Reklama

Z kontekstu wyrwano słowa przewodniczącego KEP

Liberalno-lewicowe media, by uwiarygodniać swoją narrację, gotowe są posłużyć się nawet manipulacją, przekręcaniem cytatów i podawaniem wyrwanych z kontekstu fragmentów wypowiedzi. Tak stało się ze słowami abp. Stanisława Gądeckiego – wypowiedź wyrwaną z kontekstu podała „Gazeta Wyborcza”, a za nią TVN. Odbiorca mediów otrzymał zafałszowany obraz. Metropolita Poznański nie oskarżył Polaków o nienawistny, „chory nacjonalizm”, co sugerowały te media. Sprostowanie zostało zamieszczone na oficjalnej stronie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Jak czytamy na stronie abpgadecki.pl , 22 stycznia 2016 r. odbyło się spotkanie abp. Stanisława Gądeckiego z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Dotyczyło ono problemów bezdomnych i uchodźców. Zaproszenie do Metropolity Poznańskiego wystosował Adam Bodnar. W rozmowie w Pałacu Działyńskich w Poznaniu udział wzięły osoby zaangażowane w pomoc potrzebującym.

Pewien Syryjczyk zwrócił się do Księdza Arcybiskupa ze swoimi obawami o bezpieczeństwo w Polsce. Pochodzący z bliskowschodniego kraju człowiek czuje się zagrożony na ulicach Poznania. Atak na obcokrajowca Metropolita Poznański określił mianem „chorego nacjonalizmu” oraz „zagubienia tożsamości”.

Reklama

Niestety, „Gazeta Wyborcza”, a za nią TVN wycięły fragment wypowiedzi Przewodniczącego KEP i z krytyki ataku na Syryjczyka, negatywnej opinii Księdza Arcybiskupa o jednym zdarzeniu, stworzyły niewypowiedzianą przez abp. Gądeckiego diagnozę sytuacji w Polsce. Co więcej, dziennikarz TVN upewniał się, czy „GW” dobrze rozumie wypowiedź. Mimo uzyskanej odpowiedzi zdanie Metropolity Poznańskiego zostało zaprezentowane w „Faktach” TVN jako apel Arcybiskupa.

omb

* * *

Sprostowanie rzecznika Kurii Metropolitalnej w Poznaniu

„Gazeta Wyborcza”, a za nią TVN zacytowały jedno wyrwane z kontekstu zdanie abp. Stanisława Gądeckiego: „W Polsce doszedł do głosu chory nacjonalizm, który uważa, że szacunek dla kraju wyraża się w nienawiści do obcych. To ludzie, którzy zagubili swoją tożsamość” (cyt. za: „Gazeta Wyborcza”, 23 stycznia 2016).

Warto podkreślić, że:

Reklama

1. Rzecznik Praw Obywatelskich, zapraszając przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na spotkanie, zaznaczył, iż odbędzie się ono bez udziału mediów – jego celem miała być pomoc bezdomnym i uchodźcom.

2. Cytowane przez media stwierdzenie było odpowiedzią abp. Gądeckiego na wypowiedź Syryjczyka, który żalił się, że nie czuje się bezpieczny na ulicach Poznania; abp Gądecki nie mówił, że mamy w Polsce do czynienia z chorym nacjonalizmem, ale że atak na obcokrajowca świadczy o chorym nacjonalizmie i zagubieniu tożsamości.

3. Podczas dyskusji abp Gądecki wyraźnie zaznaczył, że – jego zdaniem – Polacy nie są ksenofobiczni.

4. Na pytanie dziennikarza Pawła Płuski (TVN), czy „Gazeta Wyborcza” właściwie rozumie wypowiedź abp. Stanisława Gądeckiego, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu wyjaśnił, iż cytowane zdanie zostało wyrwane z kontekstu; mimo to w głównym wydaniu „Faktów” (23 stycznia 2016) przedstawiono je jako apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. dr hab. Maciej Szczepaniak, Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu

2016-01-27 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z Torunia dotarli na Jasną Górę

12 sierpnia na Jasną Górę dotarli pątnicy z diecezji toruńskiej.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymi z Torunia dotarli na Jasną Górę

W tym roku pielgrzymka miała nietypowy sztafetowy charakter. Pielgrzymi trud, jak co roku, podjął bp Józef Szamocki, który głosił konferencje i sprawował sakramenty święte. Zwieńczeniem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla sprawowana w kaplicy Cudownego Obrazu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję