy świat” - dodał.

Przewodniczący ZO nawoływał do wspólnych wysiłków i stałego zaangażowania państw członkowskich we współpracę w celu wzmocnienia koordynacji i globalnego zarządzania w imię obecnych i przyszłych pokoleń.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ze swej strony ocenił, że uniknięcie III wojny światowej było „wielkim osiągnięciem, z którego państwa członkowskie mogą być dumne". "Wszyscy muszą podjąć wysiłki, aby je zachować" - dodał.

„Nikt nie chce rządu światowego, ale musimy współpracować, aby poprawić zarządzanie światem. We wspólnym świecie potrzebujemy multilateralizmu, połączonego w sieć, w której rodzina ONZ, międzynarodowe instytucje finansowe, organizacje regionalne, bloki handlowe i inne podmioty współpracują ze sobą ściślej i skuteczniej” – postulował Guterres.

W jego opinii, niezbędny jest też integracyjny multilateralizm, oparty na społeczeństwie obywatelskim, miastach, przedsiębiorstwach, władzach lokalnych i coraz bardziej na młodych ludziach.

Zgromadzeni delegaci jednomyślnie przyjęli rezolucję, upamiętniającą 75. rocznicę Narodów Zjednoczonych, „zrodzonych z okropności II wojny światowej” w 1945 roku.

ONZ stwierdza na swej stronie internetowej, że "obchodzi 75. rocznicę powstania w czasie wielkich wstrząsów na świecie, połączonych z bezprecedensowym globalnym kryzysem zdrowotnym o poważnych skutkach gospodarczych i społecznych. (…) Czy wyjdziemy silniejsi i lepiej przygotowani do współpracy? A może nieufność i izolacja będą dalej rosnąć?”

Wyzwania jawią się na wielu frontach. Według Narodów Zjednoczonych pandemia koronawirusa podkreśliła potrzebę międzynarodowej współpracy w celu opracowania, wyprodukowania i dystrybucji szczepionki, aby skorzystały z tego wszystkie kraje, bogate i biedne.

Jak podkreśla „New York Times” kolejnym wyzwaniem dla organizacji są zmiany klimatyczne, powodujące destrukcję środowiska naturalnego, wynikającą z niezdolność ludzkości do spowolnienia ocieplania planety; inne dalekosiężne kwestie obejmują wzrost ubóstwa, korupcję w rządach, przemoc społeczną i bezrobocie; skalę problemów pogłębia nowa zimna wojna między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Przytaczając wyniki badań opinii społecznej, ONZ akcentuje, że zdaniem sześciu na 10 respondentów organizacja uczyniła świat lepszym. 74 proc. twierdzi, że jest niezbędna, aby skutecznie stawić czoła globalnym wyzwaniom. Ponad połowa uczestników ankiety wciąż jednak niewiele wie o ONZ i uważa ją za „oddaloną” od ich życia.

W poniedziałkowym programie zaplanowano też wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa, ale z niewyjaśnionych dotąd przyczyn do tego nie doszło. USA reprezentowała p.o. zastępczyni stałego przedstawiciela przy ONZ ambasador Cheritha Normana Chalet.

„Dla administracji Trumpa ta rocznica jest ważnym momentem, upamiętniającym liczne sukcesy Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale trzeba to uczynić z niezmąconym wzrokiem i odnowioną determinacją, aby zobaczyć, jak to ważne ciało spełnia swoje zamierzone cele” - powiedziała.

Jak dodała, 75. rocznica jest właściwą porą, aby zadawać pytania o mocne i słabe strony instytucji, badać i uczyć się na niepowodzeniach, a także świętować jej osiągnięcia.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję