Reklama

Niedziela Legnicka

Legnicki zabytek odzyskuje dawny blask

Niedziela legnicka 3/2016, str. 8

[ TEMATY ]

zabytki

Monika Łukaszów

Odnowione Mauzoleum Piastów Śląskich

Odnowione Mauzoleum Piastów Śląskich

Tuż przed zimą zakończył się remont jednego z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków Legnicy – Mauzoleum Piastów Śląskich w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Prace remontowe wykonywane były na zewnątrz zabytku. W ramach przeprowadzonych robót wymieniono dach, odnowiono elewację i witraże, a także zamontowano nowe rynny. Jak poinformował podczas konferencji prasowej o. Jan Janus OFMConv, proboszcz parafii, remont trwał przeszło pół roku i kosztował ponad 350 tys. zł. Pieniądze pochodziły głównie od parafian. Część funduszy przekazała także Fundacja Polska Miedź, Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Legnica oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak mówi Ojciec Franciszkanin, w przyszłości zaplanowane jest odnowienie fresków wewnątrz mauzoleum oraz oświetlenie zewnętrzne tego najstarszego zabytku w Legnicy. Planowana jest także wymiana instalacji elektrycznej w kościele oraz przygotowanie świątyni do malowania.

Warto wiedzieć, że w mauzoleum spoczywają szczątki książąt legnicko-brzeskich, w tym księcia Jerzego Wilhelma, na którym wygasła dynastia Piastów. Jak mówi Ksiądz Proboszcz, w ostatnich latach mauzoleum trochę stało się zapomniane. Jak zapewnia, ojcowie franciszkanie będą robić wszystko, aby świadomość posiadania takiego skarbu w Legnicy, w społeczeństwie naszego miasta, a szczególnie wśród młodych, była coraz większa. Bo obecnie, odwiedza je coraz mniej osób. Dodajmy, że mauzoleum jest dostępne dla zwiedzających przez cały tydzień. Szczegóły u ojców franciszkanów w parafii pw. św. Jana w Legnicy.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzealne rozmyślania o Adwencie

Niedziela podlaska 48/2016, str. 6

[ TEMATY ]

zabytki

adwent

muzeum

Ks. Zenon Czumaj

Opłatkownica z klasztoru Panien Benedyktynek w Drohiczynie

Opłatkownica z klasztoru Panien Benedyktynek
w Drohiczynie

Czy wizyta w muzeum zastąpi uczestnictwo w rekolekcjach adwentowych, dostarczając równie głębokich duchowych przeżyć? Z pewnością nie! Jednak spotkanie ze świadectwami wiary minionych pokoleń może być doskonałą dodatkową pomocą w przeżywaniu czasu oczekiwania na przyjście Pana. Takie „adwentowe” eksponaty znajdziemy w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję