Reklama

Niedziela Legnicka

Legnicki zabytek odzyskuje dawny blask

Niedziela legnicka 3/2016, str. 8

[ TEMATY ]

zabytki

Monika Łukaszów

Odnowione Mauzoleum Piastów Śląskich

Odnowione Mauzoleum Piastów Śląskich

Tuż przed zimą zakończył się remont jednego z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków Legnicy – Mauzoleum Piastów Śląskich w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Prace remontowe wykonywane były na zewnątrz zabytku. W ramach przeprowadzonych robót wymieniono dach, odnowiono elewację i witraże, a także zamontowano nowe rynny. Jak poinformował podczas konferencji prasowej o. Jan Janus OFMConv, proboszcz parafii, remont trwał przeszło pół roku i kosztował ponad 350 tys. zł. Pieniądze pochodziły głównie od parafian. Część funduszy przekazała także Fundacja Polska Miedź, Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Legnica oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak mówi Ojciec Franciszkanin, w przyszłości zaplanowane jest odnowienie fresków wewnątrz mauzoleum oraz oświetlenie zewnętrzne tego najstarszego zabytku w Legnicy. Planowana jest także wymiana instalacji elektrycznej w kościele oraz przygotowanie świątyni do malowania.

Warto wiedzieć, że w mauzoleum spoczywają szczątki książąt legnicko-brzeskich, w tym księcia Jerzego Wilhelma, na którym wygasła dynastia Piastów. Jak mówi Ksiądz Proboszcz, w ostatnich latach mauzoleum trochę stało się zapomniane. Jak zapewnia, ojcowie franciszkanie będą robić wszystko, aby świadomość posiadania takiego skarbu w Legnicy, w społeczeństwie naszego miasta, a szczególnie wśród młodych, była coraz większa. Bo obecnie, odwiedza je coraz mniej osób. Dodajmy, że mauzoleum jest dostępne dla zwiedzających przez cały tydzień. Szczegóły u ojców franciszkanów w parafii pw. św. Jana w Legnicy.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy kościół i kapłanów

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

renowacja

jubileusz

zabytki

jubileusz kapłaństwa

Stare Bielsko

RK

Uroczystości w Starym Bielsku. Na pierwszym planie jubilat

Uroczystości w Starym Bielsku. Na pierwszym planie jubilat

W Starym Bielsku dziękowano za zakończenie renowacji zabytkowej świątyni oraz za 80. rocznicę urodzin ks. prał. Antoniego Kulawika, wieloletniego proboszcza tej wspólnoty parafialnej.

Dziękczynną Mszę św. celebrowano 19 stycznia. Okolicznościowej liturgii przewodniczył bp Piotr Greger. – Kościół najbardziej się urzeczywistnia i objawia swoją obecność, kiedy wierni razem gromadzą się na sprawowaniu Eucharystii – mówił w kazaniu biskup. Chwilę później hierarcha nawiązał do definicji parafii jako wspólnoty eucharystycznej, którą w adhortacji „Christifideles laici” nakreślił św. Jan Paweł II. Aby skonkretyzować ten zapis, jak podkreślił kaznodzieja, muszą zostać spełnione dwa warunki: pierwszym jest przestrzeń (kościół, kaplica), a drugim, obecność kapłana. Niestety, co zauważył biskup, w wielu zsekularyzowanych krajach, mimo istnienia świątyń, Eucharystia nie jest odprawiana, gdyż nie ma powołań do stanu duchownego. – My, na szczęście, mamy kościół i kapłanów – spuentował kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Święto parafii w duchu św. Franciszka

2022-10-02 16:15

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem "Namysłowanie"

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem

Namysłów: Uroczysta Msza święta, błogosławieństwo zwierząt, festyn parafialny, wręczenie medali św. Franciszka - tak wyglądały obchody odpustu parafialnego w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary.

Tegoroczny odpust świętujemy w tym roku w niedzielę przed liturgicznym wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu oraz w dniu naszego patrona. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczył ks. Ireneusz Wołoszczuk, kapłan pochodzący z Namysłowa, a obecnie posługujący we Francji - mówi ks. Bartosz Barczyszyn, proboszcz parafii i dodaje: - Natomiast we wtorek wieczorną Mszę św. odprawi ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Na tej Eucharystii obecni będą także księża, którzy posługiwali w naszej parafii przez ostatnie 30 lat oraz kapłani pochodzący z naszej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję