Reklama

Z kontekstu wyrwano słowa przewodniczącego KEP

Liberalno-lewicowe media, by uwiarygodniać swoją narrację, gotowe są posłużyć się nawet manipulacją, przekręcaniem cytatów i podawaniem wyrwanych z kontekstu fragmentów wypowiedzi. Tak stało się ze słowami abp. Stanisława Gądeckiego – wypowiedź wyrwaną z kontekstu podała „Gazeta Wyborcza”, a za nią TVN. Odbiorca mediów otrzymał zafałszowany obraz. Metropolita Poznański nie oskarżył Polaków o nienawistny, „chory nacjonalizm”, co sugerowały te media. Sprostowanie zostało zamieszczone na oficjalnej stronie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Jak czytamy na stronie abpgadecki.pl , 22 stycznia 2016 r. odbyło się spotkanie abp. Stanisława Gądeckiego z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Dotyczyło ono problemów bezdomnych i uchodźców. Zaproszenie do Metropolity Poznańskiego wystosował Adam Bodnar. W rozmowie w Pałacu Działyńskich w Poznaniu udział wzięły osoby zaangażowane w pomoc potrzebującym.

Reklama

Pewien Syryjczyk zwrócił się do Księdza Arcybiskupa ze swoimi obawami o bezpieczeństwo w Polsce. Pochodzący z bliskowschodniego kraju człowiek czuje się zagrożony na ulicach Poznania. Atak na obcokrajowca Metropolita Poznański określił mianem „chorego nacjonalizmu” oraz „zagubienia tożsamości”.

Niestety, „Gazeta Wyborcza”, a za nią TVN wycięły fragment wypowiedzi Przewodniczącego KEP i z krytyki ataku na Syryjczyka, negatywnej opinii Księdza Arcybiskupa o jednym zdarzeniu, stworzyły niewypowiedzianą przez abp. Gądeckiego diagnozę sytuacji w Polsce. Co więcej, dziennikarz TVN upewniał się, czy „GW” dobrze rozumie wypowiedź. Mimo uzyskanej odpowiedzi zdanie Metropolity Poznańskiego zostało zaprezentowane w „Faktach” TVN jako apel Arcybiskupa.

omb

* * *

Sprostowanie rzecznika Kurii Metropolitalnej w Poznaniu

„Gazeta Wyborcza”, a za nią TVN zacytowały jedno wyrwane z kontekstu zdanie abp. Stanisława Gądeckiego: „W Polsce doszedł do głosu chory nacjonalizm, który uważa, że szacunek dla kraju wyraża się w nienawiści do obcych. To ludzie, którzy zagubili swoją tożsamość” (cyt. za: „Gazeta Wyborcza”, 23 stycznia 2016).

Reklama

Warto podkreślić, że:

1. Rzecznik Praw Obywatelskich, zapraszając przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na spotkanie, zaznaczył, iż odbędzie się ono bez udziału mediów – jego celem miała być pomoc bezdomnym i uchodźcom.

2. Cytowane przez media stwierdzenie było odpowiedzią abp. Gądeckiego na wypowiedź Syryjczyka, który żalił się, że nie czuje się bezpieczny na ulicach Poznania; abp Gądecki nie mówił, że mamy w Polsce do czynienia z chorym nacjonalizmem, ale że atak na obcokrajowca świadczy o chorym nacjonalizmie i zagubieniu tożsamości.

3. Podczas dyskusji abp Gądecki wyraźnie zaznaczył, że – jego zdaniem – Polacy nie są ksenofobiczni.

4. Na pytanie dziennikarza Pawła Płuski (TVN), czy „Gazeta Wyborcza” właściwie rozumie wypowiedź abp. Stanisława Gądeckiego, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu wyjaśnił, iż cytowane zdanie zostało wyrwane z kontekstu; mimo to w głównym wydaniu „Faktów” (23 stycznia 2016) przedstawiono je jako apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. dr hab. Maciej Szczepaniak, Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu

2016-01-27 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

[ TEMATY ]

ŚDM

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję