Reklama

Niedziela Rzeszowska

Media katolickie w diecezji

Niedziela rzeszowska 4/2016, str. 1

[ TEMATY ]

media

Ks. Tomasz Nowak

Jak dotrzeć z Ewangelią do tych, którzy nie chodzą do kościoła? Młody ksiądz Franciszek Salezy już w XVI wieku co tydzień drukował swoje kazania dla protestanckich mieszkańców francuskiego Thonon. Gońcy roznosili je po domach i wieszali na płotach. Nie tylko z tego powodu Salezy został patronem dziennikarzy i redaktorów prasy katolickiej. 24 stycznia, w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka, wraca pytanie: W jaki sposób wykorzystywać nowe techniki do głoszenia Ewangelii?

Komunikacja i miłosierdzie

Sam Franciszek Salezy miał wielkie obawy przed wykorzystaniem druku. Obawiał się, że jego słowa bez wsparcia gestu, modulacji głosu i mimiki nie osiągną oczekiwanych rezultatów. Okazało się, że obawy były niepotrzebne. Miał wielki talent pisarski. Potrafił o trudnych tematach teologicznych pisać w sposób obrazowy, dosadny i przejrzysty. Jest autorem dzieł uznawanych za wybitne, m.in. „Kontrowersji” oraz „Traktatu o miłości Bożej”. Działalność Franciszka, nazywanego Doktorem Miłości, znakomicie koresponduje z hasłem tegorocznego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Papież Franciszek, nawiązując do Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, wybrał słowa: „Komunikacja i miłosierdzie”. W dniu wspomnienia św. Franciszka Ojciec Święty ogłosi orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będzie obchodzony w trzecią niedzielę września.

Kościół w sieci

W dobie zamykania papierowych wydań nawet znanych tytułów prasowych, coraz więcej wiadomości można znaleźć w sieci internetowej. Przyglądając się wykorzystaniu nowych technik medialnych w diecezji rzeszowskiej, można być umiarkowanym optymistą. Od blisko roku istnieje zupełnie nowa strona internetowa diecezji rzeszowskiej (www.diecezja.rzeszow.pl). Od września 2015 r. diecezja jest obecna na popularnym portalu społecznościowym (www.facebook.com/diecezjarzeszowska). Swoje strony internetowe posiada większość diecezjalnych instytucji, stowarzyszeń i ruchów. Popularne niegdyś gazetki parafialne coraz częściej są zastępowane przez strony internetowe. Ze względu na ogromne możliwości, jakie daje Internet, maksymalne ich wykorzystanie wydaje się wykraczać poza granice wyobraźni. Warto jednać pamiętać, że to tylko środek, medium, które, podobnie jak prasa, radio i telewizja, wymaga ogromnej ludzkiej pracy. Nikt jeszcze nie opracował programu, który samodzielnie wypełni wirtualne strony w sposób twórczy i ciekawy.

Reklama

Via i „Niedziela”

Nadal znaczącą rolę pełnią tradycyjne środki przekazu. Do głównych diecezjalnych mediów należy obecnie Katolickie Radio Via. Z zasięgiem wykraczającym poza granice diecezji rzeszowskiej jest słuchane przez kilkadziesiąt tysięcy odbiorów. Spory zasięg terytorialny ma również Telewizja Rzeszów, jednak programy Redakcji Katolickiej stanowią tylko niewielką część jej działalności. We wspomnienie św. Franciszka Salezego należy szczególnie zwrócić uwagę na „Niedzielę Rzeszowską”, gdyż w sensie ścisłym francuski duchowny jest patronem dziennikarzy prasowych. Co tydzień do każdej z 243 parafii diecezji rzeszowskiej trafia od kilku do kilkudziesięciu egzemplarzy tygodnika. Osobną grupę tytułów stanowi kwartalnik diecezji rzeszowskiej „Zwiastowanie” i rocznik naukowy „Resovia Sacra”.

Jakimi treściami wypełnić czas antenowy i łamy prasowe? Temat „Komunikacja i miłosierdzie” przypomina, że środki przekazu powinny służyć wzajemnemu zrozumieniu i pojednaniu. W czasach, gdy często media są miejscem eksponowania konfliktów, papież Franciszek chce skupić naszą uwagę na mocy słów, które budują pokój i jedność. Niezależnie od tematu podstawą zawsze będzie prawda.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Milczenie i słowo drogą ewangelizacji

Niedziela Ogólnopolska 38/2012, str. 15

[ TEMATY ]

media

BOŻENA SZTAJNER

Kiedy słowo i milczenie nawzajem się wykluczają, komunikacja ulega pogorszeniu, bo albo wprawia w stan pewnego oszołomienia, albo - przeciwnie - wywołuje chłód; kiedy natomiast milczenie i słowo wzajemnie się dopełniają, komunikacja nabiera wartości i znaczenia.
Milczenie jest integralną częścią komunikacji i nie istnieją bez niego słowa bogate w treść. W ciszy słyszymy i poznajemy lepiej samych siebie, rodzi się i pogłębia myśl, wyraźniej rozumiemy to, co chcemy powiedzieć, albo to, czego oczekujemy od innego człowieka, dokonujemy wyboru, jak się wyrazić. Milknąc, pozwalamy drugiej osobie mówić, wyrazić siebie, a sobie samym - na to, byśmy nie przywiązywali się bez odpowiedniej konfrontacji wyłącznie do własnych słów czy idei. W ten sposób tworzy się przestrzeń, w której dzięki słuchaniu się nawzajem możliwe jest nawiązanie pełniejszej relacji międzyludzkiej. W milczeniu np. zauważa się najbardziej autentyczne momenty komunikacji między osobami, które się kochają: gest, wyraz twarzy, ciało są znakami, które objawiają osobę. W milczeniu wyraża się radość, zmartwienie, cierpienie, które właśnie w nim znajdują szczególnie intensywną formę wyrazu. Tak więc z milczenia rodzi się komunikacja bardziej złożona, wymagająca wrażliwości i umiejętności słuchania, która jest wskaźnikiem głębi i charakteru więzi. Tam, gdzie jest dużo komunikatów i informacji, milczenie staje się niezbędne, by odróżnić to, co ważne, od tego, co zbędne lub marginalne. Głęboka refleksja pomaga nam odkryć, że istnieje związek między wydarzeniami, które na pierwszy rzut oka nie wydają się powiązane, oraz ocenić, przeanalizować wiadomości, a dzięki temu dzielić się opiniami przemyślanymi i wyważonymi i tworzyć autentyczną, wspólną wiedzę. Z tego względu konieczne jest tworzenie odpowiedniego środowiska, swoistego „ekosystemu”, w którym panowałaby równowaga między milczeniem, słowem, obrazem i dźwiękiem.

CZYTAJ DALEJ

Umiłowanie Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 4/2018, str. 9

[ TEMATY ]

błogosławiony

bł. Jerzy Matulewicz

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Jerzy Matulewicz

Bł. Jerzy Matulewicz

Przesadą byłoby twierdzenie, że w życiu miał wyjątkowo pod górkę, ale na pewno zgodne z prawdą jest, że nie było ono usłane różami. Wcześnie został osierocony. Później dotknęła go przewlekła choroba, która od młodości do końca życia mocno dawała mu się we znaki i utrudniała edukację, a potem pracę. Mimo to wyprzedził swoje czasy. W kwestii otwarcia na świat, które symbolizuje Sobór Watykański II, był w Kościele pionierem. Świadectwo o duchowym mistrzu – bł. abp. Jerzym Matulewiczu składa jedna z jego duchowych córek ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii

Jerzy Matulewicz urodził się 13 kwietnia 1871 r. we wsi Lugine, w pobliżu Mariampola, na Suwalszczyźnie. Gdy miał 3 lata, stracił ojca, a gdy miał 10 lat, umarła jego ukochana mama. Został pod opieką starszego brata Jana. Dzięki pomocy drugiego brata – Andrzeja Jerzy został przyjęty w 1883 r. do gimnazjum w Mariampolu. Codzienne wyprawy do odległego o 5 km Mariampola były bardzo uciążliwe. Zapadł na zdrowiu, dokuczała mu szczególnie rana na nodze. Były to początki nierozpoznanej gruźlicy kości, z której już nigdy się nie wyleczył.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję