Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Górale będą się spotykać w Rychwałdzie

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2016, str. 7

[ TEMATY ]

górale

TT

Pierwszej w tym roku modlitwie go´rali w Rychwałdzie przewodniczył ks. prał. Władysław Zązel

Pierwszej w tym roku modlitwie go´rali w Rychwałdzie przewodniczył
ks. prał. Władysław Zązel

W sanktuarium w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie 17 stycznia po raz pierwszy odprawiona została Msza św. „góralska”. Takie spotkania organizowane będą w każdą 3. niedzielę miesiąca u ojców franciszkanów, na które zaproszeni są wszyscy górale, nie tylko z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.

Reklama

Pierwszej Mszy św. „ góralskiej” w Rychwałdzie przewodniczył i po góralsku kazanie wygłosił ks. prał. Władysław Zązel – proboszcz parafii w Kamesznicy i kapelan Związku Podhalan. Duchowny podczas kazania mówił, że jest rzeczą bardzo ważną, że właśnie w roku, w którym przypada 1050. rocznica Chrztu Polski, górale z Żywiecczyzny chcą się gromadzić na swojej Mszy św. Mówił, że na Mszach św. „ góralskich” zawsze będą zespoły góralskie, które, każdy na swoją nutę, będą wychwalać Boga. Jak podkreślił kapelan Związku Podhalan, Msza „góralska” ma gromadzić i integrować górali, a także ich rodziny z terenu całej Żywiecczyzny.

Kustosz sanktuarium maryjnego w Rychwałdzie o. Bogdan Kocańda OFMConv podziękował ks. Władysławowi za inicjatywę i pomysł spotkań górali na wspólnej modlitwie. Na zakończenie Mszy św. odmówiona została Modlitwa za Ojczyznę autorstwa ks. Piotra Skargi. Podczas nabożeństwa akompaniament muzyczny zapewnił Regionalny Zespół „Dolanie” z Gilowic, laureat kilkudziesięciu nagród najważniejszych festiwali folklorystycznych w Polsce i za granicą.

O. Kocańda podkreśla, że bardzo ważne jest, by podczas takich cyklicznych spotkań poczuć się jak rodzina, wspólnota. – Na Żywiecczyźnie bardzo ważną rolę odgrywają więzy rodzinne. Jeżeli będziemy je kultywować podczas modlitwy, jeśli będziemy się starali wracać do tradycji, które są wciąż żywe wśród starszych, ale zanikają wśród młodych, to powstanie inny klimat. Dziś potrzeba klimatu wspólnoty, klimatu rodziny. Dzięki temu przetrwamy w tym całym chaosie wydarzeń społecznych i politycznych wokół nas – mówi kustosz sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.

2016-01-28 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzebali basy

Niedziela bielsko-żywiecka 10/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Msza św.

orkiestra

Wielki Post

Środa Popielcowa

górale

Robert Karp

Ostatnie dźwięki przed wielkopostną ciszą

Ostatnie dźwięki przed wielkopostną ciszą

– Rozpoczynamy czas, w którym się kończy radość, beztroska, a człowiek bardziej skupia się nad tym, co jest naznaczone przez Środę Popielcową – powiedział bp Roman Pindel na Mszy św. góralskiej w Cieszynie.

Była ona sprawowana dzień przed Popielcem w kościele św. Marii Magdaleny w ramach 29. pogrzebu basów im. Kazka „Nędzy” Urbasia. Wydarzenie, które ma wieloletnią tradycję, kończy okres karnawału. Powstało z inicjatywy śp. Kazimierza Urbasia – lidera kapeli Torka, który wpadł na pomysł, aby dzień przed Popielcem zgromadzić muzyków ludowych Śląska Cieszyńskiego w jednym miejscu, pomodlić się i zabawić, a potem odłożyć instrumenty na półkę, aż do nadejścia Wielkiej Nocy. – Wydarzenie wpisuje się w kulturę Cieszyna już od dawna. Msza św. jest początkiem pogrzebu basów – zauważył ks. prob. Jacek Gracz, witając zebranych na Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję